Loňský rok dokázal, že uhlí v Evropě odzvonilo, a obnovitelné zdroje energie se pomalu ale jistě stávají dominantním způsobem výroby elektřiny. Navzdory dozvuků energetické krize obnovitelné zdroje v loňském roce vyrobily 44 % veškeré spotřebované elektřiny v EU, díky čemuž spotřeba fosilních paliv klesla o více než čtvrtinu. Ve světle klimatických závazků je významný i výrazný pokles emisí skleníkových plynů.
Společnost Ember včera zveřejnila údaje, které potvrzují významný pokrok v energetické transformaci Evropské unie v roce 2023. EU loni urychlila odklon od fosilních paliv a zaznamenala rekordní pokles uhlí, plynu a emisí. Fosilní paliva klesla o rekordních 19 % na historicky nejnižší úroveň, když se na výrobě elektřiny v EU podílela méně než třetinou.
V loňském roce klesla výroba elektřiny z uhlí o 26 % a z plynu o 15 %, což představuje největší meziroční pokles v těchto palivech přinejmenším od roku 1990. Od svého vrcholu v roce 2007 se emise v odvětví energetiky snížily téměř o polovinu.
Emise v energetickém sektoru EU by měly v roce 2023 klesnout o 19 %, což je největší pokles v historii. Podle zveřejněných údajů zaznamenalo jedenáct zemí EU rekord v největším procentuálním ročním poklesu emisí CO2 v energetickém sektoru.
V Polsku tyto emise klesly o 15 %, protože výroba elektřiny z uhlí byla nahrazena kombinací většího množství větrné, solární energie, plynu, většího dovozu elektřiny a nižší poptávky. V České republice klesly emise v energetice o 16 % v důsledku nižšího vývozu elektřiny z uhlí, ale také restartu obnovitelných zdrojů energie, zejména fotovoltaiky.
Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny vzrostl na rekordních 44 % a poprvé překročil 40 %. Tento růst obnovitelných zdrojů energie byl tažen větrnou a solární energií, které v roce 2023 vyrobily rekordních 27 % elektřiny v EU a dosáhly historicky největšího ročního přírůstku výkonu.
Kromě toho dosáhla výroba větrné energie významného milníku a poprvé překonala výrobu elektřiny z plynu. Česko loni dosáhlo po dekádě stagnace téměř gigawattového růstu solárních elektráren. Data roční výroby ukazují, že solární elektrárny vyrobily meziročně o cca 16 % čisté elektřiny více. Přispěl k tomu hlavně nárůst instalovaného výkonu fotovoltaiky, a to zhruba o 40 %.
„Výrazný nárůst instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů dokazuje, že cíle pro rok 2030 mohou být mnohem ambicióznější, než jsme si ještě donedávna mysleli. Evropa zažívá doslova energetickou revoluci a Česko nesmí být pozadu. Navýšení cílů českého klimaticko-energetického plánu na 33 % zelené energie do roku 2030 by měl být jen začátek a je na čase se začit připravovat i na další milníky, jako je například právě schválený pokles emisí do roku 2040 o 90 %,“ upozorňuje Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Kombinovaná výroba větrné a solární energie vzrostla v Evropě o rekordních 90 TWh a instalovaný výkon o 73 GW. Solární energie pokračovala v silném růstu s 56 GW dodatečné kapacity v roce 2023 ve srovnání se 41 GW v roce 2022 (+37 %).
„Údaje za rok 2023 přinášejí povzbudivé zprávy o potenciální rychlosti zavádění obnovitelných zdrojů. Ambice EU dosáhnout do roku 2030 alespoň 45 % obnovitelných zdrojů znamená téměř zdvojnásobení současného podílu. Cíle členských států stanovené v jejich národních plánech v oblasti klimatu a energetiky však v současné době k naplnění této ambice nestačí. Všechny země Visegrádské čtyřky mají nižší cíle pro podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030, než doporučuje Komise, a neodrážejí tak možnosti, které jsou v současné době k dispozici,“ dodává konzultantka Aliance pro energetickou soběstačnost Tatiana Mindeková.
S rostoucím podílem větrné a solární energie budou sítě, skladování a další nástroje umožňující flexibilitu systému nabývat na významu. Modernizace sítí je však nutná i kvůli stárnoucí infrastruktuře, zejména ve střední a východní Evropě. Přibližně třetina evropské sítě nízkého napětí je starší než 40 let a do roku 2030 se tento podíl zvýší na 55 %.
Kromě růstu čisté energie přispěla k poklesu výroby elektřiny z fosilních paliv také klesající poptávka po elektřině. Poptávka v roce 2023 klesla o 3,4 % oproti roku 2022 a byla o 6,4 % nižší než v roce 2021, kdy začala energetická krize. Analýza zaznamenala snížení měsíční spotřeby elektřiny ve většině členských států. Toto snížení bylo způsobeno nejen vysokými cenami elektřiny, ale také opatřeními v oblasti energetické účinnosti, jako je zateplování budov.
Ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 potvrdila, že závislost na fosilních palivech vytváří obrovská ekonomická a bezpečnostní rizika. Údaje z roku 2023 však ukazují, že EU se z negativních dopadů této závislosti poučila a členské státy dosáhly značného pokroku v transformaci energetického sektoru.
zdroj: tisková zpráva
Stejně jako průmyslová výroba. A není to korelace, ale kauzalita.
Takže si to shrneme. Jaderná energetika se po roce 2022 vrátila v roce 2023 k normálu. Vodní elektrárny se po extrémním suchu v západní Evropě v roce 2022 vzpamatovaly a vyrobily více elektřiny. Nainstaloval se rekordní objem větrných a fotovoltaických elektráren. Ve velkém se kvůli cenám fosilních paliv investovalo do energetické účinnosti.
Ale běhna v tom má jasno, za všechno může teoretický rekordní pokles průmyslové výroby. A to prosím v situaci, kdy ještě nebyla publikována žádná data za celý rok 2023 a data za prvních 10 měsíců ukazují na stagnaci.
Suma, sumárum, běhna zase kecá.
Pokles průmyslové výroby je fakt a je to pozitivní zpráva, protože se tak dříve podaří splnit klimatické cíle.
prumyslova vyroba je jen takova oberlicka pro plebs ktery musi nekomu tleskat na demoskach
ciste prakticky, to ceho se v Evrope obava spousta lidi je veskutecnosti totalni nesmysl, takova ty hesla ze „Cinani Vam vezmou praci“ jsou veskutecnosti hesla pro mocipany co vlastni ty vyrobni podniky, protoze pokud chce Cinan nejak dobit Evropu, musi si tady ty podniky bud postavit nebo si je tady koupit, takze o praci ti dole opravdu nepridsou kvuli Cinanovi, tak jako o praci neprisli ani kdys do Evropy dorazili Korejci a predtim Japonci
ti dole o praci postupne prijdou diky automatizaci a zjednodusovani vyrobi s kazdou novou generaci te vyroby, a to je celosvetovej trend, ne Cinskej nebo elektromobilni, s cim sse poji i pokles te prumyslove vyroby, proste dneska je ta vyroba rychlejsi efektivnejsi a levnejsi nez pred 20-30-40-50 lety, a tam kde se zaspalo, tam jsou problemy ze je to dnes nekonkurenceschopne ….jako proc v Liberty „pracuje“ 6300 lidi? proc to jeste neni z vetsi casti automatizovane? no protoze majitel chtel vydelavat miliardy a tak neinovoval a nechalo se to 20 let ladem az do bodu kdy to neni konkurenceschopne naprosto v nicem, tam kde konkurence ma svoji vlastni elektrarny a automatizovala, tam Evrospke podniky elektrinu kupujou od obchodnika s elektrikou a i blbej jerab obsluhuje „Franta“ co ho obsluhoval pred 40 lety kdys tam po skole nastoupil,…… mezitim konkurence si postavila vlastni elektrarnu, a co slo tak automatizovala a ty „Franty“ postupne zredukovala na ctvrtinu
Jen detail, Liberty krachuje, protože to je podnik, který jeho majitelé vydojili do sucha. Jenom kasírovali dividendy a vyváděli zisk pryč. Do výroby se zpět prakticky neinvestovalo. No, a první krize ukázala, že z té fabriky už zůstala akorát prázdná schránka.
O pár kilometrů vedle jsou Třinecké železárny, které jejich majitel do sucha nevydojil a i když zažívají těžké časy, znamená to jen to, že majiteli negenerují nějaký extra velký zisk, za pár let zase budou.