Největší fotovoltaická elektrárna v Praze spouští provoz, pokryje roční spotřebu Pražské strojírny

Pražská strojírna spouští v těchto dnech fotovoltaickou elektrárnu (FVE) umístěnou na střechách svých výrobních hal a skladů ve Vinoři. Jedná se o největší střešní instalaci tohoto druhu v Praze, díky které je Pražská strojírna schopna pokrýt svou celkovou nominální roční spotřebu elektrické energie. FVE byla postavena díky spolupráci městských firem a za podpory Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a také hlavního města Prahy. 

Fotovoltaická elektrárna Pražské strojírny, která je dceřinou firmou Dopravního podniku hl. m. Prahy, čítá celkem 2 200 kusů solárních panelů s výkonem 450 Wp, které pokrývají plochu odpovídající výměře 23 tenisových kurtů. Celkově má elektrárna výkon 996 kWp a je schopna vyrobit až 980 MWh elektřiny za rok. Množství takto vyrobené elektřiny je srovnatelné například s roční spotřebou 300 běžných domácností. 

„Podle plánu bychom měli pokrýt celkovou spotřebu výroby a spotřebu v administrativních budovách, což zahrnuje 24hodinové provozy několika soustruhů, čističek vzduchu a dalších strojů a ještě 35 procent vyrobené elektřiny prodat. Nadále ale budeme odebírat proud ze sítě, zejména ve špičkách a v zimě. Nezbývá než doufat, že po spuštění bude hodně svítit sluníčko,“ říká Robert Masarovič, předseda představenstva a generální ředitel Pražské strojírny a. s.  

Významný je i ekologický aspekt celého projektu, díky provozu elektrárny dojde k úspoře emisí CO2 ve výši zhruba 500 tun za rok. Zkušební provoz elektrárny začne tento měsíc. Návratnost celého projektu se předpokládá do šesti až osmi let.

„Zprovoznění této fotovoltaické elektrárny je mimořádně důležitým krokem nejen pro Pražskou strojírnu, ale i pro zbytek metropole. Jednak bude dodávat přebytek energie – odhadem zhruba třetinu – do distribuční sítě. Především ale zajistí této společnosti soběstačnost, které chceme dosáhnout i pro celé hlavní město. Je to součástí našeho programu v oblasti energetiky, podobně jako zajištění dostatku energií za dostupné ceny. Energetickou bezpečnost Prahy bereme mimořádně vážně,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Od prvotních jednání o výstavbě elektrárny po finální dokončení uplynulo pouze 15 měsíců. Samotná výstavba elektrárny začala ve strojírně začátkem letošního roku. Celý projekt je výsledkem vzájemné spolupráce městských firem hlavního města Prahy. Právě Pražská plynárenská, skrze svou dceřinou firmu Prometheus a společnost Atlantis Management, je dodavatelem celého projektu.

„Energetická soběstačnost je stěžejní pro snížení naší závislosti na nedemokratických režimech a pro udržení klíčových městských služeb v chodu i v časech krize. A k těm klíčovým službám nepochybně patří oblast dopravy, včetně podpůrných služeb realizovaných Pražskou strojírnou. Věřím, že další obdobné instalace u dalších městských firem budou následovat,“ uvedl Zdeněk Hřib, I. náměstek primátora pro dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

„Realizace a zprovoznění největší pražské fotovoltaické elektrárny v Pražské strojírně, naší 100% dceřiné společnosti, je kromě energetické soběstačnosti dobrým příkladem fungující spolupráce dvou městských firem a jejich dceřiných společností. Ze své pozice jsem tento projekt od začátku podporoval a jsem rád, že se jej podařilo úspěšně dokončit. Je to současně pro nás začátek cesty, kterou bychom v oblasti energetiky chtěli jít i v dalších provozech Dopravního podniku, zejména v garážích a vozovnách. Dalším příkladem, i když v mnohem menším rozsahu, bude nová vozovna v Hloubětíně, kde počítáme s využitím fotovoltaických panelů k pokrytí spotřeby elektrické energie pro provoz samotné vozovny. Při rozvoji dalších energetických projektů nám poslouží i praktické zkušenosti z Pražské strojírny,“ uzavírá Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a předseda dozorčí rady Pražské strojírny.

Strojírna získala koncem minulého roku povolení k připojení své FVE do sítě od společnosti PRE, distributora elektrické energie. Jednalo se o poslední administrativní překážku před výstavbou. Blokovaný příkon pro továrnu tak musel být zvýšen z rezervovaného 800 kWh na 1000 kWh.

zdroj: tisková zpráva

19 Comments on “Největší fotovoltaická elektrárna v Praze spouští provoz, pokryje roční spotřebu Pražské strojírny

  1. Konečně někdo z papalášů v Praze pochopil, že čekat na zázrak v podobě jaderné fúze nebo modulárních reaktorů je hloupost, která se nevyplatí. Chtělo by to ještě nějakou baterii, ať to zbytečně nemusí při přebytcích a současném přetížení odpojovat od sítě.
    P.S. Jsou jistě mnozí, kteří to také pochopili, ale ti nemají takové možnosti přesvědčit energetické molochy, aby jim dali povolení.

    1. Škoda, že papaláši (hlavně ty unijní) ještě nepochopili, že by se k výrobě FV panelů, akumulátorů, geo průzkumu a težbě surovin potřebných pro OZE (lithium, neodym,…) měli chovat podobně, jako před lety ke stavbě JE, plynovodů…
      Jde o strategický průmysl a jeho význam se bude jen zvyšovat – a zatím pořád chrápou a spoléhají na import 🙄

      1. otázka na drvostepa: proč brečíš nad unijními papalasi dezoláte? kde máš svého národního proruského papalase, který by chtěl podporovat ten tvůj strategický průmysl? tomu si stěžuj, chytráku. EU je k hovnu, na tu se vyser, nebo snad ne? případě táhni do russacka, tam ti tvoje touhy určitě splní, podobně jako ti plní tvoje úchylné touhy po likvidaci ukronacku.

    1. Kdyby kazdy dum v CR mel svou FVE, tak by byla distribucni sit mnohem mene zatizena. V lete dava FVE skoro celou spotrebu a i v zime dava FVE nejaky vykon a ten neni pak nutne tahat ze site napric celou CR. Pry je Temelin a Dukovany nas hlavni zdroj. Tak kolik kilometru musi ta elektrina putovat pres draty, trafa, rozvodny atd? Vsude vznika ztrata. U me doma mam kabelaz par desitek metru a slunicko si za to nic neuctuje. Nechapu proc kazdy trouba tvrdi, ze FVE zatezuje distribucni sit vic nez centralni zdroje. Mimochodem pro centralni zdroje je potreba jeste prenosova sit. Ta pro lokalni zdroje neni vubec potreba.

            1. Spickovy odber neni ve dnech kdy je zatazeno nebo cerstve napadal snih a proto FVE moc nevyrabi. Spicka je vzdy kdyz je pres noc jasna obloha a vychodni vitr a teploty rano pod -20°C. To ale zase znamena, ze rano vysvitne slunicko a FVE vyrabi znacne mnozstvi elektriny. Kdyz nekdo muze posunout spotrebu o par hodin, tak nepotrebuje skoro nic z distribucni site. Verim ze mnoho lidi bude ochotnych pockat par hodin nez zacne svitit a usetri nemale penize. Tim padem neni sit tolik zatizena jako bez FVE. Takze ma to jisty odlehcovaci efekt.

            2. Pro vlastní FVE tam velký rozdíl není. Nevím přesně, co je potřeba pro připojení baterie, ale myslím, že běžná FVE se dá i dodatečně osadit baterií. Prostě si myslím, že baterie je vlastně samostatný technologický celek, který samozřejmě něco stojí, ale při troše snahy se rychle vyplatí a to nejen v oblasti nákladů, ale i lepšího plánování spotřeby.

Napsat komentář