EU zavede povinnou instalaci solárních zdrojů a bezemisní budovy

Evropský parlament schválil směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD), která výrazně ovlivní výstavbu v evropských zemích.

Mezi její klíčové body patří zavedení standardu budov s nulovými emisemi skleníkových plynů z fosilních paliv, povinná instalace solárních zdrojů na těchto budovách a postupný přechod na obnovitelné zdroje energie. Nyní směrnici čeká schvalování v Radě Evropské unie. Do českého práva se musí promítnout do dvou let od nabytí účinnosti směrnice, pravděpodobně tedy do poloviny roku 2026.

„Budovy jsou v EU zodpovědné za 40 % celkové spotřeby energie a 36 % emisí skleníkových plynů. Revize směrnice EPBD, která byla schválena Evropským parlamentem nabízí řešení, jak tyto čísla snížit. Od roku 2028, respektive 2030 například ovlivní výstavbu nových budov, které budou muset být nově zásobovány zelenou elektřinou. Cílem EU je mít do roku 2050 klimaticky neutrální sektor budov,” říká právník Jan Bakule, který se tématu expertně věnuje.

Směrnice zavádí tzv. zero emission building, tedy budovy s velmi nízkou energetickou náročností a nulovými emisemi skleníkových plynů z fosilních paliv, jejichž zbylá spotřeba by měla být pokryta z obnovitelných zdrojů. Tento standard se bude od roku 2028 týkat novostaveb veřejných budov a od roku 2030 všech nových staveb.

Budovy budou muset elektřinu odebírat přímo z vlastního obnovitelného zdroje nebo zdroje v jejich blízkosti, případně být zásobovány elektřinou vyrobenou energetickým společenstvím (společenstvím pro obnovitelné zdroje). Co se týče dodávek tepla do těchto budov, budou omezeny na energii z účinného systému dálkového vytápění.

Povinná instalace solárních panelů se od konce roku 2026 jako prvních dotkne nových veřejných a nerezidenčních budov s užitnou plochou nad 250 metrů čtverečních. Postupně se pak povinnost instalace uplatní i u stávajících veřejných a nerezidenčních budov a nakonec i nových rezidenčních budov. Všechny nové budovy také budou muset být navrhovány tak, aby byly připraveny na budoucí instalaci solárních zdrojů.

zdroj: tisková zpráva, Frank Bold

57 Comments on “EU zavede povinnou instalaci solárních zdrojů a bezemisní budovy”

  1. Dneska jsem uklízel dřevník po zimě. Zametl jsem, posbíral odpad po pozemku a odpoledne to začal házet do kotle. Teď mám natopenou vodu na cca tři dny „zimního“ počasí. Ve středu tam zase hodím jeden až dva pytle dřevního bordelu a vyřešeno.
    Máte fotovoltaisté s tepelnými čerpadly také naakumulováno na týden zimy, nebo budete na internetu chválit svoje peří a přitom pálit uhlí v elektrárnách?

      1. Co to meleš? Dva týdny svítilo, ale netopilo se vůbec, teď teploty klesly a aktuální výroba solárů je tady podle Windy.com 38W/m2 a při pohledu ven bezvětří, déšť a tma jak v prdeli.

        Electricity map říká pro ČR Solar 0, Wind 0, hydro 2% a zbytek uhlí a jádro. A to je jeden reaktor vypnutej, takže 500g CO2/kWh.

        Čmoudi se solárama a tepelnýma čepadlama už zase v polovině dubna spalují uhlí, jen to sviští. Hnus.

            1. To zní hodně dobře, navíc LifePo mi na domácí úložiště příjdou optimální…
              Jsem zvědav jak zareagují ceny pokročilých (pro solárních) olověných. Takhle jim nezbude než snížit cenu zhruba na úroveň levných startovaček, nebo ukončit výrobu…
              No vypadá to, že příští nákup akumulace už nebude finanční opruz.

                1. Kapitani prumyslu jsou uplny debilove. Ted se ukazalo, ze zapadni staty jsou pri vyrobe munice odkazani na Cinu, protoze prevaznou cast surovin pro vyrobu strelne bavlny kupuji v Cine. A ta jako zazrakem hlasi nemoznost dodavek. Nasi kapitani prumyslu nemaji ani tuseni co tim presunem do Ciny zpusobuji. O strategickem uvazovani neni ani stopa. To plati pro uplne vse. Leky take nemame, protoze vse je z Ciny a v Evrope a USA se to uz jen lisuje a bali do barevnych krabicek. A kdyz medvidek Xi da palec dolu, tak jsme v perdeli.

                2. pro Leodendula…. No je to tak…. Paradox je, že Margaret Tečrová je pro české nadšence symbol zdravého kapitalismu a přitom právě ona s touto ekonomickou sebevraždou začala.

            2. A jaká je relevance LiFePo baterek (a obecně jakýchkoliv baterek) pro akumulaci léto / zima? Obávám se, že nulová, baterky pro toto použití využitelné nejsou. Tady lze použít akumulaci jen do plynu (ať už vodík nebo z něj syntetizovat „klasický“ plyn) a ta nebude zrovna levná. Ostatně pokud se opravdu začne vyrábět „čistý“ vodík elektrolýzou, tak je stejně vhodnější s ním nejprve nahradit vodík používaný v chemickém průmyslu (vyráběný z plynu) a ne jej spalovat v elektrárnách.
              Jo a větrné elektrárny nás nevytrhnou – jednak jich je málo a druhak i přestože v zimě vyrobí více než v létě, tak spotřeba elektřiny v zimě bude díky rozšiřování tepelných čerpadel a dost větší než v létě.
              Takže ta JE si na sebe pravděpodobně dobře vydělá i jen tím, že v zimě bude za draho prodávat elektřinu a v létě krmit elektrolyzér a vyrábět vodík.

              1. I behem zimy jsou slunne dny a tak je mozne i v radu 1-2 tydnu nabijet z prebytku. Kdo FVE neprovozuje, nema ani tuseni jak to pomaha. I v tech nejhorsich zimnich dnech FVE vyrabi. Malo, ale vyrabi. A kdyz budu mit instalaci treba 100kW, tak zadnou pripojku nepotrebuji. 100kW panely by dnes staly 400 tisic Kc. To zabere plochu ca. 400m2.

                1. No mám 10 kWp a řeším rozšíření na 16 kWp takže právě docela dobře tuším jak moc v zimě klesne výroba – u mě je to v lednu 17 procent letní výroby. Předimenzovat 10x FVE by tu elektriku z ní taky docela prodražilo.
                  100kWp ke každému rodinnému domku? Cenově dejme tomu (i když pokud přičteme nějaké stojany na ní, dráty, práci, … tak to bohužel bude o dost víc), větší problém vidím s tou plochou, zbytečných 400m2 má málokdo.

                2. @petr.balas. Ne kazdy RD ma tepelne cerpadlo a tak velkou spotrebu elektriny. Ja mam velky pozemek, ze 400m2 by se takova FVE uplne ztratila. Investice 500 tisic by se zaplatila pri soucasnych cenach za 8 let. Otazka je, jak budou vypadat ceny elektriny za 5-10 let. V kazdem pripade, kdo ma nasporene penize, je to nejlepsi investice. Kde dostanete takovou renditu?
                  No a dulezite je, v zime odklizet snih z panelu. Coz ja delam, protoze nejsou na strese ve velke vysce a jde to pomerne snadno.

              2. akumulace ma mnoho podob, od chemickych baterii az po fyzikalni po treba tepelne, a zacinaj se stavet , vesmes toto desetileti je to kdy se to zacina pomalu resit, i v energetickem zakone v CR je to jiz specifikovane…… po ja nevim 30 letech kdy to tam melo bejt 😀

                fotovoltaika byla taky jetse 20 let zpet tabu a koupil to bud jen nadsenec bez navratnosti, nebo instituty na studium, no a koukni dnes, ne vubec nikdo nema na baraku panely a nekde v baraku barky, vubec nikdo 😀

                1. Jo, jenže akumulace, která zvládne přenos energie léto / zima je zatím jen ten plyn. A TO je to, oč tu běží.
                  FVE jsou fajn (taky ji mám) ale z tohoto pohledu jsou u nás spíš problém a ne jeho řešení. Ty totiž zajistí, že elektrika bude od jara do podzimu (skoro) zadarmo ale v zimě vyrobí řekněme 25 procent toho co v létě. Což znamená, že ty elektrárny, které zvládnou vyrábět i v zimě pojedou jen 30 procent roku a aby si na sebe dokázaly vydělat, tak bude muset být elektřina z nich hodně drahá.

                2. Nezlob se na mě Petře, ale jestli vidíš OZE jako ,,,,problém a ne jeho řešení““, mám už docela hezkej Tvůj obrázek: Jseš radioaktivní Trol😜☢️🤑💀

                3. Prosím nepodsouvej mi myšlenky, které jsem neřekl. Takže začnu zeširoka: většina, ne-li všechny technologie mají své výhody a nevýhody, své přínosy a své problémy. Týká se to i OZE a s lidmi, kteří si toto nedokáží připustit není možné diskutovat, protože ti berou OZE ne jako technologii ale jako náboženství. A v náboženství jsou dogmata, o kterých se prostě nediskutuje.
                  A zpět k FVE o kterých jsem mluvil (opravdu jsem nemluvil o všech OZE). FVE má výrazně nižší výrobu v zimě ale v létě „podtrhne“ ceny všem ostatním zdrojům. Pokud budeme řešit dostatek elektrické energie po celý rok, tak je to docela nepříjemná vlastnost, protože zdroje, které dokáží vyrábět i v zimě si na sebe pak musí vydělat jen za 3 měsíce a ne za 12 měsíců, což logicky znamená, že elektřina z nich bude draží, než kdyby v síti nebyly zapojené FVE.

                4. Ano psal jsi FVE ne OZE… Jenže FVE má v ČR největší potenciál z OZE (Na tom se asi schodnem)….
                  Proto jsem ti nic nepodsouval a moje kritika platí.

                5. @Petr Balas Co je na tom špatného, že ceny kolísají? Ty kolísaly vždycky. Od toho máme obchodníky aby to lidem celoročně průměrovali. Je to jejich živobytí. Není většího neštěstí pro ně i samotnou burzu kdyby se ceny nehýbaly. Ale pro planetu je důležité, že zmizí 70% čoudu.

                6. 2Drvoštěp: vidíte a já se tím snažil naznačit, že by bylo vhodné ubrat na podpoře FVE a ty peníze, které se ušetří nasměrovat právě na podporu ostatních OZE 🙂

                7. 2visper: čmoud zmizí i pokud se postaví JE :-). Ad kolísání cen – jde o to, aby to kolísání cen neznamenalo ve výsledku citelní zdražení elektřiny. A je potřeba se bavit o tom, co přinese ve výsledku levnější elektřinu:
                  a) JE která pojede jen v zimě, popř. v létě bude vyrábět H2
                  b) akumulovat elektřinu z léta skrz H2 / plyn
                  co nakonec vyjde lépe nevím ale chtěl bych, abychom diskutovali o výhodách, nevýhodách a výsledné ceně obou možných řešení či nějaké kombinace obou. Protože výkřiky jak je elektřina z FVE za zlomek ceny z JE bez započtení oné nutné akumulace léto / zima je sprostá lež 🙁

                8. pro P.B. Ano chápu: házet klacky do fotovoltaiky až zbudou nové reaktory JE jako jediné řešení 🤔….
                  Mimochodem ještě k tomu, že jsem (jsme) OZE qazi náboženský dogmatici… Kromě toho, že je to z tvé strany celkem,,diskuzní podraz“, nejseš spíše náboženský dogmatik Ty ?? Jasnější než tisíc sluncí a bez něj to nepůjde?😃

                9. 2 petr.balas, já nejsem odpůrce atomu ale máme ho dost. 4 GW na 10 mil. obyvatel, to jsme atomová velmoc. Zato v FVE jsme poslední. Udržovat atom ano ale nový bych nestavěl. Obávám se, že to nikdy nedokončíme a budeme mít nejdražší pomník na světě. Francouzi mají 56 reaktorů. Aby to udrželi v chodu tak by měli teď stavět každý rok jeden. Už 24 let nepostavili nic a nechávají to dožít.

                10. Náš atom pomalu dosluhuje, pokud chceme udržet procenta využití, tak je na čase začít pomalu stavět. Jsou silné náznaky, ze Francie chce zase začít stavět. Co je podle mě zásadní je začít tlačit větrníky horem dolem. Ale furt na tom i s nimi nebudeme nijak slavně, u moře prostě z definice fouká více a to nejde okecat :-(.
                  Takže buď brutálně předimenzujeme FVE což nebude levné, nebo ten atom, což taky nebude levné. 🙁

                11. ale akumulace nemusi zvladat leto/zima, akumulace se stavi na nejake casove pasmo a podle toho pasma se urcuje jeji kapacita

                  plyn neni akumulace, plyn je jen energeticke medium

                  treba ETES se vyvyji na strednedobou akumulaci do 3 mesicu, tedy ze energii uchova v nejakem procentualnim pomeru az po dobu 3 mesicu, precerpavaci eleketrarny nebo gravitacni jsou naopak stavene na kratkodobe akumulace, tedy rady dni, a nekde mezi tim jsou treba chemicke baterie ktere se dnes pouzivaji ruznorode, od spickovacich, tedy ze slouzi vyslovene na urcite hodiny a useky hodin, po uloziste ktere drzi elektrinu i v radu tydnu, pokud by ale cena baterii klesala timto tempem jake zazivaj letos, tak by behem par let byli natolik levne, ze bude vyhodne je pouzivat i k akumulaci na strednedobou a dlouhodobou, co zj eprave 3 a vice mesicu

                  nahore mas odeme odkaz z predstaveni nove LFP baterky od CATLu, do kartkeho kontejneru dostali kapacitu 6,25MWh a cena se ocekava okolo 1 milionu dolaru, v prvnich cca 1000 cyklech nedochazi k zadne degradaci a po 15 tisici cyklech ma bejt degradace do 20%, takze ta baterka dava smysl vesmes v celem spektru nasazeni, od spickovacich pro prumysl, az po strednedobou akumulaci, tedy po dobu treba 3 mesicu

                  a opet neco jako leto/zima nikoho nezajima, to je udaj pro diskutujici kovboje, energetiky zajima cena vs vykon vs kapacita, takze kdys zvazuji ze treba postavej nejakou akumulaci tak prvni na co se kouka je to jaky vykon je potreba v dane lokalite, pak teprve se kouka na cenu a to jakou kapacitu za tu cenu dostanu pro dany vykon…. az pak se resi ze ta kapacita bude potreba treba po dobu rekneme 1 mesice, protoze ja nevim sjme treba nekde za polarnim kruhem a slunce tady mesic nikdo neuvidi ikdyby chtel, a podle toho se nasledne nastavuje to ze to muzi umet treba 0,1MW vykonu prumerne a spickove treba 0,2MW, a tedy musi to mit kapacitu treba 72+MWh, pak se koukne na cenu a podle toho se vybira idelani reseni takove akumulace….u baterii vykon zpravidla problem nebejva, protoze bezne zvladaji v energetice 0,5C, tedy bezproblemu dlouhoddobe odber pulky sve kapacity ve stejnem vykonu na pack, takze se resi pak jen cena a to zda se to tam nekde i vejde

                12. Energetici především musí zaručit, že v zimě budeme mít dostatek zdrojů elektřiny. Akumulace léto / zima je jedna z možností jak toto zajistit. Druhou je brutální předimenzování OZE zdrojů.
                  Akumulaci na pár dní opravdu nemá smysl řešit, tu beru dnes jako vyřešený problém – baterky, přečerpávačky, … Optimalizace co v jakém případě vyjde cenově lépe je už jen technikálie. Bude do toho už jen potřeba nasypat hromadu peněz.

                13. pro P.B…. Mně na tobě Petře baví tvůj absolutně amorální přístup: nechal sis dotací zaplatit FVE, přemýšlíš o jejím rozšíření (pravděpodobně taky zadotovaném)….
                  Ale ve skutečnosti jsi odpůrce fotovoltaiky a požaduješ ukončení dotací a jejich přesměrování… Vše lze lehce dohledat v tvých komentářích..
                  Vážně chceš mít nějaký kredit?
                  U mě teda ne 😜

                14. 1) docela psina sledovat, jak jsi se místo agrumentování přesunul k napadání 🙂
                  2) FYI – na FVE jsem dostal dotaci, pak jsem bez dotace zvětšil baterii a nyní plánuji rozšíření opět bez dotace. Ostatně s ohledem na to, že nadpoloviční část ceny zde bude „konstrukce“ na které ta FVE bude upevněna a kterou bych bez ní neřešil, tak by mi ani dotace moc finančně nepomohla. Pokud by nebyla dotace, tak bych pravděpodobně FVE pořídil o něco později.
                  3) V okamžiku kdy jsem si pořídil FVE, tak jich zde bylo o dost méně a negativa se tolik neprojevovala.
                  4) To že něco využívám by nemělo znamenat, že nevidím negativa. Nejsem odpůrce FVE ale IMHO jsou již dnes natolik levné (a pokud by nebyly tlačeny dotacemi, tak by byly ještě levnější) že bych považoval za správné podporovat větrné elektrárny na úkor FVE.

                15. pro P.B … Zvláštní že ti nešmakuje tvoje vlastní meducína….
                  Nebo ti snad přijde OK obviňovat ostatní z qazi náboženského fundamentalismu???!!! Jen pro to, že má někdo jiný názor na nutnou energetickou evoluci?!!!!
                  Že tě hanba nefackuje srabe…😡

                16. pro P.B. Ještě k tvému bodu č.3) .
                  😃 to si děláš srandu že?😆

              3. Závisí to na tom, jestli jste malospotřebitel, nebo velko. Pokud to první, tak vám baterie přes zimu alespoň sníží ztráty, pokud budete kupovat za spotové ceny. Dnes už jsou na to řídící aplikace, které pracují automaticky. Navolíte jenom vstupní parametry. Velkospotřebitel bude potřebovat nějakou náhradu. Do budoucna to vypadá na vodík. Dokonce si myslím, že to dopadne podobně, jako s plynem. Prostě se přes zimu bude brát ze zásobníků a dovážet. V létě se může vyrábět do zásoby.

        1. Je to záležitost několika posledních let. Spíše byste měl ptát, kolik kapacit bude potřeba vystavět za dalších deset let. Ale nějak to postupuje. Nedávno Austrálie zveřejnila statistiky. Do roku 2022 bylo instalováno asi 1GWh, loni to bylo 2,5 GWh. Ve výstavbě nebo v projektu je dalších asi 12GWh. I když ne všechny projekty budou dokončené letos, tak na zemi, která má jen asi 2,5x víc obyvatel, než ČR, to bude asi docela dost, každým rokem navyšovat kapacitu taky asi 2,5x ne?

        1. Soláry a baterky jsou nám v zimě dost na dvě věci, výroba z FVE je drasticky nižší než v létě, baterky na přenos léto / zima taky tak nějak moc nefungují. Takže leda ty větrníky ale na ty jednak v ČR moc nemáme podmínky (u moře, kde fouká furt je to něco jiného) a druhak jejich výstavba dost vázne. A spotřeba elektriky bude v zimě díky masivní podpoře tepelných čerpadel o dost vyšší.

                1. Kogenerace v kombinaci s tepelnými čerpadly může získat z paliva více než 2x více tepla ve srovnání s lokálními kotlíky. Kotlíky tedy maří potenciál komplexního řešení energetiky. Různá obnovitelná paliva a odpad můžou být řešením poklesu výroby fotovoltaiky v zimě. V přechodném období je také důležité strategicky využívat i neobnovitelná paliva. Plyn je ideální palivo pro kogeneračky a paroplynové elektrárny. Není proto strategické s ním plýtvat přes lokální kotlíky. Z mikropohledu se tedy zákaz plynových kotlíků a požadavek na minimální energetickou účinnost zdrojů vytápění (která je nastavena tak aby to zvládla jen tepelná čerpadla) může zdát jako buzerace Unie, ale z makropohledu, kde úkol zní najít řešení kde vzít nefosilní energii jsou tyto strategické kroky to nejlogičtější řešení.
                  Navíc kogenerace může být řízena jako špičkový zdroj a TČ jako řízený spotřebič a to má další strategické výhody…

                  //www.hybrid.cz/temer-80-cechu-v-uplynule-sezone-setrilo-na-energiich-a-budou-dal/comment-page-1/#comment-310842

                2. @lih. Samozrejme ze kogenerace je idealni reseni. Elektrina a teplo z jednoho zdroje a jeste s velkou ucinnosti spolu s tepelnym cerpadlem. Ale tak rychle se nepodari predelat celou Evropu na kogeneraci. Proto bude plyn v lokalnim kotliku hrat jeste nejakou dobu svou roli. Ja take premyslel o kogeneraci, ale nakonec to padlo, protoze tak mala jednotka pro RD je dost nakladna a FVE je jednodussi. Navic v RD je teplo z motoru dostacujici na vytapeni a pak tepelne cerpadlo uz neni potreba. Kogenerace je dobra u vetsich objektu.

                3. Kogenerace je fajn, ale IMHO až někde od budov velikosti škola, úřad, …, pro rodinný domek si smysluplností jist nejsem. Kogenerační jednotka je mnohem složitější stroj (více CO2 při její výrobě), bude mít častěji poruchy než relativně jednoduchý plynový kotel, její cena proti obyč kotli je astronomická. Aneb pro rodinné domky bez podlahového topení (nutnost vyšší teploty tj. nižší účinnost TČ) by ponechání plynu IMHO smysl dávalo.

          1. Když je z politických důvodů nemožná spolupráce severní a jižní polokoule, nezbývá nám než vyrábět ze sezóních přebytků energetické medium na roztočení turbín v náročném období…
            Plus další věci jako kogenerace, tepelné
            izolace, rekuperace, geotermika atd.. Tady ve vnitrozemí. Na evropském šelfu větrníky, energie z vln, energie z příliv/odliv..
            O energii není nouze, to co nám (vám) chybí, je ochota myslet. 🤯

            1. A tady je klíčová otázka, zda je levnější vyrábět to energetické medium z přebytků v létě nebo postavit jadernou elektrárnu. Sázka na JE je sázka na jistotu, víme, že to bude fungovat. Sázka na výrobu vodíku / plynu je risk, ve velkém to zatím nikdo nikde neprovozuje a zrovna ten vodík je lepší nejprve použít v chemickém průmyslu a teprve až ho bude nadbytek, tak ho začít spalovat.
              Kogenerace – určitě ano, ale dává smysl jen u větších výroben tepla, na doma je to díky složitosti „mašinky“ bohužel nesmysl.
              Tepelné izolace – ano a to díky zelená úsporám IMHO funguje dobře.
              Rekuperace – ano ale zase spíš u větších instalací
              Geotermika – u nás moc podmínky bohužel nejsou, muselo by se vrtat hodně hluboko.

              1. Pro P.B. geotermika začíná od nezámrzné hloubky cca 0,8m…
                Stirlingův motor je složitá mašina, to ano. A přesto se začal jako pohon důlních čerpadel používat ještě před parním strojem…. Takový štěpný reaktor je proti němu úplná brnkačka, každý kutil si ho může uplácat na dvorku hned vedle grilu 😁😆

Napsat komentář