Mladá cestovatelka vyráží na cestu kolem světa v elektromobilu Ford Explorer

Lexie Alfordová, nejmladší cestovatelka, která navštívila všechny země světa, se dnes vydává na velkolepou cestu kolem světa v novém elektromobilu Ford Explorer.

Autorka cestovatelského sociálního obsahu Lexie Alfordová (@LexieLimitless), jinak také nejmladší osoba, která navštívila všechny země světa, zahájila v pátek 8. září cestu kolem světa v novém elektrickém Fordu Explorer.

Z francouzského Nice vyrazila za dobrodružstvím po šesti kontinentech a více než 30 zemích. Lexie chce svou cestou ukázat, co všechno lze s autem na elektřinu zvládnout. Zároveň doufá, že se stane prvním člověkem, který objede zeměkouli v elektromobilu.

Její cesta symbolizuje stejného ducha odvahy a sebevědomí, jako projevila Aloha Wanderwell, když před sto lety jako první žena objela svět automobilem. Aloha použila pro svou cestu vůz Ford poháněný zážehovým motorem a čelila mnoha překážkám, které vyžadovaly neobvyklá řešení – například tahání vozu voly přes bahnité pláně, písek a řeky v Indii nebo pomoc lidí v Číně, kteří táhli vůz míle daleko, protože občanská válka znemožnila nákup paliva.

Stejně jako Aloha využije i Lexie při svém pokusu automobil značky Ford. Elektromobil Ford Explorer, v němž vyrazí z hotelu Le Hotel Royal v Nice (stejného místa, odkud svou cestu zahájila Aloha), je předprodukční prototyp již velmi blízký sériovému modelu, který se v Evropě začne prodávat příští léto.

I bez jakýchkoli speciálních úprav je šitý na míru dobrodružství. Cestovatelce poskytne spojení se světem, pohodlí a připravenost na vše, s čím se během výpravy setká.

„Jde o velkolepou cestu, jejímž cílem je dokázat, co všechno je v elektromobilu možné. Víme totiž, že dojezd a nabíjení jsou dvě hlavní obavy, které lidé v souvislosti s přechodem na elektrický pohon mají,“ řekl Martin Sander, generální ředitel Ford Model e pro Evropu. „Lexie podrobí nabíjecí infrastrukturu dokonalé zkoušce; pokud dokáže s elektromobilem objet celý svět, pak ho může v Evropě používat každý, a to každý den.“

Aby se Lexie na cestu lépe připravila, nahlédla do zákulisí Fordu a seznámila se i se samotným elektrickým Explorerem. Navštívila konstrukční a vývojové týmy v Kolíně nad Rýnem, vyzkoušela si extrémní teploty v environmentálním testovacím centru (neboli „továrně na počasí“) a absolvovala pokročilý řidičský výcvik na zkušebním polygonu v Lommelu.

Zkouška pro lidi i techniku

V plánované trase se odráží inspirace Alohou Wanderwell, ale ve výsledku Lexie pojede vlastní cestou, když se bude potýkat s nepřízní počasí, nepředvídatelným terénem nebo nedostatkem nabíjecí infrastruktury – to vše s cílem vykonat první cestu kolem světa v elektromobilu. Bude ji doprovázet posádka zahrnující osobní ochranu, zdravotníky a mechanickou i softwarovou podporu, přičemž na začátku každého dne proběhne dynamické vyhodnocení rizik.

„Je to velkolepé, ale náročné dobrodružství. Bude náročné pro Explorer a vzhledem k množství času stráveného na cestě i pro mě a podpůrnou posádku,“ řekla Lexie. „Každé dobrodružství, které stojí za to, by však pro vás mělo být výzvou, a já se nemohu dočkat, až budu objevovat nová místa a potkávat neuvěřitelné lidi, abych zjistila, jak se snaží měnit svoje kouty světa k lepšímu.“

Lexiinu cestu bude po celou dobu jejího putování možné sledovat prostřednictvím hashtagu #ChargeAroundTheGlobe nebo na sociálních kanálech @lexielimitless@ford_cr a @fordnewseurope.

zdroj: tisková zpráva

5 Comments on “Mladá cestovatelka vyráží na cestu kolem světa v elektromobilu Ford Explorer”

 1. První osobou co objede Zemi v elektromobilu to bude asi těžko když už jí objel i Čech Jiří Vlk v Tesle v roce 2017 s hromadou jiných elektroaut a rozhodně nebyl první ani poslední. :)))
  Prví byl Louis Palmer se Solartaxi v roce 2009, tak na co si tu Ford zase hraje? 😛

  5/2016
  Cesty elektromobilů kolem světa za 80 dní se zúčastní i Češi
  https://www.hybrid.cz/cesty-elektromobilu-kolem-sveta-za-80-dni-se-zucastni-i-cesi/

 2. „Bude ji doprovázet posádka zahrnující osobní ochranu, zdravotníky a mechanickou i softwarovou podporu, přičemž na začátku každého dne proběhne dynamické vyhodnocení rizik.“

  Předpokládám, že to je součástí základní výbavy každého elektromobilu. Bez toho bych s elektromobilem rozhodně nevyjížděl.

Napsat komentář