Počet lidí zaměstnaných v solární energetice v Číně roste, v USA i v Evropě klesá

Ve světovém solárním průmyslu, tedy ve výrobě, instalaci a údržbě fotovoltaických panelů, má práci skoro 3,4 milionu lidí.

Celosvětově se instalovaný výkon solárních elektráren mezi lety 2016 a 2017 zvýšil o 31 %, z toho nejvíc právě v Číně (o 68 %
foto: E.ON

To je podle zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) ve srovnání s rokem 2016 o 8,7 % více. Suverénně vede Čína s 2,2 milionu zaměstnanců, což představuje 65 % celosvětového ukazatele. Z Číny je také osm z deseti největších světových výrobců fotovoltaických panelů.

Následují Indie, USA a Japonsko. Zatímco ale v Číně a Indii počet lidí pracujících v solární energetice stoupá, například v USA či v Japonsku se snižuje. Také v Evropě pokračuje pokles zaměstnanosti v tomto sektoru.

Ubylo zhruba osm procent pracovních míst na odhadovaných 99 600. Podle IRENA je to dáno omezeným rozsahem instalací a tím, že evropští výrobci mohou svými náklady stěží konkurovat asijským dodavatelům.

Časopis Sun & Wind Energy k tomu poznamenává, že evropský trh se solární energií, který se rychle rozvíjel v období 2008–2011, ztratil tempo růstu kvůli regulatorním změnám snižujícím vládní podporu tohoto oboru.

To koresponduje i s loni na podzim zveřejněnou studií univerzity v norském Bergenu, podle které jsou možnosti větrných a fotovoltaických elektráren při nahrazování klasických energetických zdrojů možná mnohem menší, než se dosud soudí.

Intermitentní (občasné, přerušované) zdroje energií mají podle norských vědců tendenci kanibalizovat své vlastní příjmové toky. Jakmile jsou postaveny, produkují elektřinu s minimálními náklady a za předpokladu dobře fungujícího trhu, který není zkreslen dotacemi, nutí majitele nabízet jejich produkci za určitých okolností dokonce za zápornou cenu.

V takové situaci se sotva najdou zájemci o instalaci dalších kapacit, od nichž se jen těžko dočkají kladného výnosu své investice. To může být jedním z důvodů, proč se nyní většina pracovních míst nachází v sektoru střešních instalací, zatímco původně byla větší zaměstnanost u pozemních solárních parků.

Poradenská firma EY ve své předpovědi ale přesto předpokládá, že solární energetika v Evropě v letošním roce zrychlí tempo a zvýší podíl na produkci elektřiny, takže za období 2016-2021 by na starém kontinentu mohla vytvořit až 94 tisíc nových pracovních příležitostí.

Měla by tak zaměstnávat 174 700 lidí (v přepočtu na plný úvazek). Ve srovnání s rokem 2016 to bude o 145 procent více, avšak stále o třetinu méně než v roce 2008, kdy solární průmysl dával práci více než čtvrt milionu Evropanů. Další růst zaměstnanosti v solárním průmyslu určitě v budoucnosti ovlivní i postupný nárůst poptávky po recyklaci fotovoltaických panelů.

Optimistické prognózy hovoří až o třicetileté životnosti panelů vyráběných v současnosti, ale některé první fotovoltaické elektrárny z přelomu tisíciletí už dnes zaznamenávají výrazný pokles výkonu. Poradenská organizace ENF Solar už dnes uvádí čtyřicet světových firem zabývajících se recyklací panelů. Je mezi nimi i jediná z východu Evropy, česká Rema PV Systém.

Zaměstnanost v solární energetice a výkon solárních elektráren

tisková zpráva

22 Comments on “Počet lidí zaměstnaných v solární energetice v Číně roste, v USA i v Evropě klesá”

    1. Není líná, jen socialistická a bolševická. Což je ta
      Není líná, jen socialistická a bolševická. Což je ta nejhorší kombinace. Takže snaha po soběstačnosti a odstřižení se od systému je brána jako hrdelní zločin a udělat si fotovoltaiku na střeše taky, protože by nějaký miliampér snad mohl přetéci do sítě – podívejte se na pokuty, kterými 3 monopolní distribuce hrozí, když se Vám to omylem – technika se vždy může pokazit – povede. jejich přesně měřáky Vás vyhmátnou.
      Opět bychom si mohli vzít příklad z Německa, kde prostě věc, halasně nabízená EON jako virtuální baterie, je tam už 10 let normální a jmenuje se net metering. Prostě co vyrobíte, tak buď spotřebujete nebo pošlete do sítě, ale 1:1. Tzn, že se Vámi vyrobená elektřina odečítá od té, kterou spotřebováváte ze sítě. Prostě tak, jak by to normálně mělo být a fungovat. Ale to naši zloději a korupčníci prostě nechtějí připustit. Jdu blít, velebnosti……..

      1. Miliampéry jsou velká zátěž pro rozvodnou
        Miliampéry jsou velká zátěž pro rozvodnou síť.
        Mimochodem znáte případ, kdy někdo dostal nějakou pokutu za ten nějaký miliampér?
        Já si osobně myslím, že nejdříve udělají bububu, pak možná udělají druhé bububu a když ty přetoky budou stále, že Vás normálně odpojí za porušení smlouvy a obchodních podmínek a na znovupřipojení budou požadovat platnou revizi a slušný poplatek (poplatek za první upozornění, poplatek za druhé upozornění, poplatek za znovupřipojení). No a každý inteligentní jedinec pochopí, že ten miliampér do sítě byl zatraceně drahý a příště si dá pozor, aby mu tam neutekl. Njn.
        Inteligentní stát má inteligentní zákony.

      2. Netmetering. Nejhorší je, že nás E.ON masíruje produktem
        Netmetering. Nejhorší je, že nás E.ON masíruje produktem „virtuální baterie“ ale nikde nelze najít podrobnosti, ceník, závazný popis služby – jak celý ten cirkus funguje. Inu již je dán podnět na ERÚ aby mi zjistili přesné podmínky – protože ERÚ stanovil regulované ceny za dodávku a měl by hlídat jak to s tím netmeteringem je a donutit E.ON aby podmínky dodržoval. Aby nebyla mejlka – souhlasím s netmeteringem, ale transparentně. Pokud jej E.ON zavede, tak jako distributor musí umožnit i ostatním tento produkt používat. Ne jen si dělat svůj kšeft s FVE a rýžovat na tom že sám jsem distributor.

        1. Nějaké „základní“ informace jsou tady:
          Nějaké „základní“ informace jsou tady: https://www.eon-solar.cz/nase-reseni

          Bohužel buď je to tak, že E.ON zneužívá svého postavení distributora k získání konkurenční výhody pro prodej FVE, nebo jen nabízí výkupní cenu rovnající se silové elektřině (tak jako jiní prodejci elektřiny), ale celé to zabaluje do honosného názvu virtuální baterie.

          Nicméně nikde není napsáno jestli je to 1:1 k silovce nebo i se všemi poplatky.

          1. Tak již se to dle četování s virtuální Terezou rýsuje.
            Tak již se to dle četování s virtuální Terezou rýsuje. 1:1 ee ale za měsíční poplatek a distribuce za spotřebu zůstává. Takže za přetok 2,2MWh a následný odběr ze sítě připočti k distribuční ceně (149*12/2200)=0,81Kč/kWh za použití virtuální baterie. Jelikož cena silové elektřiny je řekněme 1,3Kč pak si ušetřil celých 0,5Kč/kWh takže asi tisícovku za rok. A TO SE VYPLATÍ! Zvlášť pokud elektromobilisté využívají na nabíjení v noci NT kde je cena elektřiny 0,882 Kč včetně DPH! (NT dodavatel ST Energy tarif STANDARD) Takže pro elektromobilisty je investice s E.ONem do FVE čistý prodělek v ceně celé FVE. Článek je psán pro ty co žerou seno. Hlavně že je to přesvědčí pořídit si FVE s virtuální baterií!

              1. netmetering který zde nastínil Radovan snad. Jako že se k
                netmetering který zde nastínil Radovan snad. Jako že se k měření použije Křižík bez brzdy který se točí oběma směry. To je potom netmetering. Ne sleva na 1kWh mezi 0,05 a 0,5 Kč/kWh. To si z nás soudruzi kapitalisti snad dělají srandu. Moc se sice nesměji, ale pořád je to lepší než se snažit uvěřit, že si srandu nedělají a že to myslí vážně.

        1. Možná to je dotace a možná také není. Jaký důsledek
          Možná to je dotace a možná také není. Jaký důsledek mají FVE na distribuční síť? Není to náhodou tak, že v době fungování klimatizací blízká FVE odlehčuje distribuční síti (m.j. také nižší ztráty v soustavě) a požadavek majitele v noci v době NT také umožňuje zrovnoměrnit zatížení sítě? Plkáš zde nesmysly o dotacích a celkově nezávislé šetření plusů a mínusů nám nikdo neudělá. Hlavně že dopředu víš že ostatní doplácejí na FVE. Toto není korektní Bobane když skončíš na první faktuře co Ti přijde pod ruku a nesnažíš se pochopit co onu fakturu podpírá ale není přes papír na první pohled patrné.

          1. No rekneme si uprimne, kdyby FV mely stabilizujici ucinek na
            No rekneme si uprimne, kdyby FV mely stabilizujici ucinek na site, tak se opravdu neresi uz leta nutnost pridavat dalsi stabilizujici prvky apod…..
            Jinak netmetering na prvni pohled nikdo (mimo fotovoltaikare) na fakture neuvidi, ale naklady na elektrinu v zasade z vetsiny fixni, tim ze se ty naklady rozpocitavaji dle spotreby, tak clovek s netemeteringem efektivne nezaplati nic, pokud ma dostatecne velkou FV, ale ty naklady logicky nezmizi….
            Jako ja bych sobecky netmetering vital (mame obri solar na strese), ale objektivne to proste podle me neni fer….

            1. FVE, pokud jsou správně naprojektované a provozované s
              FVE, pokud jsou správně naprojektované a provozované s ohledem na spotřebu v místě (tedy ne pole plná panelů, ke kterým se muselo zbudovat speciální vedení), nejlépe doplněné o jednoduchou akumulaci do vody nebo baterií, síť nijak nezatěžují, protože do ní nic neposílají. Majitel FVE tak nepoužívá distribuční síť a tudíž by logicky za ni neměl platit ony fixní poplatky.
              Je to všechno jenom souboj centralizace výroby s decentralizací výroby. Čili objektivně je to fér, platím za to, co spotřebovávám. Když si nevyrábím žádnou elektřinu, pak platím za existenci jiných výrobců a rozvodnou síť až ke mně domů.

              1. Jeste mi k tomu selsky rozum napovida, ze pokud ma nekdo FV
                Jeste mi k tomu selsky rozum napovida, ze pokud ma nekdo FV elektrarnu na strese RD (takze nema zavratny vykon) a veskerou vyrobu nespotrebuje, spotrebuje ji par nejblizsich domu, takze zatez pro prenosovou soustavu je zvysena jen tim, ze nejaka velka elektrarna nesnizi o takovy prebytek svou vyrobu, nebo se takovy prebytek jinak neakumuluje. Takze jen upresnim to, co se snazi ostatni nastinit. Decentralizace ulehcuje paternim sitim, ale klade vetsi duraz na synchronizaci aktualni vyroby, nebo jeji akumulaci.

                1. Nejen že ulehčuje páteřním sítím, ale také snižuje
                  Nejen že ulehčuje páteřním sítím, ale také snižuje ztráty v soustavě (ztráty v „mědi“) Protože elektřina nemusí projít iks transformátory které nedosahují 100% účinnosti a také ve stovkách kilometrů vedení jsou ohmické ztráty nenulové. Zdroj kilometr od spotřebiče je pro distributora terno.

        2. Je to svým způsobem podpora (dotace určitě ne, ten
          Je to svým způsobem podpora (dotace určitě ne, ten člověk nic nedostává a není žádný úřad, který by o tom rozhodoval a posílal vyvoleným), protože distribuce si pak musí poradit s těmito malými výrobnami. Pokud se to ovšem dělá chytře (a mít GSM kartu v měniči s onlinem přenosem aktuální výroby elektřiny není žádná novinka)m je to předvídatelné a lehce zpracovatelné. Samozřejmě se důraz klade na to, aby se spotřebovalo maximum v místě výroby a přetoky byly co nejmenší. Prostě se to dělá chytře a platby všech spotřebitelů za služby distribuce se tak nemusí nijak enormně zvyšovat.

      3. mohl bych poprosit o nějaké bližší info ohledně toho
        mohl bych poprosit o nějaké bližší info ohledně toho netmeteringu v Německu? na německém energetickém trhu jsem od roku 2011 a nikdy jsem o tom neslyšel ani od mého německého elektrikáře co v Německu o 106 montuje FVE, co je mi známo tak veškeré malé FVE do cca 30kW na střeše mají pořád k dispozici povinný výkup za cca 11 centíků na 20let nebo 25let, co vím pokud si někdo dá pár panelů FVE třeba na balkon, tak se to do určitého výkonu ani nikam nenahlašuje a lidi si tím případně stáčí elektroměry a je to zcela legální, v Německu se na tomto poli dost angažuje Greenpeace a dává ty jejich zkostnatělé distribučky rovnou k soudu pokud si moc vyskakují a sabotují připojování těchto mini pidi FVE, a aby německé distribučky dávali pokuty za přetok do sítě v řádu mA? Německo narozdíl od čezka je civilizovaná země a ne země gangstrů,kmotrů, v Německu je schopný se vedoucí stavebního odboru oběsit pod mostem kvůli malému úplatku (to mi zase vykládal majitel malé stavební firmičky), na druhou stranu se v Německu platí za každou blbost a rozhodně to nejsou nějaké malé částky , komplikované stavební povolení klidně 10 000 EUR, ověření podpisu u notáře žádných 30Kč ale klidně 3000EUR, záleží čeho se ten podpis týká, např podpis na nájemní smlouvě 20let x příjem z pronájmu x sazba notáře 1-4%

        1. Net metering funguje přesně jak píšete. Lidi si tím
          Net metering funguje přesně jak píšete. Lidi si tím stáčí elektroměry zcela legálně, tedy co vyrobí a nespotřebují a pošlou do veřejné sítě, o to se jim odečte online spotřeba na elektroměru.
          Popíšu zkušenost mého spolužáka ze ZŠ, co tam s rodiči utekl za komančů a dnes je kardiochirurgem v Mnichově. Nerozumí tomu ani za mák, ale FVE už roky na baráku má.
          Přišla firma, co mu dodává elektřinu, že vyhodnotila jeho dům jako vhodný pro FVE (šikmé střechy na východ a západ), že by tím mohl šetřit hodně za elektřinu on sám a ještě pomoci životnímu prostředí. Navíc by mu vzrostla hodnota domu. A pokud by na to neměl peníze, zajistí financování, které se bude splácet z úspor.
          Peníze měl, takže si to zafinancoval sám, firma zařídila veškeré papíry, montáž, připojení, FVE dozoruje.
          Spolužákovi chodí klasicky faktury za elektřinu, jak byl zvyklý. Na některých je napsáno, že spotřeboval za měsíc více, než vyrobila FVE na jeho domě, takže mu inkasem stahují z konta platbu za elektřinu. Ale na většině je uvedeno, že vyrobil více, něž spotřeboval, a oni mu posílají na konto platbu za dodanou elektřinu. Z toho si pak splácí investici do FVE.
          Takhle jednoduše to lze dělat, bez armád úředníků na ministerstvech a v OTE, vypisování nesmyslů každý měsíc, z donucení živnostníků atd. atd.

Napsat komentář