Elektromobil s dojezdem 3600 km? Vyrábět ho chtějí v Ománu

Střední východ si svého oceánu ropy užívá. Staví největší architektonické divy světa, jako je třeba Burj Dubaj, nejvyšší budova světa. A teď sní o elektrickém autě, které ujede 3600 km.   

Ačkoliv to celé vypadá jako velké science fiction, zprávu zcela vážně přinesly Times of Oman. Za projektem stojí Sultan bin Hamad Al Amri, šéf společnosti Noor Majan.

Jeho vysněný elektromobil dokáže jet 3600 km bez zastávky na jediné nabití a nepotřebuje žádnou udržbu po dobu 21 let. Má jít o luxusní auto vybavené solární klimatizací běžící 24 hodin denně. Samozřejmostí jsou masážní sedačky.

„Části auta, včetně motoru o výkonu 800 koní, jsou vyráběny v Japonsku, Americe, Německu a Hong Kongu,“ sdělil Al Amri zmíněnému listu. Na svůj nápad prý přišel v Londýně v roce 2008, když viděl elektrická vozítka Reva.

O projekt má údajně zájem dokonce i ománská vláda. Al Amri údajně už jen čeká na kývnutí královské ománské policie, aby mohl snové auto začít vyrábět. Na závěr neuvěřitelného příběhu a jako jakýsi hřebíček do rakve už přidáme jen to, že podle Al Amriho auto dokáže jezdit rychlostí 730 km/h, nicméně bude omezena na 280 km/h.

Příliš časté kouření hašiše jak je vidět průzračnému pohledu na realitu příliš neprospívá. Je sice pravda, že už koncem 50. let přemýšlela automobilka Ford o nukleárním modelu Ford Nucleon (na obrázku), nicméně projekt nikdy nepřekročil stádium makety.

3 Comments on “Elektromobil s dojezdem 3600 km? Vyrábět ho chtějí v Ománu”

  1. Nie je to tak davno, ked sa
    Nie je to tak davno, ked sa za buducnost dopravy povazovali vznasadla. kede uz nacrieme trochu do toho sci-fi. Problem s nimi bol asi v tom, ze na udrzanie nad povrchom spotrebuju asi podobne mnozstvo energie, ako vrtulnik. Keby sa tento problem nejako vyriesil (na vznasanie nad zemou by sa pouzival nejaky plyn, alebo teply vzduch, tak by v tom mohla byt buducnost. Navyse by sa usetrili miliony na stavbu ciest, zeleznic, atd. Rad by som si precital nejaky zaujimavy clanok o tom, ci sa so vznasadlami este pocita.

    1. Vznášedlo ani omylem
      Vznášedlo ani omylem nepotřebuje tolik energie jako vrtulník. Je častý omyl že je „natlakovaný“ celý prostor pod vznášedlem, ono jde ale jen o dutou zástěru ve které je proud vzduchu. Ostatně podívej se na vojenská vznášedla vážící desítky a stovky tun, takový vrtulník bys do vzduchu fakt nedostal.

      Ale máš pravdu že vznášedlo má řadu problémů díky kterým je v reálném provozu nepoužitelné – brždění, přesné zatáčení, jízda do kopce…

Napsat komentář