Honda FCV Concept – další auto na vodík z Japonska

Toyota Mirai má být první auto na vodík, které se od příštího roku začne prodávat v Japonsku a následně ve zbytku světa. Konkurenční Honda má přitom s vodíkovými auty mnohem větší zkušenosti, ale zatím ukázala jen nový koncept.

Honda FCV Concept – bude mít proti konkurenci šanci, nebo propadne podobně jako Honda Insight, hybridní konkurent Toyoty Prius?
foto: Honda

Honda FCV Concept je koncept pětimístného auta na vodík, jehož výrobní verze by se na japonských silnicích měla objevit v roce 2016. Tedy rok po vodíkovém autě značky Toyota.

Honda s největší pravděpodobností auto veřejnosti odhalí také na blížícím se autosalonu v Los Angeles. Právě Kalifornie totiž patří mezi přední trhy pro vodíková auta.

Silné vodíkové páky

Vodíková lobby má v Kalifornii silné páky – je tu velké množství vodíkových čerpacích stanic a také místní zákony (právě díky snahám zástupců vodíkového průmyslu) vodíkovým autům velmi nahrávají.

Honda se navíc chystá právě na autosalonu v L.A. pravděpodobně oznámit asistenci s rozšiřováním vodíkové infrastruktury v Kalifornii. Což bude jasná příprava na uvedení produkčního vodíkového automobilu.

Jenže konkurenční Toyota pochopitelně nezůstává stranou a aktuálně oznámila, že zafinancuje výstavbu sítě 16 vodíkových stanic v pěti severovýchodních státech : New York, New Jersey, Massachusetts, Connecticut a Rhode Island.

Pokračování FCX Clarity

Zajímavé je, že Honda má s vodíkovými auty mnohem větší zkušenosti než Toyota. Dokonce už jich několik vyrobila a komerčně nabízela, ač pouze k pronájmu. Vůz Honda FCX Clarity se dostal dokonce i do ČR a my jsme si ho krátce vyzkoušeli.

Nový vodíkový koncept Honda disponuje značně vylepšenými vodíkovými palivovými články než FCX Clarity. Mají o 60 % vyšší energetickou hustotu a max. výkon 100 kW. Podle automobilky Honda nabídne auto dojezd kolem 500 km.

Načerpání „plné nádrže“ vodíku bude trvat tři až pět minut u stanic, které jej dokážou plnit pod tlakem 10 000 psi (70 MPa).

tisková zpráva

3 Comments on “Honda FCV Concept – další auto na vodík z Japonska”

Napsat komentář