Ministerstvo dopravy údajně podporuje elektromobilitu: do flotily zařadilo jeden elektromobil

V České republice je aktuálně registrováno více než 2500 elektromobilů. V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, loni rekordních 725 elektrických aut a letos jen do konce května dalších 295 elektromobilů.

Ministerstvo dopravy na čtyři roky zařadilo do svého vozového parku elektromobil Volkswagen eGolf. Vůz zapůjčila Skupina ČEZ, poskytovatel komplexních služeb v oblasti elektromobility.

V České republice je aktuálně registrováno více než 2500 elektromobilů. V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, loni rekordních 725 elektrických aut a letos jen do konce května dalších 295 elektromobilů.
foto: ČEZ

Zapůjčený elektromobil Volkswagen e-Golf disponuje dojezdem na jedno dobití cca 300 km, maximální rychlostí 150 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h za 9,6 sekundy. Celková kapacita lithium-iontové baterie je 36 kWh, kombinovaná spotřeba energie na sto ujetých km činí 12,7 kWh.

„Rozvoj elektromobility je jedním z konkrétních opatření významně přispívajícím ke zlepšení kvality ovzduší ve městech. V posledních měsících se ale díky stále hustší síti veřejných dobíjecích stanic stává stále zajímavější alternativou i při cestování mezi nimi. Ministerstvo dopravy tento trend podporuje zejména prostřednictvím dotačních titulů z Operačního programu Doprava na výstavbu páteřní národní sítě 125 rychlodobíjecích stanic i doplňkové sítě dobíjecích stanic ve výši přesahující 800 milionů Kč. Celkem by tak nejpozději do konce roku 2023 v rámci čtyř samostatných výzev mělo vzniknout 500 rychlodobíjecích stanic. Současně chceme propagovat elektromobil jako reálnou funkční alternativu ke klasickým pohonům a ukázat, že se jedná o vhodný vůz pro určité úkoly státní správy a samosprávy. Ministerstvo jej bude využívat především pro pracovní cesty za úředními záležitostmi po Praze,“ řekl Vladimir Kremlík, ministr dopravy České republiky. Ministerstvo je partnerem ČEZ při rozvoji elektromobility už od roku 2015.

tisková zpráva

18 komentářů u “Ministerstvo dopravy údajně podporuje elektromobilitu: do flotily zařadilo jeden elektromobil”

 1. Kašpaři. 10 let na to kálejí zvysoka:
  „USNESENÍ VLÁDY

  Kašpaři. 10 let na to kálejí zvysoka:

  „USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 16. prosince 2008 č. 1592
  o Programu obměny vozového parku veřejné správy za „ekologicky přátelská“ vozidla
  Vláda
  I. schvaluje Program obměny vozového parku veřejné správy za „ekologicky přátelská“ vozidla, uvedený v části IV materiálu č.j. 1417/08 (dále jen „Program“);
  II. ukládá
  1. 1. místopředsedovi vlády a ministru pro místní rozvoj, místopředsedovi vlády a ministru životního prostředí, místopředsedovi vlády a ministru práce a sociálních věcí, ministrům vnitra, průmyslu a obchodu, zdravotnictví, spravedlnosti, financí, školství, mládeže a tělovýchovy, dopravy, zemědělství, kultury, zahraničních věcí, ministryni obrany a předsedům Českého statistického úřadu, Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, Českého báňského úřadu, Úřadu průmyslového vlastnictví, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, Správy státních hmotných rezerv, Energetického regulačního úřadu, předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, řediteli Národního bezpečnostního úřadu, předsedovi Rady Českého telekomunikačního úřadu a vedoucímu Úřadu vlády nakupovat, případně pronajímat, od 1. ledna 2009 v rámci obměny vozového parku veřejné správy pro jimi řízený resort „ekologicky přátelská“ vozidla splňující podmínky uvedené v Programu tak, aby byl ke dni 1. ledna 2014 jejich podíl na celkovém vozovém parku využívaném resortem alespoň 25 % s tím, že se resortem rozumí ústřední orgány státní správy a jejich podřízené orgány a organizace v rámci jednotlivých rozpočtových položek, …“
  http://www.ngva.cz/files/ngva/uploads/files/obměna%20vozidel%20Správa.pdf

  Neplní to 14 let ani ohledně plynu, viz USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 11. května 2005 č. 563 k Programu podpory alternativních paliv v dopravě – zemní plyn http://www.ngva.cz/files/ngva/uploads/files/Usnesení%20z%20r.%202005.pdf

 2. Ano, pro ministerstvo se přitom v klidu koupí 1400
  Ano, pro ministerstvo se přitom v klidu koupí 1400 dieselových Škod Octavia + Superb.
  https://tn.nova.cz/clanek/ministerstvo-koupilo-institucim-nova-auta-vysla-je-skoro-na-miliardu.html

  Prostě koncernu se tu dost nadržuje. Snad se to dá zastavit.
  https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2842202-antimonopolni-urad-zrusil-tendr-na-policejni-i-bezna-auta-pro-ministerstvo-vnitra-za

  Jejich vozy jsou při tom hrůza (kvalita, komfort). Kdo někdy seděl ve VW Crafter Vězeňské nebo Transporter záchranné služby a prolez si je trochu, bude souhlasit.
  Ani se neuvažuje o elektrické/hybridní variantě.
  Hlavně v bezpečnostních složkách by se elektromobily určitě osvědčily – instalace baterie pro pracovní nástroje, nezávislé topení, snazší řízení, náklady na provoz nižší, vyšší odolnost a předpoklad výdrže ve službě.

 3. Ministerstvo šmoulí dopravy ČEZký díry at se de zahrabat
  Ministerstvo šmoulí dopravy ČEZký díry at se de zahrabat i s burešovým žlutým sajrajtem. Tenhle trapný orgán co umí leda stavět dálnice na nestabilním podloží pod kamenolomem je třeba zrušit a pravomoci převést na lid dřív, než zapráská celou respubliku germánským dízlprasečím importem EURO 4 bez DPF :)))))))

  https://kcc-hho.webnode.cz/business/cr/

  V Singapuru testují autobusy se zelenými střechami. Nadzahrádka Má ochlazovat a u křesílka s vohrádkou se tam bude dobře chlastat :))

  https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/singapur-zeleny-autobus-zelena-strecha-klimatizace-ochlazovani-emise-gws.A190624_182800_eko-zahranicni_nio

 4. Letci měli ve válce takový zvyk, malovat si na éro symboly
  Letci měli ve válce takový zvyk, malovat si na éro symboly za každý sestřel. U tohoto ‚putovního‘ e-Golfu by se něco takovýho taky hodilo, jen by se tam lepila samolepka, pro koho to auto jezdilo…

  Jasně, blbost, do roka by to bylo olepené jak dveře do ledničky :-/

    1. No měli mít nejlepší příležitost teď. Všichni
     No měli mít nejlepší příležitost teď. Všichni Američani co chtěli to stihnou do konce června kvůli daňovým úlevám, takže teď bude výrazněji slabší období pro USA a asi budou chtít ty auta udat převážně v Evropě. Na podzim by to nemělo smysl, protože opět kvůli dani budou chtít uspokojit co nejvíc lidí doma.

     1. Já to myslel tak, že na podzim začnou objednávky, v lednu
      Já to myslel tak, že na podzim začnou objednávky, v lednu začne výroba a koncem Q1 to začnou dovážet, takže to nijak nekoliduje s prodeji koncem roku v USA.

      Teď pro Teslu moc výhodná doba není dovážet do východní Evropy. Tesle sice vypadnou nějaké dodávky příští 2 měsíce, ale zároveň otvírá prodeje M3 do asi 9 dalších zemí, kde už má nějaké zázemí. (UK, Irsko, Japonsko, HongKong, Macao, Taiwan, Korea, Austrálie, Nový Zéland).

      Dovoz do střední Evropy by se jim zatím nevyplatil, protože vyjma Prahy tu nemají žádné zázemí. Servisy v Polsku a Maďarsku ještě nejsou otevřené. Takže předpokládám, že východní Evropu otevřou o půl roku později jako celek spolu s Islandem.

Napsat komentář