Jak se elektrifikovaly české země, můžete s dětmi objevovat v Třebíči

redakce - 22 Červenec 2019

V den 100. výročí přijetí zákona o všeobecné elektrifikaci Československé republiky, společnost E.ON slavnostně otevřela expozici o elektrifikaci českých zemí. Alternátor - Ekotechnické centrum Třebíč

Alternátor - Ekotechnické centrum Třebíč
foto: E.ON/Alternátor

Lidé expozici najdou v prostorách Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči. Ocení ji jak příznivci historie a techniky, tak i široká veřejnost. Návštěvníci se seznámí například s transformací napětí, základními principy fungování chytré domácnosti, ukázkou rychlonabíjecí stanice nebo autonomní solární ekolampou veřejného osvětlení.

„Návštěvníci se v centru mohou seznámit s bohatou historií elektrifikace v českých zemích, těm mladším tu jednoduše vysvětlujeme principy přenosu elektrické energie z elektrárny ke spotřebitelům. Příchozí mají také možnost nahlédnout do budoucnosti energetiky, která je úzce spojena s chytrými sítěmi nebo chytrými městy. Spolupráci s Alternátorem vidím jako jednu z cest, jak přilákat mladé lidi zpět k technickým oborům,“ uvádí Zdeněk Bauer, předseda představenstva E.ON Distribuce.

Monumentální hala bývalé kotelny v areálu dřívější obuvnické továrny v Třebíči-Borovině se stala jevištěm pro expozici, která věrně a interaktivně ukazuje cestu elektřiny z elektrárny až do zásuvek spotřebitelů.

Zábavnou formou se lidé dozvědí, co je například HDO, nebo si vyzkouší „rozmrazování“ distribuční soustavy či práci centrálního dispečinku. Netradiční formou je připravena také hra rozpoznávání energetických stožárů. Expozice se zaměřuje i na budoucnost, představuje například chytrou domácnost nebo elektromobilitu včetně ukázky rychlonabíjecí stanice.

Ve venkovních prostorách jsou nainstalovány autonomní solární ekolampy veřejného osvětlení. Kromě exponátů je připraven i vzdělávací program pro děti i dospělé. Za pozornost stojí mimořádná projekce Dnešní energetický svět.

„Jde o téměř dvoumetrovou projekční kouli, na které se promítají různé jevy, jež se odehrávají na zemi, v oceánu nebo ve vesmíru. Celou projekci synchronizují čtyři speciální projektory,“ popsal technickou lahůdku Richard Horký z občanského sdružení Ekobioenergo, které Alternátor provozuje.

„Chceme zpopularizovat vědu a techniku hlavně dětem,“ dodal. Ekotechnické centrum Alternátor bylo v Třebíči otevřeno v červnu 2015 a loni jej navštívilo téměř 20 tisíc lidí. Alternátor nabízí spojení vědy a zábavy nejen pro obyvatele Třebíče a okolí, ale také pro turisty.

Chytrá řešení nenajdou ale jen v Alternátoru, moderní vychytávky fungují i ve městě samotném. „Nové technologie zavádíme i v rámci našeho města. Například v autobusech městské hromadné dopravy mohou lidé využívat USB zásuvky s wifi připojením. Na základě podepsaného memoranda spolupracujeme se společností E.ON na realizaci chytrých řešení. Od loňského roku je v provozu na Komenského náměstí dobíjecí stanice pro elektromobily a také chytré parkoviště,“ uvedl starosta města Pavel Pacal.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele tvkuba

Mohu potvrdit, byl jsem dnes ráno u toho:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/219411010100722 - v čase od 01:50:42 do 01:59:00 - Solaris Urbino 12 Hybrid.

---

TvKuba alias elektroblázen z vlastní vůle...:-)
10 let na e-skůtrech, nově 61 350 el. km. a nově Emax 90Li s 4,2kWh Nissan Leaf battery!

Kdyby se EON raději věnoval elektrifikaci nabíjecích míst. I když tohle je také pěkné, ne že ne.

---

2015: Renault Twizy 2013 (prodán 2016)
2016: Citroen C-Zero 2012
2018: Nissan Leaf Acenta 24kWh 2014
2019: Elektrokoloběžka Xiaomi Scooter, sekačka Güde 40 V/2.5 Ah
- Jde to i na baterky. -

Obrázek uživatele honza.t

Dnes v mediich poběhla zpráva že v DPP Praha testují hybridní autobus který pro ukládání el. energie používá superkondenzátory
Hybridní autobusy testují Praha a Pardubice, Plzeň neuspokojily

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hybridni-autobusy-testuji-praha-a-pardubice-plzen-neuspokojily/1779461


EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicveletrh e-SalonNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?