Elon Musk: Rivian i Lucid míří ke krachu

V rozhovoru pro Tesla Silicon Valley Owners Club aktuálně Elon Musk řekl, že americké automobilky Rivian a Lucid míří ke krachu.

Nadšenecký klub Tesla Silicon Valley Owners Club dostal možnost obsáhlého rozhovoru s Elonem Muskem, šéfem společnosti Tesla. Povídali si o obrovské spoustě věcí, mimo jiné začátcích Tesly, problematice dodavatelských řetězců, spolupráci s Daimlerem atd. atd. Zatím jsou k dispozici dva dvouhodinové díly.

V tom nejnovějším druhém se Elon Musk zmiňuje také o své konkurenci v podobě společností Rivian a Lucid. Rivian předběhl Teslu, když uvedl na americký trh první plně elektrický pick-up truck Rivian R1T a nyní připravuje SUV R1S. Zatím ale vyrobil a prodál jen pár tisíc aut.

SOUVISEJÍCÍ: Rivian postaví další továrnu za $5 mld. v Georgii

Firma má obrovské ztráty (-$1,5 mld. za 1. čtvrtletí 2022) a pokud se jí nepodaří získat další peníze od investorů, zbankrotuje. Velmi podobně je na tom i Lucid. V tomhle má tedy Elon Musk pravdu. Na druhou stranu, v přesně stejné situaci byla ve své době také samotná Tesla.

Rivian zatím sice prodělává na každém prodaném elektromobilu, ale zároveň má za sebou bezednou peněženku jménem Amazon, investoval do něj také Ford a mnozí další. Díky tomu má dnes k dispozici v hotovosti asi $16 mld., které ho nějakou chvíli udrží nad vodou. Elon Musk tak jen řekl, co je zjevné: Rivian musí začít vyrábět a prodávat mnohem víc při rapidním snížení výrobních nákladů. Čemuž ovšem nejde moc dobře naproti nedávným zvýšením cen. Jenže i tady se dá kontrovat, že ceny aktuálně zvyšují úplně všichni.

Jak upozorňují redaktoři Electrek.co, kteří měli možnost si elektromobily Rivian i Lucid už vyzkoušet, obě firmy mají skvělé produkty. Ale Muskovy pesimistické komentáře prostě nejsou na místě. Ačkoliv Musk dlouhodobě tvrdí, že konkurenci v elektromobilitě chce, faktem je, že právě tahle konkurence už začíná v globální elektromobilní štafetě pomalu dobíhat jednokolový náskok, který si Tesla díky dekádě náskoku nahnala.

zdroj: Electrek

Tři komentáře u “Elon Musk: Rivian i Lucid míří ke krachu”

  1. „Na druhou stranu, v přesně stejné situaci byla ve své době také samotná Tesla.“

    Áno, aj Tesla bola v rovnakej situácii, ale v celkom inej dobe – v tom čase skoro žiadna automobilka elektromobily nevyrábala, nebola pandémia, explózia cien surovín, kríza dodávateľských reťazcov, útok na Ukrajinu, inflácia, záplava čínskych elektromobiliek…

Napsat komentář