Pioneer představil digitální zpětné zrcátko

JPods

Japonská firma Pioneer představila zpětné zrcátko se zabudovaným displejem a kamerou. Zrcátko je trvale napojeno na internet a poskytuje řidiči informace o dostupných službách, provozu, navigační údaje nebo údaje o počasí.

Digitální zrcátko firmy Pioneer.
foto: Pioneer

Nejnovější generace aut využívají k zobrazování informací velké displeje zasazené do palubní desky. Výjimkou nejsou ani průhledové displeje umístěné na čelní sklo auta. Bohužel majitelé starších nebo levnějších aut museli podobnou high-tech zobrazovací techniku oželet.

Firma Pioneer nyní nabízí náhradní řešení v podobě multifunkčního displeje zasazeného do zpětného zrcátka. Displej má uhlopříčku 5 palců a zabírá polovinu zrcátka.

Digitální zpětné zrcátko lze přitom umístit prakticky do jakéhokoliv současného vozu. Použití displeje navíc neomezuje původní funkci zpětného zrcátka.

Digitální zrcátko firmy Pioneer.

Důležitou roli hraje přední kamera.
foto: Pioneer

Základem digitálního zrcátka je komunikační jednotka LTE, která je trvale napojená na cloudovou službu Mobile Telematics Center firmy Pioneer.

LTE je technologie určená pro vysokorychlostní internet v mobilních sítích. Technologie využívá standard 3G, novější LTE Advanced pak již do mnohem rychlejších 4G sítí.

Není třeba se bát nemotorného hledání tlačítek na zrcátku. Díky vysoké rychlosti a krátké odezvě připojení lze využít hlasového pomocníka Drive Agent Service běžícího na cloudu. Řidič jednoduše hlasem dokáže volit zobrazování informací na zrcátku.

Koncept digitálního zrcátka představil Pioneer již na letošní technické výstavě CES 2014.
video: YouTube

Důležitou součástí zrcátka je přední širokoúhlá kamera. Kamera zaznamenává situaci před vozidlem a záznam ukládá přes internet na uživatelský disk na cloudu. Důmyslný software, běžící samozřejmě na vzdáleném serveru, navíc dokáže v reálem čase rozpoznávat překážky (stojící auto, lidi, zvířata) na trati a audio-vizuálně na ně upozorňovat řidiče.

V zrcátku najdeme také GPS přijímač. V případě firemní flotily mohou jednotlivé zrcátka posloužit ke správě vozového parku. K dispozici je také wi-fi hotpsot, přes který je možné připojit k internetu další zařízení v autě, jako jsou například chytré telefony, tablety nebo herní konzoly.

K dispozici jsou také gyroskopy sloužící k zjišťování změny rychlosti a směru jízdy. Software je tak schopen zaznamenat například sílu brzdění (například při nehodě) nebo akceleraci.

Pioneer plánuje zrcátka začít na trh dodávat do konce letošního roku. Cena ještě nebyla zveřejněná.

Pioneer

Tři komentáře u “Pioneer představil digitální zpětné zrcátko”

Napsat komentář