Elon Musk představil prototyp vesmírné lodi Starship, se kterou chce doletět na Měsíc i Mars

V den 11. výročí dosažení orbity společností SpaceX představil její majitel Elon Musk vesmírnou loď Starship Mk1. Chce s ní kolonizovat Sluneční soustavu.

Vesmírná loď Starship má být schopna vynést do vesmíru až 100 pasažérů, případně až 100 tun nákladu na povrch Marsu nebo Měsíce.
foto:

V malé vesničce Boca Chica na samotném jihu amerického státu Texas byl v náš svátek Sv. Václava představen první prototyp vesmírné lodi Starship společnosti SpaceX. Druhý, označovaný jako Mk2, se staví na Floridě.

Obě vycházejí z prototypu Starhopper, jehož konstrukce začala začátkem prosince 2018 a byla dokončena 10. ledna 2019. Válec s výškou 39 metrů a průměrem devět metrů s přistávacíma nohama se začal úspěšně testovat letos v březnu.

Starship Mk1 má taktéž průměr 9 metrů, výška je ale 55 metrů. Prázdná loď váží 200 tun, celková hmotnost včetně paliva bude 1400 tun. O pohon se starají tři raketové motory Raptor.

Nyní mají podle Elon Muska rychle následovat prototypy číslo tři, čtyři a pět. S posledními dvěma jmenovanými už by měly probíhat orbitální testy, a to dokonce snad už v polovině příštího roku.

Vesmírná loď Starship a v pozadí měsíční základna.

Vesmírná loď Starship a v pozadí měsíční základna.
foto: SpaceX

Starship je nicméně až druhý stupeň nově plánované generace nosičů společnosti SpaceX. První stupeň neboli „booster“ s názvem Super Heavy má být vysoký až 68 metrů. Dokáže odstartovat až s celkovou hmotností 3300 tun.

K pohonu využívá, stejně jako Starship, tekutý metan a tekutý kyslík. Pohánět jej bude až 36 motorů Raptor. Stejně jako Starship, bude i Super Heavy umět přistát zpět na zemi (nebo na jiném tělěsu).

SpaceX

41 Comments on “Elon Musk představil prototyp vesmírné lodi Starship, se kterou chce doletět na Měsíc i Mars”

      1. Stovky lidí na Mars? To tam budou lítat sebevrazi? Vždyť
        Stovky lidí na Mars? To tam budou lítat sebevrazi? Vždyť se tam za chvíli zcvoknou. Při vší úctě k panu Muskovit mi tyhle jeho lety na Mars připadají megalomanské. Ale vím že tady je pro většinu Musk superman který dokáže co si zamane. Jak říkám, přeji hodně štěstí, bude ho potřebovat.

          1. A jak nas prosim zachrani par lidi na Marsu. Za nekolik
            A jak nas prosim zachrani par lidi na Marsu. Za nekolik desitek ci stovek let mozna….ale i tak. Navic Hawking taky rikal ze musime na Mars protoze hrozi vyhynuti diky treba epidemiim nebo valkam. No to jako chtel rict ze na Marsu az tam bude lidi dost valky ani epidemie nebudou?

            1. Desitek ci stovek? No to je super ale přece ne? Co je par
              Desitek ci stovek? No to je super ale přece ne? Co je par desitek ci stovek let v 13milardach? Az budou lidi na marsu tak epidemie a valky sice budou, nicmene sance ze se vyhubi lide na Marsu i Zemi zaroven je mensi nez ze se vyhubi jen ma Zemi. A vo tom to je.

            2. Jednoho dne příjde katastrofa, která lidstvo na zemi
              Jednoho dne příjde katastrofa, která lidstvo na zemi vyhubí. To není strašení. To je statistický fakt. Může to být za 100 let, za 1000 let nebo 100.000 let. Ale jednou to přijde. Je dobré mít alternativu. A teraformace Marsu je jasnou volbou. Teraformace je dlouhá cesta – na celá staletí. Ale někde a někdy se na té cestě musí udělat první krok.

          1. Treba z toho ze se nebudou moci jit volne projit travou kam se
            Treba z toho ze se nebudou moci jit volne projit travou kam se jim zachce. Najdete si nekde na internetu informace o tomhle. Neni to tak jednoduchy jak se zda. A to pisu jako clovek ktery povazuje pristani na Mesicu za nejvetsi uspech lidstva. A o letech do vesmiru toho vim celkem dost.

            1. A jak asi tak myslíš, že budou vybírat potencionální
              A jak asi tak myslíš, že budou vybírat potencionální kolonizátory? Že je do rakety natahají z nejbližšího baru a odpálí je do oblak dříve než stačí vystřízlivět?

              Spíše bych očekával, že to budou pečlivě vybíraní jedinci. Nejlepší ve svých oborech, kteří za sebou budou mít mnohaletý výcvik, včetně náročných psychotestů. Astronauty pro roční pobyt na ISS taky nevybírají na pracáku.

        1. Ľudia nie sú problém.
          Ak bude riziko úmrtia pod 1%, čo je

          Ľudia nie sú problém.
          Ak bude riziko úmrtia pod 1%, čo je myslím úplne akceptovateľné, vzhľadom na fakt, že letíš na kontrolovanej explózii, tak tých dobrovoľníkov budú doslova milióny.

          Nie, problém je chýbajúce zázemie. Na to, aby na Marse ľudia prežili, treba vcelku dosť veľa equipmentu.
          Ja neviem, či NASA niečo podobné vyvíja, alebo sa sústreďuje čisto len na G-FLOP a návrat na Mesiac.
          Ale SpX potrebné zariadenia zrejme nevyvíja, už by sme o nich počuli.

          A úplne najväčší problém sú financie.
          Misia na Mars určite bude stáť 50-100 mld.

          Ak neprispeje NASA (a to vôbec nie je isté, keďže NASA stavia konkurenčný systém), tak bude len veľmi ťažké zohnať potrebné financie.

            1. To je možné.
              Dopredu sa to odhaduje ťažko. V podstate

              To je možné.
              Dopredu sa to odhaduje ťažko. V podstate jediné dva indikátory, sú tieto:
              – death-rate bol ku koncu 2018 podľa wikipedie 3.2%. Čiže 3.2% všetkych astronautov, ktorí doteraz leteli, to neprežili.
              – smrteľná nehoda sa nestala od 2003tieho.

              Riziko asi bude vyššie prvých pár rokov, kým bude Raptor a celý Starship ešte relatívne nová technológia.
              Ale v prvých rokoch tým beztak bude lietať hlavne materiál, a nejakí astronauti.

              Turisti prídu až v neskoršej fáze, ak sa jej vôbec dočkáme.

        1. Tesla s tím nemá nic společného. SpaceX vynáší
          Tesla s tím nemá nic společného. SpaceX vynáší satelity, připravuje komunikační satelitní síť Starlink, vynáší náklad na ISS a bude vynášet i lidi od přístího roku. Bude tady Deep Space Gateway a vesmírný turismus viz. Yusaku Maezawa.

          Navíc ty náklady nejsou zase tak šílené. Vývojové náklady 2-3 miliardy dolarů. A pokud se to povede a SpaceX bude mít prostředky pro vynášení lidí na Mars, tak se NASA tuze ráda připojí k projektu a všechno mu to zafinancují.

  1. Pozeral som tu prezentaciu v priamom prenose. Za mna super, aj
    Pozeral som tu prezentaciu v priamom prenose. Za mna super, aj ked samozrejme niektore Muskove vyroky ohladom terminov beriem s veeelkou rezervou. Aj napriek tomu je vsak jediny, ktory ma za sebou vysledky, o ktorych sa mnohym moze len snivat.

    1. Musk je velký optimista. Asi by nikdy nezaložil SpaceX a
      Musk je velký optimista. Asi by nikdy nezaložil SpaceX a Teslu, kdyby nebyl 🙂

      Ale co se týče Starshipu, tak jsou dokonce v předstihu před původním termínem. V roce 2019 měli provádět jenom krátké skoky a v roce 2020 letět do větších výšek a nejdříve 2021 zkusit cestu na orbitu. Přitom ještě letos chcou letět do 20km a příští rok se pokusí dostat na orbitu.

      Tak hodně štěstí.

      1. Mne sa najme paci jeho kompletne prevratena filozofia alebo
        Mne sa najme paci jeho kompletne prevratena filozofia alebo pristup na mnoho veci, ktore dodnes mnohi povazuju za standard alebo „tak to ma byt“. Nema. Nemusi.
        Musk pride, kompletne prevrati vsetky zauzivane sposoby a ejhla, ono to funguje!

        „the best part is no part, the best process is no process, it weights nothing, it cost nothing, can’t go wrong“
        „The thing I am most impressed when I have design meetings at SpaceX is what did you undesigned. Undesigning is the best thing“

        Trochu mi to pripomina minimalisticky vizonarsky pristup S. Jobsa. Ten tiez z dizajnu a funkcii produktov nekompromisne vyhadzoval vsetko co nebolo bezpodmienecne nutne a aj to malo co ostavalo, zjednodusoval na minimum.

Napsat komentář