Obří brazilská solární elektrárna vyrobí elektřinu pro miliony lidí

Radomír Dohnal - 27 Březen 2017

Italská společnost Enel oznámila, že její divize Enel Green Power v následujících měsících uvede do provozu svůj dosud největší jihoamerický projekt solární elektrárny. Bude mít výkon 292 MW.auto ENEL Brazílie solární elektrárna větrné turbíny

Brazílie má k využití obnovitelných zdrojů energie skvělé podmínky, a to prakticky všech: vodních elektráren, solárních i větrných.
foto: ENEL

Dosavadní přístup Brazílie k životnímu prostředí se rozhodně nedá považovat za kladný. Kácení pralesů v Amazonii, rozšiřování pastvin pro farmářské chovy dobytka nebo velkokapacitní pěstování sóji či nedemokratický přístup ke komunitám domorodých obyvatel postupně přiřazuje této zemi statut „největších škůdců“ životnímu prostředí.

Na druhé straně, zdejší snaha o podporu OZE se setkává s mezinárodní podporou. Otázkou zůstává, nakolik pozitivní bilance jedné solární farmy změní neradostnou environmentální politiku celé země. Nová solární farma v brazilském státě Nova Olinda je totiž spíš volbou z rozumu, než snahou o ochranu životního prostředí.

Zařízení solární farmy u Piauí, která je téměř před dokončením, se totiž rozhodně nedá považovat za skromné. Solární instalace a provozní zázemí tu pokrývají plochu 1700 akrů. A v případě svého spuštění bude schopna poskytovat ročně do sítě 600 GWh čisté elektřiny.

Tedy dost na to, aby pokryla spotřebu 300 000 brazilských domácností. V konečném důsledku tak solární farma „odruší“ efekt emisního znečištění ekvivalentní produkce až 350 000 tun oxidu uhličitého.

Enel i Enel Green Power proto nebere celou zakázku na lehkou váhu, a velmi si zakázky považuje. Společnost si pro realizaci záměru v roce 2015 vybral přímo guvernér Piauí, Wellington Dias, během své expertní cesty po Německu a Itálii.

„Brazílie potřebuje energii, potravu, kvalitní služby a pracovní místa,“ prohlásil tehdy na setkání. „A na solární energetice se mi líbí, že umožňuje průběžně plnit všechny tyto cíle.“ Instalace solární farmy v Piauí prý během roku nastartovala celý region ve všech zmíněných oblastech, a stala se prý příkladem pro další brazilské regiony.

Spolupráci si pochvaluje i druhá strana, respektive manažeři z Enel Green Power. Carlo Zorzoli (manažer Enel pro jihoamerický trh) k tomu dodává: „Brazilská vláda pro nás vytvořila jasně strukturovanou nabídku, s velmi atraktivními podmínkami. Díky tomu jsme získali přístup na trh, kde se můžeme s naší technologií a reputací prosadit.“ Vzájemné pochvalné výroky projektových partnerů je ale možné vyložit mnohem prozaičtěji.

Pro Brazílii je solární energetika volbou z rozumu, protože může těžit z jejího potenciálu místně, bez pracného vytváření komplikované infrastruktury. A společnost Enel je na jihu Ameriky dobře etablovaná, schopná vyrovnávat se s náročnými podmínkami prostředí.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

Nejvíc by pomohli Světu kdyby ukončili devastaci deštného pralesa
https://www.youtube.com/results?search_query=Brazilie+de%C5%A1tn%C3%BD+prales

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jasně, tak pojďme vykácet další hektary a hektary deštného pralesa a zasyfleme to FVE. Precizní eko bio green. Fotovoltaiku mám na střeše, patří tam.

Obrázek uživatele ozana

Nejdříve tam zasadí palmy olejné a když ty už nic moc nedávají, tak tam umístí FVE ...

---

Свободy Алексею Навальнomy!
Свободy Раманy Пратасевичy!

Sprosté debily ignoruji.

Obrázek uživatele Radovan

Řekl bych, že FVE na střechy jim Enel určitě neporadil, byl by proti sobě, že :-(

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 96 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Jan Veselý

Brazílie asi ze 70% závisí na výrobě z vodních elektráren, což je super dokud nepřijde suchý rok nebo dva. Pak pro ně mají FVE a VtE obrovskou cenu, nepotřebují k provozu vodu a naopak v suchých letech více svítí Slunce a fouká. S uvedeným podílem vodních elektráren není regulace vůbec problém.

Obrázek uživatele Alien5

A taky asi 80 procent aut tam jezdi na E85.:) Diky tomu take totalne devastuji pralesy ale to cela jizni amerika.

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Obrázek uživatele Elektrickyautomobil

Skvelé

---

Tesla Model 3 Performance - jazdím len na elektriku


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.