e-Quickie – elektrická tříkolka získává energii bezdrátově

Čtrnáctičlenný tým studentů Univerzity v Karlsruhe sestrojil unikátní elektrickou . Energii k pohonu získává bezdrátově z vodiče položeného na zemi.   

Elektromotor je umístěn v zadním kole, stabilitu tříkolce zajišťují dvě přední kola. Víc než cokoliv jiného připomíná e-Quickie lehokolo s kapslí pro řidiče. Narozdíl od jiných nebo nemá tahle tříkolka jako hlavní zdroj energie . Energii získává z vodiče položeného na zemi, podobně jako autíčka na autodráze. Rozdíl je v tom, že mezi vodičem a e-Quickie nemusí existovat žádné pevné spojení. Energie je přenášena s pomocí elektrické indukce.

e-quickie

Veškeré komponenty včetně řízení, brzd a šasi navrhli studenti z oboru mechatroniky a mechanického inženýrství. Kapsle je vyrobena z a hraje zásadní roli v a váze vozidla. To celkově váží pouhých 60 kg. Pohání ho 2kW elektromotor a max. rychlost je 50 km/h. Malou baterii tříkolka přeci jen obsahu – ta slouží jako pomyslný záložní „buffer“, pokud by náhodou tříkolka vyjela z dráhy.

e-quickie

Princip elektrické indukce je samozřejmě známý už delší dobu a dokonce se využívá také v praxi, např. v průmyslových provozech pro těžká . „Studenti chtějí svým projektem ukázat, že díky moderním materiálům a optimalizaci technologií se dokáží pohybovat rychle a energeticky efektivně,“ komentoval e-Quickie prof. Jürgen Walter z Univerzity v Karslruhe. Zároveň studenti chtěli dokázat, že i v lze využít bezdrátového přenosu energie.

solar-driver, foto: Univerzita v Karslruhe

7 Comments on “e-Quickie – elektrická tříkolka získává energii bezdrátově”

  1. Zdá se mi, že účinnost
    Zdá se mi, že účinnost přenosu energie byla natolik malá, že to nemohlo jet rychleji než 50km/h. Kdyby ještě zvyšovali proud na „silnici“, nejspíše by se některým přihlížejícím srdcařům resetovaly kardiostimulátory, nebo to některým vytáhlo plomby…
    Líbí se mi naopak přínos v podobě nezakoupených akumulátorů, budoucí ekologické katastrofě po nástupu elektromobilů ve větší míře.

Napsat komentář