Česko se vzmáhá, auta do zásuvky mají zatím letos podíl 5,42 %!

Podle nejnovějších statistik registrací nových osobních aut v Česku je za leden-říjen zatím podíl elektromobilů a plug-in hybridů 5,42 %.

Nejregistrovanější značkou v počtu nových osobních bateriových elektromobilů v Česku je letos za období leden až říjen zatím Škoda Auto (1 242), která o dva kusy překonala americkou značku Tesla (1 240). Vyplývá to z dat SDA.

graf: Čistá doprava

Za uvedené období bylo v Česku registrováno už 10 123 nových osobních elektrických aut (5363 elektromobilů, 4745 plug-in hybridů a 15 aut na vodík). Tržní podíl aut do zásuvky díky tomu dosáhl 5,42 %, z toho čisté elektromobily mají 2,87 %, plug-in hybridy 2,54 % a auta na vodík 0,01 %.

SOUVISEJÍCÍ: V Česku jezdí 16 tisíc osobních elektromobilů

Česko se tak má konečně letoš šanci vymanit z posledních příček žebříčků prodejů aut co do podílu aut do zásuvky. Pro srovnání, za rok 2022 se v Česku celkem prodalo 3 892 elektromobilů. Loni tak poprvé překročil podíl nově registrovaných bateriových elektromobilů na celkových prodejích dvě procenta. Letos má šanci pokořit tři.

zdroj: Čistádoprava.cz, Svaz dovozců automobilů

8 Comments on “Česko se vzmáhá, auta do zásuvky mají zatím letos podíl 5,42 %!”

    1. Ono se není čemu divit. Jsou tu dva do očí bijící důvody.
      1) Tesla má tak velký propad cen, protože během toho období snížila ceny o cca 20%. To se muselo projevit i na ceně ojetin. Nikdo nebude kupovat 2 roky staré auto dráž než totožné nové.
      2) U EV je neustálý a výrazný pokrok. Technologicky starší modely, tak holt rychleji padají na ceně. U spalováků je pokrok minimální spousty let. Je to podobné jako u dotykových telefonů, prvních min. 5 let byl takový vývoj z roku na rok, že zvlášť ty levnější byly strašně brzo totálně zastaralé a těžko použitelné. Dnes už i ty nejlevnější dokáží pár let sloužit aniž by nějak výrazně omezovali. Za 10 let se to nějak ustálí, ale zatím je se kam posouvat.

Napsat komentář