Elektromobil Rivian R1S už míří k zákazníkům

Je tomu pár týdnů, co jsme psali, že Rivian předběhl Teslu a elektromobily Rivian R1T už sjíždějí z výrobní linky. Kromě něj už ale začal vyrábět také své SUV – očekávaný elektromobil Rivian R1S.

Zatím jde o jednotky kusů jak v případě Rivian R1T, tak R1S. První kus z továrny Rivian ve městě Normal, IL, putoval k šéfovi firmy RJ Scaringovi. Plný náběh výroby očekává Rivian během prvních měsíců příštího roku. Právě škálování výroby je jednou z nejtěžších překážek, kterým musí nové automobilky čelit. „Pekelnými týdny“ si musela projít také Tesla při rozjezdu výroby elektromobilu Tesla Model 3.

Továrna Normal má instalovanou výrobní kapacitu 150 000 elektromobilů ročně. Časem je v plánu rozšíření na 200 000. To zahrnuje jak elektromobily Rivian R1T a R1S, tak i elektrické dodávky Rivian EDV pro Amazon. V roce 2021 ale vyrobí Rivian nejspíš do 1000 kusů aut. Nově firma oznámila, že postaví další továrnu za $5 mld. v Georgii.

Rivian R1S, plně elektrické SUV, nabízí kapacitu baterie 135 kWh (7776 článků 2170 Samsung SDI, napětí 459 V, kapacita 360 Ah), dojezd 508 km a zrychlení 0-96,5 km/h za 3,0 sekundy. Nabíjet umí palubní nabíječkou 11,5 kW AC nebo 210 kW DC. Utáhne až 3493 kg. Specifikacemi podobný pick-up truck Rivian R1T byl aktuálně vyhlášen autem roku magazínu Electrek.co. Obě auta Rivian začne příští rok prodávat také v Evropě.

zdroj: InsideEVs, Teslarati

18 komentářů u “Elektromobil Rivian R1S už míří k zákazníkům”

  1. Rivian vyrobil jednotky kusov, jeden poslal riaditeľovi a tým predbehol Teslu? To je zaujímavé, ako túto propagačnú hru na rozbeh výroby novinári papajú. Burza ju nepapá, akcie Rivianu sú na tom dosť biedne. Pre porovnanie by bolo dobré aj napísať, kedy a koľko jednotiek kusov Cybertrucku vyrobila Tesla a komu ich poslala. Možno by sme zistili, že Tesla predbehla Rivian a nie naopak. A určite by bolo dobré pre porovnanie aj uviesť, koľko má predobjednávok Tesla na Cybertruck (1,2 mil.) a koľko Rivian (55 tisíc).

    https://elektrickevozy.cz/clanky/tesla-cybertruck-bori-veskere-hranice-predobjednavky-jsou-jak-utrzene-ze-retezu
    https://www.trend.sk/spravy/vyrobca-elektromobilov-rivian-ide-burzu-predal-akcie-11-9-miliardy-dolarov

    1. 🙂 Taky šťastné a požehnané. Jsem v Indii, tady se na BEV taky zatím moc nehraje, respektive to ani nepoznám, protože neznám značky a nemám čas se dívat, co má výfuk a co ne. Auta to kupodivu moc nesmrdí. Nevím, jak to Indové dělají, ale žijeme v podstatě na vesnici a například motorky jsou pomaloběžné malé kubatury, víc jak 50 km/h s tím stejně nikdo nejede. Ono to většinou ani nemá smysl, jinak byste pořád jen cvakal zuby. Jsou tiché a taky nesmrdí. Cena? Za asi 20 000 ₹ máte lehce ojetou dobrou motorku (vydělit třemi, aby to bylo v korunách).

Napsat komentář