Na olympiádě v Tokiu napomůže pohybu pět typů robotů Toyota

Automobilka Toyota se kromě dodání oficiálních vozidel pro olympijské a paralympijské hry Tokio 2020 zaměřuje na mobilitu i z další stránky.

FSR: Robot na podporu sportoviště (robot pro technické disciplíny)
foto: Toyota

Toyota se stala součástí olympijského projektu Tokyo 2020 Robot Project, který přináší pět druhů robotů s různými funkcemi na pomoc méně pohyblivým.

Roboti od Toyoty budou na olympiádě pomáhat s mobilitou osob v různých lokalitách a místech konání. Cílem Toyoty je pomáhat lidem uskutečnit jejich sny a ještě zvýšit úspěch tokijských her.

„Už od roku 2004 vyvíjíme partnerské roboty zaměřené na podporu osob neschopných samostatného pohybu, včetně stárnoucí populace, a nyní naše úsilí v oblasti robotiky rozšiřujeme. Heslo mobilita pro všechny neznamená pouze fyzický pohyb člověka, ale rovněž virtuální mobilitu a další možnosti, jak zažívat nové věci,“ popsal Nobuhiko Koga, šéf výzkumného střediska Frontier Research Center automobilky Toyota.

Robot Tokio 2020 Miraitowa/Someity (Maskot)

Ve snaze uspořádat nejprogresivnější a technologicky nejvyspělejší hry v historii olympiády spolupracuje organizační výbor olympijských a paralympijských her v Tokiu s automobilkou Toyota na vývoji robota – maskota.

Toyota aktuálně zvažuje, že kromě vítání sportovců a hostů v oficiálních prostorách a na dalších místech bude tento robot zpříjemňovat hry dětem. Robot bude schopen pohybovat pažemi díky pokynům zasílaným na dálku a poskytovat silovou zpětnou vazbu při fyzické interakci.

Díky kameře na hlavě robota dokáže rozpoznávat pohyb osob v okolí a reagovat očima nebo vyjadřovat mimiku. Robot je vybaven řadou miniaturních kloubů po celém těle, a tak má potřebnou flexibilitu pro bezpečné a vysoce funkční ovládání robota uživatelem.

T-HR3 (Humanoidní robot)

Návštěvníkům ve vzdálenějších lokalitách, neschopných fyzické interakce přímo se sportovci, umožní Toyota komunikovat prostřednictvím robota T-HR3 a maskotů.

Roboti T-HR3 budou v oficiálních prostorách v reálném čase reprodukovat pohyby maskotího robota na dálku. Kromě obrazu a zvuku ze vzdálených míst si uživatelé s robotem popovídají, plácnou dlaní se sportovci a zažijí podobné pocity, jako by byli přímo na místě.

T-TR1 (Robot pro dálkovou komunikaci)

T-TR1 je robot pro virtuální mobilitu/účast na dálku, vzešlý z vývoje výzkumného centra Toyota Research Institute ve Spojených státech. Je vybaven kamerou, která je zabudována nad displejem v životní velikosti.

Pomocní roboti pro tokijskou olympiádu

Pomocní roboti pro tokijskou olympiádu
foto: Toyota

Robot promítá obraz uživatele ze vzdálené lokality, a napomáhá tak člověku zakusit pocit fyzické přítomnosti v místě robota. Prostřednictvím T-TR1 umožní Toyota virtuální účast i lidem, kteří na hry fyzicky zavítat nemohou.

HSR: Robot na pomoc lidem, DSR: Roznáškový robot

V části olympijského stadionu vybavené sedadly pro vozíčkáře bude robot Toyota HSR uvádět hosty k sedadlům a dopravovat jim občerstvení či jiné potřebné věci.

Roznáškový robot Toyota DSR, vyvinutý speciálně pro hry Tokio 2020, pak bude divákům roznášet nápoje a další zboží, které si objednali pomocí speciálního tabletu.

Během atletických soutěží, kdy je vyhrazeno cca. 500 míst pro olympiádu a dalších 500 sedadel pro paralympijské hry, budou tito roboti obsluhovat přes 1000 diváků upoutaných na vozík.

FSR: Robot na podporu sportoviště (robot pro technické disciplíny)

Roboti pro speciální využití jsou vybaveni autonomními funkcemi pro vrhy a hody na olympijském stadionu. FSR určí optimální trasu jízdy a bude ho následovat personál, aby posbíral házené či vrhané předměty.

Cílem robotů FSR je zkrátit čas potřebný k donášení předmětů a současně zredukovat personální náročnost pořádaných akcí.

tisková zpráva

Jeden komentář u “Na olympiádě v Tokiu napomůže pohybu pět typů robotů Toyota”

 1. Olympiáda se koná 160 km od
  Olympiáda se koná 160 km od Fukushimi.
  https://www.distance.to/Fukushima-Nuclear-Power-Plant/Tokyo

  Expert says 2020 Tokyo Olympics unsafe due to Fukushima | 60 Minutes
  https://youtu.be/i0hgfBkIBDM

  Účastníci vodních sportů už se nemůžou dočkat a diváci už se těší na pravé japonské sushi s cesium 137. Mňam mňam. :)))

  2018
  Japan readying to release highly radioactive water from Fukushima plant
  https://youtu.be/nC49aQ7oXl8

Napsat komentář