Levné vytápění: roste zájem o akumulační krby

Aktuální růst cen energií a nejistota ohledně dodávek ruského plynu výrazně nahrává popularitě vytápění dřevem. Roste zájem zejména o akumulační krbové systémy.

Oproti stejnému období před dvěma lety se přitom jedná o výraznou změnu. Začátkem pandemie se obliba vytápění dřevem projevovala zejména na zájmu o designové krbové vložky, nyní se však uživatelé více soustředí na účinnost. Podle kamnářů bude tento trend pokračovat i nadále.

Řešením, která jsou spojena s vytápěním dřevem, nahrává v poslední době hned několik skutečností. Začátkem topné sezony se jednalo především o rostoucí ceny plynu a elektřiny. „Růst cen energií je od loňského roku enormní, což se promítá do uživatelských preferencí. Aktuálně tak lidé nejčastěji vyhledávají akumulační systémy, kterými vytopí ideálně celý svůj objekt. V tomto segmentu jsme zaznamenali oproti loňsku stoprocentní nárůst,“ vysvětluje jednatel společnosti Hoxter Petr Banasinski.

SOUVISEJÍCÍ: Elektrokotel a krbová kamna zažívají návrat

Značná poptávka je opět po teplovodních systémech, které umožňují využít krb nejen k lokálnímu vytápění, ale i k ohřevu vody v akumulačních nádobách. Ta následně míří do topného okruhu, tedy například do radiátorů či podlahového vytápění. Případně je možné ji použít i pro běžnou spotřebu. Zatímco dříve tuto variantu lidé volili zejména pro rekreační objekty, v posledních měsících ji začali poptávat i pro své domácnosti.

Klíčová ekonomická stránka

Jako hlavní argumenty přitom zmiňují volbu co nejúčinnějšího topného systému, do preferencí však vstupuje i finanční stránka. „Ceny plynu a elektřiny letěly raketově vzhůru, dřevo zůstává stále velmi dostupným a ekonomicky výhodným palivem. Pokud tedy má tedy člověk možnost vytápět celý dům pomocí akumulačních kamen, je velmi jednoduše naplněno kritérium účinnosti. Od začátku topné sezony pak lidé zmiňují i snahy o stlačení nákladů na vytápění. Akumulační systémy přitom volí i přes jejich vyšší pořizovací cenu, neboť počítají s tím, že se jim investice brzy vrátí,“ uvádí Banasinski.

Zhruba od začátku letošního února pak do uživatelských preferencí výrazně vstupuje i další faktor – obava z budoucnosti týkající se dodávek plynu. „V kombinaci s vysokými cenami energií tak letos pozorujeme zásadní obrat v uživatelských preferencích týkajících se vytápění. Konkrétně přechod od plynu a elektřiny ke dřevu. Vzhledem k současnému dění přitom odhadujeme, že tento trend by měl pokračovat i nadále a po konci topné sezóny dále akcelerovat,“ zmiňuje Petr Banasinski ze společnosti Hoxter s tím, že očekává nárůst prodejů akumulačního sortimentu o desítky procent.

Obrat od dřívějšího trendu

Současný důraz na úsporu nákladů a maximální účinnost vytápěcího systému přitom znamená výraznou změnu dřívějšího trendu. V období pandemie totiž spotřebitelé preferující vytápění dřevem upřednostňovali úplně jiné kvality. „Kamnářskému segmentu nahrálo i období pandemie. Lidé tehdy zůstali doma a začali své odložené peníze investovat do domácností. Prioritu u nich hrála zejména snaha zkrášlit svůj interiér z hlediska designu. Proto velmi často sahali po krbových vložkách s různými variantami prosklení,“ popisuje dřívější trend Petr Banasinski.

Krbové vložky podle něj měly v řadě případů pouze doplnit stávající systém vytápění a neměly sloužit jako primární zdroj tepla pro interiér. Během pandemie se jednalo o investice, které lidé do té doby často odkládali i několik let. „Konkrétně naší společnosti tehdy pomohlo i to, že jsme byli téměř jako jediní schopní dodávat své výrobky na německé trhy v přijatelném termínu a předčít tak řadu tamních firem. I na dalších zahraničních trzích přitom platily prakticky identické trendy jako v českém prostředí. Pandemie byla pro uživatele příležitost, jak vylepšit svoji domácnost. V případě vytápění proto sahali po nákladnějších produktech, jejichž předností je především prvotřídní design,“ uzavřel Banasinski.

zdroj: tisková zpráva

43 komentářů u “Levné vytápění: roste zájem o akumulační krby”

 1. @Vlaječka z trolí farmy: kdo to je „my“? To jsi jmenovitě Ty nebo Velký Signál, co si stoupne před národ a sdělí, že když bude zle, tak se s Čezkem všichni o plyn podělí? Úplně stejným způsobem, jak se všichni navzájem dělili o roušky, když šlo z tlustých do tenkých? Já vím, že se s celou rodinou mohu podělit o zásobu suchého palivového dříví.

  1. Čím méně energií spotřebujeme, tím méně budeme závislí na Rusku. Mluvím o tom už několik měsíců.Jednoduchá opatření nám přinesla snížení spotřeby plynu o 24 %. Chceme jít příkladem, a proto máme i vládní úsporný manuál.
   My=10 519 913 obyvatel ČR mínus dezoláti.
   🇨🇿+🇪🇺+🇺🇦=💗💗💗
   Dezolát Lžidlazdic čeká na signál, ten z blázince nepřichází a tak čeká dál…

   1. Vládní úsporný manuál funguje na stejném principu jako když jsi jdu do banky vybrat hotovost a oni se mně potměšile ptají, zda opravdu potřebuji vytisknout ten lísteček 10×10 cm tištěný na termotiskárně a dotaz doprovázejí obrázky lesů, které mi mají srdce utrhnout, když přeci jen odpovím „ano, chci“? Aby tatáž zkur.vená pakáž si bez jakéholiv ptaní mi dovolila posílat x krát ročně tlustou obálku se třemi listy jednostranně barevně tištěného lesklého tlustého papíru? Co tím chci říci? Že na přípravě toho manuálu se živí tolik pochybných vlaječkových existencí, že to daleko převýší úspory na plynu vyčíslené v jakékoliv měně.

    1. Jsem rád, že vládní úsporný manuál funguje a stejně tak bude fungovat úsporný tarif pro chudé lidi. Poděkování české vládě, ale stále je co zlepšovat. Co tím chci říci? Můžeš lomit ručičkama, kopat nožičkama a čekat na signál. To jistě můžeš.
     🇨🇿+🇪🇺+🇺🇦=💗💗💗

    1. Tak uplne tomu fandeni ze strany uradu neverim. Viz treba pripravovany vyhodny tarif pro domacnosti. Nechapu proc vyradili z podpory domacnosti s tarifem EV. To ma byt potrestani za co? Tyto domacnosti maji stejne zvysene naklady na elektrinu jako domacnosti se spalovakem. U spalovaku dostali uz jiny darek, snizeni dane. Je to do nebe volajici prasarna.

        1. Pokud je srdíčko nový symbol pro bankrot, tak souhlas.

         Musím říct, že sledovat ECB přitlačenou ke zdi je fascinující podívaná.

        2. Runner42 alias Kolbenlhář. Podle soudu nebylo blokování českých dezinformačních webů protizákonné. Už dnes byla revoluce, Kolbenlháři?

        3. Soud první instance si s tím evidentně nevěděl rady. Už samotné zdůvodnění, že si žalující strana zřídila domény jiné, a tak se tedy vlastně nic nestalo, je jasná vada rozsudku.
         Zloděj nebude potrestán, protože si okradený koupil jiné auto?
         Tímto rozsudkem to rozhodně neskončilo. Je to jen povinná zastávka na cestě k vrchnímu a ústavnímu soudu.

        1. To uz vime a tvrdi, ze je pribuzny s Kolbenem z firmy Kolben&Daňek. Pekna blbost. Ale treba makal jako putzflek v Kolbence. Nejaka spojitost by tam mohla byt.

        1. Hele, trolíčku, pacholíčku, vás na té trolí farmě posílají na extra školení přes smajlíky? Nebo jste tam všichni ještě pubošci?

        2. Snižování závislosti na Rusku nám postupně pomůže dostat pod kontrolu i ceny energií a energetické úspory jsou jedním ze základních kroků tímto směrem. Paralelně s nimi děláme vše pro zajištění alternativních dodávek plynu a pro co největší naplněnost zásobníků před zimou.

         Kde vidíš nějaké trolení, Lžidlazdici?
         🇨🇿+🇪🇺+🇺🇦=💗💗💗

        3. A ako nas usporny tarif zachrani pred nedostatkom plynu? Niekto sa snazi presadit matematiku typu 2+2=22, ze? To je asi aj ta rovnica, ktoru tu vypisujete pan zeleny libtardik despotatik, ze?

      1. Elektrina podleha dani z elektriny a poplatku OZE. Ca. 10kWh odpovida ca. 1 litru benzinu. Za 10kWh se odvadi neco kolem 9 Kc. Samozrejme plus DPH. To jsou jen dane. Dale distribucni poplatek na vystavbu prenosove a rozvodne site, ktera je pro stat uplne stejne strategicky dulezita jako silnice. Kolik odvadite za litr benzinu, ktery zamoruje ovzdusi, zatezuje ekonomiku jelikoz se musi importovat a navic slouzi k financovani valek?
       Vidite jen zlomek problematiky a upravujete si vse podle vaseho defektniho mysleni.

        1. Já vám věřím. Sociální vzdálenosti jsou mnohem menší, než si většina lidí uvědomuje.

        2. Já Vám věřím. Stejně tak revoluce může začít v Praze, pak spanilá jízda elektromobilů po dálnici D11 a bude ukončena v obci Malé Výkleky, Pardubický kraj. Třeba u čísla 42.

   1. Plynu je ve světě dost. Problém je dostat ho do Evropy v potřebném množství, protože doteď jsme se (hlavně Německo tomu šlo přímo naproti) spoléhali na prakticky jediného dodavatele. Až se tento problém vyřeší, věřím tomu, že cena plynu spadne na „normálnější“ úroveň.

     1. To ať vyřeší moudřejší hlavy. Já jenom říkám, že ve světě je plynu dostatek, nedostatek ho je jenom v Evropě (ne v celé Evropě) díky hlouposti z minulosti, kdy jsme spoléhali na jednoho diktátora, což se ukázalo být velmi špatné a otevřeně to přiznal i německý ministr průmyslu.

      1. Nemci urobili pruserov viac a davno som hovoril, ze to tu vsetko babru. Mali zostat rozdeleni a nababrat sa do veci, ktorym nerozumeju. Hned ako zacala ta ich energiewende tak som si hovori, ze ked idu vypnut JE ze ci budu vyrabat elektrinu z uhlia. OK uhlie sa im prestalo pacit, tak isli na plyn. Jedno zle rozhodnutie za druhym. Taktiez aj pri biopalivach boli zelenohujeri co malo krasny nasledok toho, ze sa nicil napr. brazilsky prales, lebo europa potrebovala krmiva a to preto ze svoju produkciu davala do biopaliv. Naozaj co rozhodnutie to skvost.

       Spat k teme. Nevyriesia. Nemaju ako. Mozu snivat ale skor to skonci tak ze na to doplatime my. Ako vzdy ked su pri moci libtardi, narobia problemy a bezni ludia to musia napravat. Takze nam zostava iba, tak nabrusit sekery a pilky a sup do lesa po drevo (teda ak les mate). Politici sa zatial budu tvarit, ze nieco riesia ale pokial nevymyslia teleport tak mozu skusit max. drevoplyn (to bol sarkazmus).

Napsat komentář