Obousměrný wallbox Ford překvapí cenou, akcie rostou

Ford se po vzoru Volkswagenu pořádně opřel do elektromobilů. Pick-up truck Ford F-150 Lightning má být velká pecka, stejně jako obousměrný domácí wallbox. Akcie automobilky rostou.

Ford chce zaplavit Ameriku elektromobily. Investuje do továren na baterie a chystá nadupaný plně elektrický pick-up truck Ford F-150 Lightning. Aktuálně založil úplně novou divizi elektromobility a vypadá to, že podobně jako evropský Volkswagen už tuší, že budoucnost je v elektřině.

Nesází na ni naslepo. O elektrický F-150 Lightning je takový zájem, že se plán výroby musel několikrát navyšovat, aktuálně je na 150 000 kusech ročně. Rezervací už je hodně přes 200 000. Není divu, takhle skvělá a užitečná baterka na kolech může v kombinaci s novou obousměrnou nástěnnou nabíječkou parádně posloužit v každé domácnosti.

Nabíječka „Ford Charge Station Pro“, která je navržena právě zejména pro elektrickou F-150, se prodává za překvapivě příjemnou cenu $1310, v přepočtu asi 30 000 Kč (bez instalace). Je tedy dražší, než běžné wallbox, ale ty nezvládají obousměrné napájení. Tedy jak nabíjení elektromobilu, tak možnost napájet z baterie elektromobilu dům (až 9,6 kW). Volkswagen už nicméně tuto funkci pro své elektromobily a nabíjecí stanice také chystá a podle našich informací je to jedna z klíčových funkcí pro následující roky.

Zpět k Fordu. Všechny zprávy o tom, jak se opírá do elektromobility a jaké nové elektromobily a vychytávky chystá se pozitivně podepsaly na ceně akcií. Ta v polovině ledna vystoupala přes dlouhodobě rekordních $25. Od té doby se vlivem války na Ukrajině opět svezla dolů (spolu s celkovou tržní kapitalizací, která dnes činí asi $65 mld.), ale to nic nemění na tom, že elektromobilní zprávy = dobré zprávy. Jen škoda, že zatím nic nevíme o tom, zda bude F-150 Lightning nebo obousměrná nabíječka k dispozici také v Evropě.

zdroj: Ford, Electrek.co, Electrek.co, foto: Ford

7 komentářů u “Obousměrný wallbox Ford překvapí cenou, akcie rostou”

 1. Pro koho predstavuji russky vojaci na UA nejvetsi hrozbu? No prece pro putina. 100 tisic vojaku presne vi, ze putin lze nonstop. Vracejici vojaci by shodili celou putinovu lzivou propagandu a putin by skoncil. Co udela putin jako kazdy zlocinec s nepohodlnym svedkem?
  Asi je pro russke vojaky zajmuti na UA lepsi nez navrat do russke naruce.

  1. Zkusil bych si tipnout… Rivian ví, že zdaleka neuspokojí všechny objednávky. Tak udělá to, že zvýší cenu a tím i svůj zisk, protože v reálu prodá stejně celou produkci. Je jedno, že objednávek je méně, pokud jich je tolik, že jim to umožní prodat vše, co vyrobí. A benefitem je vyšší zisk a naděje na další financování. Samozřejmě, s rostoucí konkurencí toto možné nebude.

   Ostatně, podobně to dělá i Tesla, když si vzpomenu na ty kolotoče kolem pohybu cen 🙂

    1. Možná to neodhadli správně, hledají kam až s cenou mohou jít a čas se jim krátí, jak postupně budou na trhu další podobné modely.

     Každopádně vypadá, že Ford se do toho opřel a řekl si, že lepší je mít pár desítek tisíc uspokojených objednávek (nebo se šancí na rychlé uspokojení) než milion virtuálních.

   1. Zvýšenie cien Tesiel podľa mňa súvisí výlučne so zvýšením cien surovín, veď tuším predvčerom museli v Londýne zavrieť niklovú burzu, lebo cena stúpla z marcovej 2021 ceny 16 tis. USD/t na 80 tis. USD/t. Napr. hliník stál v marci 2021 2200 USD/t, dnes stojí 3498 USD/t. Cena elektriny v marci 2021 57 €/MWh, dnes je to 169 €/MWh… Ak by Tesla špekulovala so zvýšením ceny a išla agresívne po zisku, tak by zrejme neposkytovala svoje patenty zdarma.

    https://www.kurzy.cz/komodity/hlinik-graf-vyvoje-ceny/
    https://www.kurzy.cz/komodity/nikl-graf-vyvoje-ceny/
    https://www.kurzy.cz/komodity/cena-elektriny-graf-vyvoje-ceny/

Napsat komentář