Americká pošta chce 110 000 elektromobilů

Jan Horčík - 03 Únor 2010

Přesto Americký poštovní úřad (USPS) loni hospodařil se ztrátou kolem 5 mld. dolarů, má ambiciózní plán. Chce během pěti let přeměnit 110 000 svých doručovacích automobilů na elektromobily.  
dodávka United States Postal Service

Podobně velkolepý plán má také japonská pošta. Americké poštovní dodávky mají průměrnou spotřebu na úrovni 26 l/100 km. Elektrifikace by tedy znamenal obrovský krok vpřed a ušetřila by úřadu nemalé prostředky.

V původně navrženém zákonném opatření se mluvilo o pouze 15% z celé flotily 142 000 automobilů přeměněných na elektromobily. To se ale nezdálo demokratickému kongresmanovi Geraldovi E. Connolymu, který dal dohromady zákon vyžadující přeměnu 75%, tedy asi 110 000 automobilů na elektrický pohon.

Vzhledem k tomu, že doručovací dodávky jsou určené pro pomalý pohyb ve městech a časté zastavování, dává jejich elektrifikace dokonalý smysl z hlediska ochrany životního prostředí a čistoty ovzduší, i z hlediska ekonomického.

Pro podporu zákona byla dokonce spuštěna samostatná webová stránka na adrese Edrive.org.

Tam mimo jiné upozorňují, že flotila poštovních elektromobilů by zároveň byla zásadním přinosem pro národní rozvodnou síť. Někteří kongresmani však pochybují, že bude zákon schválen. Ekonomická krize stále hrozí a 2 mld. dolarů nebo i více lze dnes podle nich využít "smysluplněji". Třeba na záchranu bydlení.

Přesto nicméně má ve Washingtonu začít testovací program. Jednou z firem, které mají konvertovat trucky Grumman LLV na elektrický pohon bude kalifornská společnost Quantum Technologies. Ta zároveň poskytla velmi zajímavá čísla: poštovní dodávka denně najede 32-40 km s 500 až 700 zastávkami.

greencaradvisor via autobloggreen, foto: wikimedia
Zpět na HybridPřidat komentář

e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.