Jaký podíl obnovitelných zdrojů je udržitelný z hlediska ceny a bezpečnosti?

Nejen politici a energetici, ale i veřejnost v poslední době řeší otázku, jaký podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkovém světovém energetickém mixu je udržitelný při současném zachování prosperity v „západních“ zemích a jejího růstu v tzv. rozvojovém světě.

Budoucnost energetiky je dnes nejistá a plná otazníků. Jedno je ale jisté: podíl obnovitelných zdrojů stoupá a stoupat bude.
foto: seagul, licence Pixabay

Diskuse je to složitá a nepřehledná. Zatímco politici většinou proklamují požadavek jejich vyššího zastoupení (často aniž by definovali, co tím mají na mysli) a řada ekologických aktivistů, ale i některých vědců, teoretizuje dokonce o 100 % podílu, od mnoha energetických odborníků zaznívají skeptické a varovné hlasy.

Různé instituce uvádějí odlišná čísla o tom, jaký podíl mají OZE na současných světových energetických zdrojích. Mezinárodní energetická agentura (IEA) a americká Energy Information Agency (EIA) říkají, že 10 %, zatímco podle Organizace spojených národů a Světové banky je to už téměř 20 %.

Pětinového podílu chce do roku 2020 dosáhnout Evropské unie. Jednotlivé členské státy ovšem mají svoje národní závazky rozvrženy individuálně, podle vlastních specifik. Česká republika už svoji ambici překonala a dosáhla zhruba 15% podílu. Švédsko obnovitelnými zdroji energie už dnes uspokojuje většinu svojí spotřeby.

V dalším desetiletí má podíl OZE stoupat, přičemž roku 2030 má v celé Evropské unii dosáhnout aspoň 32 %. Evropský parlament přitom navrhoval až 35 % a tuto hranici podporovaly i některé velké energetické společnosti: například portugalská EDP, italská Enel, německá EnBw, španělská Iberdrola, dánská Ørsted a skotská SSE.

Další koncerny, mezi nimi francouzská EDF, německé Innogy a Siemens, irská EirGrid, finská Pöyry nebo polská PSE se podílejí na projektu EU-SysFlex, jehož cílem je připravit evropskou elektrizační síť tak, aby byla schopná kolem roku 2050 zajišťovat spolehlivé a bezpečné dodávky elektřiny při až 50% podílu OZE na celkových elektrárenských kapacitách.

V USA dokonce vznikl plán na 100 % pokrytí poptávky po elektřině z OZE. Kolektiv vědců Stanfordské univerzity tvrdí, že takový model není technickým ani ekonomickým problémem, jako hlavní překážku vidí nedostatečnou politickou vůli k jeho realizaci.

Na druhé straně se ozývají hlasy odpůrců rychlého přechodu světové energetiky na obnovitelné zdroje. Podle očekávání jsou mezi nimi také představitelé jaderné a uhelné energetiky. I další instituce a experti ale namítají, že velká část současných obnovitelných zdrojů nedokáže vyrábět elektřinu předvídatelně a nepřetržitě, což představuje vážné riziko především pro stabilitu sítě.

Doporučují proto vyvážený mix jádra a případně také uhlí, vysokého podílu OZE a pojistku ve formě plynu. Představitelé uhelné energetiky v USA označují jako nebezpečná prohlášení předních technologických společností (jmenovány jsou Facebook, Apple, Google, Intel, Microsoft a Cisco), že používají elektřinu, vyrobenou z velké části, nebo dokonce 100% z obnovitelných zdrojů. Zástupci tradičního průmyslu argumentují, že i zmíněné firmy využívají centrální distribuční soustavu, která funguje díky fosilním palivům.

V této souvislosti nelze přehlížet, že některé “zelené” projekty už dříve skončily neúspěchem. Google uzavřel svůj program REzkoušel vyvinout obnovitelné zdroje, které by fungovaly ekonomicky efektivněji než fosilní paliva. Také skupina dalších společností, mezi něž patří švýcarská ABB, italská Enel nebo německá E.ON, ukončily svůj projekt Desertec, jenž měl vyrábět obrovské množství elektřiny například na Sahaře.

Zastánci i odpůrci urychlování přechodu světové energetiky na obnovitelné zdroje energie se shodují, že nastoupená cesta bude velice nákladná. Německý ministr hospodářství se obává, že odchod jeho země od uhlí i jádra by mohl stát až bilion eur.

K ještě nepředstavitelnějšímu číslu došli v americké Kalifornii, která by už v roce 2020 měla získávat 50 % elektřiny z OZE a jejíž zákonodárci vážně uvažují o zmíněném návrhu vědců ze Stanfordu a chtějí uzákonit požadavek, aby kalifornská energetika byla stoprocentně „zelená“ už v roce 2045.

Tamní energetičtí experti ale spočítali, že pokud by takový zdrojový mix založený na nestabilních větrných a slunečních zdrojích měl být jištěn velkokapacitními lithium-iontovými úložišti elektřiny, vyšlo by to na astronomické dva a půl bilionu dolarů.

Jak rychle ve světě poroste podíl OZE na výrobě elektřiny a jak to v dobrém či ve zlém ovlivní bezpečnost a spolehlivost jejích dodávek, zůstává tedy stále otevřenou otázkou, na kterou je třeba rychle hledat odpověď.

Na tom nic nemění ani fakt, že dnes asi už nikdo nepochybuje, že obnovitelné zdroje energie přispívají k ochraně životního prostředí a jsou budoucností energetiky. V tom se shodují všichni, počínaje OSN, přes Evropský parlament až po papeže Františka.

tisková zpráva

203 Comments on “Jaký podíl obnovitelných zdrojů je udržitelný z hlediska ceny a bezpečnosti?”

  1. Uz se tesim az budu mit strechu nacpanou panely, garaz
    Uz se tesim az budu mit strechu nacpanou panely, garaz baterkami (pevnymi i na koleckach) a uz budu jen sledovat kolik jsme spotrebovali elektriny z vlastni vyroby.
    A je mi fakt jedno jestli budu mit navratnost deset let, dvacet a nebo nikdy. Spravne veci proste clovek nesmi prepocitavat na penize.

      1. Taky musim pocitat jestli si to muzu dovolit a mnohem radeji
        Taky musim pocitat jestli si to muzu dovolit a mnohem radeji bych si treba koupil toho elektrickeho Harleye, ale nekoupim. Vrazim to do FVE a manzelky ev abychom to maximalne vyuzili, a na Harleye na baterky si necham na peknych par let, mozna navzdy zajit chut.

            1. Tak se pak určitě pochlubte, alespoň procentuelní rozdíl
              Tak se pak určitě pochlubte, alespoň procentuelní rozdíl mezi klíčem a vlastní stavbu. Kolik je „přepal“ za razítko a rádoby dotaci.
              Záruka na jednotlivé komponenty je tak jako tak ne ?
              Ale chápu že na systém jako fungující celek je samozřejmě lepší když to ten koho si platím zná a patří to mezi jeho standartní produkty.

                1. A slo by se podelit o ty nabidky? 🙂
                  A slo by se podelit o ty nabidky? 🙂

                2. Tak zrovna dorazila i ta druha. Je to oboje kolem 500tis. pred
                  Tak zrovna dorazila i ta druha. Je to oboje kolem 500tis. pred odectenim dotace.
                  Jedna ma osm a druha necelych deset kWp, prvni ma 10kWh a druha 12kWh uloziste.
                  Oboje by meli mit ostrovni menice.

                3. No, tak svépomocí lze udělat 10 kWp elektrárnu s dvěma 5
                  No, tak svépomocí lze udělat 10 kWp elektrárnu s dvěma 5 kW měniči Studer (špička, nic lepšího neexistuje) schopnými spolupracovat na dvou fázích (lze dokoupit i třetí, ale nedává to finanční smysl) a zhruba 35 kWh baterií z druhé ruky asi za polovinu.

                4. Ja budu mit trifazove menice 3x16A a smysl to dava, kdyz ma
                  Ja budu mit trifazove menice 3x16A a smysl to dava, kdyz ma moje auto trifazovou palubni nabijecku a dum je rovnomerne rozdelen mezi vsechny tri faze. Nebo to chapu spatne, ze bych mel jen 2x230V 20A?
                  Baterie z druhe ruky jsou fajn, ale predpokladam, ze bez zaruky a jak moc budou jete je loterie, nebo se takto daji poridit s nejakou garanci?

                5. Ne, bez garance. Co se týče nabíječky v autě, máte tam
                  Ne, bez garance. Co se týče nabíječky v autě, máte tam 3x26A, že? Ty 5 kW měniče udrží krátkodobě až 20 kW, dlouhodobě určitě kolem 6 kW dají. Jinak to chápete správně. Pro třífáz by to bylo dalších asi 50 navrch.

                6. Uz me svrbi prazdna strecha. Tahle nabidka je finalni po
                  Uz me svrbi prazdna strecha. Tahle nabidka je finalni po navsteve projektanta, takze uz se doufam posunu co nejdrive k realizaci.

                7. Tak držím palce. Jenom jedna věc. Doporučuji jít po co
                  Tak držím palce. Jenom jedna věc. Doporučuji jít po co nejvýkonnějších panelech na co nejmenší ploše, ideálně 330 Wp nebo víc. Byť by byly o něco dražší. Budou totiž výrazně účinnější (nejlepší panely teď mají kolem 20 %) a budou pak něco (něco docela dost) dávat i při nepřímém osvětlení. Zaměřte se také na automatizaci, respektive, jak bude v systému nastaveno přepínání ze sítě na FVE, jak bude provedeno logování, zda bude možné systém bezpečně rychle vypnout tlačítkem apod. Taky by mě zajímalo napětí panelů na střeše, protože on je pro hasiče docela rozdíl, když tam máte stringy panelů po třech kusech v sérii s napětím 100 V DC a nebo všechno v jednom 600 V DC stringu, což je v případě katastrofického selhání i zabije. Navíc vyšší DC napětí rádo dělá oblouky a obecně s ním zařízení špatně pracují. Určitě bych se zaměřil i na další věci, ale víc na mypower.cz.

                8. Diky za tipy. Poptam se.
                  Panely mi nacenili 315Wp (30ks) s

                  Diky za tipy. Poptam se.
                  Panely mi nacenili 315Wp (30ks) s tim, ze si mohu priplatit 100tis.Kc za 360Wp (26ks).
                  Ten priplatek mi uz prijde dost. Radeji bych neco navic vrazil do bat. modulu. Tam mi nabidli za necelych 29tis.Kc s dani 2,4kWh.
                  Automatizaci maji co jsem videl a slysel zmaklou vyborne.

                9. Ten příplatek je velký. Rozdíl mezi 315 a 330 by ale tak
                  Ten příplatek je velký. Rozdíl mezi 315 a 330 by ale tak velký být neměl. Taky si zjistěte využitelnou kapacitu a účinnost cyklu. 12kWh baterka utáhne ve větším domě tak noc. V zimě to bude opruz.

                10. Ten priplatek je na 360Wp panely.
                  Ten priplatek je na 360Wp panely.

                11. No jo, ale za ten příplatek dostáváte jen menší plochu,
                  No jo, ale za ten příplatek dostáváte jen menší plochu, nebo se pletu ?

                12. Jj. Je to stejny celkovy vykon, ale o 4ks mene panelu. Nicmene
                  Jj. Je to stejny celkovy vykon, ale o 4ks mene panelu. Nicmene po tom co mi radil Josef (radeji vykonnejsi panely na mensi plochu) se mi to rozlezelo a asi ma pravdu. Uloziste muzu rozsirit kdykoli, ale kdyz si zaplacnu strechu horsimi panely tak uz je menit nebudu a dalsich se mi vejde mene, takze asi se vyprdnu na priplaceni za baterky a vezmu ty lepsi panely. Menice by meli mit na vstupu jeste 5kWp rezervu, takze muzu casem prikoupit dalsich 14ks techto 360Wp panelu, k tomu dokoupim bat. moduly a mam 1,5nasobek puvodniho stavu.

                13. Pozor na to, že nad 10 kW už bude problém s licencí ČEZu.
                  Pozor na to, že nad 10 kW už bude problém s licencí ČEZu.

                14. Aha. To jsem netusil, ze je tam nejake omezeni.
                  V cem je teda

                  Aha. To jsem netusil, ze je tam nejake omezeni.
                  V cem je teda lepsi mit mene ucinnejsich panelu nez vice mene ucinnych, kdyz v souctu mi daji stejne kWp?

                  PS: To omezeni je 10kW na vystupu z menicu a nebo 10kWp na panelech? Menice maji mit na vystupu tech 10kW, ake na vstupu maji zvladnout az 15kWp.

                15. Prosím tě, neposlouchej co píše Josef!
                  Téměř vše co

                  Prosím tě, neposlouchej co píše Josef!

                  Téměř vše co psal jsou jeho výmysly a vůbec to tak není !!

                  Pro mne jsi daleko ale cena by byla stejná jak jsi uváděl ale na naše baterie dává výrobce 7let.

                16. Takze tech 100tis. za 360Wp panely nestoji? Lepe to hned
                  Takze tech 100tis. za 360Wp panely nestoji? Lepe to hned vrazit do vetsiho uloziste?
                  Koukam do te nabidky, ze na battery box davaji 10let zaruku. Otazka je jestli tim mysli i baterky. 🙂

                17. Přesně tak, určitě to nestojí za to, spíš ale berte
                  Přesně tak, určitě to nestojí za to, spíš ale berte těch 10 kWp.
                  Uložiště musí být větší jak výkon v panelech.
                  Ano záruka je po zaevidování baterie u výrobce až 10 let bez registrace těch 7 let, je to vždy na celý jednotlivý blok baterie.
                  Spíš se podívejte jestli baterie jsou vysokonapěťové.
                  A vy si raději vezměte rovnou těch 16,8 kWh i tak to bude málo a časem dokoupíte víc kWh!

                18. Ten ČEZ ti předpokládám nabízí Sonnen baterii.
                  Ten ČEZ ti předpokládám nabízí Sonnen baterii. Neobsahují náhodou LiFePo4 články?

                19. Prosím, co jsem napsal za výmysly? 100 tisíc opravdu za ty
                  Prosím, co jsem napsal za výmysly? 100 tisíc opravdu za ty 360 Wp panely nestojí, ale to jsem tam taky netvrdil. Tvrdil sem, že se vyplatí příplatek za 330 Wp panely.

                  Uveď prosím aspoň jednu věc, co jsou výmysly. Jinak si to můžem jít vyřídit ručně.

                20. Tak už ti tady alespoň 4-5 odborníků na elektro psali aby
                  Tak už ti tady alespoň 4-5 odborníků na elektro psali aby jsi tady nedával ty svoje elektro rady, nejsi v elektro oboru vzdělaný a přitom je tu dáváš jak internetový Brouk Pytlík.
                  Myslím, že pro tebe by mělo stačit se prezentovat jen na tom Mypower.

                  Jinak jsi mně rozesmál, hned jsem si vzpomněl na toho poslance jak řekl druhému, „pojďme si to ven vyříkat“.
                  Fakt jako si myslíš, že potom tvoje rady přestanou být nesmyslem?

                  🙂

                21. Díky za potvrzení, že jsem tu žádný výmysly nepsal. Na
                  Díky za potvrzení, že jsem tu žádný výmysly nepsal. Na osobní nesmysly nehodlám reagovat, nic o mne nevíte. Pěkný den přeji.

                22. Ty máš tedy drzosti a sebevědomí na rozdávání.
                  Já nic

                  Ty máš tedy drzosti a sebevědomí na rozdávání.

                  Já nic osobního nepsal, nepotřebuji tě znát, abych na to co čtu pokud je to nesmysl nereagoval.

                  Př.1
                  No, tak svépomocí lze udělat 10 kWp elektrárnu s dvěma 5 kW měniči Studer (špička, nic lepšího neexistuje) schopnými spolupracovat na dvou fázích
                  – nesmysl, nelze takto provozovat dle PDS.

                  2
                  Ostatně bateriové packy bývají běžně složené z různých typů baterií. Mrkněte na mypower, spousta lidí to tam má. Když staví z li-ionek, běžně mají zcela různé velikosti článků a někteří za to navíc posadí ještě záložní olovo, které se začne vybíjet až ve chvíli, kdy je li-ion prakticky vybité. Funguje to jako ochrana proti totálnímu vybití li-ion a je to taková poslední záchrana.
                  – nesmysl, vůbec to nedává smysl takto napsané!

                  3
                  Lze použít aktivní balancéry, lze to řešit pomocí BMS, a u těch lepších článků nechat tu kapacitu ležet částečně ladem, nebo se těch pár horších článků vyřadí a třeba prodá nebo použije jinde. Různá kapacita jednotlivých baterií není problém, bateriový pack se chová tak, že články s větší kapacitou a tedy tvrdší, mají větší proudový odběr a také se rychleji nabíjí.
                  – nesmysl, nebalancovat Li.. baterie je jejich vražda, vůbec se nedoporučuje používat rozdílné kapacity ve stejném bloku!

                  4
                  Taky by mě zajímalo napětí panelů na střeše, protože on je pro hasiče docela rozdíl, když tam máte stringy panelů po třech kusech v sérii s napětím 100 V DC a nebo všechno v jednom 600 V DC stringu, což je v případě katastrofického selhání i zabije. Navíc vyšší DC napětí rádo dělá oblouky a obecně s ním zařízení špatně pracují.
                  – nesmysl, nedělá FVE pro hasiče ale pro sebe, školení hasiči ví jak mají hasit hořící solární panely, klidně je zabije už i těch 100V pokud to budou břídilové. Veškerá rozpojení v zátěži na elektro dělá oblouky!

                  5
                  Pozor na to, že nad 10 kW už bude problém s licencí ČEZu.
                  – nesmysl, jaký je problém?

                  Dál snad už netřeba ale tobě to stejně nepomůže a stále tu budeš v tomto radit dál i když tomu nerozumíš!
                  Já jen varuji před takovými odborníky jako jsi ty aby pokud jde o elektro, tě raději vůbec ale vůbec neposlouchaly!

                  Jinak pokud se chceš sejít, tak na elektromobilitě v Ostravě nebo na Ampéru v Brně.

                  🙁

                23. Konečně se někam dostáváme.
                  Ad 1) Kravina. A vy to moc

                  Konečně se někam dostáváme.

                  Ad 1) Kravina. A vy to moc dobře víte, nebo nejste žádný odborník v oboru. Michelinovi nabízí elektrárnu do 10 kWp, protože k tomu nepotřebuje licenci na výrobnu, ale stačí mu nahlásit, že se chce připojit v režimu mikropřetoků. Chápu, že to vy neděláte, na tak malé výrobny nevidíte, ale to je váš problém. Na FVE v režimu mikropřetoků se PDS nevztahují, nejde totiž o výrobnu ve smyslu předpisů. To je výklad ERÚ.

                  Ad 2) Není to žádný nesmysl. Někdo holt má různě velké bloky článků (což je mimochodem v terminologii baterie) spojené paralelně a funguje mu to v pohodě. A samozřejmě, že tam většinou mají nějaké pasivní balancování, ale u menších baterií není třeba, stačí to jednou za čas oběhnout multimetrem. Ale chápu, že to vy nevíte, protože vy musíte vydělávat prachy a na takové nesmysly nemáte čas 😀

                  Ad 3) Nepíšu nebalancovat.

                  Ad 4) Doufám, že k vám jezdí jen profíci a mají to kousek.

                  Ad 5) Bude to mnohem složitější, než získat povolení v režimu mikropřetoků, což opět musíte vědět. Nebo že byste nebyl až takový odborník?

                  Příště, než si začnete cucat důvody z prstu, tak se radši zamyslete, protože pokud jste vážně odborník, moc dobře víte, že věci nejsou zpravidla vůbec tak jednoduché, a že vždy platí nějaké ALE.

                24. 1-
                  Tady nejde o připojení 10kWp k síti ale to, že jsi to

                  1-
                  Tady nejde o připojení 10kWp k síti ale to, že jsi to připojil jen na 2 fáze a to se nesmí !
                  Já dělám hlavně malé FVE na domy a firmy. 🙂

                  2-
                  NO právě, že různé výkony baterií spojené v jednu baterii v pohodě nefungují!
                  Žádný výrobce to takto nedělá a ani se to nedoporučuje,
                  to že si to tak někdo udělá není směrodatné a správné!

                  3-
                  Jistě, psal doporučuji a já, že je to nutnost jinak je to vražda, nedělej, žes tomu nerozuměl co jsem napsal.

                  4-
                  Nerozumím?
                  Můžeš rozepsat.

                  5-
                  Získat jaké povolení?
                  Na licenci víc jak 10kWp nebo na připojení do sítě?
                  To jsou dvě úplně odlišné věci a ty jsi psal licenci od ČEZu ale ten licence NEVYDÁVÁ !

                25. 1) Takže ani jednofázové nejde udělat? Asi ne, že? Nebo
                  1) Takže ani jednofázové nejde udělat? Asi ne, že? Nebo to už zase jde? Nesnaž se mlžit. Na malé elektrárny se prostě PDS nevztahují!
                  2) V jednu baterii se spojují články, ne další baterie. Spojíme články, máme baterii o napětí obvykle 12–48 V. Následně můžeme tyto baterie spojovat do packů. A zde už na kapacitě zase tak nesejde. Že to tak nedělá žádný výrobce, to mi vrásky nedělá. Funguje to.
                  3) Já nic nedělám, neumíš se vyjadřovat. Psal jsem, že to lze pomocí balancérů a ty jsi reagoval, že bez balancérů je to vražda. Myslet si můžeš, co chceš.
                  4) Že jako první jezdí hasit dobrovolní z daného města. A takoví při pohledu na panely na střeše zapálí cigáro a vyčkají na příjezd profíků, když je neujistíš, že je v tom bezpečné napětí. Good luck.
                  5) Pro připojení do 10 kWp se nezískává povolení, to je uděleno automaticky po splnění podmínek a ČEZ musí připojit. Licence je třeba k připojení nad 10 kWp, tomu se Michelinův dodavatel chce rozumně vyhnout a tam je to řízení v jednom, licence je zároveň i povolení. A hádat se o ten ČEZ je myslím zbytečné, pravdu máme totiž oba.

                26. 1-
                  Tak jak jsi to napsal nejde, proto jsem psal nesmysl.
                  Na

                  1-
                  Tak jak jsi to napsal nejde, proto jsem psal nesmysl.
                  Na všechny mikrozdroje připojené k síti se vztahuje PPDS a to bez ohledu jestli s přetokem nebo bez. Jsou tam i omezení a podmínka impedančky a pokud nevychází, tak ti nepřipojí ani malou FVE!

                  Nemám důvod mlžit.

                  2-
                  U 12V si dělej co chceš u 48V už bych byl sám na pozoru a u vysokonapěťových baterií není co řešit. A to je teď tendence dávat vysokonapětové baterie.

                  3-
                  To je možné ale je taky možné, že nerozumíš pojmům o kterých píši.

                  4-
                  Já teda bych o tom neujistil (bezpečné napětí) ani ty proškolené hasiče, že tam je! A přesto jsou školeni jak to hasit pod napětím!

                  5-
                  Nemáš pravdu, zase tvůj nesmysl!
                  Licenci vydává ERU a je to jen administrativní záležitost spojená se splněním známých a daných podmínek, nic víc nemůžou po splnění odmítnout vydat!
                  Licence NENÍ povolení k připojení do sítě, to se velice pleteš!
                  A funguje to přesně obráceně, napřed požádáš distributora o připojení většího výkonu jak 10kWp do sítě a až ti to povolí, tak pak vyřizuješ licenci. Jde to i obráceně ale co budeš dělat s licencí, když tě distributor nepřipojí a nemusí pokud nejsou splněny podmínky PDS.
                  Já ti oponuji, a pravdu mám v tomto jen já na ne oba!

                  Tak už si přiznej, že o fotovoltaice nic pořádného nevíš a radíš tak, že bys dotyčného co by tě vzal za slovo, mohl dostat do problémů.
                  Vyjadřuj se opravdu raději už jen k elektromobilitě!

                27. Já myslím, že to zakončíme. Nikam to nevede, zbytečně
                  Já myslím, že to zakončíme. Nikam to nevede, zbytečně se tu budeme hádat. Já bych teď zase nějak oponoval a vy byste zase oponoval znovu zpět. Je na ostatních, aby zhodnotili, jaké rady chtějí a jaké ne. Vyjadřovat se budu, k čemu budu chtít, děkuji. Moje rady Michelinovi ho jistě do problémů nedostanou, sám ví moc dobře, co chce a třeba mu tahle diskuze aspoň k něčemu byla. Pěkný den přeji.

                28. Škoda, že jsi za celou dobu co ti odpovídám, nepochopil o
                  Škoda, že jsi za celou dobu co ti odpovídám, nepochopil o co mi šlo a to celou dobu se ti slušně a věcně snažím odpovídat.
                  A to, abys nepsal nesmysly o fotovoltaice, zde!

                29. Vidíte. A já si nemyslím, že jsem psal nesmysly.
                  Vidíte. A já si nemyslím, že jsem psal nesmysly. Respektive všechny mé rady mířené konkrétně na situaci Michelina myslím byly k věci a docela rozumné. V jeho případě stejně dvoufázový systém nepřipadá v úvahu a stále jste mne nepřesvědčil, že to nejde, protože vím o několika lidech, kteří to takto mají. To byla prakticky jediná věc, na kterou jste stavěl své osočení, že plácám nesmysly a škodím. Popravdě, už je mi to asi jedno. Měl jsem vás relativně v úctě, už nemám. Jste jen další devadesátkový zbohatlík, co si myslí, že sežral všechnu moudrost světa a oponujete, jen abyste oponoval a mohl prohlásit, že jste měl pravdu. Budiž, měl jste pravdu. Jste nejlepší.

                30. Josefe, Josefe Šoltési,
                  Je škoda, že jsem tě

                  Josefe, Josefe Šoltési,
                  Je škoda, že jsem tě nepřesvědčil, mně je jedno komu jsou tvé rady směřované a rozumné vážně nebyly. Jinak podmínky PDS se stále mění a to co se dalo před lety, teď ani náhodou a k tomu jsem se i vyjadřoval, protože se jedná o novou FVE!

                  Co je to devadesátkový zbohatlík? Ale vážně.
                  Finančně, jsme na tom asi možná stejně.

                  Nejlepší nejsem a nikdy jsem se tak necítil a dosud se ptám těch zkušenějších a chytřejších, nedělá mi to problém.
                  Ale s tebou bych se tak cítit mohl ale nějak si to nepřipouštím.

                31. Škoda. Vážně jsme se možná měli sejít. Ručně bychom
                  Škoda. Vážně jsme se možná měli sejít. Ručně bychom si to nejspíš nevyřídili, ale věřím tomu, že bychom se mnohem líp pochopili než v diskuzi na netu.

                  Mojí hlavní radou bylo, ať místo 315 Wp panelů vezme 330 Wp, které budou tak o 150 Kč na kus dražší, ale budou mít lepší účinnost při slabém osvitu.

                  Dále jsem psal, že se ten systém dá svépomocí postavit mnohem levněji, což je taky pravda. Ale chápu, že Michelin chce záruku a nemá na to čas = nechá si to postavit, byť za to zaplatí. Navíc má i záruku, která se mu myslím bude hodit. Pár systémů takto postavených na klíče jsem viděl, s bateriemi byl docela problém, zvlášť když to nebylo průmyslové řešení jako se teď používá třeba od Pylontechu.

                  A dál už jsem z rad prakticky nic nepsal. Vážně ti přijdou tyto dvě rady jako mimo?

                32. Sejít se můžeme a povykládat si o tom také, psal jsem i
                  Sejít se můžeme a povykládat si o tom také, psal jsem i místa + Olomouc elektromobilní sraz v květnu.

                  Co byly nesmysl jsem ti naspal, tak to nezužuj jen na tyto dvě o kterých jsem se vůbec nezmínil.

                  Ještě mi dlužíš tu odpověď na devadestkového zbohatlíka, to mne fakt zajímá co to je, i když to asi nejsem.

                33. Za devadesátkového zbohatlíka se omlouvám. To bylo v
                  Za devadesátkového zbohatlíka se omlouvám. To bylo v afektu.

                  Tyhle dvě věci byly rady Michelinovi. Ten zbytek ne. Ty jsi psal, ať mu radši neradím, že píšu nesmysly. Tak předpokládám, že se to týkalo rad Michelinovi. Ale chápu, ty to vidíš jako stavitel a ne uživatel. já se na FVE dívám hlavně jako uživatel. A chápu, že stavitel nechce, aby mu do toho nedej bože někdo vrtal.

                34. Vidíš a já se nevytočil i když to bylo od tebe
                  Vidíš a já se nevytočil i když to bylo od tebe několikrát unfer.

                  Já si to myslím a píši pro tebe stále, nevyjadřuj se zde k technické fotovoltaice.

                  Já to v prvé řadě musím vidět jako stavitel, ale mám i nemalé letité vlastní zkušenosti ze své FVE, které se snažím přenášet do svých staveb pro zákazníky.

                35. Vyjadřovat se budu. To mne nepřesvědčíte. Hezký den.
                  Vyjadřovat se budu. To mne nepřesvědčíte. Hezký den.

                36. Menší počet účinnejších panelov je výhodnejší len v
                  Menší počet účinnejších panelov je výhodnejší len v tom, že zaberú menej miesta.
                  To obmedzenie sa vzťahuje na inštalovaný výkon na 10kWp, ale dá sa to obísť tak, že ďalší výkon budete vybavovať na ohrev vody.

                37. Sorry, že jsem pak už nereagoval, ale příplatek 100 tisíc
                  Sorry, že jsem pak už nereagoval, ale příplatek 100 tisíc za panely 360 Wp místo 315 Wp je kravina, do toho určitě nejít, nevyplatí se to. Co bych zjistil je příplatek za 330 Wp panely, protože bude na těch 10 kWp relativně za hubičku, rozdíl v cenách těch panelů je běžně v řádu stokorun, takže příklatek třeba 2000–3000 Kč. A rozdíl při malém osvitu udělá ve výrobě na jednom panelu mezi 315 a 330 Wp asi 5 W, což je docela dost a v zimě se to pozná, minimálně to vykryje režii měniče, vrátí se to.

                38. Záleží, čo si predstavujete pod pojmom slabý osvit. V
                  Záleží, čo si predstavujete pod pojmom slabý osvit. V zime ked pôjde celá 10kWp sústava na 1% výkonu v maxime (pri inverzii dosť často) tak tam nebude takmer žiadny rozdiel a celá sústava bude vyrábať iba 100W. Jediné, čo získa je jedno miesto po ušetrenom paneli. Tieto výkonné polykryštály majú sice účinnosť okolo 20%, ale iba pri dobrom osvite. Pri silnom zamračení a velkom percente difúzneho žiarenia slabej intenzity, účinnosť dosť klesá. Za takýchto podmienok vyrobí viac sústava zložená z amorfných panelov CIGS alebo CIS, ale nevýhoda viac ako dvojnásobnej plochy. Za rovnakých podmienok by vyrobili možno 200W, čo je tiež nič a nestačí to na pokrytie dennej spotreby meniča.
                  Ak by bol malý rozdiel medzi 315 a 330Wp panelmi, tak samozrejme 330Wp ale 100 000 rozdiel pri 360Wp paneloch je nezmysel a nikdy sa nevráti.

                39. Jenže ono se ukazuje, že ten opravdu slabý výkon není u
                  Jenže ono se ukazuje, že ten opravdu slabý výkon není u těchto panelů zase takovou katastrofou, jako to bylo dřív zvykem u těch 180–250 Wp panelů. Fakt mrkněte na forum MyPower.cz. Konkrétně třeba uživatel Youda tam má 20 kWp pole na střeše baráku a běžně vyžije i z toho nepřímého osvitu, který u velkého pole s moderními panely není nijak tragický. Ale jsou tam i další. Ty amorfy už v tomto rozhodně nevítězí, respektive vzhledem k tomu, že by obsadily trojnásobek plochy proti 330 Wp 60článkovým panelům, ani nemohou.

                40. Priznávam, že som to vzťahoval na 250Wp panely a porovnal
                  Priznávam, že som to vzťahoval na 250Wp panely a porovnal som to s inštaláciami mojich známych, ktorí vždy vyrobia v zlom počasí menej ako ja. Asi si urobím 1kWp z týchto panelov a budem to sledovať na jednom mieste. A mypower idem omrknúť.

                41. Mrkněte. Ten zlom je velký. Tyhle nové panely mají
                  Mrkněte. Ten zlom je velký. Tyhle nové panely mají uváděné hodnoty výkonu pro různé úrovně ozáření. A ten rozdíl při nízkém ozáření je mnohem větší než při jmenovitém.

                42. To jste mi zamotali hlavu.
                  To jste mi zamotali hlavu.

                43. Je to otázka toho, co potřebujete. S 10 kWp polem a
                  Je to otázka toho, co potřebujete. S 10 kWp polem a relativně malou baterkou v létě stejně většina výkonu zůstane na střeše nebo ho prakticky za pakatel někomu prodáte. V létě tedy problém s nedostatkem vlastní elektřiny řešit pravděpodobně nebudete a ta sestava by vám mohla zajistit 8–9 měsíců plné soběstačnosti i při nabíjení Modelu X.

                  Problém bude obecně v zimě. Malá baterka 12 kWh (otázkou je jakých, jsou to využitelné kWh?) vám ten život moc neusnadní, při trochu náročnější domácnosti je to skoro jen na jednu noc, auto z toho nabíjet už vůbec nedává smysl, to je třeba přes den když svítí, což je zase problém, protože doma třeba nebudete. Důležité tedy je, kolik vyrobí panely v zimě při nedostatečném osvitu, když je pod mrakem apod. A tohle je situace, kdy se musíte rozhodnout nad tím, zda a kolik vám stojí za to si připlácet za soběstačnost. Protože každý měsíc soběstačnosti navíc vás bude stát mnohem víc než těch prvních 8 měsíců. Takže jdete do toho, abyste ušetřil a na tom, že v zimě pojedete skoro pořád na síť vám nesejde? Tak v tom případě nedávejte na moje rady, je to totiž blbost, která se vám nikdy nevrátí. A pak použijte klidně i starší 270 Wp panely, jsou o DOST levnější.

                  Pokud vám sejde na té soběstačnosti a jste ochoten do toho něco nenávratně vrazit, pak je to jinak. Obecně je tohle dost složitá problematika. Na mypower najdete i propočet, zda a komu se vyplatí nabíjet baterie ze sítě v NT a následně vybíjet ve VT. Vyplatí se to držitelům tarifů D25d, D27d, kteří v NT platí minimum za distribuci.

                44. Jo jasny a presny shrnuti o sobestacnosti.
                  Jeste si spoctete

                  Jo jasny a presny shrnuti o sobestacnosti.

                  Jeste si spoctete rocni nazezd kilometru v Tesle X a vynasobte spotrebou a porovnejte s vyrobou fotovoltaiky s tim, ze v lete jeji spotrebu nevyuzijete.
                  Ledaze vyste hwzdil do prace emalym ekonomickym EV co jezdi za 100kw/100km a teslu X tam nechal pres den nabijet a jezdil s ni vecer a v noci. Tak sobestacnost a nezavislost ma nekolik podob o kterych zatim ani netusite.

                45. D25d NT x VT – bejvávalo 🙁 Od března to bohužel ČEZ
                  D25d NT x VT – bejvávalo 🙁 Od března to bohužel ČEZ téměř srovnal nastejno 🙁 …a za Zelený bonus je letos prvně méně než loni…
                  ….přeci si nebudeme EV nabíjet levně přes noc v NT a nepoužívat jejich DC stanice…

                46. Jo jo jsou to hajzlici. Delaji potaji vsechno mozne aby to
                  Jo jo jsou to hajzlici. Delaji potaji vsechno mozne aby to neslo.

                47. Kdepak. Oni sice srovnali ceny silovky, ale stále platí, že
                  Kdepak. Oni sice srovnali ceny silovky, ale stále platí, že ceny distribuce se masivně liší. Za MWh v distribuci v NT se platí asi 70 Kč, kdežto za MWh v distribuci VT se platí 2000 Kč. To je zatraceně velký rozdíl, prakticky 2 Kč na kWh.

                48. Ano…, D25d eTarif:
                  – silová = VT +0,16 Kč, NT +0,49 Kč

                  Ano…, D25d eTarif:
                  – silová = VT +0,16 Kč, NT +0,49 Kč (od 1.3.2019)
                  – distribuce = VT +0,13 Kč, NT +0,03 Kč (od 1.1.2019)
                  – stálá měsíční platba = +30,21 Kč (od 1.3.2019)
                  – jistič 3x25A = +12,10 Kč (od 1.1.2019)

                49. Hm, ještě že nemám ČEZ.
                  Hm, ještě že nemám ČEZ.

                50. Zelený bonus už i předloni některým snížili !
                  Zelený bonus už i předloni některým snížili !

                51. S tim, ze v zime mi to bude k prdu jsem trochu pocital. No a
                  S tim, ze v zime mi to bude k prdu jsem trochu pocital. No a abych v lete spotreboval maximum tak kvuli tomu mimo jine kupuju aktualne manzelce take ev. Jeji auto stoji vetsinu dne v garazi, pak zajede pro deti do skoly nebo na nakup a zase stoji v garazi. Pokud by to nespotrebovala muzu pripadne nase auta stridat, jakoze dopoledne treba budu jezdit jejim a moje nabijet a odpoledne obracene a nebo opacne.
                  Mame i velkou spotrebu teple vody, kterou ohrivame ekektrinou, pracka, susicka a mycka nadobi bezi denne, takze je bude poustet namisto v noci pres den a varime take na elektrine.
                  Tedy myslim, ze v lete dokazu spotrebovat hodne a pokud budeme 8mes. v roce sobestacni, pak budu spokojen.

                52. Micheline, nejdůležitější pro rozhodování o
                  Micheline, nejdůležitější pro rozhodování o soběstačnosti je vědět jaký máte stálý odběr.
                  Pokud chcete, můžeme pohovořit tel., nebo mailem. Provozuji FVE 8,4kWp na třech fázích (30x 280Wp) od roku 2009.

                53. Jo to muzeme. Jste ten Lada co jsem u nej byl? 🙂
                  Jo to muzeme. Jste ten Lada co jsem u nej byl? 🙂

                54. Panely 360 kWp ale asi budou amorfní a 330 kWp budou
                  Panely 360 kWp ale asi budou amorfní a 330 kWp budou polykrystalické. Myslim, že u jižně orientované střechy by byly polykrystalické panely vhodnější. Pokud však dodavatel slibuje 360 kWp jako poly tak to budou ty samé panely jako 330 kWp. V laboratořích lze měření provádět rúzně.
                  Zkušenějši snad budou mit podobný názor.

                55. S tak velkým výkonem se nedělají amorfní a ani
                  S tak velkým výkonem se nedělají amorfní a ani polykrystalcké, nad 300Wp to jsou jen monokrystalické a ty se opravdu hodí na jižní stranu ale není to tak zásadní rozdíl. Lepší je dnes s baterkou mít panely východ-západ ale jih je vždy výkonnější.

                56. Amorfy se s takovým výkonem skutečně nedělají, ale
                  Amorfy se s takovým výkonem skutečně nedělají, ale polykrystaly jo. Viz https://www.solar-eshop.cz/p/fv-panel-amerisolar-325wp/
                  Nicméně předřečník si zřejmě spletl termíny, amorfy s monokrystaly.

                  Existuje i forma výkonnějších amorfů, někteří výrobci to rozvíjeli, protože to byla nejlevnější technologie, v podstatě jenom sklo a napařená tenounká vrstvička materiálu. Vyráběl to třeba Avancis. ALe konkurovat to polykrystalu nebo monokrystalu nemohlo.

                  Hlavní výhodou nových výkonných polykrystalů je nižší cena.

                57. First Solar Series 6 jsou 445Wp amorfní panely s efektivitou
                  First Solar Series 6 jsou 445Wp amorfní panely s efektivitou 18%

                  firstsolar.com/Modules/Series-6

                58. Má 17%+ účinnost. Nejlepší polykrystaly dnes rozumně k
                  Má 17%+ účinnost. Nejlepší polykrystaly dnes rozumně k zakoupení 20%+. Tenhle amorf toho dosahuje velkými rozměry panely, 2×1,2 metru. 60článkové monokrystaly či polykrystaly mají 1,6×1 metr.

                59. To jo ale vyrovná se s učinností 280Wp polykrystalům.
                  To jo ale vyrovná se s učinností 280Wp polykrystalům. Zatim nejučinnější amorfy

                60. Ok, ale je nutné vzít v úvahu i to, že naprázdno má
                  Ok, ale je nutné vzít v úvahu i to, že naprázdno má jeden panel napětí 200 V. Takže i s vysokonapěťovým regulátorem (600 V třeba u Tristaru) nabíjení dáte max 3 do série. Prodražuje to konstrukce, prodražuje to kabely a i elektroniku, protože na normální regulátory to vůbec nepověsíte, max. na nějaký midnite 250.

                61. Každá technologie má své pro a proti. U tohoto se mě
                  Každá technologie má své pro a proti. U tohoto se mě líbí relativně malé proudy. K Těm 9-10 ampérům mám tak trochu respekt. Kebely to zvládají vpohodě ale konektory na které po instalaci nemáte dosah s tim mívají problémy.
                  A tyhle panely jsou stejně určeny primárně na velké instalace do 1500 volt na string.

                62. Vidíte. Já bych se zase bál těch 1500 voltů. 9–10
                  Vidíte. Já bych se zase bál těch 1500 voltů. 9–10 ampér je ještě relativně nic. Vždyť spousta lidí má doma jen 12V systém, tam pak někdy tečou proudy jak ve sběrnici Tesly, když zrychluje.

                63. Já neříkal, že domů bych šel na 1500V.
                  A proud 10A při

                  Já neříkal, že domů bych šel na 1500V.
                  A proud 10A při 12V a 10A při 300V je sakramenský rozdíl.

                64. V čem je to rozdíl? Proud je proud. V našich mezích
                  V čem je to rozdíl? Proud je proud. V našich mezích napětí se chová pořád stejně, kabel se stejným odporem a stejným proudem se zahřívá stejně při napětí 12 V nebo 300 V. Vnitřnímu složení kabelu je napětí do určité úrovně relativně jedno. Izolace je většinou do 1000 V u běžných FV kabelů, dneska i víc.

                65. Rozdíl bude v situaci kdy se z nějakého důvodu zvýší
                  Rozdíl bude v situaci kdy se z nějakého důvodu zvýší přechodový odpor na nějakem spoji (konektoru…) Při 12V zhasne oblouk hned jak se trochu vzdálí kontakty a při 300V to bude hořet nepoměrně dlouho a může z toho bafnout něco jiného.
                  Ale už zacházím do extrémů, tak to ukončím tim, že ať si to každý udělá jak chce. mě víc vyhovují menší proudy s vyšším napětím ( do 400V). Jsem takový klidnější 🙂

                66. A vidíte, na to jsem zapomněl. Ano, to máte pravdu. Já se
                  A vidíte, na to jsem zapomněl. Ano, to máte pravdu. Já se obecně snažím držet bezpečných proudů i napětí, pro domácí FVE považuji za nejlepší 48 V a z panelů tak do 100 V při proudech do 10 A, spíše kolem 7–8 A. Více ampér je až přímo na regulátoru. Je to relativně bezpečné, i když trochu dražší z hlediska kabeláže.

                67. Jen pro zajímavost. Když zrychluje Tesla P100D, tak tam
                  Jen pro zajímavost. Když zrychluje Tesla P100D, tak tam teče 1500A ! Dost pochybuju, že má někdo 12V systém s takovým proudem.

                68. To byla nadsázka 🙂 Máte pravdu, že největší 12V
                  To byla nadsázka 🙂 Máte pravdu, že největší 12V měniče, co jsem viděl, byly nějaké 10 kW Číny. A ty zpravidla dají tak reálně polovinu. Ale i kdyby to bylo 10 kW, tak to bude jenom asi 833 A.

                69. Vím, proto jsem to napsal jako zajímavost pro ostatní.
                  Vím, proto jsem to napsal jako zajímavost pro ostatní.

                70. Není vždy výkonnější, ale je energeticky výnosnější.
                  Není vždy výkonnější, ale je energeticky výnosnější. Když svítí z východu výkon východních panelů bude větší než jižně orientovaných.

                71. Tak samozřejmě.
                  Proto jsem to psal, že je to takto někdy i

                  Tak samozřejmě.
                  Proto jsem to psal, že je to takto někdy i lepší.

                72. A jak víme, tak sladění výroby se spotřebou, to je
                  A jak víme, tak sladění výroby se spotřebou, to je ideálně pár panelů východ (ranní vyrážení škola/práce), pár západ (odpolední příjezd ze školy/práce) a mezitím jih do baterek (protože obvykle v tu dobu mimo rodiče malých dětí nebo důchodce nebo pracující z domu v baráku nikdo není) je ideál úplný. A protože maximalizujeme, dáme ještě panely na sever na rozptýlené světlo, které s vysokým letním sluncem budou vyrábět taky. Jistě, budou přebytky. No a co?

                73. Tu baterku byste mel sehnat z neceho cca dvojnasobnou kaoacitu
                  Tu baterku byste mel sehnat z neceho cca dvojnasobnou kaoacitu za ty penize. Nebi jdete klidne do olova, http://www.ostrovnielektrarny.cz
                  Jiz umi 3800cyklu a jsou podstatne levnejsi. Vydrti vam 15lwt a za 15let uz je vymenite zase podstatne levneji. Ale baterie z auta by byla nejlepsi.

                74. olovo je nanic, maximálně jeté za cenu šrotu. Dnes jsme
                  olovo je nanic, maximálně jeté za cenu šrotu. Dnes jsme již dávno jinde.

                75. Nemas pravdu. Koukni na ostrovni elektrarny. 100A – 12V – 3800
                  Nemas pravdu. Koukni na ostrovni elektrarny. 100A – 12V – 3800 cyklu. Cpeme to do lode. Vyjde to na mene nez polovinu oproti lifepo. A ty 2V baterky jsou neprekonatelny zatim

                76. Olovo nám mezitím trošíčku dost popoběhlo dopředu. A
                  Olovo nám mezitím trošíčku dost popoběhlo dopředu. A říkejte si Anonyme co chcete, jsou prostě matadoři a špičky v oboru a tam já pana Kolaříka už dlouho řadím.

                77. hasiči dnes umí fve hasit a nemají s tim výrazné
                  hasiči dnes umí fve hasit a nemají s tim výrazné problémy. Zařízení pod napětím hasí práškem a je to pohodlnějši jak tahat kilometry hadic. Panely pokud už hoři se nechají častéji odhořet a netrvá to dlouho, nosný plast se rychle borti a je po elektřině. U požárů castěji jde spís o to Fve před požárem co hoří pod nimi uchránit. Jinak vodiče pro fve mají izolaci na 10 kV a ty přeskoky a oblouky jsou spíš vzácnost tedy pokud někdo nezkouší odpojit panely co dávají proud od měniče nebo měnič od zátěže.

                78. Mě by spíš zajímalo jak se bastlí baterka.
                  Když seženu

                  Mě by spíš zajímalo jak se bastlí baterka.
                  Když seženu třeba packy z Leafa a dva z něj budou mít větší degradaci, jde to nějak vykompenzovat přes BMS že budou na separátním okruhu nebo je to prostě pase a vyměnit je za lepší ?

                79. Lze použít aktivní balancéry, lze to řešit pomocí BMS,
                  Lze použít aktivní balancéry, lze to řešit pomocí BMS, a u těch lepších článků nechat tu kapacitu ležet částečně ladem, nebo se těch pár horších článků vyřadí a třeba prodá nebo použije jinde. Různá kapacita jednotlivých baterií není problém, bateriový pack se chová tak, že články s větší kapacitou a tedy tvrdší, mají větší proudový odběr a také se rychleji nabíjí.

                80. Viděl jsem. Dokonce jsem nedávno viděl, že se využívají
                  Viděl jsem. Dokonce jsem nedávno viděl, že se využívají balancéry přímo z auta, jenom jim někdo flashnul firmware. To je už vyšší dívčí.

                81. Ostatně bateriové packy bývají běžně složené z
                  Ostatně bateriové packy bývají běžně složené z různých typů baterií. Mrkněte na mypower, spousta lidí to tam má. Když staví z li-ionek, běžně mají zcela různé velikosti článků a někteří za to navíc posadí ještě záložní olovo, které se začne vybíjet až ve chvíli, kdy je li-ion prakticky vybité. Funguje to jako ochrana proti totálnímu vybití li-ion a je to taková poslední záchrana.

                82. na youtube těch navodů je…
                  na ebay je BMSek mraky a tady

                  na youtube těch navodů je…
                  na ebay je BMSek mraky a tady je nabizí prodejci s už i reálnými zkušenostmi.

                83. Do baterii dostanete proud jednofazove a do auta pro domaci
                  Do baterii dostanete proud jednofazove a do auta pro domaci nabijeni a pres noc nepotrebujete honit 3fazovou nabijecku pokud ji budete mit v aute. Navic pokud uvazujete o 12kw ulozisti treba do 60kw baterie v aute tak je to padly na hlavu navic jeste se spotrebou domu.
                  Musite hodit co nejvic cinnosti domu do doby svitu slunce a do akumulace teple vody a nabijeni suta pokud je pres den doma a ne nekde v praci a s temi 12kw v baterii musite setrit.
                  Zkratka drahe reseni.
                  Lepsi je sehnat si treba 2baterie z Leafa po 24kw a vybudovat si v ramci investice 500t uloziste 48kw. Pak uz by stridace trifazove jak pro dum tak pro nabijeni auta mely smysl.

                84. třífáz pokud není nějaký fakt dobrý důvod je v domě
                  třífáz pokud není nějaký fakt dobrý důvod je v domě absolutní nesmysl. Raději ty tři měniče posadit na jednu fázi. Spotřeba domu v noci bývá tak kolem 400W. Dva měniče se vypnou a jeden jede z 10%. To co kreslíš Ty tak furt musí jet všechny 3 měniče. Brutální spotřeba na nic.

                85. Asi ano. Dokonce si myslim ze by mohl stacit jednofaz jeden
                  Asi ano. Dokonce si myslim ze by mohl stacit jednofaz jeden pokud se s proudem bude efektivne nakladat a nabijeni auta pojede kdyz se jde spat. Stejne z baterky planovany 8wkh nic moc nedostane. To je pomalu lepsi chodit do prace na odpoledni a auto nabijet rano rovnou ze slunocka. A nebo vzit nocniho vratnyho.

                86. Ty co vam daji tzv garanci uz stejne za 10let nebudou fungovat
                  Ty co vam daji tzv garanci uz stejne za 10let nebudou fungovat a nebo vam tu garanci shodi ze stolu. Nebudte naivni.

                87. Ta druha nabidka je od Cezu…
                  Ta druha nabidka je od Cezu…

                88. Vim ze od Cezu to je dost natazene. Pocital jste take model,
                  Vim ze od Cezu to je dost natazene. Pocital jste take model, ze kdybyste mel levny NT nocni ze by se mohlo i v zime v noci levne spotrebovavat ze site a dobijet auta?

                89. Mam d45d, takze levny tarif 20h denne.
                  Mam d45d, takze levny tarif 20h denne.

                90. No pres zimu na nem.budete stejne zavisly, v lete vam zase
                  No pres zimu na nem.budete stejne zavisly, v lete vam zase bude vadit ze ne vsechen vyrobeny proud zuzitkujete. Da se to zaridit obdarovanim souseda

                91. Strašně drahý tarif, ale asi to vychází ze slabého TČ
                  Strašně drahý tarif, ale asi to vychází ze slabého TČ nebo nedostatečné tepelně akumulační kapacity.

                92. Strasne drahy tarif? 20h denne 1kWh za 2,3Kc a 4h denne za
                  Strasne drahy tarif? 20h denne 1kWh za 2,3Kc a 4h denne za 2,7Kc se vsim vsudy vcetne dane?

                93. Anonym je zřejmě bretharián nebo žije z prány, z níž
                  Anonym je zřejmě bretharián nebo žije z prány, z níž vyrábí i elektřinu na svícení a spol. 🙂

                94. To bude spis proste jen nejakej prudic nebo jak se tu rika
                  To bude spis proste jen nejakej prudic nebo jak se tu rika troll.

                95. Ta spolupráce na dvou fázích – k čemu? Podstatně lepší
                  Ta spolupráce na dvou fázích – k čemu? Podstatně lepší je jejich spolupráce na jedné fázi a s tím související přechod domácnosti na jednu fázi. Měniče se vypínají a mají celkově menší spotřebu.

                96. Jde o to, že někdy máte vícefázové spotřebiče, které
                  Jde o to, že někdy máte vícefázové spotřebiče, které nejde jednoduše (levně) vyměnit za jednofázové. Třeba právě nabíječku v autě nebo varnou desku, průtokové ohřívače… Studery mají velmi nízkou spotřebu i tak.

                97. nebyl by jste ochoten nabidky preposlat ? Zajimalo by mne
                  nebyl by jste ochoten nabidky preposlat ? Zajimalo by mne navržené rešení a moznost zhodnotit jestli má smysl si to bastlit sám. Dekuji.

                98. No je to v pdf i s moji adresou a vy ani nejste
                  No je to v pdf i s moji adresou a vy ani nejste registrovany.
                  Zkusim z toho nejak vypreparovat tu hlavicku a pak bych to poslal. Dejte mail.

                99. asi se také přidám – dolgy zavináč seznam.cz
                  asi se také přidám – dolgy zavináč seznam.cz

                100. Smím se také přidat?
                  kwe(zav)riska.cz
                  Děkuji
                  EDIT: Jinak

                  Smím se také přidat?
                  kwe(zav)riska.cz

                  Děkuji

                  EDIT: Jinak mám Adobe Profesional, čili jsem schopen Vám to anonymizovat (ale já bych adresu samozřejmě viděl).

                101. Už je to virus. Taky poprosím. podkrovnibyt zavináč
                  Už je to virus. Taky poprosím. podkrovnibyt zavináč volny.cz. Děkuji předem.

                102. Pokud mi neunikla nějaká podstatná informace tak je
                  Pokud mi neunikla nějaká podstatná informace tak je brutální nepoměr výkonu k velikosti úložiště. Na 7KWp je ideální aku tak 40kWh. Možná pokud budeš nabíjet každý den v době svitu ten elektromobil a jezdit s ním v noci což pochybuji. Už jen ty nabídky svědčí o neprofesionalitě.

                103. Snad do konce tydne budu mit dve elektroauta. Jedno se 100kWh
                  Snad do konce tydne budu mit dve elektroauta. Jedno se 100kWh a druhe se 40kWh baterii. Mohu je tedy stridat…
                  K tomu budu dohrejvat z prebytku 320l vody a uloziste jsem nechal nakonec rozsirit na 19,2kWh.
                  Jeste nejake pripominky pane profesional?

                104. No možná jen to že mít dvě auta jen proto aby mi neuteklo
                  No možná jen to že mít dvě auta jen proto aby mi neuteklo pár kWh… to bych si na zahrádce radši nainstaloval Tesla Coil diskotéku 😀

                105. To druhe bych manzelce stejne drive ci pozdeji koupil.
                  To druhe bych manzelce stejne drive ci pozdeji koupil.

                106. Jde mi o to že jedno bude vždy stát přes den doma.
                  Kdybych

                  Jde mi o to že jedno bude vždy stát přes den doma.
                  Kdybych ho nepotřeboval tak bych si asi zřídil půjčovnu a i tak ho dobíjel za noční…

                107. Ano, je pravda že nerjadši bych si vše navrhl, zbastlil
                  Ano, je pravda že nerjadši bych si vše navrhl, zbastlil sám a na dotace se vyprdl ale… je to další obor co bych musel důkladně prostudovat a být jediný servisák. Chápu lákavost na klíč a proto mě to také zajímá 🙂

                108. Jako by jste mi mluvil z duse.
                  Manzelka se uz takhle desi co

                  Jako by jste mi mluvil z duse.
                  Manzelka se uz takhle desi co by delala kdyby se se mnou neco stalo, ze na tom baraku nikdo nic neudela.

                109. Nebude se Ti to líbit, ale holt se napíchne na jinej kolík.
                  Nebude se Ti to líbit, ale holt se napíchne na jinej kolík. Baby se sériovými vztahy nemají problém. Vadí jim pouze ty paralelní.

            2. Skuste byt primej a duslednej v tomhle konani. Tzn kdyz uz
              Skuste byt primej a duslednej v tomhle konani. Tzn kdyz uz tvrdite za vas navratnost nezajima a ze byste si chtel vybudovat nezavislost – coz je chvalihodny a fandim vam. Tak si ji nebudujte na ukor nekoho jineho co ma daleko hur do kapsy nez vy. Tzn nezadejte o dotaci na kterou se vam v konecnem dusledku budou skladat chudi danovy poplatnici ktery si o takovem snu co si vy chcete zrealizovat mohou jenom zdat. A na kterem si instalacni firma vydela penize.
              Meli jsme moznost si poridit DC nabijecku pro EV s dotaci 75%. Jedna z podminek byla ze po dobu 3 let nesmime nikoho nechat na ni nabijet a ze ji nemuzeme poskytnout verejnosti treba pouze za rezijni cenu. Tzn ze bychom jim uctovali jenom cenu elektriny co stoji na vstupu bez jakekoliv marze ci ziskove casti.
              Proto si ji porizujeme za sve, ez toho ze bychom o dotaci zadali a podporovali uredniky a dojili verejny rozpocet. Na druhou stranu ji pak muzeme udelat jako verejnou, zaclenit do EV map do systemu a nabidnout ji potrebnym co budou projizdet kolem.
              Skuste se i zamyslet nad instalaci. Je tu hodne fandu co maji sofistikovane reseni a pomohou vam s minimalnim marzi jen pro dobry pocit.
              Sehnat napriklad cca 12kw baterii z Citroen c zero nebo vetsi z Leafa bude stat daleko mene nez sofistikovany novy system a pospojovat to s fotovoltaickymi panely neni problem. Navic vas pak muze hrat i pocit ze se zrecyklivala a dala do opetovneho pouziti baterie ktera nejde doslouzila a zde udela heste kus prace a nebude se muset vyrabet nova. Mozna ze by to za to stalo. Uz jenom pro ten pocit nebyt v rukou uredniku a nedojit sve spoluobcany na prispevku na dotaci aby vy ste mohl byt tzv nezavisly. A pak treba v lete kdy budete mit prebytky a domaci nabijeni pro 2EV tak nabidnout svuj point pro verejnost a podelit se s nimi.

              1. To je pekna idea. Vsechno ma sva “ale”.
                Napriklad vyrobou

                To je pekna idea. Vsechno ma sva “ale”.
                Napriklad vyrobou novych clanku se da tento prumysl podporit a tato vyroba diky vetsi masovosti zlevnit, cili zdostupnit treba ev tem co na nej zatim nemaji.
                Co se tyka dotace. Aby to cele davalo vetsi smysl tak kupuji manzelce take ev (soukrome bez dotaci) a tedy muj rozpocet je napnuty k prasknuti, takze na FVE i s vyuzitim dotace si budu brat uz tak uver. Tedy udelat gesto a na tu dotaci se vykaslat znamena cele to (opet) o dalsi rok odlozit a tedy dalsi rok palit elektrinu ze site a benzin v manzelky aute.

                1. To chapu. Skuste si jeste misto draheho reseni pres dotaci od
                  To chapu. Skuste si jeste misto draheho reseni pres dotaci od nekoho nechat vypracovat levne bez dotace. Jde hlavne o velikost baterky ktera bude klicova.

                2. kdyz jsem pred 7 lety zacal stavet barak, tak jsem ho situoval
                  kdyz jsem pred 7 lety zacal stavet barak, tak jsem ho situoval zamerne nejvetsi plochou strechy na jih abych tam mohl jednou instalovat FVE. Od te doby jezdim na For Arch a Amper a sleduji co kdo ma. Ani ne tak proto jake panely nebo menice se daji poridit, ale hlavne jake rizeni k tomu kdo ma, aby ten system byl schopen ridit automatizovane co s prebytky, napriklad jestli se ma auto nabijet jen z prebytku nebo z baterek, ci ze site a baterky setrit nebo nejakou kombinaci, pripadne abych byl schopen z aplikace jednoduse toto schema zmenit, kdyz zjistim, ze musim nekam neplanovane odpoledne jet a auto by se jen z prebytku nestihlo nabit.
                  Predloni me na For Archu zaujal vyrobek Ceske firmy, ktera to tak presne zmakle mela. Mluvili o tom, ze jsou aktualne na namluvach s Cezem a skutecne mi odpoved na mou poptavku, kterou jsem zadal na jejich webu prisla asi za mesic uz z Cezu.
                  Loni na podzim jsem si nechal udelat jeste jednu od jine Ceske firmy, pak jsem absolvoval navstevu projektanta Cezu a tento tyden obdrzel finalni nabidku Cezu, ktera je kupodivu lepsi nez ta od druhe firmy.
                  Navic Cez mi k tomu rovnou nabizi financovani, ktere s ohledem na vymenu manzelky auta budu muset vyuzit. Tedy jsem presvedceny, ze to splnuje vse co jsem chtel a uz jen resim zda a za co priplacet, aby to nebyli vyhozene penize a pritom mi to treba v budoucnu umoznilo se posunout k vetsi sobestacnosti.

                3. Tak asi by se usetrilo na vetsi baterku pomoci „vymeny
                  Tak asi by se usetrilo na vetsi baterku pomoci „vymeny manzelky“ a absenci auta pro ni.

                4. A kdo se bude starat o deti a domacnost? A vlastne i o me?
                  A kdo se bude starat o deti a domacnost? A vlastne i o me?

                5. Tak to se dost divím, já sleduji nabídky čezu už přes
                  Tak to se dost divím, já sleduji nabídky čezu už přes rok a vždy za úplně stejnou sestavu mají o minimálně 1/4 větší ceny.
                  Je fakt, že tam mají monitoring ale nejsem si jist, zda se dá ovládat jak vy uvažujete a wallbox mají neskutečné drahý.

                  Naposled jsem viděl jejich nabídku a instalaci starou pár měsíců. Jeden zákazník od nich má už dvě a teď mu budu dělat další FVE na firmě asi já.

                6. Ano, pry maji nove implementovan typ2 kabel s moznosti
                  Ano, pry maji nove implementovan typ2 kabel s moznosti prepinat v aplikaci prifily nabijeni.
                  Ta cena nejlepsi neni, ale taky mi to ta druha firma vubec nenacenila podle mych pozadavku. Dali tam jen 8kWp a 10kWh uloziste. Od Cezu budu mit nakonec 10kWp a 19,2kWh LiFePo4 asi za 530tis. po odecteni dotace.
                  Skoda, ze jsem na vas nenarazil, ale nakonec jste psal sam, ze to mate daleko.

                7. Ano to vím, ale taky mi ten majitel říkal, že se jim to
                  Ano to vím, ale taky mi ten majitel říkal, že se jim to doposud nepodařilo (to řízení) rozchodit, chtěl to po mně ale to jsem zase nechtěl já, zasahovat do systému čezu, který je v záruce. Doporučil jsem jen další urgování. Příští týden s nim budu mluvit na té stavbě, tak se zase pozeptám, jak čezáci pokročili (nejsou moc operativní). Taky mu ten jeho systém na místě celý prolezu a podívám se na parametry jak mu to seštelovali a jak to chodí (kolik spotřebuje doma a kolik jde ven).

                  Těch 10kWp je nutnost a na dvě EV bych se nebál jít i do většího výkonu. Jak se dřív říkalo, že obsah ničím nenahradíš (u spalováků), tak já dnes s ohledem na cenu panelů tvrdím, že u FVE výkon v panelech ničím nenahradíš.

                  Podle uvedeného výkonu Vám daly 48V baterie a to maximum co jde do serie dát datově, takový výkon už mám také nainstalovaný. Ale to už jsou pořádné dráty, spíš bych šel do těch vysokonapěťových. A to právě s ohledem na to, že brzy budete mít potřebu to alespoň v bateriích výkonem dorovnat (navýšit).

                  My jsme spolu už mluvili a to ohledně nabíječky na EV o FVE jsme nic neřešili, ale ano jste pro mne daleko.
                  Pokud to nemáte už podepsané tak zkuste mi napsat.

                8. Nejsem si teď jistý s kým vším jsem mluvil o
                  Nejsem si teď jistý s kým vším jsem mluvil o nabíječce.
                  Asi bych to spíš probral po telefonu. Pošlete mi ho případně na michelinx zavinac email.cz
                  Diky

              2. „…nezadejte o dotaci na kterou se vam v konecnem dusledku
                „…nezadejte o dotaci na kterou se vam v konecnem dusledku budou skladat chudi danovy poplatnici ktery si o takovem snu co si vy chcete zrealizovat mohou jenom zdat.“

                Jako pardon, ale todle mi připadá jako hroznej populistickej blábol. Kdo je největším plátcem daní v ČR, chudí daňový poplatníci nebo autoprůmysl potažmo Škodovka či jiné podniky? Jak k tomu příde ta Škodovka, že si někdo za její prachy pořizuje FVE aby si nabíjel svoje EV, které ani není Škoda a už vůbec nepodporuje jejich hlavní produkt a to jsou spalováky?

                1. Celou dobu tady piseme o porizeni FVE z pomoci dotaci. A ne o
                  Celou dobu tady piseme o porizeni FVE z pomoci dotaci. A ne o nakupu elektroauta. Staci cist. A mimochodem nejvetsi platce dani neni fakt skodovka ale danovi poplatnici. Skodovka v ramci dane ze zisku zadne velke penize neodvadi. Ano dava praci a vyplaci mzdy, az z tech mezd kazdy zamestnanec odvadi dane pro tenhle stat. DPH, dane zbpohonnych hmot, z alkoholu, z tabakovych vyrobku.

              3. Větší pikačovinu jsem neslyšel. Ale je pravda, že tato
                Větší pikačovinu jsem neslyšel. Ale je pravda, že tato je celkem častá a není z úst těch co nemají. Naopak.
                Ale k věci. Stát ústy svých vyhulených v prdlamentě a vládě (pravicové) se zavázal k vybudování. Tak mi nevyčítejte že využívám pobídky k tomu aby STÁT dostál svým závazkům. Klidně si to stát může dělat sám. Jenže jaksi nestíhá a to nestíhání se díky takovýmto kecům neustále zvyšuje. Takže běžte se svými kecy, do doby než načrtnete jinou variantu jak do XY dosáhnout ZZ% změny, do zadele. Nikdo na ty kecy není zvědavý. Ledatak teplárenské sdružení včele s Tupolánkem obhajující neustále své jisté zisky.

            3. No a porovnal sis kolik tě vyjde tedle systém na klíč i s
              No a porovnal sis kolik tě vyjde tedle systém na klíč i s dotací a cenou v akci a systém, kterej by sis poskládal sám? By mě zajímalo, jakej moc velkej je to rozdíl?

              A ten systém řízení je od tý dodavatelský firmy nebo od firmy co vyrábí tu řídící jednotku?

              1. Přiznám se bez mučení, neporovnával.
                Prostě se mi nechce

                Přiznám se bez mučení, neporovnával.
                Prostě se mi nechce celou problematiku studovat, pak to nějak bastlit a nakonec zjistit, že jsem udělal nějakou hloupou chybu.
                Už takhle je manželka hotová, že kdyby se se mnou něco stalo tak jí doma nikdo nic neopraví. Například regulaci topení a kotelny jsem si dělal sám. Funguje to výborně, bylo to za půlku ceny, ale sám se bojím, že až to za pár let zdechne budu i já v háji…
                A hlavně ta aplikace v telefonu, přes kterou si budu moct na dálku změnit třeba prioritu nabíjení auta, protože zjistím, že musím neplánovaně odpoledne někam dál odjet se mi moc líbí.

                1. Jak prioritu nabíjení auta? To jako že babě na dálku
                  Jak prioritu nabíjení auta? To jako že babě na dálku vypneš troubu ve které peče buchtu? Tak to jsi si ucvrnknul. Baba Tě donutí moci používat cokoli kdykoli. O tom se s Tebou klidně vsadím!

                2. Ne.
                  Treba nastavim aby to prednostne nabilo auto a az pak

                  Ne.
                  Treba nastavim aby to prednostne nabilo auto a az pak stacionarni uloziste. A nebo nastavim aby to nenabijelo auto jen z FVE a menicu 10kW, ale aby si to “pricuclo” ze site a pustilo do auta celych 17kW co zvladne palubni nabijecka.

    1. Ja to tak temer mam, ale musim vas zklamat. Cca od listopadu
      Ja to tak temer mam, ale musim vas zklamat. Cca od listopadu do unora v nasich podminkach neni realne byt energeticky sobestacny. Vyrobim za rokk cca 6mwh ale potreboval bych na ty tri mesice baterie s kapacitou cca 1-2 mwh, coz je v neblizsich x letech zcela nerealne. Stala by tolik co cely dum.

      1. Jo, to mi je jasne. Muj sen je byt sobestacny alespon v
        Jo, to mi je jasne. Muj sen je byt sobestacny alespon v letnich mesicich a ani tim si nejsem jisty. No jsem na to fakt moc zvedavej. Tlacil jsem na to aby mi dali na strechu co se tam vejde, uloziste mi daji 12kWh, ale melo by jit snad jednoduse rozsirit, k tomu resim aktualne ev pro manzelku abychom meli kam dat pripadne jeste prebytky. Jsem fakt zvedavej jak to bude v praxi vypadat.

              1. Potok s rybnikem je asi 500m daleko a uz jsem o nej usiloval
                Potok s rybnikem je asi 500m daleko a uz jsem o nej usiloval (byval tam kdysi mlyn), ale jak jsem pozadal na meste, kdosi si toho vsiml a zacali silne tlaky abych svou nabidku stahl. Kdyz jsem tak neucinil mesto nahle vyberko bezduvodne zrusilo a nadelilo rybnik lesum…
                Vitr tu bohuzel nemame, jsme na skorosamote ze dvou stran u lesa.

                1. Ono i mala jednoducha turbinka treba 500w po dobu 24hodin
                  Ono i mala jednoducha turbinka treba 500w po dobu 24hodin trvale udela prekvapive hodne.

                2. Jj, to by se mi libilo. Sice bych zase nechtel pocitat tu
                  Jj, to by se mi libilo. Sice bych zase nechtel pocitat tu navratnost, ale uz jen pro ten pocit bych do toho sel.
                  Jenze jak jsem napsal, rybnik padl do oka i nekomu jinemu, kdo ma na meste evidentne lepsi vztahy.

            1. Nejsem pro to aby byla.
              Ale problém to nebude, výroba ze

              Nejsem pro to aby byla.

              Ale problém to nebude, výroba ze slunce je statisticky přesně daná podle mapy solárního pokrytí.

              Už dnes se podle toho kontroluje výroba FVE ,aby nějakého vykuka tak nenapadlo, přes trafo přepouštět proud ze sítě.

              Co má kamaráda má solární elektrárnu a podle grafu to sedí +-10% podle výpočtů. Dá se říci s nadsázkou že tam je elektroměr na výrobu je pro okrasu.

              1. S nadsázkou ano. Ale vzhledem k tomu, že dnes nemusíte
                S nadsázkou ano. Ale vzhledem k tomu, že dnes nemusíte elektrárnu, která je galvanicky odpojená od sítě, nikomu ani hlásit, tak je to relativně jedno. Fakticky by stát musel porušit domovní svobodu a zavést něco jako kontrolory kotlů, kteří by chodili kontrolovat, zda člověk nemá na střeše panely a nevím, jak by to hodnotili, protože nikdo neví, jak jsou výkonné… Prostě z hlediska implementace obrovský problém.

                1. Otázka je co si kdo představuje pod pojmem
                  Otázka je co si kdo představuje pod pojmem galavanicky.

                  Nemělo by to spíše být ostrovní odpojená od sítě úplně?

                  To je taková co nemusíte hlásit, ale v praxi to je mizivé procento někde na chatě.

                  Myslím že pokud chcete aby se Vám to alespoň z poloviny vrátilo a fungovalo to , tak Vás připojení s síti s tím spojené povolení a v budoucnu i vyšší paušál /pokuta za samovýrobu/ Vás nemine.

                  Chtěl bych si udělat na zastřešení bazénu takovou školní testovací elektrárničku. Jednak bych si zastínil bazén před sluncem, mohl bych tím pohánět filtraci a přihřívat vodu.

                  Případně je to na západ, tak si dobít elektromobil až opřijedu z práce . Máte nápad jak to udělat odddělené od sítě ? Jako na 100% nikoliv galvanicky protože i galvanicky tj. přes trafo, mechanickou soustavu to je pořád pro čez výrobna.

                2. Víte, ČEZ a další hrají dvojí hru. Jednou za galvanicky
                  Víte, ČEZ a další hrají dvojí hru. Jednou za galvanicky odpojenou soustavu považují soustavu, která se přepíná přes ruční otočný přepínač a podruhé ne. Podle toho, co se mu zrovna hodí. Když prostě soustava není a nemůže být třeba pomocí přepínače 102 fyzicky spojená se sítí, jste z obliga. Nic galvanicky oddělitelnějšího neexistuje. Nicméně zrovna ČEZ distribuce některá galvanická oddělení uznává, má tam vyjmenované konkrétní měniče. Ono je to spíš o tom, že se o tom moc nechtějí bavit. Pokud člověk vytrvá a odvolává se, zpravidla zvítězí. Ostatně, vemte si, že spousta institucí provozuje bez povolení distribuce záložní generátory, včetně všech nemocnic. Mají tam běžné přepínače 102 nebo dokonce automatizovaná relé. A co na to ČEZ? Ani píp. Rozdíl proti FVE s měničem, který dovede fungovat v režimu galvanického oddělení, není fakticky žádný, je to také výrobna.

                3. Tak záložní zdroje jim moc nevadí z princitu nejsou
                  Tak záložní zdroje jim moc nevadí z princitu nejsou výrobna na záložní zdroj poháněný naftou jin nikdo kvůli úpoře proudu nepojede.

                  Co jsem se osobně ptal tak hybridní měnič poháněný baterií jim jakožto UPS jim nevadí, ale jak se ta baterie bude dobíjet z jiného zdroje než ze sítě tak už to je výrobna …

                  Takže mě napadá zapojit solární panely na výkoný akumulátor ideálně typu LTO něco jak v hybridním autě. Aby nějaká krátký mrak nepřerušil chod nabíjení elektro vozu, nebo chodu filtrace a využívat elektrárnu jen když svítí 50%+ procent.

                4. Chápete, že si tímto kladou nesmyslné požadavky, které
                  Chápete, že si tímto kladou nesmyslné požadavky, které jim nikde neobstojí? Pokud se člověk při rozhodnutí odvolá výš, musí uspět, protože argumentace ČEZu, že jedno jim vadí a druhé ne, je kravina. Musí uvést relevantní důvody. Nikde totiž není zakázáno mít domácí FVE.

                5. Galvanicky je galvanicky a proto že elektrorozvodná síť NN
                  Galvanicky je galvanicky a proto že elektrorozvodná síť NN je uzlem spojena se zemí, tak je celkem oříšek nespolupracovat se zemí (TN). IT sítě nejsou běžné a ochrana uživatele této sítě je sakra drahá – viz. nemocnice. Také jakékoli jednopólové spojení se zemí – např. porušení izolace sice člověka neohrozí, ale hnedle připojí galvanicky „ostrovní“ síť k elektrorozvodné a je právní průser.
                  Takže zrušit zákony týkající se monopolu rozvodných závodů.

                6. cs.wikipedia.org/wiki/Galvanick%C3%A9_odd%C4%9Blen%C3%AD
                  zde

                  cs.wikipedia.org/wiki/Galvanick%C3%A9_odd%C4%9Blen%C3%AD

                  zde máte popsáně co v elektrotechnice znamená galvanicky ,ale u čezu to není podle zákonů fyziky , ale jejich vlastních.

          1. Za a to zakazuje energetická charta EjU, a za druhé než ji
            Za a to zakazuje energetická charta EjU, a za druhé než ji zavedou, tak ta má elektrárna už bude splacená. A vo to de. Neprodělat a mít možnost být nezávislý. Až nás nezávislých bude 10Mlidí tak nastane účtování s bandou vyžírků jmény Světlík, Mittal a jim podobné verbeži kteří dnes ústy EGÚ, ČEPS…. lamentují nad spolehlivostí dodávek. Což je pro běžného ovčana s FVE úsměvné. Zvlášť když se podívá ČEPSu pod skuru (kůži). Takže investice klidně ano,(kecy o ztrátách výroby, drahé energii a z toho důvodu krachujících firmách…..) ale za peníze těch, kteří ty investice vyžadují. Nás ovčany do toho netahejte. Nám se již dnes vyplatí mít svý jistý 😉

      2. My mame 9 kWp a je to tak, jak pisete v prosinci nebo lednu to
        My mame 9 kWp a je to tak, jak pisete v prosinci nebo lednu to muze padnout treba na 200 kW za mesic. Pokud by clovek mel treba topeni drevem, usporne spotrebice a 100 kW baterii, tak by to slo mozna preklenout, ale s elektromobil vsechny tyto teorie uplne padaji 🙂

  2. Vše vždy záleží na penězích a vůli, bohužel se teď,
    Vše vždy záleží na penězích a vůli, bohužel se teď, na začátku něčeho co se dá nazvat 2. fází, do toho začínají montovat skupiny lidí, kterým by plný nebo velmi vysoký přechod na OZE mohl značně zkomplikovat, či přímo znemožnit existenci. Budou tedy dělat cokoliv aby k tomu nedošlo.

    To co je třeba je mít v průběhu této více a více poměrně velkých akumulačních zdrojů v síti, zde zejména PVE které jsou ve stavu dospělé technologie, navíc jsou slušně rychlé a nové kapacity, byť menšího výkonu, se dají získat konverzí existujících vodních děl. Například konverzí dvou turbin Orlíku lze získat PVE s výkonem asi 180MW po dobu až 4 hodin, u Slap podobně s výkonem 100MW po dobu 4 hodin. A když jsme u toho po velké přestavbě soustavy LipnoI-LipnoII by se dala získat PVE s výkone 120MW po dobu 4 hodin, pak je tu možnost buď do elektrárny přidat 2 průběžná soustrojí s Peltonovou turbínou, nebo mít novou menší elektrárnu na hrázi obnovit průtok Vltavy a pak obnovit elektrárnu „Spiro“ ve Vyšším Brodě. Pak jsou tu menší přědělatelné špičkové elektrárny, kde je třeba řešit ale nějaké konflikty. (např. Křižanovice až 20MW po 4 hodiny)

    To je 400MW a 1.2GWh, minimálně, relativně snadno dostupného výkonu a téměř ekvivalent Dalešické elektrárny. Dále pak ano, je třeba začít nasazovat modernější technologie eventuálně budovat nějaké nové velké PVE, ale to bude pro tuto fázi celkem stačit, na konci by pak měla být síť pracující s velkým podílem OZE připravená tak že po určitou dobu roku bude v zásadě možné cokoliv nad oblast nízké spotřeby krýt jen s použitím OZE a akumulace. Po výše zmíněných úpravách by v síti bylo dostupných 1 575MW PVE, to už je celkem dost na to aby si to mohlo poradit s případnou kachní křivkou.

    V dalších fázi pak by měla být síť v konfiguraci OZE + pružná výroba + akumulace. V poslední fázi pak je třeba aby byl dostupný výkon pro výrobu syntetických paliv, která budou mít význam dlouhodobé akumulace energie, čímž bude zahájen postup směrem k síti zcela bez fosilních paliv, pro to ale musí vzrůst cena fosilních paliv a poklesnout cena elektřiny z primárních OZE, pak je tedy již jedno jestli to budou velké větrníky v Severním moři, nebo FVE, ale je třeba aby cena proudu z nich se pohybovala potom okolo 30€/MWh.

    1. Krásné bludy. Nedošlo Vám ,že v od poloviny října do
      Krásné bludy. Nedošlo Vám ,že v od poloviny října do konce února slunce prakticky nesvítí – a vy tady mluvíte o akumulaci nějakých stovek MW na 4 hodiny proboha probuďte se my potřebujeme akumulaci 8GW na 5 měsíců. OZE fungují v zemích kde není zima – Indie , Brazílie. Nebo jde je vítr a voda – Norsko , Švédsko. U nás jsou ty zdroje o ničem. Potřebujeme stabilní dodávku energie v zimě – máme uhlí a jádro nic vše ostatní se k nám musí dovážet. Přechod na OZE je možný jen akumulací do chemických paliv syntetického zemního , plynu nafty atd. Technicky to lze jenže taková nafta stojí 50 kč/l s daněmi přes 70 kč. Nafta má výhřevnost 42,3 MJ, když jí budete pálit cena za 1kWh bude okolo 12 kč topení elektřinu v domě stojí 2kč za 1 kWh. Zateplený dům se spotřebou 12MWh ( cena topení plynem cca 20 tisíc) se vytopí za 144 tisíc korun ročně. Výroba elektrické energie z takové nafty by stála 30kč kWh – pokud dnes průměrná domácnost zaplatí 4.5kč kWh a ročně platí asi 12 tisíc zde by se ovšem v zimě platilo 30 tisíc na víc takže 36 tisíc za elekřinu pro toho kdo jí používá omezeně. Celkové náklady na energie by byly v běžném domě 180 tisíc ročně (15 tisíc měsíčně) kdyby se stát vzdal všech daní pak 10,5 tisíc měsíčně.
      Ve stejném duchu by ovšem zdražilo všechno zboží,Průmysl by zkolaboval, protože by byl nekonkurenceschopný koruna by se zhroutila a Indové by proti nám byly boháči…

      1. Jste se asi zbláznil ne? My se chceme zbavit fosilních paliv
        Jste se asi zbláznil ne? My se chceme zbavit fosilních paliv a vy tu kalkulujete kolik bude stát pálení syntetické nafty? Prostě žádné pálení… Beztak tu bude do 30ti let podnebí jak u středozemního moře…. a teď vážně. Přechod na OZE nebude bohužel tak rychlý, aby jste za svého života musel řešit akumulaci na 5 měsíců v roce. Jestli v roce 2035 budeme někde u 25% zdrojů OZE (a s Babišem tou dobou začneme stavět další JE), tak můžete v klidu spát a nerozčilovat se. Pokud však bude tlak veřejnosti a nakonec snad i politický, tak by to určitě šlo i rychleji a ve větším měřítku. Začít můžeme se solárama na všech skladech a nových průmyslových budovách, pokračovat v podpoře zelená úsporám (i když dotace z principu nemám rád, tahle je jedna z mála která mi dává smysl) tj. hledat v úsporách energie, protože nejlevnější je taková která není potřeba vyrobit a tak můžeme pokračovat. Chce to jen rozvířit diskuzi, nastavit plán ale především chtít.

      2. Ano, protože jsem u nás s bídou na konci první fáze
        Ano, protože jsem u nás s bídou na konci první fáze přechodu, protože jej u nás, mimochodem se nikdo ani neobtěžoval spustit pořádně. Je to akce minimálně na 3 desetiletí, nedělat tu hurá zákaz a konec v roce 2011/12, tak máme času dost, takto ne. Potřebujete síť uvést do stavu kdy se bude dát zapojit maximum OZE a zároveň se Vám nedohádají s tím co nikdo nechce regulovat, typicky JE a uhlí, které se dá provozovat asi jen do 50% výkonu, pod tím nastávají problémy se stabilitou hoření, dále potřebujete mít maximum rychlých zdrojů a zároveň potřebujete mít jak osekat přebytek od asi 11 do 14 hodiny, do deseti let nic víc než přestavby nestihnete. Ale s nimi můžete pak jít o nějakých 1800MW (FVE mají maximální výkon asi 0.8 instalovaného) FVE, eventuálně dalších OZE, pokud se sestaví/najde pravidlo říkající jaký výkon nejčastěji zdroje dodávají při souběhu.

        A jestliže máme letní špičku někde kolem 8GW, zhruba 1GW JE stojí, minimum je někde kolem 5GW, tak potřebujeme mít v provozu 2GW uhlí, v dnešní situaci, takže máme v síti strašáky neregulovatelné o hodnotě 4GW do špičky sou to 4GW, na to ještě těch asi 1500MW, takže prostor pro 5,5GW výkonu OZE a tedy možnost nasadit až 6.8GWp FVE. 4 hodiny pro začátek nádherně kopírují špičku produkce FVE a zároveň doplní dobu mezi již započatým poklesem produkce a poklesem odběru. Pokud se dívám na data, tak pokles produkce FVE v létě je někde kolem 2.-3. a není vypadá na dost pozvolný aby to v této počáteční fázi pochytaly výše zmíněné elektrárny.

        E-fuels jsme na konci uváděl, ne? (mám otevřenou diskusi a podobný dokument, takže teď nevím kam jsem to napsal)

        Ano, klasické strašení s kolapsem průmyslu. A taky hausnumerický výpočet. Pro jednodušší výpočet si půjčím benzín, ten má asi 9kWh (zaokrouhluji o cca 200Wh nahoru), na litr, 50Kč/l pak znamená že počítáte s podivnými cenami, nebo tam máte mizernou účinnost. Cena elektřiny z OZE, která je pro tento proces rozhodující se pohybuje v rozmezí 40-60€, dnes, ale do doby než budou e-fuels nasazeny masově klesne do rozmezí 30-50€, minimálně. Takže když vezmu střed, cca 1Kč/kWh, jak jste došel na 5Kč za kWh v palivu? Účinnost 50% a daň 100%?! Pitomost… Již dnes se nabízí e-diesel za cenu 1-1.5€/l. Jediné co tu cenu může táhnout nahoru je zdražení ropy a poptávka po levnější náhradě. Dále existuje či existovalo v předpisech o daních z paliv takové opatření že se na energii z jednou zdaněné energie nová daň neuvaluje. Pokud je daní za energie zdaněna elektřina, tak na e-palivo se daň už uvalovat nebude.

        Ani z Vašich čísel se cena 12Kč pro topení naftou nedostanete, 70/9 je nejhůře 7.8Kč, při ceně za e-diesel, kterou uvádí Audi by to byly 4.5Kč nejhůř.

        Mimochodem 12Kč/kWh vychází jen když si koupíte naftu u pumpy a první z ní vyrobíte elektřinu a pak s ní topíte. (To byla chyba úvahy, nebo záměr?)

        A další mimochodem, pokud uvažujeme cenu za proud z OZE a že budou dodávat energii do procesu, tak se tento nedá moc zatěžovat příspěvkem na OZE, jaksi nedává mysl mít smlouvu s výrobcem energie z OZE a platit zároveň poplatek ještě jednou.

        1. Mimochodem, maximální výkon FVE rozhodně není 0,8
          Mimochodem, maximální výkon FVE rozhodně není 0,8 instalovaného. Ani náhodou. Zřejmě jste FVE nikdy neprovozoval. V zimních měsících vám to za jasného mrazivého dne dovede kolem poledne vyskočit i na 130 % instalovaného výkonu a některé typy ještě víc, klidně 150 %, pokud to dají řídicí prvky.

          1. On ale myslel za pěkného dne, že jde z instalovaného
            On ale myslel za pěkného dne, že jde z instalovaného výkonu FVE skutečně okolo 80% a v tom má naprostou pravdu.

            Když FVE provozuješ tak se někdy přes den podívej.

            Jinak v zimě tak jak popisuješ to nikdy tvé uvedené výkony nedá, když tak maximálně 50-80% instalovaného výkonu.
            Je to dáno tím, že slunce v tomto období je dost slabé aby to dalo z panelů víc. To co popisuješ je jen v jarních a letních měsících pokud panely byly zchlazené ale cca po 10-15 minutách (po zahřátí) se výkon zase sníží na těch dříve uváděných 80%.

            1. No, tak asi záleží na tom, jaké má kdo panely. Moderní
              No, tak asi záleží na tom, jaké má kdo panely. Moderní 270–330 Wp panely mají často štítkovou referenční hodnotu při 45 °C podceněnou o 10 %. A bavíme se tu o tom, že stačí ty špičky, které se docela blbě vykrývají. Ono vykrýt 130% špičku FVE o velikosti celého instalovaného výkonu ČR během 15 minut bude asi docela problém. A že se to klidně může stát.

              1. To jistě, ale není to ve „starém a moderním“ panelů, tam
                To jistě, ale není to ve „starém a moderním“ panelů, tam zásadní rozdíl není, pokud tedy 2-3% je pro tebe zásadní.

                Je to o složení panelu, amorfním třeba to teplo nevadí spíš je to pro ně plus.

                Tak jak jsem psal nepočítej s krátkodobým vyšším výkonem na panelů z důvodu ochlazení a pak ohřátí.

                FVE panely určitě nebudou vykrývat jednotlivé špičky v systému, na to budou jiné zdroje, například baterie atd.

                🙂

                1. Mluvím o tom, že něco musí vykrýt ty špičky z FVE. I
                  Mluvím o tom, že něco musí vykrýt ty špičky z FVE. I kdyby byly krátké.

                2. No a na to jsem ti částečně neodpověděl?!
                  No a na to jsem ti částečně neodpověděl?!

                3. Ne, neodpověděl. Takovou špičku totiž žádná baterie
                  Ne, neodpověděl. Takovou špičku totiž žádná baterie nevykryje, leda by stála jako 5 Temelínů.

                4. No jo ale to se můžeme přít donekonečna.
                  Baterie byla jen

                  No jo ale to se můžeme přít donekonečna.

                  Baterie byla jen jedna z možností, např. v Australii to zvládá a u nás to nejde?
                  Mám dojem jako by mi odpovídal někdo z ČEZu :).

                  On ale ten nový Temelín (Dukovany) bude stát 5x tolik než počítají, tak co je lepší.

                  Prvotně jsem odpovídal na výkon z panelů, na to jsi nenapsal ani slovo a lehce jsi do toho přimíchal špičku systému.

                5. Jak jsem psal výše, jedná se o data za síť kde se to
                  Jak jsem psal výše, jedná se o data za síť kde se to srovná. Na FVE se dá nasadit, doma buď malá baterie například rovná jejímu výkonu v kWp,která to nejhorší spotřebuje, nebo se dá nastavit nějaká výkonová limitace, aby se nešlo přes 100% výkonu. U průmyslových FVE se nabízí také buď velká baterie, nebo také limitovat možný výkon, který jde přes měnič do sítě.

          2. Mám tu data za celou republiku z ČEPS, takž náhodně
            Mám tu data za celou republiku z ČEPS, takž náhodně orientované FVE, náhodná oblačnost, stažena hodinová minima, poděleno výkonem… relativní špička 0.72-0.76. Tady je zřejmě rozdíl v tom že zatímco jedna FVE se může chovat tak že tam špička bude, na úrovni celé sítě se to už pak chová, díky tisícům jednotlivých instalací, trochu jinak.

      3. A ještě abych vám to doplnil. Topit přímo proudem je
        A ještě abych vám to doplnil. Topit přímo proudem je zhovadilost nejvyššího kalibru, pokud se nejedná o něco kde se to jinak nedá, nebo to není nějaké lokální přihřívání si něčeho teplátkem…, třeba nohy pod stolem. Když se budu bavit jenom o cenách energií, tak pro zem/voda TČ platí COP někde kolem 3-4, takže by Vás ani těch 12Kč, což je dost ujeta, ale budiž, nezrujnovalo.

        Ani JE ani Uhlí ani Plyn, nic nového nedá cenu proudu pro topení v domácnostech 2Kč, ta je možná jen díky odepsaným elektrárnám produkujícím za buráky. Když se to tak vlastně vezme, tak paradoxně se té ceně přiblížíte přes den s OZE více než v noci s JE, ono to totiž po odečtení daní a poplatků za OZE je asi 1160Kč/MWh, a tedy asi 44€/MWh, JE mají být za více než 55€/MWh.

          1. Ano. Muj nazor je takovy, ze prece nemusime byt sobestacni ve
            Ano. Muj nazor je takovy, ze prece nemusime byt sobestacni ve vyrobe elektriny. Dnes taky nejsme sobestacni ve vsech energiich a niomu to nevadi, tak proc bychom do budoucna nemohli elektrinu nakupovat, kdyz ji okolni staty budou vyrabet lacineji nez bychom byli schopni my? Jsme v EU a NATO o bezpecnost snad nejde, ne? A tch par obrich elektraren bezpecne 2x nejsou.

            1. Za běžných situací zcela jistě ne, na druhou stranu, PPE
              Za běžných situací zcela jistě ne, na druhou stranu, PPE se vyplatí už při provozu jen na dva, tři, měsíce v roce, bych úplně nerezignoval na to mít tu cca 11GW v plynu, nebo jiné rezervě. Což se bavíme o nějakých 14 elektrárnách po 800MW, to je +- na kraj,v průměru +-dvě na zásobovací území jednoho z původních distributorů EE. Samozřejmě že nám tu zůstanou i jiné zdroje, například v Pražských Malešicích konvenční elektrárna zůstane, stejně jako asi v Hodoníně, Třebovicích, Poříčí, zcela jistě nám zůstane Vřesová, SAKO Brno, Špitálka. Plynojemy by měly vystačit na dost dlouho a z ložisek, která se během pár let vytěží, se mohou udělat další.

  3. Problém dostavby Temelína je v lobbingu. Aktuálně jde
    Problém dostavby Temelína je v lobbingu. Aktuálně jde Babiš na kobereček k Trumpovi, který bude tlačit Westinghouse. Pokud Babiš na to nepřistoupí, dopadne nejspíš jako Nečas. Technicko-ekonomické parametry dostavby jsou bohužel podružné.

  4. páči sa mi hádzanie čísel koľko by čo stálo.
    páči sa mi hádzanie čísel koľko by čo stálo. napríklad nevidím cenu inovácie rozvodnej siete v európe, zato nejaké číslo odhadované v amerike – napríklad „astronomické dva a půl bilionu dolarů“ – aký tam majú rozpočet a koľko peňazí vyhadzujú na nezmysly.

    kto z diskutujúcich vie, čo bola anódová batéria? pred sedemdesiatimi rokmi „utiahla“ elektrónkové rádio (nie deň, týždeň, mesiac). aký je rozdiel v príkone dnešného TV? pomalobežný veterník dynamom nabíjal batériu (nie kyselinovú) na svietenie v dome, stodole, dielni, maštali.

  5. „dnes asi už nikdo nepochybuje, že obnovitelné zdroje
    „dnes asi už nikdo nepochybuje, že obnovitelné zdroje energie přispívají k ochraně životního prostředí“

    Tak to je dobrý fór. 🙂

    www. solarquotes.com.au/blog/are-your-green-solar-panels-killing-chinese-villagers/

    news. nationalgeographic.com/news/energy/2014/11/141111-solar-panel-manufacturing-sustainability-ranking/

    www. forbes.com/sites/michaelshellenberger/2018/05/23/if-solar-panels-are-so-clean-why-do-they-produce-so-much-toxic-waste/#3165d4e1121c

Napsat komentář