Superpočítače IBM zkoumají nové typy baterií

Jan Horčík - 29 Leden 2010

Americké ministerstvo energetiky si u IBM objednalo 24 milionů hodin výpočetního času na dvou z nejvýkonnějších superpočítačů na světě. V laboratořích Argonne a Oak Ridge se výzkumníci budou zabývat vývojem nových materiálů pro lithium-vzduchové baterie. Ty by mohly umožnit zvýšit dojezd elektromobilů až na 800 km.  
IBM lithium-vzduchová baterie

Problém s lithium-vzduchovými bateriemi je ten, že jsou velmi drahé a především obsahují vysoce zápalný materiál. Podle IBM ale zároveň slibují mnohé výhody, např. energetickou hustotu více než 5000 Wh/kg (pro srovnání, benzin má 13 200 Wh/kg).

Současný výzkum IBM, DOE a vědců Vanderbiltovy univerzity má pomoct vyřešit několik základních problémů: účinnost nabíjení, zvýšit počet nabíjecích cyklů, omezit negativní vliv vlhkosti ve vzduchu a samozřejmě zvýšit hustotu výkonu.

Nejvýkonnější superpočítače světa pomůžou vědcům vytvořit podrobné modely reakcí, které jim pomohou lépe pochopit probíhající procesy a překonat zmíněné překážky.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

čili to činí pouhých 107 hodin na Jaguáru ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Podstatný na tom článku je cieľ, nie prostriedok.
Je mi fuk na akom počítači, ale dosť by ma zaujímalo, či sa podarí tak skvelé akumulátory za rozumnú cenu vyvinúť.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Opravdu to bylo 24 milionu hodin vypocetniho casu? Neni to trochu spatne interpretovane? Zda se mi precejen ponekud nepravdepodobne, ze by si u IBM predplatili na 2700 let dopredu...

Obrázek uživatele Jan Horčík

V případě paralelního zpracování výpočtů, což je právě případ superpočítačů, se skutečný čas a výpočetní čas nepřekrývají, výpočetní čas je naopak mnohem vyšší.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hm, dival jsem se na ten zdroj a tam je to take napsane dost nejasne. Asi by bylo potreba zjistit, co tedy pocitaji jako jednu vypoctovou hodinu - zrejme praci jednoho jadra po jednu hodinu, a pak kolik takovych jader ty superpocitace maji.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Desetitisíce až statisíce, např. nejvýkonnější Jaguar má 224 000 výpočtových jednotek. Viz. Top500 nebo supercomputer na wiki.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?