Obama chce pro Ameriku rychlovlaky

Jan Horčík - 17 Duben 2009

Barack Obama ohlašuje plán národního rozvoje železniceTeprve nedávno byl v Kalifornii schválen velký projekt rozvoje nové rychlodráhy napříč celým západním pobřežím. Už ten byl propagován jako jedna z možných cest skrz ekonomickou krizi. Nyní prezident Barack Obama předstvil plán celonárodního rozvoje rychlovlaků v USA. "Moje návrhy rychlovlaků povedou k inovacím, které změní způsob cestování v Americe," řekl Obama. Nedávno schválený záchranný balíček poskytne na tento záměr celkem 8 mld. dolarů plus jednu miliardu každý rok po dobu pěti let. Tyto zdroje půjdou do jednotlivých států, které za ně vylepší stávající železniční spojení a připraví půdu pro vysokorychlostní vlaky. Obama se tak chce přiblížit Evropě a zejména státům jako je Francie, Španělsko, případně také Japonsko. Zde se projekty vysokorychlostní železnice rozvíjejí už desítky let. "Čína, kde tahle služba začala teprve před dvěma lety, by mohla mít více vysokorychlostních tras než jakákoliv jiná země za pouhých pět let," upozornil americký prezident. Obamův návrh počítá s kratšími i delšími koridory o celkové délce téměř 1000 km, kde by vlaky cestovaly rychlostí až 240 km/h. Aktuálně zveřejněná studie společnosti IBM upozorňuje, že během následujících pět let bude na celém světě utraceno kolem 300 mld. dolarů na vysokorychlostní dráhy. "Abychom mohli být v 21. století konkurenceschopní, potřebujeme vyrovnanou dopravu, která nám umožní rychle a efektivně přepravovat lidi, zboží a obchod - a která sníží počet aut na našich silnicích," řekl guvernér státu Oregon Ted Kulongoski. Rozvoj rychlodráhy přinese také zvýšení mobilitiy, snížení cestovních časů, snížení nákladů a samozřejmě také emisí.
Vysokorychlostní železnice pro USA

reuters
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

mám takový pocit,že panu prezidentovi jde spíše o to,pokořit evropu než o snížení počtu aut.
a i kdyby,tak 240 km je opravdu velmi málo.
jinak těch železnic je fakt hodně.
naprosto mě to překvapilo a na jeho místě bych spojil i los angeles a vancouver.
obávám se ovšem,že tato doprava bude velmi ztrátová

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hehe. Hezky.
Mi to pripomina Hitlerove reseni inflace.
A nebo Leninovu eletrifikaci Ruska.
:-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tak veru. 240km/h je málo. možno tam má byť 240mph

Obrázek uživatele Jan Horčík

nikoliv, skutečně jde o 240 km/h. americký federální železniční úřad definuje jako vysokorychlostní cokoliv, co jde na 90 mph, tedy 145 km/h.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kucíííí američtí. 240km/h? Možná před 10lety. V Evropě nejdem u nových VRTratí pod 350km/h. Tož neblázněte a ještě stovku připlácněte:).


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil