Nissan prodal už více než 500 elektromobilů taxislužbám

Nissan již na evropské silnice vyslal více než 550 elektrických taxíků. Taxikáři patří k náročným uživatelům, kteří najedou nejvíce kilometrů. Využívání elektromobilů Nissan pro taxislužbu posiluje jejich dobré jméno z hlediska spolehlivosti a všestrannosti.

Elektromobily Nissan Leaf jako vozy taxi
foto: Nissan

Jen v roce 2015 bylo taxislužbám z celé Evropy dodáno více než 100 elektromobilů Nissan. Protože elektrické taxíky získávají na popularitě také ve východní Evropě, dá se očekávat další růst tohoto trhu.

Společnost Green Lite Taxi Kft., se sídlem v Budapešti, pořídila 65 vozů Nissan Leaf, čímž získala největší vozový park s nulovými emisemi v Maďarsku. Její výkonný ředitel Örs Lévay nechal ve městě nainstalovat sedm rychlonabíjecích stanic, aby své průkopnické franšíze zajistil dostatek energie.

Örs Lévay, výkonný ředitel společnosti Green Lite Taxi Kft.: „Těší nás, že jsme první maďarskou taxislužbou využívající výhradně elektromobily. Díky dojezdu 199 kilometrů stačí tyto vozy nabít jednou za směnu.

Kromě výrazných úspor na pohonných hmotách a údržbě nabízí Nissan LEAF také velmi plynulou a téměř bezhlučnou jízdu. To zákazníkům ještě více zpříjemní cestu. Dokonce i řidiči se po směnách, které obvykle trvají 10 hodin, cítí méně unaveni.“

V Estonsku najel Nissan LEAF vlastněný taxislužbou Elektritakso na originální baterii více než 218 000 kilometrů. Jde o jasný důkaz kvality a spolehlivosti elektromobilů značky Nissan.

Pět evropských zemí s největším počtem registrací elektrických taxíků:

Země Nissan LEAF Nissan e-NV200 Celkový počet elektrických taxíků Nissan
1. 27 167 194
2. 124 10 134
3. 74 0 74
4. 68 0 68
5. 24 6 30

V Estonsku momentálně jezdí celkem 80 elektrických taxíků a jejich počet stále roste. Na konci roku 2015 by pak Nissan měl dodat prvních 8 plně elektrických taxíků do Litvy. Jejich kupcem je společnosti Smart Taxi Company, která sídlí v hlavním městě země Vilniusu.

Až bude na trh uveden nový Nissan LEAF s baterií o kapacitě 30 kWh, dojedou řidiči o 26 procent dále. Tím se tento vůz stane pro taxislužby ještě praktičtější volbou.

Elektromobily značky Nissan (mezi něž patří Nissan LEAF a model e-NV200 dodávaný jako osobní i užitkové vozidlo) se mezi evropskými taxislužbami těší stále větší oblibě. Na vrcholu pomyslného žebříčku je v tomto ohledu Nizozemsko a Spojené království.

První soukromou taxislužbou, která si pořídila plně elektrický vozový park, se stala v listopadu 2011 společnost Taxi Electric sídlící v Amsterdamu. Následně se k této revoluci přidali i další provozovatelé z celé Evropy. Vozy Nissan LEAF a e-NV200 dnes využívají taxislužby ve Stockholmu, Praze, Barceloně a v Římě.

Provozní náklady lze stlačit až k 0,3 eur na kilometr. Taxislužby, mezi něž patří například společnost C&C Taxis z venkovského regionu na jihovýchodě Anglie, tak v průměru ušetří více než 79 000 eur ročně.

Společnost C&C Taxis patří ke stále rostoucímu počtu firem, které ve svém vozovém parku využívají elektromobily Nissan. Její úspěch dokazuje, že elektromobily v roli taxíků fungují spolehlivě a nabízejí výrazné úspory i podstatné snížení uhlíkové stopy.

Gareth Dunsmore, ředitel společnosti Nissan Europe pro elektromobily, uvedl: „Dosažení tohoto velmi důležitého milníku oznamujeme s velkou hrdostí. Nissan letos prodal o 30 procent více elektrických taxíků pro taxislužby než ve fiskálním roce 2014. Toto číslo stále roste, protože výhody přechodu na elektromobily si uvědomuje stále více taxislužeb.“

auto elektromobily Nissan Leaf jako vozy taxislužby taxi

Klikněte pro zvětšení
foto: Nissan

V porovnání s rokem 2014 vzrostl celkový objem prodeje plně elektrického Nissanu LEAF o 33 %. Elektromobily Nissan obsahují menší počet pohyblivých součástí, díky čemuž jsou jejich odhadované náklady na údržbu až o 40 % nižší než u srovnatelných vozů se zážehovými či vznětovými motory.

Evropští majitelé vozidel s nulovými emisemi mohou navíc využívat různé pobídky, jako například osvobození od daně z podnikání nebo od spotřební daně z vozidel.

Nissan slaví dosažení tohoto milníku pět let poté, co na trh uvedla Nissan LEAF. Od uvedení plně elektrického užitkového vozidla e-NV200 pak uplynul pouze rok. S celosvětovým objemem prodeje přesahujícím 195 000 vozů zůstává Nissan LEAF nejprodávanějším elektromobilem všech dob.

tisková zpráva

7 Comments on “Nissan prodal už více než 500 elektromobilů taxislužbám”

  1. a podnikatelia neplatia
    a podnikatelia neplatia spotrebnu dan za elektrinu a cestnu dan a dan za licenciu k podnikaniu a dan za prevadzkovanie taxi a dan zo zrazok a dan z nehnutelnosti kde maju kancelariu a poplatky za registracnu pokladnicu a reziu za elektricke spotrebice a odvod do fondu a … ?

    ved podnikat je predsa tak krasne a slobodne .. ehm uehm . ehm ehm.. fuj ale mi zabehlo

Napsat komentář