Mýty o dronech – kde a jak s nimi létat

Drony jsou v poslední době stále oblíbenější. Experti dokonce označili uplynulý rok 2016 rokem dronů. Jsou vysněnou hračkou mnoha dětí i možným dopravcem některých internetových služeb.

S dronem není dovoleno létat s ním nad „třetími osobami ani jejich majetkem a pořizovat záběry soukromých aktivit“.
foto: Audiopro

Ve výrazně profesionálnější verzi se drony již nyní stávají součástí vybavení armády, policie i Integrovaného záchranného systému. Díky rychlému nástupu jejich popularity se s nimi teprve seznamujeme a panuje o nich tedy nejeden mýtus.

Mýtus: Létat lze skoro všude

Opak je pravdou. „Pokud jste bez rozmyslu koupili dětem moderní létající hračku, určitě se seznamte s pravidly pro provoz. Létání s modely letadel či drony je totiž velmi omezeno. Bezpilotní letouny a drony je možné provozovat například pouze v bezpečné vzdálenosti od lidí, doporučuje se vzdálenost 50 metrů. Od budov i hustě obydlených oblastí je to minimálně 150 metrů,“ říká Andrej Hronec, ze společnosti Audiopro, která do ČR dováží vysoce profesionální drony.

Minimální povolená vzdálenost provozu dronu od letiště je 5,5 kilometrů a nesmí zde létat výše než 100 metrů nad zemí. Drony se musí zcela vyhnout také zakázaným oblastem, jako jsou jaderné elektrárny, ochranná pásma, chráněná území nebo vodní zdroje. Více najdete na stránkách úřadu Řízení letového provozu.

Mýtus: Hračka nikomu neublíží

Je třeba si uvědomit, že ačkoli běžný dron vypadá jako lehký model, může při neopatrném zacházení způsobit vážné zranění i smrt. Při letu nebo pádu nabere velkou rychlost a některé jeho části jsou velmi ostré.

Na tato rizika bezpečnosti upozorňují i výzkumníci z dánské organizace Drone Research Lab, kteří podotýkají, že technika jde mnohem rychleji dopředu než péče o bezpečí. Základním bezpečnostním pravidlem je – hned po dodržování výběru místa pro bezpečný let – že po celou dobu letu musí pilot udržovat se strojem vizuální kontakt a směřovat jej bezpečně mimo všechny překážky.

Není dron jako dron

Létání dronem ve veřejném zájmu – tedy při použití složkami armády, policie či záchranářů – získává pro provoz profesionálního létacího prostředku výjimku. A to právě z důvodu veřejného zájmu, mnohem profesionálnější konstrukce a v neposlední řadě školeného řízení.

Aeryon_SkyRanger_zdroj_AudioproCZ

Aeryon SkyRanger
foto: AudioPro

„Příkladem profesionálního zařízení je Aeryon SkyRanger, bezpilotní létající prostředek prověřený ve velmi náročných klimatických a povětrnostních podmínkách, čímž se od konkurenčních bezpilotních prostředků – mnohdy opravdu jen hraček – velmi výrazně liší. Běžný dron totiž není schopen létat za deště, o sněhu nemluvě a často ani za mírného větru,“ uvádí Andrej Hronec, ředitel společnosti Audiopro, která firmu Aeryon v ČR zastupuje.

A dodává: „Stejně jako u jakékoli jiné techniky platí také u dronů nutnost rozlišovat mezi výrobky a využitím pro zábavu a ke komerčním účelům nebo často pro rychlé nasazení profesionálního zařízení či celého systému při akci Integrovaného záchranného systému. Poměr cena – kvalita – výkon je pak nesrovnatelný.“

tisková zpráva

21 Comments on “Mýty o dronech – kde a jak s nimi létat”

    1. Ale plati hošánku
      Ale plati hošánku platí.Nejsme v usa.A očekávám další zpřisňování.Za 5let budeme číst:pouze v bezpečné vzdálenosti od lidí, doporučuje se vzdálenost 500 metrů. Od budov i hustě obydlených oblastí je to minimálně 1500 metrů
      od letiště je 55 kilometrů a nesmí zde létat výše než 10 metrů nad zemí :-))
      Tož hodně štěstí milí dronisté….

      1. Ale prd. Nikdo si člověka
        Ale prd. Nikdo si člověka nesmí jen tak natáčet bez jeho souhlasu, takže jako důkazy je to nepoužitelné. A tu ignoraci jsem samozřejmě myslel s rozumem. Je jasné, že s tím nebudete šmírovat sousedy v akci a nebudete s tím obtěžovat lidi a když si někdo bude stěžovat, tak půjdete jinam. Lidská slušnost a používání selského rozumu je základem.

        1. Josef:
          Pokud si někde

          Josef:
          Pokud si někde svévolně porušuješ obecně známá pravidla tím, že pouštíš ten krám kde nemáš, udělám záznam jednoduše jako první věc, abych měl důkaz.
          Tam už mě nezajímá, zda se budeš cítit poškozen.
          No a pak se můžou dít věci, že budeš mít větší chaos, než bys vůbec mohl tušit.

            1. Josef:
              Tlemit se můžeš,

              Josef:
              Tlemit se můžeš, ale už mám v tom praxi.
              Jeden pablb tobě podobného ražení již přišel o DJI Phantom 2 včetně kamery.
              Dokud se tu nemotali tihle floutci, měli jsme větší klid a nikdo by neprudil, i když jsme byli ve 400 metrech.
              Díky takovým pakům jak jsou problémy, protože ohrožují lidi i majetek.

                1. Hmm, jak čtu tvoje
                  Hmm, jak čtu tvoje odpovědi, fakt nemá cenu na člověk ajko ty reagovat odpovědí, asi roztum nedostaneš ani v 70, protože ty jsi ten chytrej co vše zná a umí, bohuželmi ostatní z lidmi jako ty musíme žít…

        2. Kecáš, protože zákony
          Kecáš, protože zákony neznáš…

          Pokud jsi v ČR můžeš natáčet kriminální apod. jednání, ALE nesmíš to zveřejnit bobane… A pro tebe, je to přípustný důkaz při přestupkovém a soudním jednání…
          Co prvně naučit co v zákonech je než začneš šířit bludy…

    1. Víte sám, že tohle zrovna
      Víte sám, že tohle zrovna není dobrý nápad. Měli bychom být k sobě ohleduplní a dodržovat pravidla. Někdo má dron, někdo hůře zvladatelného psa, kterého pouští na volno, někdo motorovou sekačku, někdo motorku s laděným výfukem, někdo řádí se čtyřkolkou v lese, někdo pořád kouří, kde nemá. Mohl bych pokračovat ještě dodně dlouho. A jaký to má smysl? Když se nad tím zamyslíte, tak podstatě žádný. Jen škodíme lidem okolo a vlastně i sami sobě. Dá se to řešit i jinak. 🙂

      1. Tihle týpci, co nemají o
        Tihle týpci, co nemají o čemkoli létajícím příliš ponětí a co si z frajeřiny a pod vlivem módních trendů koupí tuhle létající volovinu jsou příčinou toho, proč se vyhrocují restrikce a omezení vůči těm, co si staví létající modely a létají s nimi s rozumem a citem.

        V případě tohohle frajírka jde o celkem jasný případ – je to trochu odrostlejší namistrovaný puberťáček.

      2. Včera jsem tu psal
        Včera jsem tu psal příspěvek a zmizel, tak znovu.

        V případě tohoto zákona je mnohem lepší ho ignorovat. Neříkám tím samozřejmě, že se člověk má chovat jako hulvát. Soudnost a selský rozum a vzájemná slušnost by měly být samozřejmostí. Ale nevidím důvod, pokud se budu chovat slušně a nebudu natáčet sousedy v akci ani tím nikoho obtěžovat (pokud ano, půjdu jinam), proč bych si nemohl hrát. Samozřejmě nebudu létat tam, kde to někoho ohrozí, ale tato norma je mnohem přísnější a zavádí nesmyslná omezení.

Napsat komentář