Elcano – robotická tříkolka se spotřebou 0,2 l/100 km

Tým vědců, inženýrů a nadšenců se v rámci projektu Elcano snaží postavit robotickou elektrickou tříkolku. Výjimečná má být mimo jiné tím, že je budována v duchu open-source. A také svou spotřebou: v přepočtu ekvivalentní 0,2 l/100 km.

Tyler Folsom a prototyp elektrické robotické tříkolky Elcano
foto: Elcano

Duchovním otcem projektu Elcano je Tyler Folsom, elektroinženýr vzhledu podivína, který ale během své letité kariéry pracoval na všem možném počínaje vesmírnými plavidly a robotickými vozidly pro americkou vojenskou výzkumnou organizace DARPA konče.

Elcano je zároveň dalším z mnoha projektů, které se rozhodly využít crowd-fundingové síly internetu, resp. služby RocketHub (něco jako Kickstarter). V zásadě jde vlastně o vytvoření počítače/tištěného spoje, který umožní přestavět prakticky jakékoliv vozítko na robotické čili autonomní zařízení.

Elektrická tříkolka je prvním prototypem, který využívá pět stavebnic Arduino – dosud ale nejde o plně robotické zařízení. K ovládání stroje je třeba řidič, který tříkolku ovládá joystickem. Případně lze zapnout polo-autonomní mód.

Aktuálním cílem vývojového týmu je vybrat relativně směsných $3500 na výrobu čtyř vlastnoručně navržených obvodů. Prozatím mají vybráno přibližně $2596 a do konce sbírky zbývají tři dny. Držíme palce.

Pokud se to týmu podaří, měl by následovat poměrně rychlý progres směrem k produktům, které udělají největší radost především modelářům a nadšencům do robotických aut. Právě přes ně ale podle Folsoma vede cesta k dalším, třeba pokročilejším verzím projektu.

V méně či více vzdálené budoucnosti tedy Folsom vidí konstrukci plně robotického elektromobilu (možná spíš tříkolky), který bude schopen vyjet na silnice a bude stát mezi $4000 a $15 000. Idealistu v sobě Folsom prostě nezapře.

2 Comments on “Elcano – robotická tříkolka se spotřebou 0,2 l/100 km”

Napsat komentář