e-Quickie - elektrická tříkolka získává energii bezdrátově

Jan Horčík - 22 Říjen 2010

Čtrnáctičlenný tým studentů Univerzity v Karlsruhe sestrojil unikátní elektrickou . Energii k pohonu získává bezdrátově z vodiče položeného na zemi.   
e-quickie

Elektromotor je umístěn v zadním kole, stabilitu tříkolce zajišťují dvě přední kola. Víc než cokoliv jiného připomíná e-Quickie lehokolo s kapslí pro řidiče. Narozdíl od jiných nebo nemá tahle tříkolka jako hlavní zdroj energie . Energii získává z vodiče položeného na zemi, podobně jako autíčka na autodráze. Rozdíl je v tom, že mezi vodičem a e-Quickie nemusí existovat žádné pevné spojení. Energie je přenášena s pomocí elektrické indukce.

e-quickie

Veškeré komponenty včetně řízení, brzd a šasi navrhli studenti z oboru mechatroniky a mechanického inženýrství. Kapsle je vyrobena z a hraje zásadní roli v a váze vozidla. To celkově váží pouhých 60 kg. Pohání ho 2kW elektromotor a max. rychlost je 50 km/h. Malou baterii tříkolka přeci jen obsahu - ta slouží jako pomyslný záložní "buffer", pokud by náhodou tříkolka vyjela z dráhy.

e-quickie

Princip elektrické indukce je samozřejmě známý už delší dobu a dokonce se využívá také v praxi, např. v průmyslových provozech pro těžká . "Studenti chtějí svým projektem ukázat, že díky moderním materiálům a optimalizaci technologií se dokáží pohybovat rychle a energeticky efektivně," komentoval e-Quickie prof. Jürgen Walter z Univerzity v Karslruhe. Zároveň studenti chtěli dokázat, že i v lze využít bezdrátového přenosu energie.

solar-driver, foto: Univerzita v Karslruhe
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zdá se mi, že účinnost přenosu energie byla natolik malá, že to nemohlo jet rychleji než 50km/h. Kdyby ještě zvyšovali proud na "silnici", nejspíše by se některým přihlížejícím srdcařům resetovaly kardiostimulátory, nebo to některým vytáhlo plomby...
Líbí se mi naopak přínos v podobě nezakoupených akumulátorů, budoucí ekologické katastrofě po nástupu elektromobilů ve větší míře.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Opajcovaný šlapohyb Bratrstva kočičí pracky s elektrickým pohonem a třemi koly.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Těch 50km/h mi připadá nějak málo. 50km/h jsem schopen dosáhnout i na silničce a to mám menší výkon a větší čelní plochu a horší aerodynamiku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

pěkné, jen ta vzduchová mezera = ztráty, vodiče v silnici - docela oříšek

jinak palec nahoru této demonstraci vozidla :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ja myslim,ze to, co je na obrazku by sa na realnej ceste nedalo pouzit, aj ked ta myslienka je dobra, Prvy vacsi kamen, alebo nerovnost by urvala ten zberac na podvozku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Genialni postreh! Zkuste jeste zatlacit...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak som zatlacil, co to dalo a dostavil sa vysledok. Mozem Vam to poslat postou, ak hodite adresu.

Ale teraz k teme. Nechapem, preco ako ten zberac nesluzi disk jedneho z kolies.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů Circontrol