Čínští investoři se brání nařknutí z podvodu českou společností HE3DA

Společnost CDC Germany Investment GmbH, která investovala pět milionů eur do vývoje speciálních baterií české společnosti HE3DA s.r.o., se brání proti jejím obviněním.

CDC Germany Investment GmbH je investiční platforma založená v Německu jako dceřiná společnost silné čínské energetické společnosti, která vyhledává nové energetické projekty v Evropě.
foto: Hybrid.cz

Ve středu celého konfliktu mezi oběma společnostmi je od samotného začátku především fakt, že prototypy baterií ani zdaleka nesplňovaly parametry, které měly mít podle prohlášení jejich výrobce předcházejících uzavření dohody.

Uplynuly dva roky od podpisu Memoranda o porozumění, ve kterém si česká společnost HE3DA s.r.o. a německá investiční společnost CDC Germany Investment GmbH přislíbily spolupráci na vývoji nového revolučního typu lithiových baterií podle patentu českého vynálezce a spolumajitele společnosti HE3DA s.r.o. Jana Procházky. Viz. náš článek o tom, že přelomové české 3D baterie budou vyrábět Číňané.

Nedlouho poté se ovšem mezi nimi rozhořel spor. CDC se začala obávat o svou investici, protože HE3DA neplnila dohodnuté požadavky a ani její baterie neodpovídaly přislíbeným parametrům.

Soudy daly za pravdu investorovi a formou předběžného opatření nechaly zmrazit zbývající obnos na účtech výrobce baterií, konkrétně dceřiné společnosti HE3DA Technologies s.r.o. vytvořené pod HE3DA s.r.o. čistě za účelem přijetí investice.

Toto rozhodnutí potvrdil i Ústavní soud, podle kterého byla ochrana zbývající části investice ve výši 1,3 milionu eur opodstatněná. Jan Procházka a jeho společnost poté začali v médiích čínskou stranu obviňovat z pokusu o podvod a krádež utajeného materiálu.

Společnost CDC nyní poskytla své vysvětlení. Podle Fujuna Goua, člena vědeckého týmu, který byl u incidentu přítomen, k údajnému pokusu o krádež tzv. černého prášku nedošlo. Do kontaktu s ním během prohlídky přišli všichni, navíc nešlo o utajovaný materiál. Podle Memoranda o porozumění ho měly při sdílené výrobě baterií zpracovávat obě strany.

„HE3DA nám po obdržení platby nabídla, že spolu provedeme několik testů baterií a jejich výkonu a společně vyrobíme dva prototypy, abychom měli důkaz, že splňují slibované parametry. Během těchto testů jsme se prášku pro elektrody nevyhnutelně dotýkali, navíc tento materiál byl podle zaměstnanců HE3DA zakoupen jako volně dostupný na trhu od čínského výrobce,“ vysvětlil Fujun Gou.

Počáteční investice ve výši 5 milionů eur, kterou mělo v případě úspěchu spolupráce následovat dalších až 45 milionů eur, vznikla především na základě výkonnostních parametrů, které měly podle společnosti HE3DA jejich baterie splňovat.

Za vznikem celého konfliktu podle Fujuna Goua stály především neuspokojivé výsledky testů. „HE3DA se pasovala do role oběti, aby odvedla pozornost od skutečného problému, když se během testů ukázalo, že se jejich baterie slibovaným parametrům ani zdaleka nepřiblížily a nejsou vhodné pro masovou výrobu.“

Na závěr zdůrazňuje, že během vyjednávání CDC vždy ctila důležitost patentové ochrany. Podle Memoranda o porozumění, které společnosti podepsaly, mělo CDC po zaplacení 5 milionů eur získat 49% podíl ve společnosti s neomezeným přístupem k patentům, obvinění z krádeže jsou tedy irelevantní.

CDC se již na společnost HE3DA s.r.o. obrátila prostřednictvím svých právních zástupců s žádostí o ukončení pomlouvačné kampaně a veřejnou omluvu. Ta však omluvu odmítla s odůvodněním, že údajné očerňující výroky ani články na serverech Hlidacipes.org, Denik.cz a v Hospodářských novinách nebyly Janem Procházkou nikdy autorizovány a že se jednalo o pouhou dezinterpretaci poskytnutého rozhovoru.

Dle slov společnosti HE3DA s.r.o. se jedná o případ selhání novinářské profese, které se rovněž také významným způsobem dotýká jejich jména a pověsti, stejně tak jako i Jana Procházky. CDC toto odůvodnění považuje za nedostatečné.

tisková zpráva

47 komentářů u “Čínští investoři se brání nařknutí z podvodu českou společností HE3DA”

 1. Dívejme se dopředu. Jako účastník ABAF konference kde
  Dívejme se dopředu. Jako účastník ABAF konference kde jsem měl tu čest hovořit s panem Kazdou a i navštívit laboratoře na VUT věřím a plně fandím tomuto projektu.
  O těchto bateriích už v minulosti mluvil na jedné konferenci i pan Marušinec. Ano je to slibná chemie a věřím že to dotáhnou do komerčního stavu mnohem lépe. Stačí jen kriticky myslet a nebýt tak naivní v obchodním směru jak pan Procházka.
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/473019-brnensky-technik-vyviji-baterie-budoucnosti-z-lithia-a-siry.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  1. Věřit se dá tak maximálne v boha, všechno ostatní buď
   Věřit se dá tak maximálne v boha, všechno ostatní buď je a nebo není a baterie HEDA mě na 80 % přesvědčují o tom že je to jen vaporware čili jitrnice jakou svět neviděl. Neinvestoval bych do toho ani zlámanou grešli a ještě bych si dal velkýho majzla zda nám nechtěj něco odsát ze státních či evropskejch dotací.

   1. Problém článků se sírou je, že síra hodně mění objem
    Problém článků se sírou je, že síra hodně mění objem dle stavu nabití (a je křehká). Pan Marušinec mluvil na konferenci Elektromobil je realita, že vymysleli něco jako žvýkačkový obal, aby tu síru udrželi pohromadě při změně stavu nabití.

 2. Neleze mi do hlavy jedna věc, pokud ta technologie je opravdu
  Neleze mi do hlavy jedna věc, pokud ta technologie je opravdu tak přelomová tak proč hledali investora v Číně. Každý ví že tam podvodně zkopírujou vše. Vždyť 5mln eur není tak závratná částka… Může mi to někdo vysvětlit?

 3. To jsou dost závažná obvinění. Pokud se dívám na
  To jsou dost závažná obvinění. Pokud se dívám na stránky HE3DA, tak tam jsou zcela jasné parametry: tps://www.he3da.cz/vyhody. Jestli to má 500Wh/l, tak to je opravdu hodně. Tedy nevím, kolik CDC slibovali, tuto informaci v článku postrádám, ale mě to nepřipadá jako podvod. Máte představu, kolik má konkurence, třeba Panasonic? Ať je to jakkoli, někdo lže.
  P.S. Díval jsem se do odborné literatury – 500Wh/l je standard.

  1. No právě že všem HE3DA slibovali těchto 500Wh/l a více,
   No právě že všem HE3DA slibovali těchto 500Wh/l a více, což je pro technologii prizmatických vysokokapacitních článků i dnes špičková hodnota. ¨

   Jenže jediné co se dosud dostalo fyzicky ven z jejich výrobní linky (a prezentují to na výstavách) je vzorek 1kWh vysokokapacitního NMC článku 270Ah, který má cca 135Wh/l. Což je méně, než přes 10let stará technologie LFP vyráběná v Číně už tenkrát v masovém měřítku.

   1. A nemáte v tom hokej? Pokud má baterie 135Wh/kg (nikoli
    A nemáte v tom hokej? Pokud má baterie 135Wh/kg (nikoli litr), tak to řádově sedne. Hustota baterie bude někde mezi 3-4kg/dm3, tj. cca 500Wh/l. Sám pan Procházka uvádí, jestli si to správně pamatuji, 127Wh/kg. Právě proto se ptám, co slibovali té firmě CDC. Na druhou stranu, přidaná hodnota u těchto baterií je jinde, než ve vysoké kapacitě a samotná firma se netlačí např. do elektromobilního sektoru, ale do úložišť energie. Koukn2te na tohle: http://www.odbornecasopisy.cz/data-ftp-user/konference/2013/emob/07-amper-2013-pemb-kozubik-ibm.pdf

    1. Zrovna v tomto hokej opravdu nemám, protože máme po
     Zrovna v tomto hokej opravdu nemám, protože máme po ruce
     datasheet 1kWh vzorku HED3A přímo od výrobce.

     Tzn. Pan Procházka si může uvádět o laboratorních vzorcích co chce, ale podle vlastního datasheetu jsou na jediném jejich známém „produkčním“ vzorku 135Wh/l a 85Wh/kg. Předpokládám že právě tuto baterii ukazovali číňanům a já se jim vůbec nedivím, že ti byli velmi zklamáni.

     Není pravda že by se netlačili do elektromobilního sektoru, když začínali, tak na to bylo primárně zaměřeno jejich PR.

     Společnost HE3DA sleduje každý, kdo si rád hraje s baterkami od jejich počátku. Konkrétně já osobně ani ne kvůli nějakému očekávání průlomu, ale prostě proto, že se mně na ně každou chvíli někdo ptá. Jestli se jim něco opravdu povedlo, tak to je jejich PR, které dokázalo vytvořit takovou auru výjimečnosti a očekávání, jako měla ještě před pár lety technologie LFP.

  2. To neni obvineni, je to fakt. Je to jen bortici se
   To neni obvineni, je to fakt. Je to jen bortici se nedotunelovany tunel. Vim to jiz od pocatku, jsem zvedavy kolik lidi jim naleti. To ze zeman n dal vyznamenani byla pro me posledni kapka v dvery ve statni zrizeni. Je mi to lito, mrzi me ze takovy podvod se porad tak trepota a preziva, snad to co nejdriv skonci a nase povest nebude moc znicena.

   Y

 4. Uz davno jsem tady psal ze to bude druhy H-System. Ten prvni
  Uz davno jsem tady psal ze to bude druhy H-System. Ten prvni byl s domy u Prahy. Chudaci co jim naleteli maji dluhy dodnes.
  Ty prihlouple fraze ktere Prochazka a Prus vypousti musi kazdy rozumny clovek okamzite prokouknout. Bohuzel nekteri spoluobcane maji nevyvinute bunky a sednou na lep kazdemu podvodnikovi. zeman, babis, prochazka, prus, zaluda. Drive kozeny, bakala atd.
  Seznam je az moc dlouhy.

  1. Já jsem si už dávno všimnul, že jsi hrozně chytrý,
   Já jsem si už dávno všimnul, že jsi hrozně chytrý, prokoukneš hned každého, závidím ti. Měl bys kandidovat na prezidenta budu tě volit, zbavil bys republiku všech grázlů a měli bychom se zde lépe než v ráji, Leodendula na hrad!!!!

 5. Konečně se začaly bránit těm nesmyslům, které HE3DA
  Konečně se začaly bránit těm nesmyslům, které HE3DA pouští do světa.
  Přesně to jsem si myslel, že když někdo za něco zaplatí, tak k tomu musí mít přístup a ne ho obviňovat z krádeže.
  Zajímavé že na Ampéru vystavovala domácí firma EV Battery s.r.o. co tvrdila, že tady baterky vyrábí a prodává .
  O ní nikde ani zmínka.

  1. Jinde ve světě platí Presumpce neviny .
   V ČR je hned

   Jinde ve světě platí Presumpce neviny .
   V ČR je hned každý Dotační podvodník a musí dokázat, že tomu tak není. Pokud se jedná o OZE, tak se to budě říkat i přeso, když to bude mít Soudem potvrzené, že je nevinný.

   Osobně jim držím palce. Pouštějí se do podnikání ve kterém vládnou dlouhé lokty a nikdo si servítky nebere, protože jde o velké peníze.

   https://moravskoslezsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/radomir-prus-majitel-exelsior-group-veri-ze-uspeje-i-ve-druhem-procesu-20170503.html

   1. honza.t:
    Podstatné je, že HE3DA žádné baterie nevyrábí,

    honza.t:
    Podstatné je, že HE3DA žádné baterie nevyrábí, jen o nich kecá stále dokola výmysly a bludy.
    Z fondů OPPIK tahle banda vycucla dotaci na vybavení, dál vytáhla prachy z naivních investorů a ještě vytváří past na hloupé trumpety v podobě drobných střádalů – viz United PNatural Power a podobně.

     1. honza.t:
      Nevyrábí nic, těch několik krabiček polepených

      honza.t:
      Nevyrábí nic, těch několik krabiček polepených nápisy ubastlili jen kvůli předvádění.
      Parametry, kterými se oháněli, nikdy nedoložili praktickým předvedením.
      Stavět může kdejaký podvodník kde co, u nás ve vsi taky stála solární elektrárna a už po ní nezůstalo krom hromádky odpadu nic.
      Bohužel, podvodník Procházka dostal loni 2 x státní vyznamenání.

 6. Kdo ještě stále věří v zázračné baterie He3da nechť
  Kdo ještě stále věří v zázračné baterie He3da nechť se podívá na tohle video:
  …video.aktualne. cz/dvtv/nase-baterie-je-revoluci-v-ukladani-energie-jsme-levnejsi-ne/r~319b8cbaeb9b11e5a6b7002590604f2e/

  Obzvláště zajímavé je to od 13:33 kdy se dozvídáme kdo za tím vším stojí.
  Procházka je jen jeden z mnoha bláznů, kteří věří, že něco vynalezli. Ten kdo v tom vycítil příležitost (neboť baterie jsou a teprve budou in) se napakovat je v pozadí a z Procházky si udělal jen bílého koně…
  Uvidíte, že nakonec na Procházku zbudou jen dluhy a trestní oznámení a peníze budou v úplně jiné kapse.

 7. Drtivá většina diskutéru na tomto fóru od začátku
  Drtivá většina diskutéru na tomto fóru od začátku věštila, že se jedná jen o součást mafiánských praktik, které jsou panu Procházkovi a jeho kolegům blízké. To celé s cílem vytáhnout peníze z investora. Ještě pár soudů a bude to jasné všem.

  1. To že nedokázali vymyslet skutečně přelomovou novou
   To že nedokázali vymyslet skutečně přelomovou novou baterii, ale nemá nic společného s tím, že mají stále větší šance na levnější výrobu standardních lithiových baterií u Ostravy v superprůmyslovém Česku, než konkurence v předražené západní Evropě.

Napsat komentář