Luxusní hybridní katamarán A0 Ubica

Španělský designérský tým Ubica nedávno představil svůj návrh luxusního hybridního katamaránu A0. Jako pohon mu slouží hybridní pohonný systém sestávající z biodieselové turbiny a elektromotoru. Dokáže vyvinout rychlost až 50 uzlů a celkový výkon je kolem 2740 kW. Celkový styl katamaránu je velmi moderní a luxusní a je konkurencí pro moderní jachty.
Centrální tělo katamaránu slouží jako obytný prostor pro denní aktivity. Vysoký můstek je vybaven sportovními sedačkami, plováky po stranách zase hostí ložnice. Tým Ubica navrhl katamarán prakticky připravený pro výrobu, a tak jistě nebude dlouho trvat, než se o tento technický skvost přihlásí první zájemci.

Transatlantic 21 – solární cesta u konce

Solární energií poháněný katamarán Sun 21 vyplul říjnu minulého roku v rámci cesty Transatlantic 21 ze Švýcarska, pokračoval řekou Rýn až do Severního moře. Navštívil několik přístavů podél evropského pobřeží, a 4. prosince se Sun 21 vydal ze Sevilly na otevřené moře. Pokračoval tou „nejslunečnější“ cestou se zastávkami na několika ostrovech pro doplnění zásob.