E.ON vyrábí zemní plyn s pomocí obnovitelných zdrojů

redakce - 24 Červen 2015

Čeští řidiči mohou od června tankovat na plnicích stanicích společnosti E.ON vylepšenou verzi stlačeného zemního plynu . Díky využití unikátní technologie WindGas je zemní plyn nově obohacován o další složku vyráběnou výhradně za využití obnovitelných zdrojů.auto test Škoda Citigo CNG

Škoda Citigo G-TEC s pohonem na CNG byla první autem značky Škoda s pohonem na zemní plyn na českém trhu
foto: Hybrid.cz

Společnost E.ON je prvním dodavatelem zemního plynu v České republice, který technologii WindGas využívá také pro český trh. Jejím cílem je dále podpořit ekologické vlastnosti již tak šetrného paliva, jakým stlačený zemní plyn CNG je.

„V případě našeho CNG paliva je do stlačeného zemního plynu, což je zdroj ekologický, avšak neobnovitelný, přidávána složka obnovitelná,“ vysvětluje Jiří Lachout, odborník na alternativní dopravní pohony ze společnosti E.ON Energie a.s.

Technologie WindGas funguje na principu elektrolýzy destilované H2O. Za použití přebytků elektrické energie, která je brána z obnovitelného zdroje v podobě , vzniká štěpením vody vodík a kyslík.

V následujícím kroku zvaném metanizace může vodík reagovat s CO2, čímž vzniká výsledný produkt – metan. Ten tvoří základní složku zemního plynu.

CNG na plnicích stanicích provozovaných společností E.ON aktuálně obsahuje 20 % příměsi WindGas. Zachovává si přitom veškeré vlastnosti běžného CNG.

„Nové palivo má stejné vlastnosti jako běžný stlačený zemní plyn CNG, díky využití obnovitelných zdrojů je však ještě šetrnější k životnímu prostředí,“ vysvětluje Lachout.

Stlačený zemní plyn CNG díky svým vlastnostem produkuje významně méně emisí než dnes běžně používaná paliva jako benzín a nafta, a to v některých případech až o 90 %.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

O tom zadna. Pekne to je popsane v clanku na www.energie123.cz - http://www.energie123.cz/products/eon-energie/ urcite bych se na tuto technologii v budoucnu nespolehal...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak,a uz zacal nekdo sr.t neco "eko"i do plynu?Nekdo se chce napakovat jako s primesovanim do benalu a nafty...Vubec se mi to nelibi.Howgh

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ako plyn do áut nezmysel. Ale ako plyn pre tepelné a plynové hospodárstvo áno. Veď vlastne začala éra výroby plynu online zo slnka a v okamihu sa stávame plynovou veľmocou, ak ovšem presmerujeme všetky financie a sily na toto a dáme ako plynová veľmoc bývanie ľudom takmer zadara. Ovšem hajde stavať nové FVE na opustenej zanedbanej pôde (brown aera), ktoré budú výlučne poháňať výrobu plynu pre sebestačnú krajinu. Teraz sa sociálni demokrati ukážte. Veď to je akoby nám vytryskol nekonečný prameň ropy - ukáže sa , akí sme sami na seba. Tipujem, že vzniknú nové politické strany, ktoré to dajú na 1. miesto spolu s potravinovou sebestačnosťou. Nie je čo riešiť - je to ovšem len prechodná, ale istá fáza, lebo predsa len vyrábame fosílne palivo. Ide o to, aby prechod(ku čistému elektromobilizmu) nebol bolestivý . A v zime sa dá pomocou plynovej sústavy s natlačeným plynom z leta vrábať pomocou KVET elektrina a teplo spolu s účinnosťou cez 90%. Tento model oznámili nemci už v roku 2012 a je to tu. Sme fosílna veľmoc, ak ccheme, len sa to politici musia dozvedieť.

Zkúšam to po Slovenski. Naši politici sa to nechcú dozvedieť.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hoj mor ho detvô môjho rodu. dušu kristu a mne dukáty, boha ti vyhrážam, kým pekne vravím. ...to čo bolo ? (od toho odvodene: čobol)

Tak to bude loupežné přepadení, ale tu první větu nedám. Oni zbojníci byli zbožnější, než dnešní lupiči. :-)

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

moje splodene deti, zautocte na neho. v mene otca i syna i ducha säteho, umri alebo mi daj daňové priznanie.

v podstate ide o baladu o konflikte medzi štátnym úradníkom a nespokojným občanom (občan: volí vo voľbách ktoré vždy vyhrá opačná než volená strana a musí sa podvoliť zákonom za ktoré by nikdy nehlasoval, štát: zastúpenie ľudmi, ktorí nevedia nič robiť ale mali dobré známky v škole a majú súmernu tvár, preto z ních sú politici, etc. poslanci národnej [z]rady )

kto neberie zivot s humorom, zhebne nestastny.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

konecne je tu nieco z coho ma neboli mozog a nechyta sarkazmus. drzim palce, 20% prave teraz v cng je fajn, len tak dalej.

Tohle je snad první průlomová zpráva o smysluplném využití OZE u nás, kterou jsem za posledních nevím kolik let četl. Pokud se povede dlouhodobě tuto technologii uplatnit a rozšířit, tak máme konečně něco, co opravdu dává smysl.
Ještě by to chtělo rozvést, jakou to má účinnost, jaká je cena a velikost (výkon), jak se to dá škálovat a k jakým OZE se to primárně hodí. Předpokládám FVE, VE.

---

hariprasad

Našel jsem toto: Power to gas

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Další krok k využítí OZE. V případě převisu nabídky, když zrovna svítí či fouká, se bude vyrábět CNG pro auta. Co k tomu dodat. Prostě paráda. Větrníky si najednou najdou odbyt i o půlnoci a o svátcích. Metanu je jedno, kdy ho vyrobí. Tak jako tak bude čekat v cisterně. Takže zase o důvod míň proč stavět další bloky JE. Tleskám k dotažení nápadu do praxe...

Stavět za současného celosvětového boomu OZE další bloky JE je nesmysl. Řekl bych, že to ví už i ti, kteří to prosazují. Ale je to výnosný byznys, který zaplatí hlavně poplatník, tak proč do toho nejít i s ohledem na na veřejné mínění, které je (zatím) většinově pro. Dokud se korouhvička neotočí. Pak to bude problém.

---

hariprasad

Obrázek uživatele EKOLO

Rád bych viděl skutečné porovnání emisí na tento zázračný plyn, na "klasický" plyn a na benzin. Má někdo možnost porovnat?

---

Jaromír Vegr - EKOLO elektromobily

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zemní plyn se běžně pálí v domácnostech i bez větrání. Tak předpokládám, že lepší než benzin to určitě o trochu bude.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No, mělo by se tam započítat vše, tedy i emise při výrobě/instalaci větrníků, přeprava vyrobeného výsledného metanu atd. A ještě poznámka, vyplatí se jim to i bez dotací?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

20% uz teraz z veternikov v aute, to je cislo pre ktore su pochybnosti zbytocne.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.