ČEZ přes Sunfire rozjíždí vodíkovou ekonomiku

ČEZ pomáhá přes Sunfire budovat evropskou vodíkovou energetiku, nejnověji ve Francii a ve Španělsku.

Největší vysokoteplotní elektrolyzér na světě spustil Sunfire v Salzgitteru.
foto: ČEZ

Německý Sunfire z portfolia investičního fondu ČEZ Inven Capital rozjíždí další významné projekty. Ve Francii vznikne výroba zeleného leteckého paliva, ve Španělsku zase vodík pomůže dekarbonizovat tamní keramický průmysl.

Evropa čím dál tím víc upíná pozornost k vodíku jako k náhradě za fosilní paliva. Momentálně je v Unii v provozu jen kolem 1GW výrobní kapacity vodíku, plánuje se výstavba téměř 200 dalších projektů.

Francouzská energetická společnost ENGIE představila letos v únoru plán na výstavbu zeleného leteckého paliva v Normandii. Konsorcium s ambiciózním plánem začít vyrábět syntetický e-kerosin pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů a biogenního CO2.

Kromě leteckých gigantů typu Airbus, Air France-KLM, výrobce letecké techniky Safran a provozovatele pařížských letišť Groupe ADP zahrnuje i německého specialistu na elektrolyzéry Sunfire. V něm drží od roku 2015 podíl ČEZ prostřednictvím svého investičního fondu Inven Capital.

„Sunfire jde v čele současných trendů zaměřených na zapojení vodíku do evropské energetiky. Podílí se na řadě pilotních projektů, které prošlapávají cestu masivnějšímu využití vodíku v rámci dekarbonizace kontinentu. Inven Capital přitom dokázal potenciál společnosti Sunfire odhadnout již v roce 2015,“ říká Tomáš Pleskač, člen představenstva ČEZ a ředitel divize nová energetika a distribuce.

Pro Sunfire francouzský projekt představuje již druhý podobného rázu: loni v létě se stal členem jiného konsorcia, které vybuduje demonstrační jednotku na výrobu zeleného leteckého paliva v Norsku.

První evropská „power-to-liquid“ (energie do tekutiny) výrobna by se z 10 milionů litrů e-kerosinu ročně měla postupně do roku 2026 dostat až na úroveň 100 milionů litrů ročně, celková odhadovaná investice činí 500 mil. euro.

Sunfire na začátku letošního roku koupil švýcarskou společnost IHT Industrie Haute Technology, specializovanou na výrobu elektrolýzních zařízení, čímž se stal třetím největším poskytovatelem vodíkových technologií v Německu (po Thyssengruppe a Siemens).

„Evropa bere vodík velmi vážně a Sunfire hraje v této oblasti klíčovou roli. I proto se jeho generální ředitel Nils Aldag stal členem Evropské aliance pro čistý vodík, konkrétně poradní skupiny, která má na starost průmyslové využití vodíku,“ uvedl Ivo Němejc z Inven Capital.

Na sever i na jih

Elektrolyzéry z dílny Sunfire se ale uplatňují nejen na severu Evropy. Začátkem února firma oznámila svou účast ve sdružení celkem 40 organizací ze Španělska, Německa, Švýcarska, Itálie a Řecka, které si klade za cíl výrazně dekarbonizovat španělský keramický průmysl.

V současné době je primárním zdrojem energie zemní plyn, Sunfire by měl dodat alkalický tlakový elektrolyzér o výkonu 100 MW na výrobu zeleného vodíku. Mezinárodní projekt, jehož se účastní mimo jiné i italská energetika Enel, chce pokrýt celý hodnotový řetězec, od výroby a skladování zeleného vodíku až po distribuci a koncové uživatele.

Výrobna vznikne poblíž Castellonu, kde je soustředěno 95 % španělského keramického průmyslu, zodpovědného za 33 procent uhlíkových emisí ve valencijském regionu. Provoz by mohla zahájit už v roce 2024.

Sunfire se tak svými projekty trefuje do současného trendu podpory rozvoje evropské vodíkové ekonomiky. Vodíková strategie Evropské komise z roku 2020 počítá s instalací minimálně 6 GW kapacit elektrolyzérů během čtyř let.

Do roku 2030 pak počítá se vznikem až 40 GW výkonu, schopného dodávat 10 milionů tun zeleného vodíku ročně. Pro srovnání, současná kapacita 107 evropských vodíkových výroben se podle studie DLA Piper pohybuje kolem 1 GW.

tisková zpráva

36 Comments on “ČEZ přes Sunfire rozjíždí vodíkovou ekonomiku”

 1. Jedinej kdo upíná pozornost k vodíku jsou ropáci a
  Jedinej kdo upíná pozornost k vodíku jsou ropáci a byrokradi. Hromada greenwash keců zakrývá tunel peněz daňovej poplatníků a pro ropáky šance pod zelenou rouškou si udržet aspoň ňákej prodej ropy a plynu a taky slušnou uhlíkovou stopu neefektivní ztrátové technologie.

  1. H2 z OZE je reklamni baleni a v nakupnim kosiku se potom
   H2 z OZE je reklamni baleni a v nakupnim kosiku se potom objevi H2 z ropy a zemniho plynu. rusaci si koupili podily v zapadnich ropnych spolecnostech a ted nam to nuti jakoby zapadni projekt a klimatickou spasu. Cely ten H2 humbuk je ruska lez a podvod.

   1. Ropna mafie vam urcite nebude rikat jakou maji strategii.
    Ropna mafie vam urcite nebude rikat jakou maji strategii. Rozumny clovek si umi spocitat, kolik OZE prebytku je a kolik zeleneho H2 se s tim da vyrobit. A pak se koukne na velkolepe plany, kde H2 ma nahradit kdeco. Kde se asi najednou vezme takove mnozstvi OZE? Ropna mafie, potazmo rusaci, maji presne zmapovane, jak hloupy lide na vsechno skoci jako mys na spek. Pak se to uz nejak zduvodni, proc bylo vyhodnejsi prejit na zdroj ze zemniho plynu. Kdo trochu premysli, ten tu spinavou hru musi prokouknout. A kdo posuzuje vec podle to, co mu mafiani predhodi ke cteni, ten bude porad hlupak a uzitecny idiot.

    1. Kde se vezme velké množství OZE? Víte, že otázky mohou
     Kde se vezme velké množství OZE? Víte, že otázky mohou být ofenzivní a mohou někoho ranit? Stejně tak otázky jestli se to vyplatí a technicky je to vůbec možné.
     Žijeme v liberální demokracii, ve které jsou některé otázky vyloženě tabu a pokud je budete klást tak můžete skončit ve vězení za šíření nenávisti. Tady o nějakou ropnou mafii vůbec nejde, tady jde o ideologii.

        1. Používání – udělá se, zařídí se, tak se, pak se….
         Používání – udělá se, zařídí se, tak se, pak se…. jsou základní slovní obraty alibistů, co nejsou schopni dotahovat věci do konce a rádi kecají, ale problémy neřeší – kdo mi na poradě tohle použije, rovnou ten úkol dostává na osobní zodpovědnost. Takže analogicky:
         KUK osobně zařídí vybudování velkého množství OZE – reporting 1x měsíčně.

        2. Ty si klasickej psychopat. Stežuj si u jirkajiri, kterému
         Ty si klasickej psychopat. Stežuj si u jirkajiri, kterému odpovídám. Tvoje neschopnost sledovat kontext a následné vymejšlení hovadin vychází ze strachu aby jsi náhodu sám nemusel hejbnout zadkem. Jdi se flákat dál. To ti jde kromě toho kverulanství nejlíp.

    2. Jenomže to je problém kupujícího, nikoliv
     Jenomže to je problém kupujícího, nikoliv prodávajícícho. Rusko se chová racionálně ekonomicky, EU a Německo iracionálně ideologicky.

     Ač nerad, protože excesy USA jsou v tomto krajně odporné, musím souhlasit s tím, že Nord Stream 2 je obrovská geopolitická chyba a neuvěřitelná naivita Německa. Každý, kdo se v energetice nějakou dobu pohybuje, zná Ruskou energetickou doktrínu – ropa používáme pro zisk, plyn pro politiku.
     Vědomě budovat energetickou závislost na Rusku je naprosté šílenství. Až sem to melouni dotáhli.

     1. Ta nemecka naivita prameni z nemecke moralky. Nez se obe
      Ta nemecka naivita prameni z nemecke moralky. Nez se obe republiky spojily, platila v BRD pravdomluvnost. Kdyz nekdo rekl, ze to tak mysli a ze mluvi pravdu, tak to bylo 100% pravda a nikdo nad tim nepochyboval. Po spojeni s postkomunistickou ddr se zacala sirit vychodni lez. DDRaci se naucili ruskemu pojeti sveta, lhat a zatloukat. Pred listopadem se nikdo neodvazil nekoho oznacit jako lhare. Bylo to absolutni no go. Vychodni soudruzi s tim rychle zatocili, dnes je lhat a lhar bezna vec i na zapade. Presto hodne lidi jeste veri v dobro, ale s tim u rusaku nepochodi. Rusaci maji lhani jako skolni predmet od jesli. To je obrovsky problem a jeste s tim Nemci narazi.

     2. Němci ruší uhlí a jádro, takže jako náhrada jim
      Němci ruší uhlí a jádro, takže jako náhrada jim reálně zbývá pouze plyn, ostatní varianty jsou zatím scifi.Pokud se nepletu tak chtějí vybudovat terminály na LNG, takže dobudováním NS2 budou mít větší páky na dodavatele a tím i nižší ceny.Politické kopance dělají Němci dost často, ale co se týče obchodu tak tam jsou jedničky.Bumerangový efekt: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/biden-nechce-stavet-ropovod-staty-ho-za-to-hromadne-zaluji-147613

      1. Krásná teorie. Co na to data? Uhlí a jádro se týkají
       Krásná teorie. Co na to data? Uhlí a jádro se týkají téměř výhradně výroby elektřiny. Tak jak to bylo mezi 2010 a 2020 s elektřinou:
       Uhlí – pokles z 263 TWh na 134 TWh
       Jádro – pokles ze 141 TWh na 64 TWh
       Plyn – Nárůst z 89 TWh na 92 TWh
       Tak nějak tam chybí nějakých 200 TWh, že? Tak si prosím sáhněte do svědomí a zkuste přijít na to, kde jste opomenul třetinu německé výroby elekřiny, tři ČEZka.

Napsat komentář