Bezpečnost elektromobilů? V Británii zemřela při nehodě přední vědkyně

Jan Horčík - 02 Listopad 2010

Dr. Judith Nadal se vypravila se svým malým městským po silnici A41 Hendon Way vedoucí z Londýna do Birkenheadu. Bohužel, její cesta skončila tragicky. Malý se srazil se , která G-Wiz rozpůlila. Pro Nadalovou měla nehoda smrtelné následky. Případ znovu otevřel problematiku bezpečnosti .   
elektromobily - Reva G-Wiz Top Gear crashtest

G-Wiz vyrábí indická automobilka . V je považováno oficálně za čtyřkolku, a tak má výjimku ze standardních bezpečnostních opatření. Na problémy s bezpečností, nebo spíše nebezpečností tohoto "automobilu" však upozorňuje dlouhodbě řada expertů.

Například magazín si z G-Wizu tropí žerty už několik let. Zde je video, ve kterém jej srovnává se stolem a názorně předvádí co s elektrickým autem náraz do takového masivního dubového stolu provede:

Zde už je klasický , který proběhl 27. dubna 2007 v britské Laboratoři pro výzkum dopravy. O tom jak špatně na tom G-Wiz z hlediska bezpečnosti je svědčí nejen samotná ukázka, ale i fakt, že tamní zaměstnanci nechtěli pro test použít klasické figuríny (stojí asi 130 000 liber), ale jejich mnohem levnější náhradu.

Právě bude tedy jedním z mnoha zásadních přínosů, které přinese sériová výroba klasických elektromobilů velkými automobilkami. i už jsou plnohodnotné automobily se všemi dnes běžnými bezpečnostními prvky.

G-Wiz a podobná vozítka totiž prozatím světu elektromobilů moc dobrou reklamu nedělají. Také bezpečnost je asi jedním z důvodů, proč se minulý rok prodalo v celé všehovšudy 55 elektromobilů, velkou část z toho tvořily G-Wizy.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ide o cenu, o tom to cele je

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Všetko je to o certifikátoch a normách. Podľa mňa všeobecne netreba podporovať dovoz výrobkov, ktoré nespĺňajú normy.
Doporučujem proste nekupovať.
Dúfam, že Reva sa nakoniec na Slovensku vyrábať nebude a elektromobilov sa chopí schopnejšia firma.
Na druhej strane elektromobil, ktorý má byť schválený na verejné komunikácie nemôže mať maximálnu rýchlosť 50km/h.
V Slovenských predpisoch je veta: Elektromobil nesmie zdržovať prevádzku na komunikácii. Šalamúnsky napísané, ale v podstate ide o rozumnú vec - veď aj majiteľ elektromobilu ho chce používať ako bežné vozidlo a nie ako vozítko vhodné akurát tak na golfové ihrisko...
Škoda, tie nové modely Reva sú celkom pekné - myslím NXR a NXG. Dúfam, že aj kvalita stúpne. Inak to na cestách nemá čo hľadať nielen Európe, ale kdekoľvek na svete.
Veď kvalitnejšie vozidlo postavia naši amatéri v garáži..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bohužel to vidím tak, že to není problém elektromobilů, ale obecně problém asijských vozítek. A mrzí mě že si někdo tyto dva zcela odlišné pojmy plete, nesčítejte jablka a hrušky!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jel jsem v REVě loni okolo Londýna po dálnici a byl to vzrušující zážitek. Všechno se v tom autě klepe, vrní a skřípe. Ať žijí elektromobily - auta, jako náš Peugeot Partner.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jde samozřejmě o velikost deformačních zón, využití výztuh či exponovaných částí z vysokopevnostních materiálů(u těchto východních paskvilů téměř nebo vůbec žádných), o použití materiálů v interiéru, bezpečnostních prvků (ať již pasivních či aktivních) a o celkovou hmotnost vozu. I při sebelepším využití výše zmiňovaných prvků, je váhový rozdíl (a pohlcované kinetické energie v neprospěch lehčího vozu) při nehodě značný. I špičkově provedený mrňous Fiat 500, který v NCAP dosahuje 5 *****, byl při offsetovém čelním nárazu s obludou Audi Q7 sešrotován napadrť.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslim, ze auta tejto velkosti by mali mat zakaz vychadzat na dialnicu a jazdit vyssou rychlostou, ako 50 km/h. A vobec to nesuvisi s tym, ze sa jedna o elektromobil. Auto s tymto tvaro by dopadlo rovnako, alebo aj horsie, keby jazdilo na benzin.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A nejde len o tvar, ale aj kvalitu spracovania. Je to import z východu, takže to samo hovorí za seba. Predpokladám, že podobne by dopadli tie čínske "celoplastové" elektrické napodobeniny Smartu a iné rádoby-autá.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station