Elektromobil Renault Zoe to má spočítané, nahradí ho Renault 5

Renault Zoe, momentálně jeden z nejprodávanějších evropských elektromobilů, se bude prodávat jen do roku 2024.

Elektromobil Renault Zoe patří zejména díky své ceně k nejprodávanějším autům do zásuvky v Evropě.
foto: Renault

Luca de Meo, šéf Renaultu, aktuálně potvrdil, že elektromobil Renault Zoe už nebude obnoven v další generaci. Přitom jde o jeden z aktuálních hitů evropského trhu s elektromobily.

Například jen v červnu 2021 prodal Renault celkem 13 004 elektromobilů po celém světě (meziročně +6 %). Elektromobily tvořily 8 % celkových globálních prodejů značky (13,8 % v Evropě). Letos zatím Renault prodal 50 500 elektromobilů (meziročně +19 %).

Jen za červen 2021 prodal Renault 8691 elektromobilů Zoe – tvořily tedy naprostou většinu prodejů aut do zásuvky této značky. Jde ale o meziměsíční pokles o 21 %. Celoročně má Zoe na kontě už 32 929 prodaných kusů (-14 %).

Dalších 3191 kusů zajistilo Twingo Z.E. (za rok má už 11 554). Renault Kangoo Z.E. si připsal 1100 prodaných kusů (5859).

Elektromobil Renault Zoe byl v první generaci uveden už v roce 2012. Následně několikrát obnoven, až minulý rok konečně přišla na trh regulérní druhá generace s 52kWh baterií a velmi zajímavou cenou. Jenže i ta rychle zastarává, zejména v konkurenci elektromobilů z Jižní Koreje, USA a Německa.

Renault proto plánuje, že Zoe nahradí modelem Renault 5, který už bude postaven na nové alianční platformě CMF-EV. Renault funguje v alianci Renault-Nissan-Mitsubishi. Výsledkem mají být výrazně nižší náklady – podle některých zdrojů až o třetinu.

Prvním elektromobilem postaveným na nové platformě CMF-EV bude nový Renault Mégane. Kromě toho jsou v přípravě už zmíněný Renault 5, ale také Renault 4 a další modely značky Alpine. Do roku 2030 mají elektromobily tvořit 90 % prodejů Renaultu.

6 komentářů u “Elektromobil Renault Zoe to má spočítané, nahradí ho Renault 5”

  1. Druhá generace……Jenže i ta rychle zastarává, zejména
    Druhá generace……Jenže i ta rychle zastarává, zejména v konkurenci elektromobilů z Jižní Koreje, USA a Německa……..A to si Renault myslí,že Renault 5 bude v roce 2024 nějaká technologická pecka? S jejím designem a ,,velikostí“ už nikoho neosloví. Předpokládám,že v době jejího příchodu už bude mít každá značka mnohem více modelů elektrifikovaných. Zoe se prodávalo, protože malých elektrických aut do města příliš nebylo a byly na něho štědré dotace. Situace se ale mění. Plusové body v druhé generaci Zoe dává jeho kapacita baterie. předpokládám však, že za tři roky to může být už málo. Mám obavy,že reinkarnace Renaultu 5 bude šlápnutí vedle.

Napsat komentář