Ford chce chytrá robotická auta se selským rozumem

Každý dnes chce mít své robotické auto. A Ford není výjimkou. Aktuálně ohlásil spuštění nového výzkumného projektu ve spolupráci s věhlasným a Stanfordskou univerzitou.

Ford chce, aby auta měla selský rozum a dokázala předvídat co se kolem nich bude dít
foto: Ford

Podle tiskové zprávy je robotické řízení jednou z klíčových komponent programu „Blueprint for Mobility“ automobilky Ford. Tento program nastiňuje podobu osobní dopravy v roce 2025 a dál. Obě univerzity získají automatizované výzkumné vozidlo Ford Fusion Hybrid a budou na něm zkoumat řešení týkající se společenských, legislativních a technologických problémů robotického řízení.

Automatizovaný prototyp Ford Fusion Hybrid obsahuje všechno, co běžné auto v showroomech u dealerů, ale navíc je doplněn o čtyři sensory typu LiDAR. Ty neustále podrobně mapují okolí vozidla ve 3D a vytvářejí tak virtuální mapu, podle které se pak řídící počítač snaží určit další trasu.

Jedním z hlavních cílů výzkumu na zmíněných univerzitách však bude zlepšit algoritmy natolik, aby auto dokázalo lépe předpovídat co který objekt kolem něj udělá. Protože LiDARy sice dokážou chodce, hrající si dítě, cyklistu, běžícího psa nebo cokoliv jiného zachytit, ale už si samy nedokážou dost dobře poradit s tím jakým směrem se vlastně bude tento objekt pohybovat, případně jak se vůbec bude chovat.

A to je, jak si nejspíš sami dokážete představit, pro jakýkoliv autonomní pohyb robotického auta, zcela klíčové. „Naším cílem je dát autu selský rozum,“ nechal se slyšet Greg Stevens, globální manažer asistenčních systémů a bezpečnosti řidiče společnosti Ford.

Doplnil, že zatímco řidiči dokážou snadno odhadnout co se kolem nich bude v příštích pár sekundách dít, a podle toho uzpůsobit svou jízdu, počítače zatím tak chytré nejsou. „Řidiči vědí, že to co nevidí je někdy stejně důležité jako to co vidí,“ dodává Stevens. „Naším cílem v projektu s MIT a Stanfordem je dát vozidlu podobný typ intuice.“

tisková zpráva

2 Comments on “Ford chce chytrá robotická auta se selským rozumem”

Napsat komentář