E.ON přináší na český trh jako první virtuální baterii

Spuštěním Virtuální baterie uvedla společnost E.ON jako první na český energetický trh cloudové služby. Unikátní řešení nabízí k fotovoltaickým systémům pro domácnosti.

Velké energetické společnosti, E.ON nevyjímaje, se zhurta pustily do instalací domácích solárních elektráren a začínají nabízet i doplňkové služby.
foto: E.ON

Ty mohou nově ukládat energii, kterou vyrobí, ale nespotřebují, do Virtuální baterie a využít ji později. Díky tomu spotřebují 100 % vyrobené energie a ušetří více než s obyčejným solárním systémem.

„Virtuální baterie pracuje na principu solárního cloudu. Energii ze své střechy, kterou v danou chvíli nevyužijete, si uložíte do své Virtuální baterie. A odtud si ji zase jednoduše vezmete ve chvíli, kdy ji budete potřebovat. Myšlenka je geniálně jednoduchá, ale převést ji do praxe bylo těžší. O to větší mám radost, že potvrzujeme svou pověst inovátora a jsme na českém trhu první, kdo toto unikátní řešení může klientům nabídnout,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice.

„Přes den, kdy lidé nebývají doma, nebo v létě vyrábí domácí fotovoltaické systémy obvykle mnohem více energie, než zvládne domácnost spotřebovat. Přibližně třetina vyrobené energie pak nenávratně odchází do sítě. Díky Virtuální baterii klient využije 100 % energie ze své střechy, čímž maximalizuje úsporu za elektřinu, a navíc urychluje návratnost investice do solárního systému,“ doplňuje Jan Zápotočný, člen představenstva E.ON Energie zodpovědný za podporu a řízení obchodu.

„Zájemcům o fotovoltaickou elektrárnu s Virtuální baterií nabízíme kompletní servis. Navrhneme solární systém na míru, zařídíme instalaci, postaráme se o odbornou kontrolu, připojení do sítě i spuštění. A v neposlední řadě vypracujeme a podáme za klienta žádost o dotaci z programu Nová zelená úsporám, a to včetně energetického posudku,“ vysvětluje další výhody Luboš Vrbata, produktový manažer E.ON zodpovědný za fotovoltaiku.

Jelikož jde o cloudové řešení, zcela odpadá i nutnost instalovat fyzickou baterii, která vyžaduje další investici a klade nemalé nároky na prostor v objektu. Není to však podmínkou, Virtuální baterii lze s fyzickou baterií kombinovat.

Díky webovému rozhraní má klient jednoduchý a přesný přehled, jak svou Virtuální baterii využívá. V Klientské zóně jsou přehledně graficky znázorněny veškeré údaje a statistiky o provozu Virtuální baterie.

Třeba kolik systém vyrábí elektřiny, jakou má domácnost spotřebu nebo z jakých zdrojů je tato spotřeba pokryta. Cena za Virtuální baterii se odvíjí podle toho, kolik energie do ní klient ukládá. Začíná na 49 korunách měsíčně (za uschování 1 MWh ročně).

Podle květnového výzkumu společnosti E.ON, který realizovala agentura STEM/MARK, zájem o fotovoltaiku mezi Čechy roste. Tři čtvrtiny respondentů nevylučují, že by si v budoucnosti mohly pořídit solární systém, čtvrtina to plánuje do pěti let.

Hlavním důvodem, proč lidé pořízení fotovoltaické elektrárny zvažují, je finanční úspora za elektřinu – uvádí to 74 % dotázaných a pro 59 % je to ten nejdůležitější aspekt. 45 % respondentů, kteří o fotovoltaice neuvažují, se shodlo, že největší bariérou pořízení solárního systému je pro ně vysoká počáteční investice a nedostatek financí.

„Když se ale na čísla podíváte z jiného pohledu, zjistíte, že zhodnocení investice je u solárních systémů s Virtuální baterií 7 % ročně nebo i více – a to je mnohonásobně víc, než vám aktuálně nabízejí třeba spořicí účty,“ upozorňuje Jan Zápotočný. Vše záleží na tom, jak efektivně se s vyrobenou energií zachází.

Virtuální baterie je určena všem zájemcům, kteří si chtějí fotovoltaiku na svůj dům pořídit. „I proto nás potěšilo, že 44 % respondentů v průzkumu uvedlo, že Virtuální baterie by mohla pozitivně ovlivnit jejich rozhodování, zda si solární systém koupit,“ říká Luboš Vrbata. Z výzkumu rovněž vyplynulo, že dvě třetiny vážných zájemců o Virtuální baterii plánují pořízení solárního systému v nejbližších pěti letech.

tisková zpráva

19 Comments on “E.ON přináší na český trh jako první virtuální baterii”

  1. Jen taková drobná poznámka : kombinovat Virtuální baterku
    Jen taková drobná poznámka : kombinovat Virtuální baterku a dotaci NZÚ je docela masakr. Jednak máte dovolené přetoky max. 30% z roční produkce ( takže omezenou „kapacitu“ VB ), jednak u FV systémů, které nejsou určeny pouze pro ohřev vody, musí být i „hmatatelná“ baterie – jinak na dotaci zapomeňte.
    Podle mne ideální cestou je nechat si navrhnout FVE tak, aby generovala minimální naprodukci a u té se rozhodnout, zda má smysl její ukládání či nikoli. Hotová balíčková řešení, které většina firem v ČR nabízí, totiž předpokládá nadprodukci již od začátku. Takže nám vlastně říkají : „kupte si větší instalovaný výkon, než potřebujete – a my Vám od té nesmyslné nadvýroby trochu pomůžeme – skoro zadarmo“…
    A výpočet „návratnosti“ jakékoli Virtuální baterie je naprosto jednoduchý. Když budeme napříč republikou počítat, že 1 kWp „vyrobí“ ročně 1 MWh, kolik na této MWh ušetřím oproti nákupu z distribuční sítě oproti tomu, kolik mne stojí na začátku investice do 1 kWp instalovaného výkonu…

    Lidi , nenechte se zblbnout reklamou a pocitem, že pro Vás někdo dělá něco zadarmo. Investice do FVE má smysl tehdy, pokud je navržena na konkrétní dům či objekt a pro konkrétního člověka…

  2. Jen na novou montáž od EONu.
    ¨Tak jsem se nechal nachytat

    Jen na novou montáž od EONu.
    ¨Tak jsem se nechal nachytat na reklamu v televizi a zavolal na tu jejich linku. Docela mne překvapilo že tu virtuální baterii si mohu zřídit jen na novou montáž a to jen od EONu. Přitom je EON plostátní firma.
    Není to nekalá konkurence??

  3. Uniká mi přesný platební kalendář. Kolik zaplatím
    Uniká mi přesný platební kalendář. Kolik zaplatím distributorovi za odeslanou kWh a kolik mu zaplatím za odebranou? A kolik zaplatím za službu této virtuální baterie? Nebude to tak, že zaplatím řekněme 2Kč distributorovi za odeslání do akumulátoru a poté 2Kč tomu samému za odběr v jiném čase a zbytek do normální nákupní ceny (4,7 Kč) Eonu za akumulátor? A jak to bude s nízkým tarifem? nebude se akumulátor vybíjet v době nízkého tarifu? To by pak bylo supervýhodné……
    Prostě plky a seriozní čísla se mi nepodařilo během pěti minut vyčenichat. Já v tom vidím normální ŠMEJDY. Rád se budu mýlit.
    Oproti tomu uskladnění 1kWh ve sklepě prozatím 1,8Kč a to včetně DPH. (ceny EV-power Winston 16x300Ah)ano nutno připočítat amortizaci (např. hybridního) měniče.
    Za mne Eonu palec dolů.

    1. Tak jsem zkusil 800 linku. Pán mne nasměroval že si mám
      Tak jsem zkusil 800 linku. Pán mne nasměroval že si mám poslat emajl a že se mi určitě někdo ozve. Ceníky, podmínky nikde. ŠMEJDI jak vyšití. Proč má někdo pocit, že chci s někým smlouvat? Já vlastním občanku psanou na mne a pokud si spočítám návratnost sám, tak se i sám rozhodnu. Proč i firma obsluhující řekněme třetinu republiky má pocit, že žereme seno?

      1. Protože jste ovčan a ovce žerou trávu a seno. Takový jste
        Protože jste ovčan a ovce žerou trávu a seno. Takový jste v pojetí politiků a byrokratů, kteří Vám oligopolně rozdělili distribuci v ČR mezi 3 gigantí distribuce, PRE, ČEZ a EON. Současně jste jim byl na dlouhou dobu přidělen i z hlediska nákupu, než byli povoleni další prodejci, kteří ovšem musí zase užívat jejich distribuci. I když jsou oficiálně oddělení.
        Oni nemají žádnou motivaci se o Vás ucházet jako o zákazníka. Jste ovčan a v jejich salaši budete skákat, jak oni budou pískat. Na jejich pastvě dostanete jen to, co oni uznají za vhodné. Takhle je to systémově nastavené a takhle se to musí systémově chovat. Může se najít někdo z nich, kdo přišel infikován ze soukromé sféry nebo chce páchat dobro a chovat se slušně, ale ten je brzy vypuzen nebo zařazen. Chovají se systémově dovnitř i navenek stejně. Jde fakticky o státní úřad s předem danou územní působností, počtem klientů, pravomocemi, regulovanými cenami a odpovědností.
        Apropo buďte rád za tu občanku, ovce mají v uchu plastikový štítek a dříve nebo později dostanete na čelo čárový kód nebo čip pod kůži. Pokud nebude jednodušší a levnější online čtečka zornice oka.
        Výše uvedené není nějaká stížnost nebo napadání, že je to špatně. Jen popis nastavených parametrů systému a důsledky, které to do jeho chování přináší. Takže pokud se někdy vydávají opatrně i na konkurenční trh, chovají se stále stejně.

        1. Co k tomuto nadmíru optimistickému hodnocení Radovane
          Co k tomuto nadmíru optimistickému hodnocení Radovane dodat, snad jenom citát klasika:

          „V tomto hříšném a žalostném světě se zkoušely a budou zkoušet mnohé způsoby vlády. Nikdo nepředstírá, že demokracie je dokonalá nebo samospasitelná. Říká se dokonce, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli.“

          Winston Churchill (*1874 +1975)

          1. A já bych pana ministerského předsedu doplnil mými
            A já bych pana ministerského předsedu doplnil mými oblíbenými slovy v posledních 4 letech: „V této zemi se málo střílí. A že by se našlo kandidátů dost.“ Protože čeho je moc, toho je příliš. Pokud by jste někdo chtěli poznání, co to je KRÁVA NEBESKÁ, pak zde https://plus.rozhlas.cz/privatizace-verejneho-prostoru-a-pogrom-na-pejskare-odmita-street-gardening-7204397. Ona si to dokonce dala na oficiální stránky městské části http://www.praha3.cz/radnicni-noviny/slovo-starostky/zivelna-privatizace-verejneho-prostoru-n268080.htm. A to má být ta nová krev….. ANO, tipujete správně, neodstoupila……
            Co si o této formě „privatizace“ myslíte? Líbí se vám, že si někdo dal tu práci a z vlastní iniciativy očistil znečištěný prostor od vajglů a výkalů a zasadil tam květiny? Nebo to, stejně jako paní starostka z Prahy 3, považujete za nepřípustnou privatizaci tohoto původně zanedbaného prostoru?

            Paní starostka pak pro Lidovky upřesnila, že se musí vydat pravidla, které stromy si lidé budou moci adoptovat a bude se pořádat soutěž o nejkrásnější minizahrádku.
            https://www.lidovky.cz/psi-vykaly-primely-lidi-k-zahradniceni-na-ulici-starostka-prahy-3-mluvi-o-privatizaci-ga7-/zpravy-domov.aspx?c=A180504_164036_ln_domov_rsa Moje otázka v takových případech zní – nemohli ji rodiče mlátit v dětství přes zadek, místo přes hlavičku? Odpověď mých kolegů bývá – ale oni ji mlátili přes zadek, ona ale bohužel nepřemýšlí hlavičkou 🙂

    2. Já jsem si tou jejich nabídkou prošel pro mě není
      Já jsem si tou jejich nabídkou prošel pro mě není výhodná,ale jako prokukt to může u někoho mít význam.

      Jedná se zde pouze o silovou část elektřiny , takže poplatky za přenost, dan z elektřiny a poplatek na obnovitelné zdroje platíte i při čerpání vlastní elektřiny z „baterie“ – píšu v uvozovkách protože se o žádnou baterii nejedná nikam eon Vaši elektřinu neukládá, normálně ji prodá jinam.

      příklad při dobíjení zaplatím za 1000 Kwh na rok cenu 12*49 tj 588 Kč za uložení při ideálním stavu 100% zaplnění to je 0,588 Kč za Kwh při čerpání neplatím za silovku nic jen regulované poplatky.

      např já mám tarif d45 kilowata mě stojí 2 Kč cca 1Kč jsou poplatky a 1 Kč je distribuce.

      Takže mě provoz akumulátoru stojí 0,588 za uložení+1 Kč poplatky. Celkem tedy 1,588 Kč za Kwh a nemusím investovat do baterie, nemám plný sklep baterek takže služba je tedy výhodnější než si kupovat vlastní baterii.Nemusím mít hybridní měnič a mohu si elektřinu uložit v létě a v zimě použít, protože kapacita 1000 Kwh je asi více než máte ve sklepě.

      Podle mě nemá smysl ani Vaše akumulace (1,8 Kč nevěřím cca 4 Kč) ani tento systém co nabízí EON prože podmínka této nabídky je že si u nich koupíte elektrárnu za 200 tis. takže návratnost je 100 let.

      1. Nechci byt hnidopich, ale jen mala poznamecka. Ta 1 MWh za rok
        Nechci byt hnidopich, ale jen mala poznamecka. Ta 1 MWh za rok neznamena, ze byste potreboval tak velkou baterku ve sklepe, ale ze do/z te sve baterie behem roku ulozite/cerpate 1 MWh. Takze kdyz bych vzal pouze prechody den a noc, znamenalo by to 3 kWh denne. To uz se, dle meho nazoru, do sklepa vejde.

      2. Udo, máš kalkulačku? cena akumulátoru 3,2V 300Ah je
        Udo, máš kalkulačku? cena akumulátoru 3,2V 300Ah je 8115Kč bez, 9820Kč s DPH. Při počtu 16ks 157120Kč včetně DPH. Kapacita baterie je přes 15kWh. Výrobce udává 6000 nabíjecích cyklů. To máme 90MWh možné uložené energie. Podělíme li 157120/90000 dostaneme 1,7457Kč za 1kWh uložené energie. Takže pokud nevěříš matematice základní školy a kalkulačce nemáme se o čem bavit. Odkaz na prodejce že jsem nekecal s cenou akumulátoru: ev-power.eu/Winston-40Ah-200Ah/WB-LYP300AHA-LiFeYPO4-3-2V-300Ah.html?cur=2

        Jak jsem psal jinde:
        Tak již se to dle četování s virtuální Terezou rýsuje. 1:1 ee ale za měsíční poplatek a distribuce za spotřebu zůstává. Takže za přetok 2,2MWh a následný odběr ze sítě připočti k distribuční ceně (149*12/2200)=0,81Kč/kWh za použití virtuální baterie. Jelikož cena silové elektřiny je řekněme 1,3Kč pak si ušetřil celých 0,5Kč/kWh takže asi tisícovku za rok. A TO SE VYPLATÍ! Zvlášť pokud elektromobilisté využívají na nabíjení v noci NT kde je cena elektřiny 0,882 Kč včetně DPH! (NT dodavatel ST Energy tarif STANDARD) Takže pro elektromobilisty je investice s E.ONem do FVE čistý prodělek v ceně celé FVE. Článek je psán pro ty co žerou seno. Hlavně že je to přesvědčí pořídit si FVE s virtuální baterií!

        1. Tak to ti teda preju aby ti ta levna cinska baterka bez BMS
          Tak to ti teda preju aby ti ta levna cinska baterka bez BMS vydrzela tech 6000 cyklu a 20 let aby se ti aspon vratilo. A mohl si neco setrit. S EONEM Bys setril bez investice a hned aspon neco.

          Oboji je naprosta blbost pro lidi co neumi pocitat ale ta baterka je uplna ekonomicka blbost. Az ti to bude fachcit tak zde napis clanek at se poucime.

  4. Škoda, že víc jak polovinu ceny za elektřinu tvoří
    Škoda, že víc jak polovinu ceny za elektřinu tvoří distribuce a další regulované poplatky, které při tomhle přelévání energie do virtuální baterie a zase zpět stejně uživatel zaplatí. A pro E-ON jako distributora je to vlastně win-win. Nebo mi něco uniká?

    1. Už jsem to tady pár krát v minulosti psal.. Zavést net
      Už jsem to tady pár krát v minulosti psal.. Zavést net metering jako v Nizozemí a poplatky, na kterých se v uvedeném programu chce napakovat distribuční firma hradit domácnostem jako státní podporu z prodeje emisních povolenek….

      Pak jsem ochoten (i když snad jenom na chvíli krátkou) uvěrit, že stát je tady pri lidi a ne opačně ….

Napsat komentář