Moderní softwarová řešení zamezují plýtvání v zemědělství

Plýtvání vodou, osivy či hnojivy jsou v zemědělství běžným jevem. Ale pomalu a jistě se v této oblasti blýská na lepší časy.  Prosazují se zde totiž chytrá řešení.

Příkladem je využití precizního zemědělství u AZOS Zakřany a ZD Naloučeny. Zakřany obhospodařují plochu 1000 hektarů a ZD Naloučeny pak 580 hektarů. Aplikací precizního zemědělství ušetřili 600 000 Kč na hnojivech za jednu sezónu. A zároveň byli šetrnější k přírodě.

„Doslechl jsem se od kamarádů a bývalých spolužáků, že se již před lety pustili do precizního zemědělství a měli obratem pozitivní výsledky. Při zachování nebo mírném zvýšení výnosu všichni šetřili na vstupech jako jsou hnojiva a osiva. Vzhledem k rostoucí ceně hnojiv jsme se rozhodli do toho u nás pustit také,“ říká Jiří Souček z AZOS Zakřany a dodává: „Po konzultacích od odborníků z Cleverfarm jsme se rozhodli přikoupit nezbytné nové stroje a také analyzovat historická data.“

V první fázi proběhl sběr dat 8 let zpět. Na něj navázal satelitní monitoring, který měří v reálném čase (každých 5 dní) obsah chlorofylu, vody a hustotu biomasy. „Snažíme se využívat co nejvíce zdrojů dat, které pomáhají získat co nejpřesnější informace o historickém i aktuálním stavu porostu a pozemku. Kromě monitoringu a historického potenciálu interpretujeme farmářům variabilitu parcely také dle analýzy půdních vzorků. Navíc hlídáme mikroklima a měříme například teplotu a vlhkost půdy a vzduchu, srážky, evapotranspiraci, odvlhčení listu nebo směr a sílu větru. A je toho mnohem více,“ vysvětluje Adam Zlotý z CleverFarm.

foto: Cleverfarm

V AZOS Zakřany se následně po vyhodnocení dat rozhodli pro podporu silných zón. Strategie vyrovnání porostu je dobrá například u řepky. Ale u obilnin nám smysl nedává – některá místa můžeme hnojit, jak chceme, ale pokud v daném místě parcely není potenciál, ani sebevětší dávka hnojiva výrazný rozdíl ve výnosu neudělá.

Například u jednoho pozemku, kde mají nyní řepku, je velmi kyselá půdu, takže variabilně přidávají vápno. Stále jsou však ještě opatrní a variabilní dávku snižují o cca 15 – 20 %.  Nicméně příští rok chtějí zvýšit variabilitu a dávku hnojiv snížít třeba i o 30 %.

„U plodin, na kterých jsme prováděli zásobní a pak regenerační hnojení, což jsou řepka, ječmen ozimý, žito, pšenice a ječmen jarní, jsme jen variabilními dávkami ušetřili 265 000 Kč. Předpokládám, že příští rok to bude ještě výrazně více. Například jen na řepce chceme příští rok ušetřit další 4 až 12 %. Když budeme počítat celkovou částku, kterou jsme ušetřili díky variabilitě a díky variabilnímu a přesnému rozmetadlu, tzn. že jsme nerozhazovali hnojivo v klínech, na cyklostezkách, silnicích apod., ušetřili jsme 600 000 Kč,“ dodává Jiří Souček z AZOS Zakřany.

Strategická spolupráce dvou velkých hráčů

V zemědělství se v poslední době stále více prosazují moderní technologie. Ať již z pohledu moderních zemědělských strojů, tak z pohledu chytrých softwarových řešení, práce s daty a poradenství.

Tento trend potvrzuje uzavření strategické spolupráce mezi lídry těchto oborů – společností Agromex, dovozcem a distributorem špičkové zemědělské techniky v ČR a CleverFarm, technologickou společností zaměřenou na úspory a udržitelnost v zemědělství.

„Poslední roky se stále více soustřeďujeme na chytré zemědělství, nové technologie a poradenství pro klienty. Umožňuje nám to mimo jiné zastoupení značky Fendt, která je absolutní špičkou na poli zemědělské techniky. Celé řešení pomáhá zemědělcům významně zefektivňovat jednotlivé kroky zemědělských prací a také optimalizovat zdroje včetně personálních. To má vliv na ekonomický výnos i udržitelnost a snížení plýtvání. Jsem velice rád, že jsme se domluvili na spolupráci s CleverFarm a můžeme tak českým zemědělcům nabídnout ještě chytřejší řešení a další služby na míru,“ říká Petr Mikuláš, CEO a jednatel společnosti Agromex.

„Zemědělství stále skýtá obrovský prostor pro změny, které mohou vést k výraznému vylepšení efektivity. Například jak a kdy zasít, hnojit či zavlažovat méně, ale zároveň pak sklidit více. A také jak efektivně řídit a využívat vozový park. Zjednodušeně to můžeme nazvat principem precizního zemědělství. Jsem velice rád, že naše zkušenosti a know-how s prací s daty a technologiemi, můžeme díky spolupráci s Agromexem ještě rozvíjet dále,“ říká Vojtěch Malina, CEO CleverFarm.

Již během listopadu bude k dispozici nová aktualizace systému Fendt Variable Rate Control – umožní snížit aplikační dávku na nulu. Zejména během bodového postřiku to umožňuje rychlé přepínání trysek. Obsluha jej může využít k vytvoření zón, v nichž nesmí být aplikováno žádné hnojivo.

To znamená, že přípravky na ochranu rostlin jsou používány ještě přesněji a efektivněji. Přesně pro tento účel nyní systém dokáže zpracovat i aplikační mapy bodového postřiku. Tím je ještě snazší splnit zákonné požadavky, zejména v blízkosti chráněných zón, jako jsou vodní plochy nebo obydlené oblasti. To dále snižuje používání přípravků na ochranu plodin a je to způsob, jak dosáhnout udržitelnějšího zemědělství.

zdroj: tisková zpráva

2 Comments on “Moderní softwarová řešení zamezují plýtvání v zemědělství”

  1. Rusové se vysmívají Vencovi a G7 a prodávají ropu za tržní cenu 30% nad stropem stanoveným západem.
    Naivnímu Vencovi posíláme klíčenku a fotomontáže z Lipánkovy dovolené na Krymu.
    hxxps://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/temer-veskera-ruska-ropa-se-minuly-mesic-prodala-nad-cenovym-stropem.A231117_070544_eko-zahranicni_vank

    1. Tak by me zajimalo, proc vasi spolubojovnici v rozporu s vami pisou, ze nam Cina ujizdi, protoze maji superlevnou ropu z rusacka. A jak to muzou Indove dokazat, ze kupuji ropu za trzni cenu a preprodavaji ji do Evropy se znacnym ziskem. Asi nekdo konecne vynalezl perpetuum mobile. Dezolati vsech zemi, jdete do pryc. A vy do prdele.

Napsat komentář