Evropská unie uvažuje o odpuštění DPH pro elektromobily; zachrání to automobilový průmysl?

Jan Horčík - 20 Květen 2020

Epidemie čínského koronaviru pomalu odeznívá, přichází čas na zotavení. Evropská unie údajně uvažuje o celounijním odpuštění DPH na nákup elektromobilů.auto elektromobil Peugeot e-208

Na evropský trh v průběhu minulého a letošního roku dorazila celá řada nových elektromobilů, o které je velký zájem. Další podpora automobilovému průmyslu by mohla podle předběžných dokumentů směřovat právě na elektrická auta.
foto: Peugeot

Registrace nových aut v Evropské unii se letos v březnu propadly o 55 % (už v únoru to bylo 7,4 %). Epidemie čínského koronaviru způsobila celosvětovou krizi automobilového průmyslu. Jednotlivé světové regiony nyní startují jeho obnovu.

podle magazínu Bloomberg uvažuje o celé řadě nástrojů, které mají automobilovému průmyslu pomoci. Je předem jasné, že půjde o desítky miliard eur.

Protože taková podpora bude znamenat vysokou míru zadlužení, měla by podle předběžných dokumentů "respektovat očekávání mladých v otázkách klimatické změny a pro zdravější a čistší budoucnost".

Jeden z návrhů nových opatření počítá s tím, že by elektromobily dostaly dočasnou celoplošnou výjimku z platby DPH. Pandemie by se tak pro evropské automobilky mohla stát naopak velkou příležitostí.

Ostatně, výsledky prodejů za 1. čtvrtletí 2020 ukazují, že ačkoliv se automobilový trh v Evropě propadl, auta do zásuvky jsou na rekordu. O elektromobily a plug-in hybrid je tak stále větší zájem.

O tom, že daňové zvýhodnění elektromobilů funguje, svědčí trhy jako jsou Norsko, Švédsko nebo Nizozemsko. Zejména v Norsku je daňové zvýhodnění elektromobilů tak výhodné (resp. znevýhodnění fosilních aut), že tam elektromobily tvořily v březnu 2020 přes 56 % nově prodaných aut.

Zpět na HybridPřidat komentář

Je to banda nekompetentních šašků. Jestli to myslí s životním prostředím vážně, tak by pak měli raději odpouštět daně těm, co necestují vůbec, nebo jen hromadnou dopravou.

Měli by zatížit daní zboží převážené na velké vzdálenosti a odpouštět daně lokálním produktům.

---

Jsem elektrorealista. BEV je koncept mobility vhodny mozna pro 20% motoristu. Pocitam se sobecky mezi ne. Omlouvam se planete za to.

Všechny takové dotace a daňové úlevy na elektromobily jsou ve výsledku kontraproduktivní. Nemotivují jejich výrobce ke snižování cen, protože s nimi ve své cenové politice počítají. V první řadě bych zrušil daň z příjmu fyzických osob. To by ekonomiku řádně nastartovalo a bylo by to fér pro všechny. Zvýhodňovat jednoho vždy znamená znevýhodňovat druhého.

Nepřineslo by to nic, akorát by se tím ještě víc rozšířil švarcsystém - což jsou často lidé, co v současné situaci dokázali získat podporu (25 000 Kč a dál), OČR a ještě to po ukončení situace vyfakturují "zaměstnavateli"

---

Zrušení daně z příjmu fyzických osob by naopak švarcsystém omezilo. Nyní lidé dělají na švarcsystém, aby se daním z příjmu vyhnuli.

Zrušení daně z příjmů FO toho moc nevyřeší. Je tam další daň - soc. a zdr. pojištění zaměstnance tedy v souč. době celkem + 34% ke mzdě. V podstatě to vychází tak, že jeden čistý plat bere zaměstnanec a druhý stejný plat bere stát. OSVČ má současné daňové zatížení pouze kolem 12-15%, proto lidé raději fakturují firmám, druhý důvod je nezávislost na jednom zaměstnavateli.

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

A kdo říká, že by se nemělo zrušit i sociální a zdravotní? Zdravotní by bylo dobrovolné a spořit na důchod by si mohl každý sám.

Ano jirkojiri, a budeme směřovat ke skvělému fungujícímu sociálnímu modelu a kvalitnímu zdravotnictví, jaké maji v USA. Děkuji nechci, mi evropský model celkem vyhovuje.

Obrázek uživatele Anonym123

a tretí plat potrebuje zamestnáveteľ, aby inovoval. inak upadne.

Obrázek uživatele runner42

Naprosto souhlasím, daň z příjmu fyzických osob je naprostý nesmysl a je na místě ji zrušit, stejně jako další daně.

Naprosto postačí DPH ve dvou sazbách, která má pro fyzické osoby formu daně ze spotřeby.

Bohužel by to znamenalo zavést systém spravedlivého zdanění, a tomu se bolšání budou do posledního dechu bránit. Místo toho budou daňový systém dál zasviňovat novými daněmi, dotacemi, úlevami, výjimkami a výjimkami z výjimek.

Skvělým případem naprosto otřesného chování státního oparátu v oblasti daňové je to pitomý pivo. Masakr.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

To je hlupost. Fungovalo by to iba v pripade, ze kazdy dostane primeranu placu za svoju pracu ale v realnom svete to nefunguje. V realnom svete zarabas podla stastia, prip. manipulacie.

Naopak je to spravedlivé a motivuje to k práci. V reálném světě člověk vydělává podle toho jak se snaží. Samozřejmě flákači se vymlouvají na štěstí nebo dokonce manipulaci. I když v u té manipulace si ani nedokáži představit, co tím myslíte.

On si podle tebe nedokáže něco představit, nebude to tím, že on popisuje realitu ne fantasy příběh.

Hele, je super tyto řeči vést na poradě před šéfem, ale jaksi když pán popisuje reálný svět, tak argumentovat obsahem učebnic nebo vlesprdelkovských keců z porad si nech kam patří na poradu nebo ke zkoušce ve škole ;)

Každý máme možnost volby a pokud vám zaměstnavatel nevyhovuje, tak si vyberete jiného. Pokud něco umíte, tak je o vás vždy zájem.

Za mne proč ne. Jsem všeobecně pro snižování daní.

No rozhodně automobilový průmysl zachrání odpuštění DPH při těch ohromných množstvích nakupovaných aut fyzickými osobami, které si nemohou DPH odečíst tak jako firmy :)

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Ne všechny právnické osoby si DPH odečítají. Koupil jsem auto na firmu, protože dealer mi pak mohl dát lepší cenu.

Pravda, najdou se právnické osoby, které nejsou plátci DPH. Předpokládám, že si plátce nárokuje DPH, což ale nemusí :)

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele runner42

A pak se probudili a zjistili, že uplatňování sazeb DPH se řídí vnitrostátními předpisy členských zemí a EU do toho nemůže mluvit.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

no, ale co kdyby? bral bych hned :)
jenže udělají to tak, aby Tesla z toho opět neměla nic, němečtí fašisti :)

Obrázek uživatele runner42

Kdyby to EU udělala, řekněme pomocí nařízení, jednalo by se o bezprecedentní zásah do kompetencí národních států stanovovat výši a výběr daní a v takovém případě by to výrazně uspíšilo rozpad EU.

Němci nejsou fašisté, jsou to nacisté, kteří oficiálně rezignovali na nacionalistickou část nacistické ideologie a stali se tedy čistými socialisty.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Ja si na toto dovolim reagovat. Nejednalo by se o nic bezprecedentniho - treba spotrebni dan za fosilni paliva je jiz castecne harmonizovana. Pro prijeti “evropskeho zakona” v oblasti dani - v tomto pripade doh - je ale treba jednomyslnost clenskych statu. Cili i takova CR muze rict niet a nic se harmonizovat nebude.

Taky je tu možnost, že EU navrhne a členské státy návrh přijmou, ne?

Pred dvema cca 2ma lety jsem psal dotaz na ministerstvo obchodu, zda by toto mohli zavest. Doted na ten dotaz nikdo nereagoval :-)

Obrázek uživatele runner42

Při stávajícím energetickém mixu je daňové zvýhodnění neekologických elektromobilů snad vtip, ne?

To šlo určitě do koše, stejně jako žádost o daňovou pozitivní diskriminaci černého piva vůči světlému.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

1) Jak velky jsme stat, co se tyce energetiky? Co by vypadek vsech nasich uhelnych elektraen udelal s trzni cenou elektricke energie v Lipsku?

2) Co brani nasemu statu v tom, aby legislativne vice podporoval stresni instalace? Nejprve treba tim, z eby zrusil mereni po fazich, ze by umoznil udelat bez nejakych byrokratickych zasahu mikrosite (i klidne s vlastni vedenim), ktere by sdilely zdroje a spotrebu mezi "sousedy". Co po nejakou dobu (s presne predem danymi pravidly) zabest automatickou "virtualni baterii", tj., ze elektrinu, kterou pustim do site v lete, si muzu bez prirazky vycerpat v zime? Rozhodne se mi zda pozitivni, kdyz se na 7 mesicu v roce vypnou helky, nez kdyz slovy, ze v zime bude nedostatek a v lete prebytek, se nevypnou ani na den. Co brani tomu, aby kazdemu cloveku bylo umozneno odebirat elektrinu za aktualni trzni cenu (a to nejen silovky, ale i distribuce v zavislosti na vytizeni (pretlaku vyroby)?

3) Opravdu, je dle Vas lepsi ted 30 let prechazet na cistejsi zpusob vyroby elektriny a pak teprve dalsich 30 let prechazet na cistsi zpusob dopravy, nebo je vhodne oboje delat zaraz?

4) Vy me nazory moc dobre znate, vzdy, kdyz je prezentuji, tak mlcite a pod dalsim clankem zase napiste, jak je vse nemozne. Zkuste rozvinout diskuzi (nejen se nou) o moznych konceptech a vizich a na nich nam ukazat, proc to nejde (a my Vam, proc to jde). Proc se tak moc bojite zajit hloubeji do tohoto problemu a jen se snizujete na hesla, ze je to blbost, neekologickew, neekonomicke a stat na to nema?

Obrázek uživatele ePavel

Trolly nekrmím, však vše výše podepisují…

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Obrázek uživatele ePavel

Trolly nekrmím, však vše výše podepisují…

---

Od r. 2013 najeto 370.000 el. km.
www.nabijecikabely.cz http://ts.la/pavel4572
Nekrmím Trolla42 a vulgární pablby.

Tak na tohle pozor, tady jsou i zastánci elektromobilů.

aktuální mix ČR - STŘEDA 11:45 - 337g CO2 na kWh,

při spotřebě EV - 16kWh/100 je to 54g CO2 na km
při spotřebě EV - 20kWh/100 je to 67g CO2 na km

A i při celkovém životním cyklu vyjde EV lépe než spalovací auto o 30%

Obrázek uživatele runner42

No to je strašně krásný, že jsou elektromobily ekologický ve středu před polednem.
Myslíte, že to stačí?

(fakt že matláte dohromady vyrobené a spotřebované kilowaty pomíjím)

"A i při celkovém životním cyklu vyjde EV lépe než spalovací auto o 30%"
Není pravda.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

za posledni 2 roky nepresahla uhlikova intenzita energetickeho mixu v CR 400g/kWh ;) a asi tu hodnotu jiz nikdy nepresahne ;) neb vyrazovani hnedo uehelnych zdroju je naplanovano dopredu a nove spinavejsi zatim v planu nejsou a da se predpokladat ze ani nebudou neb by se investice nikomu do nich nevradila ani nezaplatila ;)

a jiste jsi tak zdatny ze do emisi elektromobilu pocitas i emise pro rafinaci paliv

Zapni mozek zlodeji. Myslis ze ze ten energeticky mix je snad staticka promenna? Ze snad lusknutim prstu obmenis vozovy park v republice? Vsechno ma svuj prubeh s meni se. Trend je jasny a cim vic aut bude EV tim lepe, mame pred sebou hezkych par milionu aut ktere se musi zmenit na EV.

Zlodej? On něco ukradl, nebo lží urážíš, tedy se chováš jako dobytek?
Tkaže buĎ dej odkaz, kde je ukázáno že kradl NEBO se omluv a přiznej, že své argumenty se neštítíš podporivat urážkama a lží...

Kde jsme se to dostali, že zase se lidi chovají jako členové KSČ a mají tu drzost zase ukazovat třídního nepřítele a řídit "centrálně" co lidi mají kupovat

Obrázek uživatele runner42

Mluvící toastovač Vondráka ignorujte. O tom jak s Artem řešíme sázku a její vyhodnocení neví zhola nic.

Já už se k tomu vyjadřovat nebudu, ale jestli to Arte čteš, je to případně na tobě. Jestli chceš něco zveřejnit, máš můj souhlas.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Jsem rad ze se ptas. Ano, tento clovek krade a lze. Dluzi za sazku kterou prohral s Artem.

Holt musím nabíjet když je nízké CO2 - mimo špičku, ideálně z Dukovan

Ohledně toho celkového životního cyklu - skutečně EV vychází v celkové bilanci o 30% lépe (a to tam zatím je kobalt v baterii).

Na hmotnost vychází EV o 100-150 kg těžší, ale má jednodušší konstrukci. Baterie jsou recyklovatelné z 97% (postup i testovací recyklační linka je, jenom ty baterie zatím nejsou - mrchy mají moc dlouhou životnost)

Dále se do toho výpočtu počítá těžba a zpracování ropy, výroba elektřiny.

Celej ten elaborát měl přes 100 stránek, když jsem to četl už někdy v roce 2016. Dneska už jsme zase o kousek dál s technologií baterií, takže dneska už ten rozdíl může být i 35%

Vávra na netu si dal tu prácu a našel ony výpočty.

Bohužel pro tebe mu vždy vyšlo, že nejvíce ekologické je nechat dožít auto co máš do konce jeho životnosti a pak teprve koupit nové...

Ano je super, říci "je to ekologické koupit elektromobil", ale jaksi ty přidružené náklady tam nemáš? Nebo zapúočítals, že to auto co máš při výrobě vyrobilo nějaké splodiny, takže POKUD to nezapočítáš, a jenom započítáš "to nové", že jsi vypustil z výpočtu polovinu proměnných?

Miluju ekologické výpočty, které mají ve vzorci pouze jenom něco...

No za měsíc ruším své 20 let staré twingo :D
Nechal jsem ho dožít (spočítané náklady na opravy už ho moc prodražují). Takže se to nevylučuje.

Ten výpočet počítal s životností auta 250 000 kilometrů, než se zruší a s celkovými náklady od těžby, přes zpracování, provoz, likvidaci.
Nepočítal s prodlouženou životností baterií v externím uložišti (to by výhodnost EV ještě zvedlo).

Ono u benzín/nafta - málokdo si uvědomuje jak velký vedlejší dopad má těžba, transport a rafinace - takže potom to vychází v celkovém dopadu dost výrazně ve prospěch EV

Ne, z ebych s Vami nesouhlasil, ale napadla me hned otazka. Jaka je vlastne zivotnost "meho" (to neznate, takze uvedte jakykoliv priklad z Vaseho okoli) auta? Cim je urcena?

Obrázek uživatele Anonym123

doživotne je klamlivé.
tuná niekto napísal 250kkm - ja som onehdá kúpil 7r220kkm a slúžilo k spokojnosti 13rokov. žiadne podstatné opravy (najzávažnejšia bola výmena gumičiek v čerpadle phm pri prechode na repkový olej). potom už išlo najmä o vizuálne vady - sedadlá, pohon okien, zámok, .... časť išla na iné autá, motor je v lodi (pobrežná plavba).
tzv prístupová karta tv prijímača má "životnosť" cca 7 rokov.

Obrázek uživatele runner42

Ano, technicky vzato ano. Nicméně

1) na to ovšem není potřeba EU
2) u nás je to naprosto neprůchodné

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

máš pravdu, řekněme neo-nacisté :)

Obrázek uživatele runner42

Ano, pokud akceptujeme, že národnostní ideologie se přesunula z ulic do ekonomiky, pak máte pravdu, jsou to neonacisté. Možná ale výstižnější neomarxisté, což je defacto to samé.

Každopádně to vysvětluje zášť neomarxistického Německa vůči pravicově orientovaným demokraciím jako je Maďarsko apod.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Myslíte semidemokracii v Maďarsku s prvky autokratického režimu?

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

V Maďarsku je normální demokracie. Mají tam svobodné volby i svobodná média, která mimochodem na Orbánovi nenechají nit suchou.

To s tou normální demokracií v Maďarsku myslíte vážně?

Obrázek uživatele runner42

Ano, v Maďarsku je normální demokracie.

Pravděpodobně chybně zaměňujete termín demokracie a neomarxistická liberalní demokracie.

To že Maďarsko nesplňuje to druhé neznamená, že není demokratické. Naopak, má silnou podporu demokraticky smýšlejících východních evropanů, kterým se neomarxistická orientace západoevropských demokracií díky zkušenosti s komunismem hnusí.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Snad pripustite, ze kazdy clovek si pod demkracii predstavuje neco jineho. Vam asi staci svobodne volby, ja jeste dodam, ze by se meli (nejen) vladnouci predstavitele chovat nejen dle zakona, ale i dle etickych a mravnich zasad. Pokud je ma Fidesz v Madarsku vetsinu, muze si udelat zakony, jake chce. Navic by mela fungovat nezavisla kontrola moci vykonne a i zakonodarne. A kdo vi, jak je na tom v Madarsku i moc soudni.
Mimochodem, ty terminy, co jste napsal Vy, mi naprosto nic nerikaji, to jsou nejake oficialni, nebo termin ala Runner42? Liberalni demokracie je jasna, ale pod neomarxismem si zase muzu predstavit cokoliv, zvlast, kdyz Vas tu uz par mesicu ctu...
Mimochodm, zde popis tamnich pomeru cloveka, ktery tam zije od 70. let

Obrázek uživatele runner42

Musím naprosto souhlasit s Jiřím.

Vy naprosto zaměňujete co demokracie je a představy o tom, jaká by demokracie měla být.

Z vašich příspěvků je velmi silně cítit idealismus a vliv neomarxistických liberálních utopií německé politiky. Pochopte, že pokud ze svobodných voleb vzešel vítěz s ústavní většinou, který si může dělat zákony podle svého politického směřování, je to naprosto demokratické a měnšina s tím sice může nesouhlasit, ale to je tak jediné, co může dělat. To je totiž ta demokracie.

Co týká Maďarska, je správné akceptovat, že Orbán něco dělá dobře, když ho podporuje stále více voličů. Postoj Německa vůči Maďarsku je naopak naprosto skandálním a ostudným strkáním rypáku do maďarského práva na sebeurčení. Země která za posledních 100 let zatáhla Evropu do dvou světových války nemá jakékoliv morální právo komentovat vládu jiné členské země EU. A to samé platí o Polsku.

Němečtí náckové už opět zvedají hlavu.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Kdysi jsem mel pocit ze jste tak nejak rozumnejsi.

Zacinam mit dojem, ze mate obrovskou fobii z Nemecka. Ohanite se slovy nacismus, neonacismus a pridavne slovo nemecky, tu taky docela casto zminujete. Ne, z ebych Nemce nejak miloval, prece jen je pro me druha svetova jeste dost ziva a docela dost o tech zverstev mam nastudoano, ale zadny nevinny clovek by nemel nest vinu za sve rodice.

No a ted k te Vasi - opravdu jen Vasi definici. Podle ni je naprsto jasne, ze jsme tu taky meli v druhe puli minuleho stoleti 41 let krasnou demokracii, protoze jsme si v 48mem komunisty zvolili a pak jsme je volili co 4 roky. Ale omyl, staci se podivat na Wikipedii a tamse dozvime, narozdil od Vasich nazoru, ze jsme tu opravdu demokracii nemeli. Je tam zmineno, cituji "Neexistuje konsensus jak definovat demokracii, přičemž rovnost před zákonem, politická práva a právní stát jsou uváděny jako důležité znaky už od antiky.[2][3] Tyto principy se projevují v nároku všech občanů na rovnost a rovný přístup k zákonodárství".
No a jak moc dobre vime, vsichni jsme si driv byli rovni, ale nekteri si byli jeste rovnejsi. No a stejny problem tak nejak citim i z Madarska a naseho premiera. Kazdopadne doufam, ze i Vy pdo demokracii vidite tu liberalni,l stejne jako ja, ktera navic mj. zahrnuje pravo na spravedlivy proces, lidska prava a svobody. A jestli to je navic od Vasi "spravne" demokracie a te moji - klidne ji nazvyvejme neomarxistickou, nemeckou, bledemodrou, rozkvetlou - je mi jedno, jaky Vy pouzijete privlastek, tak to je zrizeni, ve kterem chci zit ajsem rad, ze ziji a obavam se, ze o ni prijdeme. Takze nacove zvedaji hlavu a ja tou svou nevericne kroutim, co jste schopny napsat.
Jak jsem psal na zacataku, asi mate nejakou fobii, takze Vase na oko urazlive privlastky postradaji svuj vyznam. Rozsevani strachu, nenavisti a zamitani bez lepsiho reseni delaji jen extremiste a populiste, vsiml jste si? Jakapk mluvi nas mistopredseda snemovny, ktery ucil Tomase japonsky?

Obrázek uživatele runner42

Jistě, mám fóbii z Německa. Asi jako K. Čapek. ;-)

Spíš jsem historicky poučen, tak se nenechám opít rohlíkem nebo koblihou. Vztah Německa a jeho slovanských sousedů prochází periodicky obdobími klidu a konfliktu. Další blížící se konflikt je neodvratný, pouze je otázkou, jakou bude mít podobu.

A aby bylo jasno, já fanoušek demokracie rozhodně nejsem, protože už z principu věci je to špatný a neefektivní systém vlády elit, schopných zmanipulovat masy.

Jistý pan Sokrates, možná jste o něm už slyšel, to vystihl naprosto přesně:
„Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“

Poznáváte v tom něco?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

V roce 1946 komunisti vyhráli volby, ale měli jen třetinu v parlamentu. V únoru 1948 (vítězný únor) přesvěčili prezidenta, aby nekomunistické ministry nahradil komunistickými, zakázali jiné strany a zrušili svobodu slova. Ve volbách v roce 1948 byla jednotná kandidátka Národní fronty, opoziční kandidátky nebylo povoleno postavit.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Volby_do_N%C3%A1rodn%C3%ADho_shrom%C3%A1%C5%BEd%C4%9Bn%C3%AD_1948

V Maďarsku nikdo nezakazuje ani svobodu slova ani opozici.

Demokracie nezahrnuje právo na spravedlivý proces, lidská práva a svobody. Tyto věci jsou řešeny v zákonech, třeba v Listině základních práv a svobod.
Například právo na spravedlivý proces je zakotveno v Ústavě České republiky a Listině základních práv a svobod.
Nicméně tyto listiny lze změnit - stačí mít ústavní většinu.

A presvedcili jej jak? A proc nezasahly ostatni strany, ktere mely 2/3? Ptam se proto, zda to melo formu nejake dohody - demokracie, nebo to byl nejaky nasilny cin - rozhodne ne demokraticky.

V Madarsku se bavime o tom, ze je to na hrane a je tam silny sklon k autoritarstvi. Mrknete, jak to je ted v Turecku, tam to taky pred 5ti lety bylo v pohode jak v Madarsku. Je lepsi volat jednu jednotku hasicu ve chvili, kdy se Vam kouri z jednoho stromu, nebo az Vam hori x tisic kilometru lesa? To, z enekdo upozorni a ma obavy, jeste neni nic spatneho.

Mozna to v mem textu zapadlo, ale pravo na spravedlivy proces, lidska prava a svobody uz byly mysleny jako zakladni pilire liberalni demokracie nikoliv demokracie obecne.

Vítězný únor:
Komunisté pokračovali v nátlaku a od rána připravovali velkou demonstraci na Václavském náměstí, která se měla v případě prezidentova odporu přesunout na Hradčany. V pohotovosti bylo i přes 6 tisíc ozbrojených členů Lidových milicí. V 16:15 odpoledne prezident krátce jednal s Gottwaldem. Oznámil mu, že přijímá demisi ministrů a podepsal doplnění vlády podle Gottwaldova návrhu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Anor_1948

Jednalo se v podstatě o násilný čin - byly připraveny lidové milice.
Je dobře, že chápete rozdíl mezi demokracií a liberální demokracií.
Totalita všeobecně vzniká pokud se omezuje svoboda slova (většinou za nějakým vznešeným účelem) a zakazují se politické strany. Nic takového v Maďarsku není. Ale v Turecku ano, tak jsou novináři zatýkáni za své názory. Mimochodem podobně jako komunisté se k moci dostal i Hitler. Také byl v koalici, kdy neměl většinu, pak zapálil říšský sněm, pomocí jednotek SS protlačil zákon na omezování svobody slova. Opozici pomocí omezení svobody slova a jednotek SS terorizoval a další volby už byla hračka vyhrát.
Takže pokud chcete demokracii, tak musíte zabránit omezování svobody slova. A to se týká i omezování slova typu kritika menšin. Totalita v EU postupně začíná, Maďarsko je proti tomu demokratické.

Jo jo Runnere. Polsko je také na nejlepší cestě ke skvěle vyvážené a dobře fungující demokracii. Ovšem jak pro koho, pro své řadové občany asi ne.

Obrázek uživatele runner42

Byla Polská vláda zvolena ve svobodných volbách?

Co vás opravňuje tvrdit, že víte lépe, co je pro Polsko lepší, než polští občané, co zvolili svoji vládu?

To co jste napsal je arogance nejhrubšího zrna popírající svobodu politických práv a svobodné voby a naprosto ukázkové předvedení vymytí mozku levicovou totalitou schovávající se za liberární demokrací. Pojmem "vyvážená demokracie" jste tomu nasadil korunu, to je dokonalý tendenční bezobsažný žvást.

I kdyby si Poláci zvolili magora, co jim bude holit hlavy, je to naprosto jejich věc a je to naprosto demokratické.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Opravnuje ho to, zema pravo mit vlastni nazor. Co opravnuje Vas mu jej odpirat? :-) Sem by se hodily Vase privlastky :-) Proc Vy, sve nazory mit muzete a ostatni jsou v takovem pripade arogantni? :-)
Mimochodem, v 1917 si Rusaci zvolili bolseviky a do roku 1991 si je tam demokraticky udrzovali. Byla to dle Vas demokracie?

Obrázek uživatele runner42

Zvolit si tyrana je esenciálním principem demokracie.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Chápu, demokratické je to co uznáváte vy, ne to jak je demokracie definována :D

Asi jako když vyhraje volby strana co se vám nelíbí, takže začnete řvát na ulici, že by se měla svrhnout nebo lépe, vy napíšete dopis do EU (taková nová verze dopisu do SSSR z roku68) :D

Jooo, a vy se divíte, že lidi neuznávají vaši "lidovou demokracii" a chtějí a obsahují demokracie? V severní korea nebo čína, má tu vaši "lidovou demokraciu", kdy místo voleb zasedne parta "těch co mají lepší vzdělání a hlavně ideologické názory" a nahradí špatné rozhodnutí těch blbečků z voleb :D

Číst lidi jako ty je jako si pustit ČST z doby před rokem 89 :D

A v tom dopise do EU bylo, ze tu vyhrala strana, ktera s emi nelibi, nebo s etam argumentovalo necim jinym?
Mohou predstavitele vitezne strany porusovat zakony, nebo jsme si pred zakonem vsichni rovni?

Ma pravdu. Polsko je bohuzel na sikmy plose. Naposledy trapne stazeni satiristicke pisnicky z rozhlasu. Velky bratr Kacinsky asi zvednul telefon.

Myslím, že demokracii vystihuje slavný citát: "Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat."
V Maďarsku má Orbán ústavní většinu, takže může podle demokracie dělat v podstatě cokoliv. Dokonce není ani omezen mezinárodními úmluvami, které může vypovědět. Ústava má přednost i před právem EU.

Obrázek uživatele Anonym123

ale to neurobil.

na okraj - skoro všetko, za čo ho demokrati kritizovali sa ukázalo ako správne.ň

spája sa tu runner a nemecko - napísal už niečo o vyjadreniach spolkového ústavného súdu k činnosti európskej banky?

Samozřejmě.

Aleee, tohle nezkoušejte, za komunistů byla také svobodná volba z několika stran a média také nebyla všechna úplně nesvobodná, resp. státem regulovaná, zde je na diskuzi pojem svobody médií. A přece to nebyl svobodnej režim. Když si zavážete oči a dáte sluchátka, tak můžete s klidem tvrdit, že Maďarsko je normální.

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

Maďarsko ale úplně normální a demokratické je. Za komunistů byla jedna kandidátka, jeden výsledek a kdo nepřišel, měl problémy. Naproti tomu si v Maďarsku může stranu založit kdo chce. Svoboda médií je v Maďarsku úplně normální. Naproti tomu za komunismu svobodná média neexistovala. Maďarsko je rozhodně demokratičtější než třeba Německo, kde se snaží zakazovat, kriminalizovat a diskreditovat jiné strany typu Afd.

Svoboda meddi v Madarsku byla omezena

Svoboda médií podle článku omezená není. Mohou si psát co chtějí a to, že s některými médii nechtějí politici mluvit se děje všude po světě.

Cituji:
"Access to information is more and more difficult for independent journalists. They are banned from freely ask politicians in the Parliament or from attending different events. Government politicians do not give interviews to government-critical media outlets. Press departments of public institutions typically do not reply to questions of independent media."

Takze zastupci tech medii nejsou vpousteni na pudu parlamentu a na jejich otazky neodpovdaji ani tiskova oddeleni. Mne to zni jako cenzura.

Bílý dům za Obamy také pouštěl jen vybrané novináře. To máte všude ve světě. Cenzura to v žádném případě není. Cenzura by to byla, kdyby jim někdo nařizoval co mají nebo nemají psát. Popřípadě jim zakazoval psát a to se neděje. Naopak většina médií do něj pořádně šije.

Obrázek uživatele runner42

Co to je semidemokracie?
Jaké prvky autokratického režimu máte na mysli?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

https://journals.muni.cz/cepsr/article/view/4416/3478

Zato vy si tu házíte nacismy a jiný ismy a najednou Vás zaskočí nazvání Orbánova macho režimu pravým jménem? Pokud byste pochyboval o tom, že Obánovo Maďarsko není normální demokracie, zkuste si přečíst pár nezávislých zpráv z četky, jak to tam kluci válej.

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

Obrázek uživatele runner42

Děkuji za odkaz, nasmál jsem se od srdce.

Je signifikantní, že pokud autor si stanoví binární termín, dostane se v zápětí do problémů s definicí jeho naplňování, protože svět jaksi binární není.

Nic jako čistá, ta pravá a jedině správná demokracie neexistuje. jak už tady správně uvedl Jiří, Maďarsko není o nic méně demokratické, než Německo, řekl bych že dokonce naopak.

Východ kdysi vzhlížel k západní Evropě jako svobodnému světu. Dnes nás zajímají pouze jejich příjmy, které mají z naší exploitace, ale z hlediska svobod, bezpečnosti, zdraví a kultury je považujeme za podřadné.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Runner, po precitani tvojich prispevkov prichadzam k uzaveru, ze sa ti asi zacina tocit hlava z toho ako prichadzas k tym Tesla cislam a nie e nie sa dopracovat k vysledku, kde stavku neprehravas. Nad tvojimi dedukciami/uzavermi (napr. to Madarsko) mi zostava rozum stat. Dlho som mal ale z teba pocit, ze mas v sebe take nieco starosvetske a k stavke sa postavis ako chlap, tak snad do konca tyzdna sa ti podari urobit nejaky uzaver. Maj sa zatial.

Arte, nevim na jake cisla cekas. Prodeje Tesly i pomer k leasingu je jasny a sazku jsi vyhral. Nebo vy ste snad pri uzavirani sazky jmenovite zminovali nejake dalsi spolecnosti co nejsou Tesla? Napriklad leasingovky v EU pod ruznymi jmeny nebo Tesla Finance v US? Protoze toto neni Tesla. Je to uplne jina spolecnost. Takze to ze si ten lhar a zlodej ted vymyslel po prohrane sazce dalsi podminky bych mu netoleroval. Tedy pokud napriklad spolecnost Tesla Finance nebyla jmenovite specifikovana v sazce.Z pohledu Tesly, tedy spolecnosti o jejiz prodeje jste se sazeli, jsou tyto auta prodana. Je to takto vedeno ve statistikach, jejim ucetnictvi a vsude. To je proste bez debat.

Lidi teď neplatí ani faktury, nějaké sázky jsou úplně mimo....

https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1zka

poslední věta myslím vyjadřuje vše, " .....Výjimkou je situace, kdy ji dala osoba s nedostatečnými duševními nebo rozumovými schopnostmi."

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obávám se že u runnera je úplně jedno jestli dluží za fakturu nebo za sázku...
Peníze by z něj člověk vyrazil jen klasikou... A na to většina lidí nemá žaludek a schopnosti....

A pak ze ja jsem naivni. Jestli se k tomu postavi a i kdyz by si stal za svym, tak verohodne dolozi do konce tohoto tydne, tak snim poblitej bobek. :-)

Obrázek uživatele runner42

To je opravdu zajímavé. Jsem rád, že jste přijal tento veřejný závazek :-D

Mohl byste to prosím natočit a uploadnout na youtube?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Kuk

Fašista jenja má zase plnou hubu fašistů.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

no a co potom tedy jsou, neo nacisté, když ne fašisté? :)
https://is.gd/uvXKLI

rusky trolle zalez.

V Nemecku je Tesla 3 v dotacnim programu. Tesla S a X kvuli nadlimitni cene uz ne. Stejne jako ETron, Taycan a iPace. Keci o fasistech si nechte na okamuru a spol.

hošíku nezvdělaný, tady máš, jak neo nacisté západu ovlivňují všechen hlavní zdroj hlavních informací, vynikající informatic matematik, psycholog a zaměstnanec Googlu odhaluje :)

https://is.gd/uvXKLI

Davate zdroj web AC24.cz? :-)Kouknete, co o nem pise Wikipedie
Zato Vy jste dokonale vzdelany a informovany. Nebude to ale na vychod od CR? :-)

Obrázek uživatele runner42

"Podle think-tanku Evropské hodnoty je server AC24.cz častým šiřitelem nepravdivých zpráv".

Jo ták, Evropksé hodny, tak to jo :D :D :D :D :D

Jako nic proti tvrzení, že nějaký web píše blbosti. Ovšem podložit toto tvrzení zdrojem financovaným Evroskou komisí, Sorosem a německými a dalšími levicovými fondy je celkem dobrý vtip.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

takže protože je to ac24, který informaci převzali, tak ten zaměstanec Googlu lže? :)
ty jsi pěkně vypláchnutý :)

Pokud je dana informace jen na konspiracnich ci dezinformacnich webech, pak tomu hodne nasvedcuje. Pokud ten clovek bude citovan zdroji, ktere sve informace overuji z vice duveryhodnych zdroju, pak jeho slova rad vezmu vazne.
Kim je taky svetoznama osoba a jeho slovum nedavam zadnou vahu.

Ten vas prorusky server si strcte tam kde to boli nejvic. Vasi rusky smejdi nas manipuluji o 106 a vy jim to bastite i s navijakem. Ruske fake news se musi mazat uz pri vypousteni do vzduchu. O vasem nevzdelani netreba diskutovat.

Inteligentní člověk nenálepkuje server, ale hodnotí fakta v článku.

Obrázek uživatele ozana

Jestliže v 9 z 10 článků daného média nejsou fakta ale sračky, tak nikdo nebude zkoumat zda jsou fakta v nějakých dalších článcích.

---

Putin prokazatelně nechává zavraždit všechny své oponenty
https://youtu.be/pOhmDeih19g

Sprosté debily ignoruji.

Tak to v žádném případě nemáte pravdu. Co když ten jeden bude pravdivý? Budete potom obhajovat lež proti pravdě jen z důvodu nálepkování serveru?

A jak jste fakta vyhodnotil? To nemyslim jizlive, orpavdu me zajima Vas nazor na dana videa.

pro Ruský? nějaké důkazy o financování tohoto nezávislého webu? My máme důkazy o tom, že ČT je řízeno neo nacisty typu Soros... to ví dnes každý, ale ty jen lžeš :)

Zkuste mokry hadr na hlavicku a trochu mene alkoholu. Jinak doporucuji lekare.

Obrázek uživatele runner42

Má naprostou pravdu.
Těchto "neonacistických" médií máme u nás celou řadu a ČT patří na přední místo. Je to defacto Německá televize.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Dukaz by nebyl? Moc rad ukazy projdu. Prece jen mame nejakou radu, ktera bedlive CT sleduje jmenuje ji Parlament.

Obrázek uživatele runner42

A o tom co je a není fake news rozhoduje nacista z německého ministerstv pravdy.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Ne, pouze a jen Jenja, protoze ostatni lide na svete jsou nevzdelani a ovlivneni pedofilnimi neonacisty :-)

Obrázek uživatele runner42

Máte snad něco proti pedofilům? :D A homosexuály taky nesnášíte? :D To už budete skoro jako já :D :D :D

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Ne, nemam nic proti pedofilum, pokud dodrzuji pravni normy a obecna moralni pravidla a uz vubec ne proti homosexualum. Ja nabudu ani z daleka jako Vy, to by mi totiz ani nestacilo, ze bych rozbil v okoli vsechna zrcdla...

Obrázek uživatele runner42

Tak vidíte, a přesto jste použil slovo pedofil v pejorativním smyslu. To moc logiku nedává, že? ;-)

Já pedofílii stejně jako homosexualitu považuji pouze za jednu z nemocí, tudíž mi vaše užití toho slova nedává logiku. Asi jako napsat němečtí nacisté s osteoporózou :)

Jenže vy jste to použil právě proto, že v označení pedofil cítíte negativní konotaci. A teď předstíráte, že proti nim nic nemáte :) Trochu pokrytecké.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Pokud byste si pamatoval, jakym stylem Jenja komunikuje, pochopil byste, ze to nebyla narazka na pedofily ale Jenju.

S Vasim poslednim odstavcem naprosto nesouhlasim. Jak muzete tvrdit, v jake jsem to pouzil konotaci, kdyz me neznate a asi ani komentare Jenjy (myslel jsem, ze ty jsou tady hodne proflakle). V cem je to tedy pokrytecke?

Byl bych mnohem radeji, kdyz bychom vedli diskuzi o uzitecnejsim tematu nastinenem v mem prispevku vyse, nez rozebirat muj pokus o vtip na triko Jenjy (kdyz reknete, ze byl hloupy, pak to uznam, ale za vic slov to snad nestoji).

To je dobra vec, uz mala byt urobena davno. Postupne by som ale DPH zvysoval, povedzme o 2% rocne.

Obrázek uživatele runner42

Je hezké vědět, že ani o daňové soustavě nevíte naprosto nic :D :D :D

Člověče co vy děláte, že máte tak slabý všeobecný přehled?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Vazne, tak ma poucte a ja budem vase poucenie verifikovat. Aj ked s nevychovancom sa tazko rozprava. Peniazky bud podedil alebo stastlivo zarobil. Este je aj tretia moznost.

Obrázek uživatele runner42

Dobře, udělám vám laskavost.

DPH se nestanovuje na produkt, ale produkt se přiřazuje do sazby DPH, kterých máme maximálně 5. Nemůžete tedy měnit sazbu u jednoho produktu, jakým je elektromobil, ale musel byste o ta dvě procenta měnit DPH pro všechny produkty a služby v dané sazbě.

Už to chápete?

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Jestli s enepletu,. mame ted sazby 3, takze se muze udelat jeste jedna sazba pro BEV. Nebo to nechapu? :-)

Rika Jolanda42

Obrázek uživatele runner42

Pavle, za domácí úkol máte seznámit se s daní z přidané hodnoty a pojmy základní, snížená, supersnížená, parkovací a nulová sazba a až to uděláte, napište, proč nelze posouvat DPH na skupinu produktů o dvě procenta ročně.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Spis mam dotazy. Proc, kdyz se ma nejakemu zbozi vynulovat sazba DPH, nebo kdyz se zrizovala treti sazba, muselo ptat v Bruselu, zda to dovoli?A kdyz se zavedla treti sazba, lze zavset ctvrtou, nebo 3 je maximum?

Záporná spotřební daň na EV...

Obrázek uživatele runner42

EU harmonizuje soustavu sazeb DPH, nikoliv jejich výši. Výčet sazeb máte uvedenný v mém předchozím příspěvku.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

A proc by tedy neslo udelat toto: "Postupne by som ale DPH zvysoval, povedzme o 2% rocne", kdyz EU neharmonizuje vysi sazby DPH?

Obrázek uživatele runner42

Vy jste mě neposlech a s tou problematikou jste se neseznámil ani co by se za nehet vešlo, že ano?

Přece proto že není samostatná sazba DPH na elektromobily. Můžeme klidně dát na nulu základní sazbu a každé dva roky ji o dva procentní body zvyšovat - ovšem bude to platit na všechno ostatní zboží a služby v této sazbě.

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Ale nikde jste neuvedl, ze nemuzou byt k sazbe prideleny jenom elektromobily, nebo jsem se prehledl?
Mimochodem, to, ze o DPH nic nevim, trvdite jen Vy. :-)

Neodpovie, lebo nevie. To je taky "expert" na dane. Samozrejme vysku dane si urcuje stat a to aj casove obdobie, po ktore plati.

Moja predstava by bola ale asi trochu ina. Skor by som chcel system odpustenia/vratenia DPH v pripade, ze si niekto kupi EV nejakych min. parametrov a da zosrotovat stare auto tiez nejakych parametrov. Diesel first ;)

Jen, aby automobilky stačily dost elektromobilů vyrábět, když skokově stoupá poptávka.

---

Rhythm and Blues, Heart and SoulEV

To sa spytal VW ci dokaze. Najskor tu 4 roky kecal nieco o nejakej EV uber platforme, ktora nikoho nezaujimala a teraz vylepsuje SW, pocitam uz 2. rok ;)

Snad stihne Tesla postavit dalsie fabriky. Co uz, ked je dopyt a nie ponuka. Tym ze Tesla postavila zavod vo velkej germanii tak uz bude mat dotacie aj od tety.

Jako dobrej pokus, pokud se mají lít peníze do ekonomiky, ať se to žene do zelených projektů.

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

Přesně tak, je potřeba spojit ekologické snahy s těmi ekonomickými. A odpouštění daně je mnohem lepší než dávat dotace. Kdyby stát obecně přestal dotovat a začal spíše snižovat daňovou zátěž, bylo by to mnohem a mnohem lepší.

Obrázek uživatele runner42

A jak s tím souvisí elektromobily?
Můžu hádat? Elektromobil je ekologický? :D :D :D

---

DISPUTO ERGO SUM.

Prymulan, rasista, xenofob, heterosexuál, trumpista, ateista, cynik, vykořisťovatel, antiEU evropan podporující referendum o setrvání v EU.

Obrázek uživatele Kuk

Zavři se do garáže a nastartuj.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Elektromobil je. Uplne rovnako ako tvoj telefon, vysavac, holiaci strojcek, zubna kefka, ...

To se pletete, ropáci zásadně nepoužívají elektriku, svítí plynem a ropou, i když by jejich EV udělalo třeba 25% el. spotřeby domu.

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

Jo, spousta výzkumů to dokazuje. A narozdíl od spalováku díky změně energo mixu bude elektromobil postupně stále ekologičtější. Ale nemyslete si, že jde auto vyrobit jen ekologicky, to stejně jako jakákoliv lidská činnost nějaké emise vyprodukuje. Důležité je, pokud se postupně snižuje zatížení pi výrobě.

---

FVE - 4,62 kWp; baterie 7,1 kWh; back up

Jojo je třeba udělat vše, aby byla nesmyslná cena elektromobilu ospravedlněna, místo toho, aby se udělalo vše proto, aby klesla na normální mez...stejně jako ceny komponent na FVE byly ospravedlněny dotacemi... ekologismus v praxi

---

Co muze, dle Vas, udelat EU pro to, aby cena BEV klesla na normalni mez?

Zrušit dotace - dokud budou jakékoli pobídky, nebude motivace. Když se musí splnit hodnoty a limity a nejsou pobídky, tak se začne vymýšlet, jak to zlevnit - navíc podívejte, se jak se s pobídkama šudlí...naše skvělá veřejná správa není schopná realizovat efektivně dotaci na jedno citigo - musí nastavit limit na min dvě, aby to nebyl úplný ekonomický nesmysl...takže aby někdo dostal nějakou úlevu, tak skoro to samé zaplatíme na administraci úlevy a ještě k tomu je tím ospravedlněna vyšší cena než nezbytná...krásný příklad : nechci slevu zadarmo

---

Opravdu jste poresvedcen,z ekdyz je nejaky drahy vyrobek, ktery je dotovan a pak mu zrusite dotaci, tak zlevni? NEzalezi to spis na vyrobci, jeho moznostech a financni kalkulaci?
Videl bych to spise na to, z eby elektromobilita byla zase odlozena kvuli vysoke cene a klasicti vyrobci by nadale proavali auta, ktere by zakaznici kupovali.
Vezmu jiny priklad. Nejsou zadne dotace na zamorske lode na alternativni palivo, zadne dotace na letadla na aletrnativni palivo a jsou tyto dopravni prostredky lacinejsi? Jsou lacinejsi traktory na baterky? Jsou dosttecne lacine male vodni elektrarny na rybniky nebo male vetrne na strechu, aby se vyplatilo je porizovat jako castecnou vyrobu pro domaci spotrebu?

Nevim jak u aut, ale co se tyce zemedelstvi (kde jsme kovanejsi), tak Vam presne reknu, co by se stalo, kdyz by EU zrusila veskere dotace do zemedelstvi.
1) Potraviny po zdrazily -> zacly by se vozit potraviny odjinud.
2) Zemedelci by prestali hospodarit
3) EU by musela nacpat penize do udrzby krajiny

Takze abych to shrnul. Opravdu si myslite, ze kdyz EU zrusi dotace na BEV, zacnou je vyrobci prodavat (treba do roka ci dvouch) max o 10 % draz nez adekvatni ICE?

Jsem a napíšu proč:
Jednak automobilky fakticky nic neprodělávají - kdyby platily emisní pokuty zaplatí víc.
Druhak - kdyby Škoda prodělávala skutečně 200 000 Kč na jednom Citigo při ceně cca 500 000 Kč, tak jedno citi go stojí nákladově 700 - 800 tis Kč (a to to auto nevyvíjela od začátku!!!! - to auto je ze zaplaceného vývoje!!!) - v tu chvíli by neměla šanci Tesla být na autě zisková a jelikož to dlouhodobě nejde jet na ztráty a dotovat je z financí, tak to odpískejme a hledejme jinou cestu. - Pokud mesíčně vyděláte 50 000 Kč a na provoz auta včetně všeho budete mít max 10 000 Kč, tak taky nemůžete auto s měsíčními náklady 16 000 Kč provozovat.
Takže je třeba udělat design for cost a zjisit, co je možné za prachy reálně udělat a postavit a udělat to, prostě nebudou takové marže, musí se eliminovat rizika na záruky atd a hned je cena dole.

Vtip je v tom, že chci snížit emise z osobních aut, tedy za mě - zrušit všechny dotace, zušit WLTP a podobné blbosti - nastavit rozumný emisní limit (klidně dvojnásobek WLTP - realita je klidně 4-5 násobek laboratorního měření) a auto ho musí splnit - ne flotila - každé auto - povolené emise budou odvozeny od hmotnosti, čelní plochy, výkonu a způsobu pohonu. Chci li snížit obecně, tak to už jsem tu napsal asi desetkrát a je to stále stejná písnička...a čím dál víc jsem přesvědčen že jediná reálná cesta...

To co pišete je fajn, ale máte v sobě zakořeněno obhajování vyšší ceny pod dotacemi...

Argumentace malými energetickými zdoji je sice fajn, ale popravdě - vyrobí často ty zdroje za svoji exitenci tolik energie, aby to mělo nějakou ekonomickou logiku? Není to jen investice do hračky, že je to koupení zeleného svědomí? Stejně tak FVE s baterkou, dneska mi nejmenovanou firmou byla doporučena na trojfázový rozvod baterka s 1f výstupem - že je to nejlevnější řešení, jak dosáhnout na maximální dotaci - pokud je to takhle všude, tak říkám - zrušit dotaci. A to vůbec nemluvím o kupčením s místy na koho se dotace dostane a podáváním žádostí přes roboty..viz kotlíky

Zemědělství a obecně potravinářství je zcela jiná problematika - a samozřejmě dotacemi zkreslená. Není možné, aby byl trh dlouhodobě tak pokřiven, jak je a rozhodně je chyba, že nemáme jako stát i jako EU ochranu vnitřního trhu, stejně jako USA a Čína... a jsme ochotni kupovat naprosté šunty na cenu (ty bychom měli rovnou zatížit nějakou zdravotní daní, abychom pak konzumenty měli za co léčit)...výsledkem jsou samozřejmě nekonkurenceschopní zemědělci
pěstující hlavně řepku babišku. Ono podívejte se na složení i dneska už klasických značek - naposledy mě vytočily třeba Ledové kaštany, jako kluk jsem je měl fakt rád, tak jsem si je koupil a zcela jiná chuť...aby ne, složení zcela hrozné, takže rovnou do koše a nikdy víc, pak se podívejte na šunky - královna uzenin a ono ejhle, polovina nemá ani 60 procent masa.

---

S těmi Ledovými kaštany to sedí, dnešní sračka nemá s tím co znám z přelomu 70. a 80. let nic společného. Cokoli z toho, co tady s PavlemK oba sřídavě nastiňujete může fungovat, až bude ( na vládní úrovni a analogicky v EU) VŮLE a (veřejný) ZÁJEM. A to bude zase teprve tehdy, až se o tyto věci začnou zajímat desítky procent lidí a ne pár jedinců tady z fóra. Pokud cokoli odsud či další ekologické a ekonomické zvěrstva vzpomenu ve svém okolí, 95% lidí reaguje ostentativním nezájmem nebo podrážděním. Všichni řeší jen prachy a chtějí mít "klid", být konzumní a konformní s davem. Občas si připadám jak zpátky za totáče.

Takze pokud bychom, ze CitiGo oddelalil veskere ficurky (napr. vyhrivani), dali mu svihadla, mohla by je Skoda se stejnou baterii a v zisku prodavat pod 220 tis?
No a uz nekolikrat se tu zminovala kapitalizace zisku a socializace nakladu. Takze kdyz cast nakladu za provoz auta plati stat ci spoluobcane - verejne zdravotnictvi, pak to muze fungovat, jak to funguje.
Takze dotace byste nahradil za emisni limity? Misto cukru radeji bic? Tim nechci rici, z eje to spatne, jen jsem doufal v nejaky vznesnejsi (bez dotaci a nuceni) zpusob, jak primet vyrobce ke zlevneni BEV. Mne je jasne, ze dotace zvysuji finalni cenu a zivi se na nich vyrizovaci, proto se mi taky nelibi, proto jsem mel kdysi ten dotaz na odpusteni DPH u BEV (a klidne i OZE), ale porad i to odpusteni je nejaka forma dotace a vyrobce teoreticky muze motivovat k vyssi marzi.
JA vidim jedinou moznost ve snizovani cenne v konkurenci. Tj. prave nechranit ten vnitrni trh, protoze to take povazuji za dotaci, tentokrat akorat vyrobcum. Ale nastavovat pravidla stejna pro vsechny (treba danit neekologicnost vyrobniho a prodejniho retezce).
Pochazim z chude rodiny, z detstvi si na ledove kastany nevzpominam :-) Takze mne dnes chutnaji :-)
A male VTE jsem zminil proto, ze si rikam, co je na nich draheho. 5 plastovych vrtuli o vaze par gramu. Jaka nakladova cena? 50 Kc? Nadale generator na 0,5 kW. Jaka cena? Stokoruny? Nejaka elektronika, v tom jste daleko kovanejsi Vy. Tak proc takova mala stresni VTE neni za 2.000 Kc? Opravdu nejde za to vyrobit? A jiste vyrobci nezvysili umele cenu kvuli dotacim, aspon to se snad shodneme.

Verim, ze ano, keby sa dali z BEV prec "vsetky ficurky", tak by auto mohlo stat uz teraz minimalne porovnatelne so spalovakmi.

Ked som pred 3 rokmi kupoval Ioniq-a, tak som porovnal cenu s Octaviou pri porovnatelnej vybave (snazil som sa o totoznu). Cena 35k€ Ioniqa (vybava sa nedala znizit) mi dala cenu 31k€ pri Octavii.

Rozdiel cca 10% uz je zanedbatelny.

Terajsie dotacie beriem tak, ze ide "len" o docasnu "injekciu", kym sa nerozbehne masova produkcia BEV, ktora nasledne prirodzene znizi vyrobnu cenu BEV ako takych - su ovela jednoduchsie ako spalovaky.

---

Ioniq 80000 km, Solar, FVE

1) švihadla jsou dražší než elektrické stahování
2) vyhřívání je kus odporového drátu - není tam nic, co má cenu 6000, či kolik si za to zpívají

Adekvátní cena Citigo je (jak už jsem tu několikrát psal něco mezi 300 - 350 tis Kč - včetně nové technologie)

Jaký bič? Za emisní limit? Vezmu 40 let staré auto má spotřebu 11 l/100 km dle papírů, a jezdí za 9 l/100 km, vezmu nové auto má spotřebu 4,9 l/100km a jezdí za 6,5 l/100km, trochu problém ne? Nechci bič, chci reálná a splnitelná čísla a ne neználkovské ujeté blbosti, co fungují právě tehdy, když...

Dotace žádné auto nezlevní, zlevní ho jedině tlak na cenu a to od finalisty až po poslední komponenty. A krom elektrického pohonu a baterek je tam dneska všechno servané na krev. Takže třeba to Citi go až na ten pohon stojí v nákladech - kdyby 120 000 to znamená, že ten pohon stojí půl mega v nákladech? To už pocitově je úplná magorie ne?
Vnitřní trh je třeba chránit dělalo se to tak vždycky a je to jediná obrana před dumpingem a nekalou likvidací konkurence zvenku. Otázka je, co je to ochrana trhu podle vás, když to berete jako dotaci - já vidím, jako jedinou možnou cestu v rámci EU (ČR je moc malá) - Např. Milý Elone, je fajn, že nám sem chceš dodávat Teslu, ok budeme rádi, ale xy procent dílů bude lokalizovaných.
Cena VTE? Kolik je prodejní, kolik je přeprodání a kolik je do výrobce? A hned se dozvíte, jak moc je zvýšená dotacema, než dojde k vám...a že v marži se kalkuluje pracuje způsobem - "hele je to přes dotace, chci min 15%" na to vemte jed, být to mimo dotace - bez šance dotace získat bude marže do 10% Výrobce je potom ten největší moula - myslím, že je to i jeden z důvodů, proč se Tesla snaží prodávat napřímo a stejně se najde mimo přímo prodejní teritoria spousta "zprostřekovatelů", ostatně stejně je to u řady dalších produktů - jako třeba první případ mě napadají kola.

---

Jak muze byt elektromotorek s minimalne dvema dratky (ridic ovlada vic okynek) a vicepolohovym spinacem (pro neridicova okna dva spinace) drazsi jak klicka? Predpokladam, ze lanka (nebo nejaka obdoba) tam je i pri elektrickem otevirani.

300 az 350 tis Kc je dle meho stale pro normalniho uzivatele moc penez, kdyz se jeste zacatkem roku prodavaly benzinove za 211 tis.

A nevztahuje se na tu dnesni udavanou spotrebu nejaky zakon? Treba klamava reklama, apod? Taky mam zkusenosti s T613, kde clovek zvladl ajezdit za 10, i kdyz bylo psanych 18. Zrovna vcera mi kolega rikal, ze jel z Prahy do Brna po dalnici v prumeru za 4,8 (diky hodne castem s 80tkou) benzinovym Focusem kombi. Namou otazku, zda veri pocitaci, tak ze ukazuje realne. Nevim, nevim. T jsem nezvladla ani s mensim naftovym Accentem. A s Fabkou jen mezimesto a taky dle pocitace.

No a jak to je v konkretnim pripade v Evrope, kde jedna zeme dava dotaci 5 tis €, jinak 8 tis €, treti nic a ve vsech zemich to auto stoji stejne? Kdyz byste ted odebral dotaci, zlevni ta auta o kolik? A Vas odhad pro koncernove, pak treba Kiu / Hyundai a Teslu.

Jak jste zminil jinde, tak tlak na cenu zapricinil, ze jednotlive komponenty nemaji zivotnost,jakou by si clovek, ktery chce mit auto 20 let, predstavoval. Valstne asi nebude mit zivotnost 10 let bez oprav, ne?

Vidite, na dumping jsme zapomnel, to souhlasim. Ale je treba na ten trh poustet i konkurenci, ta dle me snizi cenu vice nez tlak zakanzika, kteremu bez konkurence neazbyva nic jineho nez vyrobek / sluzbu se skripenim zubu zakoupit. Vzpomenme na krasne monopoly CEZu a Telecomu. No a kdyz nejaka firma v te oligopolni ci dokonale konkurenci si rekne, ze tu marzi z dotace ozeli za cenu vyssich prodeju, tak muze fungovat i dotace i adekvatni cena, nebo tak se nikdy nikdo nezachova?

Ta cenamnou vadene VTE mela byt pro minizdroj pro domaci vypomoc. Kdyz by byla vrtule za 3000 s nominalnim vykonem 500 W, tak ji koupim, i kdyz bydlim v doliku. Dnes stoji desetinasobek.

Rozeberte si dveře s tím i tím a pochopíte...navíc stahování je unifikované a jsou toho mraky.

Ta cena už je realita je to součet - 5 let provozu + současná cena, tuším že při nájezdu 10 - 15 tis km/rok...to už je něco, co se dá uvažovat a s čím se dá kalkulovat i v nějakých úvahách splátek...

jo podle počítače se dají dělat divy...realita :( prostě pro mě jediná vypovídající zkouška je dojezdová, tedy nastavit emise na rozumnou realitu a ty chtít dodržet, ne to současné bludárium, vždyť i měření emisí je fraška - krom toho, že dost lidí má problém projít...stačí, aby auto nevymaskovalo bludnou chybu, mělo horší benzín, něco nebylo prohřáté optimálně...a je to v loji...

Ta cena je od začátku všude nastavena s úvahou dotace.. oni nejsou motivování to prodávat jinak. Od toho je taky možno odvodit, kde jak se to prodává. Prodejnost elektromobilů ovlivňují dva faktory - kupní síla obyvatel (ta ale dělá celý trh) a pak dotace..samozřejmě to můžete ještě vylepšit třeba TCO, ale pořád jsou core ty první dva ukazatele

Kdo chce mít auto na 20 a víc let, nesmí si koupit auto rv po roce 2005. Dneska už se toho nedočkáme - dneska jsou tak na deset a za pár let bude základní ukazatel verze hw počítačů, že tam nepůjde nejnovější sw..stejně jako u mobilů a další spotřební elektroniky.

---

Citigo bez DPH za 360 tis by už dávalo větší smysl.

Jenže kde se stát zahojí, když mu vypadne příjem? Natisknou se nové EURa, takže to díky inflaci zaplatíme všichni?

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Obrázek uživatele PaRi

Tak ono vzhledem k prodejům EV o žádný závratný výpadek nepůjde. V celé Evropě se očekávají za letošek prodeje kolem 500 000 EV. U auta za milion bude daň tak 7000€, to je 3 500 000 000€ za celou Evropu, což je nic. U nás to bude max. 150 000 000€, což taky není moc.

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (14000 km)

Tak dufam ze DPH odpustia iba EV ktore v EPA maju dojazd nad 300km, inak sa na trhu budu objavovat dalsie hlupe EV hracky.

Hloupe EV hracky, ktere jsou idealni jako druhe a dalsi auto do rodiny a jejichz ekologicka zatez je daleko mensi jak vyroba a provoz tech dospelych aut?? Ja myslel, ze v clanku se pise o ekologii ne o zavodech v dojezdu.

Co to je za blbost? Dojezd 300 km k cemu je to dobre? A jak dojezd pomuze ekologii? Spotreba elektrinu bude u vozu s vyssim dojezdem vyssi kvuli hmotnosti a k tomu ekologicke zatizeni dane vyrobou velke baterie. At si kazdy poridi auto, ktere vyhovuje jeho potrebam.

Mate chabou predstavivost. EV s dojezdem 300+ km nahradi spalovak a tim se vyznacne podili na vymreni neekologickych spalovaku. Malobaterkace naopak zvysuji pocet aut, protoze vetsinou nestaci na vsechny potreby a tudiz je jeste spalovak v rezerve.

A po 300 400 km co? Odtavim to na cely den na zasuvku,nebo na hodinu na supercherger, kterych je u nas asi deset? Za cenu drazsi nez bych dal za benzin? Vy jste opravdu optimista.

Rychlonabijecek je v cezku uz par set. Cena za nabijeni doma je vyhodna a se smlouvou je nabijeni na ceste take vyhodne. Rozhodne je jezdeni na elektrinu levnejsi nez vas benzin. Jezdim s Teslou za 30 Kc/100km. Kolikrat za rok jedete dal nez 300/400 km? Jakou mzdu mate v prepoctu na hodinu, ze vas 1 h nabijeni pripada jako neunosna? Ridim se pravidlem, ze pokud usetrim behem hodiny vic penez nez si za hodinu vydelam, tak jsem v plusu. Za nicnedelani vydelavat je prece ok.

Tak ono ani dojezd není vše.
Někteří lidé třeba chtějí kufr (kombi). Někdo by rád tažné.
A taky hlavně asi cenu. Když obdobné auto stojí 1/2 toho co EV, tak to ani při minimálních nákladech na servis a palivo nedává smysl.
A to se nebavím o tom, že nabíjecí stanice třeba v čr jsou ve strašném stavu (každý provozovatel má svojí aplikaci, jiné podmínky, atd). Prostě přo člověka, který se tím nechce zabejvat je to další překážka.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Odpovedel jsem vam na vase pochybovani o smyslu na delsi dojezd, ale obratem vytahnete neco uplne jineho. Diskuze s vami je zbytecna. Pokud takto manevrujete v praci, asi moc daleko to nedotahnete.

???

---

30 tis km elektricky od roku 2018

V zásadě souhlasím, jen bych rád podotkl, že již několik studií, a hlavně praxe prokázali, že zažitá znalost toho, že vyšší hmotnost zvyšuje spotřebu (což v nás zakořenili spalováky), se u aut s rekuperací vytrácí. Také mě to překvapilo, ale hmotnost EV v zásadě na jeho spotřebu žádný významný vliv nemá.

https://www.electrive.com/2020/04/22/study-shows-that-light-weight-does-not-benefit-evs/

S čím ale souhlasím je, že velikost kapacity baterie je přímo úměrná jeho ceně a i ekologičnosti.

A s čím souhlasím zcela - každý má právo si zvolit auto jaké chce. Jen by to chtělo, aby lidé volili racionálně na základě faktů a statistiky, nikoliv na základě pocitů, dojmů a představ.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol