Chile postaví v poušti Atacama až 1GW solární elektrárnu

Na klimatické konferenci COP22 v Marakéši oznámil Pablo Badenier, ministr životního prostředí Chile, že hodlají vybudovat v poušti Atacama solární elektráru o výkonu 1 GW. Stala by se tak největší na světě.

Pablo Badenier, chilský ministr životního prostředí, a Eduardo Bitran, výkonný vice prezident společnosti Corfo, oznamují záměr na vybudování 1GW solární elektrárny v poušti Atacama.
foto: Corfo

Aktuálně největší solární elektrárna byla nedávno spuštěna v Indii. Pokud se ale podaří realizovat chilský plán v hodnotě $4 mld., bude se největší sluneční elektrárnou pyšnit tato jihoamerická země.

Chile přitom teprve nedávno překonalo celkový 1 GW instalované kapacity solárních elektráren. Fotovoltaika ale v zemi zažívá boom. Země pod Andami k tomu má totiž velmi příznivé podmínky.

Samotná poušť Atacama je podle Wikipedie nejsušší pouští na zemi. Místa i slunečního záření je tam víc než dost. Poušť Atacama je ale také místem rychle se rozvíjejícího těžařského průmyslu.

Právě tomu má nová solární elektrárna o plánované výrobní kapacitě 750 MW – 1000 MW sloužit. Předpokládaný název projekt je „Solar District“ a mohl by vytvořit až 3000 pracovních míst.

Jeden komentář u “Chile postaví v poušti Atacama až 1GW solární elektrárnu”

Napsat komentář