Elektrokolo Riide: Za málo peněz hodně muziky

Americký start-up Riide představil stejnojmenné elektrické kolo. Podle firmou zveřejněných informací má elektrokolo nabízet bezkonkurenčně nejlepší poměr mezi výkonem, nízkou hmotností a cenou. Zda kolo uvidíme na cestách záleží na široké veřejnosti, která má firmě finančně pomoci s rozjezdem sériové výroby skrze oblíbený Kickstarter.

Elektrokolo Riide se snaží získat peníze skrze crowdfundingový nástroj Kickstarter, který už takto pomohl stovkám projektů
foto: Riide

V cyklistice více než jinde záleží na hmotnosti. Cyklisté neváhají investovat tisíce korun do úspory každého gramu svého jednostopého miláčka. Lehčí kolo se jednoduše mnohem lépe ovládá a šetří drahocennou energii jezdce (případně baterie).

Stejně to platí i u elektrických kol. Bohužel, běžná elektrokola dnes mají hmotnost 20 kilogramů a výše, tedy dvojnásobek oproti klasickým kolům bez příšlapu. Dají se koupit i speciály s nízkou hmotností, ale pro ty si musíte sáhnout výrazně hlouběji do kapsy.

Riide

Riide
foto: Riide

Elektrické kolo Riide na trh přináší skvělý poměr mezi hmotností a cenou. Kolo váží pouze 16 kilogramů. Riide přitom kolo nabízí na americkém trhu za 1799 dolarů (36 000 Kč).

Základ tvoří originální hliníkový rám. Nehledejte zde karbon, titan nebo jiné „exotické“ a patřičně drahé materiály. Ve spodní rámové trubce je usazena li-ion baterie o vcelku běžné kapacitě 324 Wh.

Riide
video: Kickstarter

Srdcem kola je elektrický motor o výkonu 350 W ukrytý v náboji zadního kola. Kolo má tři módy jízdy – šlapání, jízda pouze s elektromotorem (max rychlost 32 km/h) a asistované šlapání. Maximální dojezd kola při čistě elektrické jízdě je 32 až 40 kilometrů. Dobití baterie trvá dvě až tři hodiny.

Kvůli uspoře hmotnosti a ceny má kolo jen jeden převod. Avšak pro městské kolo, jakým Riide je, to není příliš na škodu. Při jízdě do kopce navíc vždy můžete povolat na pomoc elektromotor.

Kolo Riide je zatím ve fázi prototypu. Zakladatelé projektu, Jeff Stefanis a Amber Watson, nyní propagují svůj výrobek na stránce Kickstarter. Zdá se, že potenciální investory z řad široké veřejnosti kolo Riide již zaujalo. Veřejnost totiž firmě Riide přislíbila už 87 000 dolarů z 50 000 požadovaných.

Riide

5 Comments on “Elektrokolo Riide: Za málo peněz hodně muziky”

 1. S tim Made in USA opatrne..
  S tim Made in USA opatrne.. tyto ramy jsou běžně k vidění ve fabrikách spíše na východ 🙂 A UM motor a použité baterie jsou čínské jakbysmet. Takže jestli autoři tohoto projektu potrřebují 50K USD (a dostali uz 117) na „tooling“ tak je ten projekt trochu fake.

 2. Nevím, jestli je tak
  Nevím, jestli je tak revoluční. Správně píšete, že podobná kola váží 20+ kg. Jenže tohle nemá přehazovačku, světla, blatníky, kryt řetězu a další vybavení, takže pro městské použití nic moc. Naopak gramaři, kteří si připlácí za ultralehké silničky to mají většinou jako sportovní prostředek a nepotřebují motor.

  Myslím, že na Kickstarteru jsou zajímavější projekty jako Copenhagen Wheel nebo FlyKly Smart Wheel (který mimochodem vybral sedminásobek požadované částky).

  1. Bohužel, linky na externí
   Bohužel, linky na externí zdroje mají tu kritickou nevýhodu, že tyto mohou v průběhu času mizet. Články potom obsahují nefunkční odkazy, které znepříjemňují život jak čtenářům, tak i samotnému serveru. Máme s tím praktickou zkušenost z článků z minulých let, ze kterých musíme často pracně staré odkazy odstraňovat. Proto se – i přes některé výjimky – klaníme spíš k tomu takovéto odkazy do článku nevkládat. Ostatně, pro zvídavého čtenáře bezesporu není problém napsat do adresního řádku „kickstarter.com Riide“ načež se ocitne pouhý jeden klik od požadovaného obsahu.

Napsat komentář