Philips a doprava budoucnosti v centru Eindhovenu

Jan Horčík - 31 Březen 2010

V centru nizozemského Eindhovenu dříve v ulici Strijp-S stávaly továrny a laboratoře Philips. V současné době přeměňuje firma svou bývalou čtvrť na ukázku města budoucnosti. Zaměřuje se především na veřejné osvětlení a světelná signalizační zařízení.   Bezpečnost provozu - Philips přechod pro chodce LED

Řidiči Toyoty Prius, dalších plných hybridů nebo vědí, že v těchto nových autech vyžaduje přeci jen o něco víc pozornosti na straně řidiče. Při jízdě čistě na elektřinu jsou auta téměř neslyšná a pro chodce nebo cyklisty tedy prakticky "neviditelná".

Právě na tento problém se Philips zaměřil v projektu přestavby čtvrti Strijp-S na "kreativní komunitu". V té jako městská doprava jezdí elektrické Phileas, které se většinou pohybují podobně tiše jako jiné . Aby se autobus mohl pohybovat po nové čtvrti zcela bezpečně, navrhnul Philips nový typ přechodu pro chodce osvětlený pomocí diod zapuštěných do povrchu.

mění barvu a tvar podle toho jaká je "bezpečnostní situace" na silnici. Zároveň dokáže indikovat jaké přesně vozidlo se blíží krze servisní pruh vyhrazený veřejné dopravě - zda jde o autobus Phileas, nebo třeba policejní auto, ambulanci nebo taxi. Mohou také ukazovat z které strany se automobil blíží. Pokud se v okolí nenacházejí žádní chodci, světla se ztlumí aby šetřily elektřinu.

philips, faqaduck, newmonik
Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station