Do roku 2030 bude každé druhé nové auto v Evropě na elektřinu

Počet elektromobilů na unijních silnicích stabilně roste. Za poslední čtyři roky vrostl počet prodaných vozů na elektřinu desetinásobně. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců aut (ACEA).

Podle nejnovější statistiky ACEA je v současnosti každé páté nové auto prodané v Evropské unii na elektřinu (elektromobily + plug-in hybridy). A podle odborníků bude počet elektroaut narůstat, globální studie KPMG Global Automotive Executive Survey 2021 předpovídá, že do osmi let bude polovina nových aut Evropě poháněna elektřinou. 

Za rok 2021 se v Evropské unii, Norsku, Švýcarsku a na Islandu prodalo celkem 1 218 360 elektromobilů (meziročně +63,4 %) a 1 045 022 plug-in hybridů (+68,5 %).

Náklady elektromobilů se vyrovnají s konvenčními auty v roce 2030 

Podle průzkumu KPMG se přibližně za osm let vyrovnají celkové náklady na nákup a provoz elektromobilů s náklady na vozy se spalovacími motory. Tento názor zastává 77 % z více než 1000 respondentů průzkumu z řad globálních výrobců aut, nákladních vozů, dodavatelů energií pro automobilový průmysl nebo technologických společností.

„K vyrovnání nákladů na pořízení a provoz elektromobilů s vozy na konvenční pohony by mohlo dojít i dříve. Vliv na to bude mít vývoj cen bateriových článků, které ovlivňují cenu elektromobilů a také zvyšující se cena ropy. S masovým rozšířením elektromobilů se budou zlevňovat použité technologie a tím klesne v relativní hodnotě vůči kupní síle řidičů i jejich cena,“ komentuje výsledky průzkumu Tomáš Kadeřábek, konzultant leasingové společnosti Arval pro elektromobilitu. 

Dobíjení z veřejné sítě? Maximálně půl hodiny

Průzkum KPMG také ukázal, že trpělivost uživatelů elektromobilů k době nabíjení z veřejné sítě je omezená. Více než tři čtvrtiny respondentů odpovědělo, že maximální doba, po kterou jsou ochotni čekat na dobití elektromobilu do 80 % kapacity baterie, je 30 minut. „Většina řidičů elektromobilů své vozy dobíjí buď z domácí nebo firemní třífázové zásuvky či wallboxu, vysokorychlostní dobíječky využívají buď nouzově v městském provozu, nebo při delších cestách. Rychlost nabíjení přímo ovlivňuje konkurenceschopnost elektromobilů vůči vozům se spalovacími auty. Proto dealeři či leasingové společnosti nabízejí k elektroautům kompletní servis v podobě instalace wallboxů či univerzálních nabíjecích karet,“ konstatuje Tomáš Kadeřábek z Arvalu, který poskytuje operativní leasing elektromobilů.  

Rozvoji elektromobility v EU nahrávají firmy a leasingové společnosti 

Firmy volí zařazování elektrických vozů do svých flotil nejen z důvodu nižších nákladů na servis, ale také kvůli firemní image a plnění interních cílů uhlíkové neutrality. Na zvýšenou poptávku reagují i leasingové společnosti, například Arval hodlá do roku 2025 provozovat 700 tisíc elektrifikovaných vozidel, což by představovalo více než třetinu celkově provozovaných vozů v zemích, kde společnost působí. 

Výstavba dobíjecích stanic prodejům elektroaut nestačí Zvyšujícím se prodejům podle asociace ACEA nestačí výstavba dobíjecích stanic. Zatímco prodeje nových vozů vzrostly od roku 2017 v EU více než desetinásobně, ve stejném období se zvýšil počet dobíječek pro elektromobily jen 2,5 krát. „Výstavba dobíjecích stanic je také značně nerovnoměrná, celých 70 % z celkového počtu jich je pouze ve třech zemích EU Nizozemsku, Francii a Německu. České dobíječky zabírají jen 0,5 % z celkového počtu, ačkoli jejich množství neustále roste. Do budoucna bude nutné stavbu dobíjecí infrastruktury ještě více iniciovat pobídkami pro soukromé firmy. Finance by měly směřovat především do zemí střední a východní Evropy s prozatím nižší kupní silou,“ uzavírá Tomáš Kadeřábek z Arvalu.

zdroj: tisková zpráva

55 komentářů u “Do roku 2030 bude každé druhé nové auto v Evropě na elektřinu”

  1. Nic takového se nestane, protože Ukrajina je v tuto chvíli už vojensky poražena. Teď budeme sledovat, jak si budou státy, co slíbily podporu, tyto sliby přehazovat jako horký brambor, až zmizí do ztracena.

   Pokud bys sledoval operační situaci z důvěryhodných médií, místo Novinek a Mateřídoušky, tak bys věděl, že průnikem východně od Záporoží a západně od obsazeného Iziumu uzavřeli Rusové, byť zatím ještě pravděpodobně řídce a s mezerani, ukrajinská armádní uskupení v doněckém kotli, odřízli je od zásobování a hrozí jim naprosté zničení, přičemž se bavíme o skoro 100 tisících vojáků, tedy 5 armádních skupin.

   A co se týká samotné války, tak přes hysterické kvičení našich EU médií i já mám trochu problém označit to za válku. Že se jedná o agresivní invazi je nezpochybnitelé, ale nalejme si čistého vína – ono se zase tak moc nebojuje.

   Rusové nasadili na Ukrajině naprostý zlomeček (cca 1/20) svých armádních sil, vesměs jednotky druhořadé kvality. Na bojiště neposlali jediný moderní tank, ale jen šrot, který by stejně vyřadili.
   Nikam se moc neženou, klidně celé dny stojí na místě, než se operační situace změní v jiném směru.
   Ano, oběti jsou, a to jak padlí vojáci, tak bohužel i mezi civilisty. Ale kolik jich reálně je nevíme, ve válce totiž obě strany zveličují ztráty vojáků protivníka a vlastního civilního obyvatelstva ve snaze posílit morálku vlastního obyvatelstva a získat mezinárodní sympatie.
   Každopádně i kdyby ta Ukrajinou uváděná čísla byla pravdivá, za dva týdny „tuhých bojů a bombardování civilního obyvatelstva“ zemřelo méně lidí, než 15 minut po zahájení invaze německé.

   A protože západ ví, že Rusko postupuje víceméně v rukavičkách a evidentně se maximálně vyhýbá civilním obětem, nechává západní Ukrajinu na pokoji aby udržovalo odstup od NATO, a že strategická situace ukrajinských sil je už beznadějná, nebude si nikdo pálit prsty. Na další vojenskou podporu Ukrajiny zapomeň, ta se omezila na gesta, mající čistě politické cíle.

    1. Podle zdrojů, které sleduji já, dosáhli Rusové na linii Melovoye-Markovka-Starobelsk charkovské oblasti a spojili se s jednotkami postupujícími od Charkova.
     Jediné, v čem se neshodují je počet obklíčených jednotek – počty se pohybují mezi 50 a 100 tisíci.

     Pro ukrajinskou armádu to každopádně znamená porážku.

    2. Dnes s cca pětidenním zpožděním něco málo proniklo i do mainstreamu, i když poměr propaganditického hnoje a objektivního zpravodajství je na iDNES asi 99:1, tedy stále horší, než Rudé právo za komančů.

     „Pomalu, ale přece ruská armáda jede. Ukrajincům hrozí obklíčení v Donbasu.“
     Zdroj: hxxps://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-invaze-rusko-dnipro-donbas.A220309_141128_zahranicni_aha

     Jinak útěk ukrajinských praporů bez výstroje skrze obklíčení už začal. A myslím si, že bude celkem úspěšný, protože rusové v celkovém počtu cca jedné divize dost dobře nemůžou tak široký prostor plně uzavřít.

     Osobně jsem z výsledků ukrajinské armády velmi zklamaný. Na to jakou disponuje početní převahou se jí vůbec nedaří a iniciativa je pro mě nepochopitelně stále na ruské straně.

   1. Připomínáš mi Hitlera jak ve svém bunkru posouvá neexistujícími divizemi, chlácholí se že zničený Berlín půjde jednodušeji přestavět a vydává rozkazy k nasazení zbraní Hydry. 😀

    Mezitím Rusové bobardují nemocnice a humanitární koridory (samozřejmě v rukavičkách), hoří jim jim vše od T72 až po T90 ve všech myslitelných modernizacích (prostě všechno co byli schopní nastartovat) i s nástavbami proti NLAW a Javelinům. Na „moderních šrotech“ BMP3 je přebarvováno bílé Z Ukrajinskou žlutou, Panciry (další moderní šrot) končí opuštěné v poli, Ukrajinští farmáři sklízí místo obilí Tory, pomalu v každé druhé vesnici (lehce nadsázka) je doutnající kolonka GAZ tigrů (10 let starý šrot) připomínající cedník. Z nebe padají Su od 25 až po 35. Z vrtulníků jsme mohli vidět už několik „odpočívajících“ Aligátorů na zemi a sestřelené Mi nemá cenu ani počítat.

    Naštěstí je už trochu větší klid, protože Kalibry a Iskandery jsou přece jen drahé a z většiny vystřílené.

    Ohledně obyvatel, tak Rusové jsou v obsazených městech (jestli se dá výměně vlajky na úřadě říkat obsazení) vítáni Ukrajinskými vlajkami a průvody. Obyvatelé jsou dokonce tak šťastní, že dané průvody opakují každý den. Někteří Rusové už tolik lásky nevydrželi a museli opětovat několik dávek bratrské pomoci. Podpora obyvatel je dokonce taková, že Rusům pomáhají i civilisté darováním svých civilních nákladních vozidel, které Rusové ze zdvořilosti neodmítají.

    Srovnávat oběti moderního konfliktu s velkou vlasteneckou vá.. teda speciální vojenskou operací je dost mimo. Pro srovnání za 20 let bojů v Afgánistáu zemřelo méně vojáků koalice než Rusů za první týden. To samé v Iráku.

    Prostě každý fandí svému „týmu“, ale samozřejmě jinak tu invazi kategoricky odsuzuješ a jde ti jen o vyvážené informování.

    1. NATO sice bezletovou zonu poskytnout nemuze, ale to by mohla Ukrajina zajistit sama. Staci par protiletadlovych komplexu a bude klid. Treba i stare BUK rakety budou v postkomunistickych zemich v depozitu. Misto Mig radeji vic BUK. A nejake moderni radary a podobna vyzbroj by znamenaly vyznamnou zmenu. russak musi byt porazen. Ten s tou brasnou nesmi projet.

     1. BUK je relativně nový systém a moc států ho nemá stejně jako S300. My i Poláci máme jen staré KUBy. Ukrajina a Bělorusko je mají jen protože byly součástí SSSR. K nám do ČSR se dostala jen jedna baterie S300, kterou mají teď Slováci a něco málo mají i Bulhaři.

      NATO stejně už poskytuje UK online přehled bojiště pomocí E8 a E3 a pomocí satelitů. Proto se taky Rusům ještě nepodařilo zničit UK PVO ani letectvo.

      1. NATO poskytuje Ukrajině přehled, PROTOŽE se Rusům PODAŘILO zničit PVO i letectvo a ukrajinské radary už nejsou. Přesněji, akce PVO jsou naprosto nahodilé a prakticky výhradně z MANPADů.

       Zprávy o sestřelech prakticky zmizely, což může znamenat pouze tři scénáře:
       1) ani jedna strana už nemá letadla
       2) Rusové přišli o všechny stroje a ukrajinské letectvo dominuje nebo,
       3) Ukrajina už přišla o všechny stroje a většinu PVO a ruské letectvo dominuje.

       Z informací co mám, se jeví jako nejvíce pravděpodobný scénář 3.

       A bohužel, po krachu jednání ministrů zahraničí, se to dneska rozjede v Mariupolu, donbaském kotli a asi i Kyjevě 🙁

       1. Omyl. russaci vidi ze jejich letadla padaji jak svestky a proto je nechteji obetovat. Proto sazeji na rakety a pekne na civilni cile, jinou moznost nemaji. Pozemni utok na Kyjev odkladaji a doufaji ze neprijde. Proto putin vyhrozuje vsim aby dosahl smlouvy. Cim pozdeji bude smlouva, tim je russko vic v perdeeli. Kyjev je v momente docela v bezpeci. Akorat dalkove ostrelovani russakem je problem. Dnes lavrov zase lhal jak nefalsovanej russak. Pry neplanuji zadne napadeni sousedu. Ani UA nenapadli. russ je nejhhorsi lhar na svete. A zmetek k tomu.

       2. Nebo varianta 4. UK všechno schovali když mají informace z jiných lepších zdrojů a Rusové už tolik nelétají, protože prostě nechtějí dále přicházet o letadla za miliony USD, když je může sestřelit každej Lojza s MANPADem.

        Kdyby Ruské letectvo dominovalo, tak vidíme pravě jeho maximální využití a hlavně masivní vzdušné výsadky a naopak nevidíme ničení konvojů pomocí UK dronů.

        1. To se říkalo o Husajnově letectvu taky. Ale pointa schovávání letectva, když tě drtí nepřítel, nedává zrovna smysl.
         Svůj podíl na tom může mít stav letišť, protože 90% z nich je už rozmlácených. Ale ve výsledku je to jedno.

         Podle mě Ukrajina už žádné letectvo dost dlouho nemá a Rusové si ho taky šetří, protože pro postup v otevřeném prostoru ho aktuálně nepotřebují a na města jim je při snaze o malé civilní oběti na nic.
         Ale to se může bohužel dost rychle změnit.

         A naprosto nechápu, proč to už Ukrajina nevzdá.
         Nedáme krym a Donbas = vezmou vám ho.
         Nezmenšíme armádu = zničí vám ji.
         Nebudeme neutrální = budete ruskou kolonií.

         Podle mě už krváceli dost, hrdost národa kapitulací bez boje nebude zlomena, jak se stalo Československu.

        2. Zvanite. Kapitulace by mela nedozirne nasledky. russak by toho zneuzil a UA by naveky byla russka kolonie. russko nema sanci UA v boji zabrat. Ted je nutne mit pevne nervy. A zachova si samostatnost.

        3. Husajnovo letectvo a PVO bylo v první válce v podstatě vymazáno, takže v druhé válce už nebylo co nasazovat a pomocí výsadků byla hodně brzo zajištěna většina letišť.

         Letiště na západě jsou často netknuté (je jich opravdu hodně). Rusové opravdu kontrolují velice malé území na západ od Dněpru.

         Nevzdají to protože u nich není tolik kolaborantů a sráčů jako u nás a vědí, že vítěství je jen otázka času. Rusové prostě nemůžou vyhrát. Obyvatelstvo jim není nakloněno (jak si mysleli) a nejsou schopni vést válku měsíce. Museli by kompletně mobilizovat a opravdu poslat na Ukrajinu miliony vojáků a to by bylo nepředstavitelně drahé a bolestné.

    2. Fakta:
     – Rusové nasadili síly v počtu šesti divizí, tedy přibližně jednu na každý směr útoku. Tyto jednotky do dnešního dne nebyly posilovány.
     – Rusko bez branců disponuje 600 tisíci profesionáních vojáků, tedy cca 30 divizemi.
     – Za dvacet let války Afganistánu zemřelo nejméně 150 tisíc lidí.

     1. Ano papírově to sedí. PAPÍROVĚ. Jak ale vidíme, tak realita je úplně někde jinde. I kdyby to nebylo jen papírové, tak oni tam stejně nemohou poslat všechno co mají. Už teď mají problémy s logistikou.

      Jediné co Rusové ještě nenasadili z novějších zbraní je snad těch pár Armat a Su57. Nevšiml jsem si taky ještě Mi28.

      Já mluvil o úmrtí koaličních sil v Afgánistánu.

      1. Já naopak vidím jen samé starší typy T-72 a T-72B bez reaktivního pancéřování, v podstatě veteráni, kterých má Rusko snad ještě tisíce a tisíce… Ale klidně pošete z Ukrajiny fotku nečeho novějšího.

       A co se týká toho Afgánistánu, tak to jsou spojené nádoby. Když chcete méně civilních obětí, umírá vám více vojáků. A obráceně.

       1. Tak to je logické, protože oni těch modernizovaných zase tolik reálně nemají.

        Tady je jen ochutnávka, které můžeme a nemusíme věřit.

        https://www.youtube.com/watch?v=adE5GlQ2Ly4

        Zamysleme se nad tím. Rusové chtějí provést nějakou klíčově důležitou opraci, která musí být provedena co nejrychleji a nejlépe a pošlou tam ty největší lemply s nejstarší technikou? Vůbec mi to nedává smysl.

        1. Děkuji za odkaz.
         Moc tomu nevěřím, protože T-80 buď nemají žádné, tedy ani invazní značení, což je poněkud podezřelé, nebo jsou jako ta v čase 0:38 v zimní kamufláži ukrajinské armády, a tam je tedy příslušnost naprosto jasná 😉

        2. Ty v 3 minutě mají Z na boku. Ta v 1:57 to má z boku a ve předu, ale pro změnu V. Ta T90 ve 4 minutě má zase čtverec.

         Některé nemají žádné označení a některé jen někde a to platí i pro jinou techniku. Vypadá to, že nebylo přesné zadání kde a jak mají být označení a nebo každý skupina dostala jiné instrukce.

         To nevím jestli se dá poznat rozdíl mezi UK zimní kamufláží a Ruskou na stejném tanku, ale uznávám, že nejsem na tanky takový expert.

        3. Invazní mají Z buď samotné, nebo v dalším symbolu.

         Čtverec se „zvonem“ je značení z roku 2013, ostatní bych musel dohledat. Ale je to podle mě směska aktuálních i starých fotek a videí.

        4. Tak jsem konečně viděl, že Rusové nasadili i nějakou modernější techniku – konkrétně dnes několi kusů T-90M zmasakrovalo útočící tankovou rotu APU na východní frontě.

         Je na tom vidět, jak Rusové stále pokračují v taktice vyčerpat Ukrajince přísunem šrotu v první linii, po kontaktu je zasypou dělostřelectvem a případný protiútok smáznou a modernějšími silami, co drží v zálohách. A tohle opakují a opakují.

    3. Pro Venca…Mně to ,, válčení“ českých Pepíků u kompu taky přijde legrační, ale na ukrajinskou propagandu vážně pozor. Viděl jsem dost fotek a pár videí zničené techniky prokazatelně fejkové… Jestli to dělají i Rusové netuším… Chápu že Ukrajina tahá za kratší konec a je pro ně udržení morálky zásadní, ale já prostě nemám rád bulíky na nose…

      1. Vraždění (nejen) civilistů mi vážně nepřipadá legrační. A to ani ve válkách vyvolaných spojenci….Ničení hodnot mi jako pracujícímu připadá stupidní a propagandisti tvého perverzního formátu mi jsou k smíchu…A jestli jsem užitečný idiot?…Jako antimilitaristický holoubek spíše budu nesympatický všem jestřábům obecně…Ty jsi zvláštní člověk, řekl bych že máš náběh na schizofrenii – v technologiích fundovaný s rozhledem a vizí, s politickými názory tupé mlátičky gestapa nebo čeky 🤔☹️

       1. Ja jsem mirumilovny clovek. Kdyz ale vidim tu bezbrehou agresi, tak se citim byt povinnen postavit se na stranu ublizovaneho. UA je presne v pozici cccp v dobe WW2. Podle vas byl kazdy kdo bojoval proti ah urcite valecny stvac atd. Partizani polozili za obranu zeme zivot stejne jako ted obyvatele UA.

        1. Válka je jako hřib v lese – vyroste rychle a je vidět… ve skutečnosti je jen plodnicí velkého, letitého a složitého organismu ukrytého našemu zraku… Možná kdyby v Norimberku dali milost vojákům a pověsili všechny bankéře a průmyslníky, třeba by civilizace upustila od válčení… Kdoví 😉

        2. Nechci vam brat iluze, ale 1945 v cccp bankeri a prumyslnici ve vasem smyslu asi nebyli. Zkuste vasi hllubokou myslenku trochu prepracovat.

        3. Az ted jsem pochopil vasi myslenku.klicove slovo je civilizace. Tam russko urcite nepatri a tudiz by vase hypoteza mohla platit.

        4. Ahá…tys myslel cccp… Jak si napsal ,,ah“ vypadalo to, že máš na mysli německou stranu konfliktu… Nejsem znalec – je možné, že nějaký sovětský generál měl iniciály ah…To háčko by ukazovalo nejspíš na ukrajinskou národnost, což není nemožné 😁

        5. Závan svěžího rozumu v propagandistickém smradu dokonce i na Novinkách 😀

         hxxps://www.novinky.cz/kultura/salon/clanek/neverme-ze-se-putin-zblaznil-rika-bezpecnostni-analytik-michal-smetana-40389755

        6. 42:také jsem to četl, a souhlas, tady doporučuji pro černobíle uvažující jedince::: Petr Robejšek: Svět se rozdělí na dva bloky: čínsko-ruský a americko-evropský, ale EU prohraje

  1. Snazis se, lec marne svym veskerym zvanenim skopcaku, odvest pozornost od zakladniho faktu – to jest te skutecnosti, ze z Putina udelali to co je Tvi bratri Helmuti a ti stejni Helmuti mu kryji zada odberem ruskeho plynu I nyni. Chod treba po hlave a odrazej se usima, na tom faktu Tve tanecky a pindy nic nezmeni. Ostatne kdy vydas komunike k tomu, co dnes zvanila Helmutka Annalena?

     1. Me je uplne jedno kolikrat russak pochoduje po namesti zlocincu. Takova verbez nepatri do civilizovaneho sveta. At se v russku treba sezerou navzajem, to by bylo to nejlepsi pro cely svet. Pak bych pocital roky od teto slavnostni udalosti. Hlavne at zustanou na svem dvorku. Nebojte, pocitat umim, ale jen podstatne veci.

    1. Jo, Mlho, už se tu o tom 14 dní bavíme, že Helmuti rusáky sponzorují ve válčení. Hlavní zdejší Helmut Dendula když na tohle příjde řeč, tak pochopitelně ani necekne, tak se ukaž Ty, vysvětli nám to tu všem jak to je? Též budeš mlčet či mít jen přiblblé kecy o pohrabáči, Ty sr.áči?

Napsat komentář