Nissan ukáže, jak zvučí Leaf

Jan Horčík - 16 Červen 2010

Problematika bezpečnosti provozu ve spojení s elektromobily začíná být čím dál tím ožehavější. Společně s tím, jak se blíží jejich masový nástup. Nissan se i tímto problémem zabývá a sezval zástupce médií na prezentaci na testovacím okruhu Oppama. Nissan Leaf

Nejenže si tam zástupci médií, vlády, akcionáři a další budou moct zcela poprvé otestovat jízdu v elektromobilu Nissan Leaf. Automobilka navíc představí své řešení pro bezpečný provoz auta v ulicích, zejména s ohledem na chodce.

Elektromobily totiž mají tu (ne)výhodu, že jsou téměř zcela tiché. Pomalu se blížící elektromobil proto může chodce i cyklistu velmi překvapit, podobně jako pomalu, na elektřinu jedoucí hybrid.

Nissan proto zapracoval do Leafu speciální akustický výstražný systém. Ten případné chodce v okolí upozorní, že se elektrické auto blíží. Zvuk se bude měnit spolu s tím, zda auto bude zpomalovat nebo zrychlovat. Jakmile rychlost přesáhne 30 km/h, zvuky se vypnou, jakmile poklesne pod 25 km/h, opět se zapnou.

Reproduktor je umístěn u samotného elektromotoru. Audiosystém je kontrolován počítačem a syntetizérem. Nissan na jeho vývoji pracoval s kognitivními a akustickými psychology. Vyluzované zvuky budou mít frekvenci od 600 Hz do 2,5 KHz. Přitom se ale Nissan snažil vyhnout zvukům, které by zbytečně audiálně znečišťovaly okolí (kolem 1000 Hz).

just-auto.com
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je zvrátenosť - radšej budeme vyrábať zvuky pre elektromobily, ako vymýšľať "ticho pre konvenšné vozidlá".
A bezpečnosť? Tá závisí od toho, kto riadi vozidlo.
Pokiaľ je to hlava "vygumovaná" ani kravál nezabráni nehode.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stáhněte si nové zvuky motoru do svého Leafu. Myslím, že není důvod, proč nutit zakazníkovi jeden zvuk. Konečně budu mít auto se zvukem vozu Japonce Uko Ješity z filmu Jáchyme hoď ho do stroje.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je nekde mozne poslechnout si, jak tento zvuk bude znit? Nejake video nebo tak?

Obrázek uživatele Jan Horčík

V magazínu Bloomberg je o tom vynikající článek. Nissan se prý v této věci mimo jiné obrátil na hudební skladatele a teoretiky. Toshiyuki Tabata, který v Nissanu 30 let zajišťoval to, aby benzinové motory tolik nehlučely, dostal najednou úkol přesně opačný: zajistit, aby elektromobil Nissan Leaf "hlučel". Rozhodl se odvrátit od zažitého stereotypu vrnění benzinového motoru a směřoval raději do budoucnosti. "Rozhodli jsme se, že jestli do toho půjdeme, uděláme tomu krásný futuristický zvuk," komentoval Tabata. Následně říká, že zvuk nového Leafu se nejvíce podobá létajícím autům z filmu Blade Runner. Poslechnout si můžete v ukázce (čas 0:31).

---

šéfredaktor Hybrid.cz


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil