Počet dobíječek pro elektroauta se má zdesetinásobit, schválili europoslanci

Každých 60 kilometrů dálnice dobíjecí stanice pro elektrická auta už do roku 2025. S tím počítá dnes schválená pozice Evropského parlamentu k nařízení o zavádění infrastruktury pro alternativní paliva. Do roku 2030 by pak mělo napříč Evropskou unií vzniknout více než 3,5 milionu stanic, což je asi desetkrát tolik, než nyní. Podle Pirátů jde o ambiciózní, ale realistický návrh, který je nutný pro vytvoření infrastruktury pro stále častější elektroauta. Nařízení ještě musí schválit členské země.

Jde o klíčovou legislativu, která pomůže zajistit udržitelnou, cenově dostupnou a dobře fungující dopravu v Evropě. Evropské odvětví dopravy v současné době odpovídá za více než 27 % emisí v EU a pokud to s jeho dekarbonizací myslíme vážně, je nutné garantovat odpovídající infrastrukturu založenou společných pravidlech,“ říká pirátský europoslanec Mikuláše Peksa, který je členem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

SOUVISEJÍCÍ: Česká veřejná dobíjecí síť pro elektromobily je jedna z nejrobustnějších

Nařízení počítá také s mírnou flexibilitou, která spočívá v tom, že v méně frekventovaných úsecích nemusí být tolik stanic. „Musíme začít s rychlým zaváděním dobíjecích stanic po Evropě. Především tedy na hlavních dopravních tepnách, ale i v obytných oblastech. Budou se stavět chytré oboustranné nabíječky a chceme také prozkoumat možnosti stanic na vodík, což může být cesta pro vlaky,“ dodává Peksa.

Návrh počítá také s tím, že na nových i stávajících dobíjecích stanicích bude možné platit kartou a nebude tedy nutné předplatné. „To považuji za velký úspěch. V nařízení jsme také zajistili, aby všechny dobíjecí stanice byly přístupné všem zákazníkům bez nutnosti přihlašování. Nové nařízení pro rozvoj infrastruktury pro alternativní paliva nám pomůže dekarbonizovat dopravu, snížit znečišťování ovzduší a bude představovat nové příležitosti pro průmysl. Hlavně ale odpadne důvod, kterým některý argumentují proti alternativním pohonům aut,“ dodává Peksa.

zdroj: tisková zpráva

44 komentářů u “Počet dobíječek pro elektroauta se má zdesetinásobit, schválili europoslanci”

     1. Cez uvadi u tarifu na ktery tupec42 odkazuje tuto inf.
      „Od 1. 1. 2023 budeme automaticky účtovat zastropovanou cenu dle nařízení vlády č. 298/2022 Sb.
      Tato zastropovaná cena činí:
      • 6,050 Kč/kWh za silovou elektřinu s DPH a
      • 3,025 Kč/KWh za plyn s DPH.
      Po skončení regulace bude účtována ceníková cena.“
      Tak je zase videt jak tupec42 lze. Nic noveho a typickeho pro ruzzkeho lhare.

 1. Dochtor přes dřevo tvrdí, že jen já jsem mimoň. Mrkněte do této diskuse pod příspěvkem zrádce Niedermayera, jestli najdete jedno souhlasné vyjádření? Možná, že někde na konci jeden hlas ze sta mu dá za pravdu? Takže dochtore přes voštěpy – fakt jsem jenom já ten mimoň?

  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/podcast-kontext-klimaticka-zmena-energeticka-krize-niedermayer.A221019_194938_ekonomika_idvs/diskuse/2?razeni=tip

  1. Vlastizrádce Neidermayer jede stále stejnou propagandu svých německých pánů. Dřív to bylo směšné, ale jak dopadají důsledky jeho ideologie na Evropu, stal se z toho neskutečný bizár.
   Znehodnocování peněz frčí na plno a lidé nemají na jídlo co zdražilo o 300%, v práci jim topí v lepším případě na 18 stupňů a topení doma neví jak zaplatí…. a pak vyleze tehle křivák a na objednávku prohlásí, že na tom domácnosti vlastně vydělají.

   Jsem překvapený, že má tahle krysa odvahu ještě veřejně mluvit. Naprosto nevyhnutelně za svoje kecy dostane do držky, a to spíš dřív, než později.
   Stačí si přečíst odkazovanou diskuzi a je naprosto jasné, že na tuhle svini je voda už uvařená…

    1. Se zájmem sleduji situaci u Chersonu. Zdá se, že Ukrajina se zřejmě opravdu rozhodla vsadit vše na kartu Cherson. Situace ja taková, že shromáždili prakticky vše, čím disponují, a přečíslují Rusy poměrem 5-7:1. Rusové ale za půl roku vybudovali mnohoúrovňovou obranu a chystají se zopakovat scénář Stalingrad, ve kterém se Urajinci budou tlačit přes obranné linie a opěrné body se zakopanými tanky na město po pravém břehu a z levého je bude masakrovat ruské dalekonosné a raketové dělostřelectvo.

     Ještě mě kromě této situace zaujalo, že Ukrajina v obrněné technice má už pouze pestrou směsku obrněných vozidel dodaných západními spojenci a z tanků pouze T-64. Takže početně sice Rusky převyšují, ale útoky budou primárně pěchota s podporou obrněných vozidel.

     Jsem zvědavý, jak se to bude vyvíjet.

      1. Zničení přehrady mi přijde logické, a to pro obě strany.
       Pro Rusy v okamžiku, kdy již nebude možné držet obranu města, nebo v situaci, kdy se Ukrajinci pokusí překročit Dněpr.
       Pro Ukrajince v okamžiku, kdy se útok nebude dařit a vlnou zasáhnou ruská obranná postavení a možná i jednotky na níže položeném levém břehu.

        1. Vzhledem k tomu, že Rusové budují obranu Chersonu od března, tedy skoro 7 měsíců, a směřovala tam i velmi významná část vojenského materiálu, A PŘITOM SE TAM V PODSTATĚ NEVÁLČILO, tak bych s předpokladem rychlého ruského útěku byl opatrný. Koneckonců srpnový pokus o ukrajinskou ofenzivu, který skončil u Kyselivky, naznačil, že je lepší nic nepředpokládat.

        2. pokud tam ruzzaci navozili hromadu zasob, tak se UAF dobre hodi az ruzzaci budou prchat. ruzzaci jsou nejvetsi dodavatel zbrani a munice pro UAF. A to se vzdy hodi.

   1. Samozřejmě že Niedermayer kecá, a proto moji kolegové realizují FVE na svých RD jak diví, aby si snížili účty za elektřinu. Hned v pondělí jim řeknu, jací jsou pitomci. A jestli někde vidím vlastizrádce, tak v parlamentu. Ty co stále nehodlají zrušit zlodějinu měření po fázích a oddaalují schválení zákona o komunitní energetice.

  1. běhno nemel sračky ty prolhanej idiote! všem myslícím lidem je z tebe na blití! taková protoplazma jako jsi by to nepochopila, ale pokud někoho zajímá severní Korea, doporučuji knihu Niny Špitálníkové. je to jen pro silnější povahy, zvlášt pro nás co zažili soft verzi komunistické totality je velmi uvěřitelné a o to mrazivejsi! takový Orwell v praxi. šílené

   1. 😃😄 Nina Špitálníková nikdy v KLDR nebyla a sesbírala informace od emigrantů, který ji řekli to co chtěla slyšet… Zajímavé znát tvoje zdroje… Jeden ti doporučím…Teď nevzpomenu jméno, ale stará paní, kterou po válce odvlekli s maminkou do SSSR, zavřeli do Gulagu, furt mučili, znásilňovali a znásilňovali a mučili… Sepsala knížku, dostala odškodnění obětem komunismu, jezdila po školách se vzdělávacím antikomunistickým programem…..A NAKONEC SE Z NÍ VYKLUBALA PODVODNICE…. Ale to nevadí, stejně by mohla být tvá hrdinka, jako Nina ty Kloako 😉

    1. zase jen lžeš drvostepe. seznámím tě s ní. troufnes si jí to říct do očí? jenže na to jsi jen ubohej posera.

     https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Nina_%C5%A0pit%C3%A1ln%C3%ADkov%C3%A1

     jinak ano, lidi lžou a je to špatně. ale není to tak těžké, na to přijít. jestli vyvozujes z toho, že nějaká ženská si vymýšlela o gulagu a proto lže i Nina špitálníková, tak jsi úplně blbý. takže drvoštěpe, dej nějaké důkazy, že v KLDR nebyla a já si to ověřím. tak šup šup

     1. ajajaj…Zdá se, že jsem se zmýlil. Tak to mě mrzí a Nině se omlouvám… Ani vlastně nevím proč jsem měl zafixováno, že je koreanistka jen na jižní půlku poloostrova. Snad že těžila informace z emigrantů, myslel jsem že osobní zkušenost z KLDR nemá…
      O seznámení nemám zájem. Stačily mě její články na A2larm i jinde. Je to psychicky nevyrovnaná osobnost, píšící na politickou objednávku. Dokonce i obhajovala rasizmus emigrantů z KLDR… Možná si ani úplně neuvědomuje svoji neprofesionalitu.

      1. hele drvoštěpe, začal jsi dobře, je skvělý uznat chybu. a máš pravdu, i ona by mohla lhát. mě přijde důvěryhodná a pokud nemám jistotu tak nepomlouvám. máš důkaz že píše na objednávku? sem s ním, já to rád prověřim. ale pokud nemáš, tak nic takového neříkej, je to špatně. dělá to šmejda jenom z tebe, ne z ní. je to jednoduché

      2. Ještě k té ,,ženské co si vymýšlela o gulagu“… Poprvé mi dala přečíst víňatek z její knihy moje vlastní žena…Po pěti minutách četby jí povídám ,, copak nevidíš že to jsou vymyšlené nesmysly???“ … Je to naprosto průhledná hovadina, spoustě vzdělaných lidí to muselo být stejně jasné jako mě nevzdělanci. Přesto ji nechali ovlivňovat mladou generaci jejíma perverzníma výmyslama….
       PROČ ❓ Protože se její vylhané uchylárny hodily pro rozvoj rusofobie u děcek. Kdyby ji neodhalil jeden neúplatný historik, jezdila by po školách do dnes…
       Ta tvoje krasavice Špitálníková je něco podobného, i když ne takový extrém a v KLDR asi skutečně chvíli žila…😜

     1. pro Bambule…Lež, manipulace a falešná propaganda jsou to co kritizuju.
      Pravda je to co hájím… Pokud někdo bude lhát o Čingischánovi, Hitlerovi, Stalinovi nebo třeba Pinochetovi, budu hájit historické skutečnosti i když jsou to všechno zrůdy a vrazi…
      Amorální lhář a zloděj, jehož heslo je ,,Účel světí prostředky“ -tedy ty- nemůže mé důvody pochopit.

        1. pro Bambule…To je všechno?? Dost slabé.😃… Ale sám si vinen svoji ostudou!..Ono totiž šlápnout na kuří oko lháři a demagogovi je vcelku snadné a slibuju, že k tomu využiju každou příležitost, kterou mi poskytneš 😁😘

       1. Pit:Leo zcela bezostyšně lže, nebo má vážné problémy s pamětí, mě obvinil, že „bojuji proti OZE“, nebo, že „mám nekonečnou nenávist vůči Tesle“, a když jsem to chtěl doložit, tak dělal mrtvého brouka.A s těma zaručenýma „svědkama“ bych byl opatrný, viz příklad ::Ukrajinská ombudsmanka pro lidská práva Ljudmila Denisovová. přiznala, že lhala o masovém znásilňování ze strany Rusů.:::Klasika: „za války jako první umírá pravda“, a já nebudu hodnotit, kdo víc lže, protože nemám hodnověrné informace.

Napsat komentář