Google investuje do Shweebu, šlapací jednokolejky jako z Futuramy

O úžasném projektu Shweeb, který najdete na , už jsme psali. Jde o jednokolejnou dráhu na kterou jsou zavěšené průhledné šlapací tubusy. Až dosud šlo o turistickou atrakci. Projektu si ale všimla společnost . Chce investovat 1 mil. dolarů do vybudování podobné dráhy na severní polokouli.   

Původní koncept šlapací jednokolejné dráhy najdete v zábavním parku v městečku Rotorua. Jenže Nový Zéland je poněkud daleko. si projektu všiml díky své inciativě Project 10^100, která hledá nápady schopné změnit svět. Lidé z celého světa tam zaslali více než 150 000 návrhů. Shweeb se umístil mezi prvními pěti v oblasti „Inovace ve „.

šlapací jednokolejka Shweeb jako z Futuramy

Google se proto rozhodl investovat do firmy jeden milion dolarů. Společně se Google a Shweeb pokusí implementovat originální nápad do prostředí veřejné dopravy. Kde přesně šlapací jednokolejka vznikne, to zatím není jisté, ale oba partneři to prý oznámí již brzy. Zřejmě půjde o některou ze světových metropolí jako je , , či třeba cyklistický ráj .

Autorem nápadu na Shweeb je Geoff Barnett. Původem z Melbourne z , žil svého času tento nadšený cyklista také v Tokiu. Právě tam přišel na nápad šlapací jednokolejky. Šest let mu trvalo než se podařilo dotáhnout ideu do zdárného konce. Vše se nakonec v roce 2007 podařilo a Barnett si teď užívá zaslouženého úspěchu.

tisková zpráva

6 komentářů u “Google investuje do Shweebu, šlapací jednokolejky jako z Futuramy”

 1. ak som spravne postrehol, z
  ak som spravne postrehol, z cloveka slapanim vylezie realne 150Wh /laboratorne testovacie ludske opice 250-303/, to je tolko kolko treba aby to s nim hlo do 25km/h na bicykli zatazenom len jeho vahou. Takze co este nam da tolko energie aby nemuseli slapat ?

  150Wh je ale divne cislo pri predstave kolko Wh spalite a kolko Wh elektromotor musi byt aby vas na takom bic. vobec rozpohyboval a hnal. minimalne sady maju tusim 250Wh a to je teda katastrofa.

  Budto to blbo pocitaju alebo vsetci zavadzaju a mame na vypocty nespravne data.

  Pretoze ak to ma zostat pri tom ze nepredbieham, a zdrzuje ma, vznikne presne taka ista situacia ako na dialniciach kde je velka premavka, zastavi sa. Tu naviac nik nikam nevystupi, neodbehne si na wc, bude sa parit alebo mrznut, co ak dostane zdravotny problem ? Kam dam deti ? Kam veci ktore prenasam ? Mam ist tak aj na rande – spoteny a naslapany ? 🙂 V com je drahsia a horsia cyklotrasa pre bicykle ? A kam sa podel ten napad so sklenenou trasou na ktorej su solarne panely ? To bola tiez riadna vtakovina. Preco musim byt zaveseny v priehladnej plexysklovej krabici ked sa chcem niekam dostat vlastnou silou ? Neurobil Google chybu ? Je Google este stale pri zmysloch ?

 2. Proč hned blbost? I kdyby
  Proč hned blbost? I kdyby jste čekal na nějakého lenivce, stále budete v cili mnohem rychleji a levněji než autem. Taková dráha zavesena nad auty, autobusy, chodníky která navíc nepotřebuje energii je velmi dobrý nápad. Navic když do projektu investuje google, tak to bude stát za to.

Napsat komentář