Elektrické surfařské prkno ZIPPY ze Španělska

Poháněná surfařská prkna jsme poprvé mohli vidět již před deseti lety. Díky pokroku v technice se postupně objevují čím dal pokročilejší konstrukce. Poslední novinkou je elektricky surfařské pohaněné prkno ZIPPY od španělské firmy Aquila.

Surfařské prkno řady ZIPPY s elektrickým pohonem
foto: Aquila

Bizintek Innova je vývojová a inženýrská společnost specializující se na elektroniku. Firma před několika lety začala pracovat na projektu elektrického pohonu využitelného pro vodní sporty.

Vedení Bizintek Innova si během testování všimlo mezery na trhu, v podobě chybějícího výkonného a kompaktního elektricky poháněného surfařského prkna. Vznikla tak dceřiná společnost Aquilla, která připravuje řadu elektrických surfařských prken ZIPPY.

„Testovali jsme nízkonapěťovou výkonovou elektroniku, řízení motoru a řídící systémy LiPo baterie, abychom získali know-how potřebné k poskytování vývojových služeb pro zákazníky elektrických dopravních prostředků,“ vysvětluje Iñigo Sobradillo Benguría, generální ředitel Aquia. „Hledali jsme aplikaci pro testování a řekli jsme se, že využít prkno pro surfování bude velkou výzvou. Když jsme testovali první prototyp na pláži, lidé byli ohromeni a přišli se zeptat, kde si mohou prkno koupit. Uvědomili jsme si, že by to mohla být příležitost pro produkt.“

Vzhůru na vodu
video: YouTube

Díky pokroku v technice a především v konstrukci baterie má ZIPPY plně integrovaný elektrický pohon. Surfař se může prohánět po vodní hladině rychlostí několik desítek kilometrů za hodinu bez hluku a emisí. Jak to celé funguje?

„Vodní pumpa nasává přední části vodu a vytlačuje ji zadní tryskou ven, čímž dává desce potřebný tah,“ vysvětluje Benguría. „Tah je regulován pomocí bezdrátového dálkového ovládání a deska se otáčí jako surfovací prkno.“

Vodní pumpa je originální konstrukcí speciálně navržená firmou Aquila pro vodní sporty. Aquila ji označuje jako „lehký, výkonný a plně integrovaný pohonný systém.“

ZIPPY

Blade, Carver, Manta
foto: Aquila

V současnosti jsou vyvíjeny tři verze prkna ZIPPY. Základní provedení Manta pro začátečníky umožní surfaři se prohánět rychlostí 31 km/h. Baterie dovolí až 30 minutové rejdění na vodní hladině.

Carver je určen pro vysokorychlostní vodní slalom. Maximální rychlost je slušných 71 km/h, což už je rychlost, při které je náraz do vody opravdu cítit. Výkonný pohonný systém (tah 330 N) však snižuje dobu jízdy na 20 minut.

Pro freestyle jezdce je určen nejmenší a nejlehčí model Blade zaměřený na maximální ovladatelnost. Rychlost je omezená na 56 km/h. Výkon pumpy je 360 N a kapacita baterie pak postačí na 20 minut dlouhou jízdu.

Jaké jsou ceny? Základní Manta přijde na 2800 euro (77 000 Kč), Carver na 3300 euro (91 000 Kč) a Blade na 2900 euro (80 000 Kč). Má někdo zájem rejdit na českých rybnících, jezerech anebo přehradách?

Čtyři komentáře u “Elektrické surfařské prkno ZIPPY ze Španělska”

  1. Tak to jsou skoro na 1/3
    Tak to jsou skoro na 1/3 ceny konkurence. Jakou to má kapacitu baterky a je lehce výměnná za druhou baterii?. Pokud ano, tak do toho jdu. Jestli Blade umožňuje jezdit i menší rychlostí po delší dobu, tak je to nejlepší volba pro běžné rekreační blbnutí.

Napsat komentář