Evropská komise navrhla kroky, jak snížit závislost na zemním plynu z Ruska

Evropská komise včera zveřejnila návrh kroků, které mají snížit závislost Evropy na dodávkách zemního plynu z Ruska. Cílem je již během letošního roku dosáhnout snížení dovozů o dvě třetiny.

Evropská komise navrhuje nahradit ruský zemní plyn dovozem LNG, ale cílem je také akcelerovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Komise například uvádí urychlení výstavby střešních solárních elektráren lze už letos získat navíc 15 terawatthodin čisté energie, která nahradí 2,5 miliardy kubíků plynu. 

SOUVISEJÍCÍ: Půjde to i bez ruského plynu: Česká energetika musí modernizovat

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Musíme se stát nezávislými na ruské ropě, uhlí a plynu. Nemůžeme se spoléhat na dodavatele, který nás výslovně ohrožuje. Musíme jednat hned, abychom zmírnili dopady rostoucích cen energie, diverzifikovali naše dodávky plynu na příští zimu a urychlili přechod na čistou energii. Čím rychleji přejdeme na obnovitelné zdroje a vodík v kombinaci s vyšší energetickou účinností, tím rychleji budeme skutečně nezávislí a ovládneme náš energetický systém. Ještě tento týden budu o nápadech Komise diskutovat s evropskými lídry ve Versailles a poté budu se svým týmem pracovat na jejich rychlé realizaci.“

Komise hodlá do dubna předložit legislativní návrh, podle něhož by podzemní zásobníky plynu v celé EU musely být každoročně k 1. říjnu naplněny alespoň na 90 % své kapacity. Návrh by zahrnoval monitorování a prosazování úrovně naplnění a zahrnoval by solidární opatření mezi členskými státy. Komise pokračuje ve vyšetřování trhu s plynem v reakci na obavy z možného narušení hospodářské soutěže ze strany provozovatelů, zejména společnosti Gazprom.

SOUVISEJÍCÍ: Do roku 2030 bude každé druhé nové auto v Evropě na elektřinu

Úplné provedení návrhů Komise „Fit for 55“ by již do roku 2030 snížilo naši roční spotřebu fosilního plynu o 30 %, což odpovídá 100 miliardám metrů krychlových. S opatřeními v plánu REPowerEU bychom mohli postupně odstranit nejméně 155 miliard m3 spotřeby fosilního plynu, což odpovídá objemu dováženému z Ruska v roce 2021. Téměř dvou třetin tohoto snížení lze dosáhnout během jednoho roku, čímž se ukončí přílišná závislost EU na jediném dodavateli. Komise navrhuje spolupracovat s členskými státy na identifikaci nejvhodnějších projektů pro dosažení těchto cílů, a to na základě rozsáhlé práce, která již byla vykonána v rámci národních plánů obnovy a odolnosti.

„Česko je na dovozu fosilních zdrojů z Ruska závislé více než jiné evropské státy. Rozvoj obnovitelných zdrojů energie u nás v minulých letech brzdila neochota vlády podpořit řešení nezávislá na importech z východu. Pomáhali jsme tak financovat ruskou armádu na místo budování naší energetické bezpečnosti. To musí skončit a rozvoj domácích obnovitelných zdrojů se vedle využití potenciálu úspor musí stát prioritou vlády Petra Fialy,“ uvádí k současné situaci Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Vedle rozvoje solárních či větrných elektráren by měl stát podpořit instalace tepelných čerpadel a zavést zvýhodněné půjčky, které umožní nízko a středně příjmovým domácnostem dosáhnout na řešení, která posílí jejich nezávislosti na rostoucích cenách elektrické energie či zemního plynu. Ruský zemní plyn mohou pomoci nahradit také bioplynové stanice.

zdroj: tisková zpráva

44 komentářů u “Evropská komise navrhla kroky, jak snížit závislost na zemním plynu z Ruska”

  1. LNG neboli kapalny plyn je prevazen pod mirne zvysenem tlakem nez je atmosfericky. Pokud ste nemel ve skole fyziku, tak vam ani kriticka teplota nic nerika. Tak vam to vysvetlim. Kriticka teplota zemniho plynu/metanu je ca. -83 st. C. Nad touto hodnotou nelze plyn zkapalnit ani sebevetsim tlakem. Tak pro nedouka jako vy, LNG se prevazi v kapalinovem skupenstvi za velmi nizkych teplot kolem -160 st. C.

 1. Šéf evropské diplomacie Borrell vyzval Evropany, aby omezili topení ve svých domovech, aby „snížili závislost na tom, kdo zaútočil na Ukrajinu. Musíme přerušit pupeční šňůru spojující naši ekonomiku s tou ruskou a přerušit tok, který jí umožňuje hromadit rezervy.“

  Tak šup šup, kdo bude první, kdo se demonstrativně obětuje za evropské soudruhy a jejich Energetickou koncepci EU?

  1. inde som si prečítal úderné príspevky od ľudí, ktorí „na to majú“. toto leto odstavia kondenzačné kotle a prejdú na TČ. niektorí už zatvorili kohútiky radiátorov v paneláku anbežia na reverz klimatizácie.
   obrat nastal, keď holohlavý sabotér minister hospodárstva dal foto tankera s (možná amíckym/arabským) stlačeným plynom.
   realitanje taká, že tých „prekladísk plynu“ malo yť (3?) a je horko ťažko jedno, možná ešte stále bez napojenia na distribučnú sieť!

        1. vážený. nechápete lebo nechcete a máte nutkavý pocit nadradenosti. takých sme tu po 1918 mali nepočítane. doma „zapomneli pozdravit u vrbiček“ a už sa viezli. tuná mali šíriť kultúru.

        2. Taky bych se rád dozvedel který tanker vozí stlačený plyn ?
         Není tomu dávno, co tady jeden tvrdil (myslím, že xman), že LNG tanker produkuje víc emisí než (už nevím kolik presne) tisícu aut. Tady se človek doví vecí 🙂

  1. čo je na tomsuper?
   je to debilina , pretože znižovanie závislosti má byť znížením spotreby, nie zmenou dodávateľa, resp klasicky zvýšceny komodity!
   namiesto vypínania atómiek a stavanie množsta plynových elektrární plus hrajkania sa s eko nefunkčnými veterníkmi robiť OPAK.
   súdruhovia z ndr sa presťahovali na západ anteraz spôsobili katastrofu,,,,,,,. marx, engels, lôiebnknechtová, honnecker by boli hrdí ako sa dá sabotovať!

   1. No stratili sme 30 rokov. To za rok nedozenieme.

    Ale ako prvu a velmi velmi dolezitu vec by som odstranil vsetkych zelenych politikov, ktory su za toto zodpovedni ako aj ich nasledovnikov. Pokial budu pri moci, tak sa nic vyznamne robit neda.

    Dalej by som si urobil jasnu roadmapu toho co je potrebne dosiahnut. Ak sa odstrani politika a zacne sa rozmyslat tak za 20 rokov sa bude dat co to dobehnut ale ten 30 rocny gap tam zostane s tym uz neurobime nic. Urcite sa treba vratit k jadru. Nevieme co urobia klimaticke zmeny s OZE ale moze sa stat, ze budu este menej stabilne nez su teraz. Jadro ma velke vyhody co sa tyka stability a predikcie. Palivo vedia momentalne vyrobit dve firmy na svete z Ruska a USA. Dalej treba dobehnut Rusov v jadrovej technologii mnozivych reaktoroch a reaktoroch 4. generacie, schopnych vratit odpad z JE spat ako palivo (vyuzitelnost 60%). Dalej su tu nove sposoby vyuzitia JE vo forme toria, ktore je bohatsie zastupene na Zemi. Vyuzit sa to vsetko da na vyrobu el. energie, odpadoveho tepla a velmi efektivnu vyrobu vodiku. V dvoch dalsich storociach by sme nepotrebovali fuziu, znizili by sme mnozstvo jadroveho odpadu jeho vyuzitim a to vsetko pri spotrebe 2-3x vyssej nez mame teraz.

    JE by som zacal vyuzivat aj na velkych lodiach, tak ako to robia Rusi a tam sa to velmi oplati a je to aj celkom bezpecne. Hlavne nebyt pokakany z potencialneho rizika, pouzit sa z nehod JE zariadeni a ist dalej.

    Este by sa dali zvazovat male modularne reaktory, ale nemam pocit, ze je to dobra cesta pokial sa bude chciet pouzivat filozofia, reaktor v kazdom meste. Kazdopadne JE technologia je kruto nevyuzivana a nerozvijana.

    OZE resp. FVE by som asi nechal iba na sukromne pouzitie a decentralizaciu ale pri dobre rozvinutej JE nebudu mat zmysel vobec.

    1. Jó jasně….Štěpný reaktor nejlépe do každého autobusu MHD…Tvým ,, řešením“ by si zvýšil riziko radioaktivního průseru o 10000%… hlavně nebýt,,pokakaný“- říká největší posera z Petržalky 💩🧻😁…Nerad používám osobní urážky, ty jsi ale vážně nebezpečný idiot…. I když možná, když jseš ten XMen, máš extra odolnost proti radiaci (asi mozek z želvušky nebo tak něco)☢️…. My ostatní takovýto borci nejsme, tak jdi laskavě do prdele. Děkuji….

     1. Ale netarajte. Ake riziko tu spominate? JE su najbezpecnejsie zariadenia na svete a skor sa zabijete na lietadle nez na nasledky nejakej JE nehody. Vam podobny zeleni idioti nas dostali do stavu kde sme a nejak sa z toho neda von. Najhorsie je, ze este nema byt preco zle lebo Rusi neukoncili dodavky ale ceny su uz zavratne vysoko a to aj bez vojny.

      Na urazky od hlupaka ako ste vy som si uz zvykol (to nie je urazka ale fakt). Pozeram vase hlupe prispevky uz dlhsiu dobu a veru ste EU komunista srdcom a dusou. Skoda, ze sa ta pliaga nelieci. A nie nie som z Petrzalky ani z dediny ako vy.

 2. Naprosto typický příklad úřednického přístupu (noků zelených): nejvíce energie a času se věnuje vymýšlení dostatečně úderného názvu pro zamýšlený „soubor opatření“ (jak zase pojmenovávali podobné kroky rudí noci). Takže zde máme „REPowerEU“, geniální. Takový Jeníček Veselý už přemalovává všechny své slajdy….

    1. Pro Jan Veselý…Je docela zábavné sledovat, jak se lidé nemohou dohodnout, jestli zde řádí kapitalismus nebo socialismus…A přitom je to jednoduché a logické: část lidí žije v tvrdém kapitalismu a část ve státem zajištěném (de facto) socialismu….A že se neznárodňovalo? Ale jistě že ano: část národa si znárodnila do svých kapes 😃

     1. Ano, žijeme v hybridním systému kombinujícím kapitalistické a socialistické přístupy. Vzniklo to na základě historických zkušeností, že oba systémy v čisté podobě mají dost nepříjemně hnusné vedlejší efekty a existují oblasti, kde se jeden nebo druhý přístup nehodí.
      Ten hybridní systém je snaha omezit či eliminovat excesy jednoho či druhého a naopak maximalizovat ty příjemnější části obojího. Můžeme diskutovat, kde je ta správná rovnováha, ale blboni, kteří vykřikují, že jedno nebo druhé je fůůůj mě fakt iritují.
      A fakt mě dojímají i lidi, kteří na jednu stranu volají „fuj socialismus“ azároveň si hrají na centrální plánovače a předepisovali by energetický mix, protože oni přece mají patent na rozum.

      1. Díky za reakci, ale myslím že jsi mně ne zcela pochopil…Jde o to, že velká část konkrétních lidí žije v nekompromisním desperátním, doslova zločinném kapitalismu, kde každý den bojují o to, aby udrželi rodiny a nepropadli se do bezdomovectví… Proti nim stojí skupina, která si žije životy v takřka bezstarostném ,, socialismu „… Třetí velká skupina je někde mezi…
       Říkáš, že máme hybrid mezi kap. a soc. společností… Ve skutečnosti je to jako by si v dálce viděl stát dvě auta a řekl: Hle dva hybridy…Přijdeš blíže a jedno je elektromobil a druhé starý vytlučený dízl…

Napsat komentář