Česko může od EU získat přes 500 miliard Kč na obnovu i modernizaci energetiky

Oživení evropské ekonomiky po pandemii koronaviru bude zelené. Brusel nabídne stovky miliard eur.

Instalace solárních panelů fotovoltaické elektrárny na střeše
foto: MariaGodfrida, licence Pixabay

Evropská komise představila podrobnosti masivního programu na podporu oživení ekonomiky po pandemii čínského koronaviru. Podpora obnovitelných zdrojů, renovace budov nebo čisté mobility patří mezi základní pilíře fondu obnovy, který bude disponovat 750 miliardami EUR.

Státy se k prostředkům dostanou, pokud nabídnou projekty, které budou v souladu s prioritami EU a doporučeními pro jednotlivé členské státy. S návrhem Evropské komise musí souhlasit 27 členských států a Evropský parlament.

Pro českou vládu však jde o jednoznačný vzkaz, že musí přestat otálet a otevřít naši ekonomiku investicím do obnovitelných zdrojů, shodují se Svaz moderní energetiky, Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace.

“Vláda Andreje Babiše musí přestat přešlapovat na místě a otevřít naši ekonomiku impulsům pro nové investice do energetické budoucnosti. Ta je založená na obnovitelných zdrojích, bateriích pro ukládání energie, čisté mobilitě nebo energeticky efektivních budovách. Právě obnovitelné zdroje energie jsou nejlevnějším opatřením, které má nejvíce výhod. Přinášejí nová pracovní místa, pomáhají redukovat spotřebu uhlí a prostředky za energie zůstávají v lokální ekonomice,” komentuje očekávání Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

„Stojí před námi obrovský balík práce, Česko potřebuje aktualizovat svou legislativu, odstranit bariéry limitující výstavbu větrných a solárních elektráren. Jen pak může naplno těžit z připravovaných evropských grantů a půjček,“ dodává Martin Sedlák.

Cílem navrhovaného fondu obnovy je restartovat evropskou ekonomiku po krizi způsobené virem COVID-19 a současně posílit investice do opatření, která redukují emise: obnovitelné zdroje energie – zejména solární a větrné energetiky, renovace budov, čistá mobilita, pokročilé systémy ukládání energie, mezi které patří produkce vodíku pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů či opatření z oblasti cirkulární ekonomiky.

Komise upozorňuje jen splnění stávajících cílů v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030 může přidat 1 % HDP, vytvořit téměř milion nových zelených pracovních míst a posílit soběstačnost Evropy v rámci dodavatelských řetězců.

Svaz moderní energetiky, Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace upozorňují, že kroky, které aktuálně česká vláda v oblasti udržitelné energetiky podniká, jsou však jen polovičaté a část z nich dokonce ohrožuje existenci již realizovaných projektů obnovitelných zdrojů.

Vládou schválená novela zákona o podporovaných zdrojích, která nyní míří k projednání ve sněmovně, totiž vylučuje solární energetiku z nového schématu podpory, založeného na tržním principu aukcí. V nich zájemci soutěží o podporu a získávají ji ti s nejvýhodnější nabídkou. Jde tak o nejlevnější řešení pro spotřebitele elektřiny.

Ve společné pozici minulý týden vládě doporučily změnit zákon tak, aby umožňoval technologicky neutrální přístup k jednotlivým typům obnovitelných zdrojů.

“Aukce se s úspěchem osvědčily v řadě evropských zemí. V Německu snížila soutěž zájemců o výstavbu solárních parků za pět let ceny sluneční elektřiny o polovinu. S úspěchem fungují také v Polsku, zavedlo je také Maďarsko a Slovensko. Česko je tak poslední stát ve V4, který rozvoj obnovitelných zdrojů brzdí. Přitom by nové projekty pomohly při transformaci uhelných regionů, ale také v boji proti suchu využitím inovativních řešení, ve kterých lze spojit zemědělskou produkci i sklízení solární energie umístěné nad rostlinami,” říká Martin Madej, analytik Aliance pro energetickou soběstačnost.

Jen hnědouhelná pánev v Podkrušnohoří nabízí 20 tisíc hektarů brownfieldů využitelných pro fotovoltaiku na zemi i na hladině budoucích umělých jezer. Další stovky až tisíce hektarů se již nyní uvolňují v bývalé těžební krajině na Karvinsku.

Pro budoucí projekty v českých a moravských regionech je důležitým signálem posílení rozpočtu plánovaného Fondu pro spravedlivou transformaci.

Komise očekává, že evropský balíček pro oživení ekonomiky otevře prostor pro potřebné soukromé investice. Klíčové však podle Komise je udržení dlouhodobé jistoty a předvídatelnosti.

To zdůrazňuje význam klimatického zákona a připravovaných návrhů na ambicióznější cíle v oblasti snižování emisí do roku 2030. Právě nestabilita prostředí je kamenem úrazu rozvoje moderní energetiky v Česku. Solární asociace dlouhodobě upozorňuje na zásahy do garantované podpory pro obnovitelné zdroje.

“Novela zákona o podporovaných zdrojích v současné podobě má spíše potenciál sektor obnovitelných zdrojů zcela zničit. Vláda chce skrze novelu snížit podporu pro stávající solární elektrárny o další desítky procent, a to na takovou úroveň, že firmy nebudou schopné splácet úvěry. Hrozí, že tisíce firem, které před deseti lety investovaly do zelené energetiky na základě vládní pobídky, zkrachují. Zahraniční firmy spustí vlnu arbitráží a reputace Česka jako země pro investice bude poškozena,” komentuje možná rizika pro solární sektor Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace.

V čem spočívá Zelený plán pro oživení ekonomiky v EU

Fond obnovy bude disponovat 750 miliardami EUR. Prostřednictvím grantů bude možné získat 500 mld. EUR, pomocí zvýhodněných půjček 250 mld. EUR.

 • V oblasti obnovitelných zdrojů chce EU podpořit udržení růstu zejména solárních a větrných elektráren.
 • V oblasti renovaci budov chce podpořit zateplení domů nebo instalace solárních panelů na střechy.
 • Prostředky budou investovány také do produkce zeleného vodíku produkovaného pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů.
 • Čistý vodík má pomoci dekarbonizovat evropský průmysl.
 • Čistou mobilitu má podpořit výstavba milionu dobíjecích míst, investice do zkvalitnění železniční dopravy a udržitelné mobility ve městech a regionech.

Očekávané přínosy zelené energetiky v Česku:

 • Do roku 2030 lze ekonomicky smysluplně zvýšit instalovaný výkon solárních elektráren na čtyřnásobek dnešního stavu zejména novými projekty na střechách budov nebo v průmyslově znečištěných lokalitách.
 • „Rozvoj obnovitelných zdrojů může přinést investice ve výši 400 miliard korun, pro které by stačila státní podpora ve výši 10 až 14 miliard korun ročně do roku 2030,” uvádí přínosy rozvoje obnovitelných zdrojů Martin Sedlák s odkazem na stále aktuální studii Deloitte. Ta propočítává zvýšení podílu obnovitelných ze současných zhruba 15 % na 23 % do roku 2030 a to na základě ekonomického posouzení výhodnosti investic. Jako nejvhodnější řešení se jeví právě solární elektrárny.
 • Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie by podle této studie mělo pozitivní efekt pro zaměstnanost a růst HDP: vytvořily by až 33 tisíc pracovních příležitostí a zvýšily HDP až o 7 %.
tisková zpráva

133 Comments on “Česko může od EU získat přes 500 miliard Kč na obnovu i modernizaci energetiky”

 1. off
  Česká elektřina za dva roky zdražila o pětinu. V

  off

  Česká elektřina za dva roky zdražila o pětinu. V porovnání se mzdami patří k nejdražším v unii
  https://www.irozhlas.cz/ekonomika/elektrina-cena-poplatky-cez_2005180705_jab

  “Češi v současnosti mají – při srovnání přes paritu kupní síly – téměř stejně drahou elektřinu jako Němci, kteří jsou tradičně v cenách elektřiny „na špičce“ unie. Čím to je?“

  1. „Česká elektřina za dva roky zdražila o pětinu.“
   Toto je

   „Česká elektřina za dva roky zdražila o pětinu.“
   Toto je čistá lež. Zabere vám pět sekund se přesvědčit, že je to přesně obráceně.

   “Češi v současnosti mají – při srovnání přes paritu kupní síly – téměř stejně drahou elektřinu jako Němci, kteří jsou tradičně v cenách elektřiny „na špičce“ unie. Čím to je?“

   Je to umělým snižováním mezd koloniálních dělníků. Proto je levná česká elektřina pro čechy „stejně drahá“, jako v Něměcku, které za to exploitací českého prostoru může.

 2. Myslím, že ty kecy našich politiků napojených na ropnou,
  Myslím, že ty kecy našich politiků napojených na ropnou, uhelnou a jadernou lobby budeme muset snášet ještě dlouho. Než je vyměníme.
  Protože v zemích kolem nás mezitím pofrčí za peníze EU zateplování baráků, rekuperační větrání, tepelná čerpadla, jímání a hospodaření s dešťovou vodou, využívání šedé vody, pasivní a aktivní budovy, fotovoltaika a vítr na nich i mimo ně s akumulací, elektromobilita až po náklaďáky a do MHD i hromadného meziměstského cestování, chytrá města, chytré regiony, agrivoltaika a XY dalších udržitelných a soběstačných systémů.
  A my budeme skanzen montoven, dinosauřích spalovacích automobilek a promrhaných dotací na rozhledny v údolí a další projekty ve stylu jak to nedělat. Možná na to nalákáme cestovní ruch, ale to je tak asi všechno.
  Shrnuto kdo platí, ten rozhoduje. A většina v EU rozhodla, že bude platit zelené věci. Před virem a zejména i po něm. Ne konzervaci stávajícího.

  1. Myslím, že politiky efektivně vyměnit nelze. Neznám ani
   Myslím, že politiky efektivně vyměnit nelze. Neznám ani jeden relevantní příklad z historie i současnosti, kdy by existoval neovlivnitelný politik – je to evidentně vlastnost systému.

   EU nevlastní žádné peníze. Ty peníze, které rozdává jsou konkrétních lidí.

   1. Souhlas, politik je v principu vždy ovlivnitelný. A je jedno
    Souhlas, politik je v principu vždy ovlivnitelný. A je jedno jestli úplatný nebo vydíratelný. Tento problém je řešitelný mimo jiné přímou demokracií. Což je věc, která zdejší Radovany a jemu podobné neskutečně děsí. Představa, že by jim lidi řekli, my vám na ty vaše ekologické blbosti s*rem a nebudem na ně dávat peníze je noční múrou.

    A naprostý souhlas, jediné peníze, které někdo rozdělí, jsou ty, které někomu vezme. Ale to je obecná vlastnost levice, zejména te extrémní, rozhodování o cizích penězích.

    1. Patrim do taboru ech, kteri se desi referend na „vsechno“ v
     Patrim do taboru ech, kteri se desi referend na „vsechno“ v nasi zemi. Ne proto, ze bych si myslel, ze to ve Svycarsku nefunguje, prave naopak, funguje to tam dobre. Ale proto, ze nas narod na to proste nema. My nejsme vychovavani k samostatnosti, dle vysledku voleb spise tihneme k nejake polodiktature, tihneme k tomu, aby nam stat zajistil co nejvice veci a my se o nic (a ani tu demokracii) nemuseli starat. Cesi jsou na referendum prilis pohodlni. Aby clovek mohl spravne rozhodnout, musi mit nastudovane dane tema a musi vedet, co zpusobi obe (ci vice, pokud odpoved nebude typu ano / ne) rozhodnuti co mozna do nejhlubsich konsekvenci. Cesi si neumi dat ani veci dohromady, jako je stret zajmu politika a rekordni ziskay jeho „byvale“ firmy a treba i zaklekavani (zajistovaci prikazy) na jine firmy, ktere s tou ziskovou nekde vzdalene souvisi.
     Navic je tu dost velka skupina, ktera tihne k byvalemu rezimu, protoze maji nekriticky za vzor Cinu a Rusko, jina skupina zase nekriticky za vzor USA, dalsi nedokazi odpustit potomkum nacistu (i mne to dela velky problem, ale vzdy si rikam, ze deti nemohou za sve rodice) a spolu s dalsi velkou casti jednaji emotivne a jsou snadno ovlivnitelni (nejen koblihou). Rekl bych, ze velka cast populace je daleko ovlivnitelnejsi nez politici. No a kdyz k tomu pridam dnesni dobu internetu, kde je lehce k dosazeni jakakoliv kravovina, kterou si kdokoliv uprdne a pak se to siri maily, kde dost obcanu se jeste ridi pravidlem „co je psano, to je dano“ a ne „papir snese vse“, tak je to dalsi prusvih. A jelikoz nejsem zastance cenzury a tudiz nikdy nebudu pro, aby se to uprdavani odstranovalo a ani nejakych sankci za lenost, tak holt nejsem zastance referenda. Az bude dejme tomu aspon 80 % lidi uvedomelych, dokazi si overovat informace a budou mit snahu, chut a cas zjistovat informace a hlavne se nebat zodpovednosti – nechtit po statu vubec nic, ale spis mu jeste nabizet, az budou scela samostatni, tak jsem plne pro referendum. Da se rici, ze posledi referendum byla volba prezidenta. No a 52 % volicu verilo ze Zeman bude vitalni, uz se nebude mstit a bude jdnat v zajmu CR. A verite, ze je takovy?
     Takze refer

     1. Pořád stále omílané argumenty, naprosto nepodložené
      Pořád stále omílané argumenty, naprosto nepodložené ničím.

      1. Jaký objektivní důvod vás vede k přesvědčení, že Švýcaři jsou jiní než Češi? A že mají demokracii už nějaké to století, no však někdy to začít musí a není důvod, proč né teď.
      2. Představa, že k referendu musí všichni nastudovat problematiku je nesmysl. Většina lidí bude nemusí nastudovat nic jiného, než argumenty jedné a druhé strany. Mimochodem, a to chce tvrdit, že u voleb lidé mají nastudované programy stran? A taky tu máme volby.
      3. Referendum není ani tak o tom, zda tento proces je ideální, ale je lepší než zastupitelská demokracie. Rozhodujete se o věcech, které se vás týkají, je to váš život a nikdo, tedy ani ti, kteří se považují za lepšolidi (ať použiju terminologii prezidenta) nemáte právo rozhodovat o jejich životech ani penězích. Proč. Protože to je jejich.
      4. Vy máte nějaký názor na prezidenta, evidentně vešina lidí při pomyšlení na protikandidáta dospěla k závěru, že je lepší Zeman.
      5. A kdo posoudí, zda je tady 80 procent takových či onakých. Vy? Nebo ti co jsou u moci a nechtějí se jí vzdát? A proč zrovna tolik procent, proč ne 79 nebo 81?

      1. Snad nebude vadit, kdyz odpovim jen na (1).
       Svycari jsou uz po

       Snad nebude vadit, kdyz odpovim jen na (1).
       Svycari jsou uz po staleti neutralni stat, takze jsou pripraveni se sami o sebe postarat a to nejnen na vlastni urovni, ale na urovni cele zeme. My jsme byly, az na vyjimky, v necim podruci, takze jsme zvykli, ze nam furt nekdo rika, co a jak, nekdo se o nas (ne vetsinou dobre, ale proste nejak) o nas stara. Takze v tomto bych vice veril treba v US nebo GB, ci ve Francii, nez u nas, tak proc ani tam to tak nefunguje? Proc si vybrali radeji zastupitelsky syste misto prime demokracie? Myslim si, ze i tamni lide na ni nejsou pripraveni, protoze kdyz by byla velka poptavka, vyhraje strana, ktera by to prosazovala. A to nemluvim o tom, ze strana, ktera to prosazuje u nas, to ma jen za libivy program. Neverim ji, z ekdyz by mela takovy uspech jao ANO, ze by to zavedla.
       Tak prece jen jeste k te (4). Ne, ze bych byl zasdtance Drahose, v prvnim kole jsem volil Hilsera, ale mam dojem, z reakci rodicu, kteri hodne zrali ty preposilane maily se zarucenejma informacema, ze lid epodlehli prave hoaxum, ze jakakoliv zmena muze byt jen k horsimu. Takze mi nedelalo problem v druhem kole dat hlas Drahosovi jen proto, ze ja veril v opak, ze zmena muze (netvrdim, z emusi, ale stoji to za tu zmenu) prinest zlepseni. Odvazim si tvrdit, ze dnes by volba dopadla v opacnem pomeru.

       1. Ohledně Švýcarů, napsal jste myslím si. To samotné je
        Ohledně Švýcarů, napsal jste myslím si. To samotné je bezpochyby pravda, ale například já si to nemyslím. Nemyslím, že bychom byli zásadně horší než Švýcaři. Proč, protože k tomu neznám racionální důvod, protože se Švýcary jsem spolupracoval na některých projektech a nemám o nich valné mínění. Ale upřímně, to nemám o žádném národu, který jsem poznal. Tedy ani o nás. Žádný z mi známých národů není vzorem dokonalosti. V něčem jsou někteří lepší, v něčem horší. Například kamarád z GB mí říká, že volil odchod z EU, protože myslí na své děti. Ano, to si zaslouží obdiv a úctu. Vím, že já se budu mít hůř, ale mé děti lépe.

    2. Neskutečně hloupá připomínka. Přímá demokracie je
     Neskutečně hloupá připomínka. Přímá demokracie je „racionalisto“ o tom, že znám náklady a přínosy a znám dopady a pak mohu rozhodovat. Do té doby je to demagogie a manipulace. Ostatně vidíme to v malém na stávajících koblihových volbách.
     Prozatím jsou lidé zcela bez informací a znalostí, respektive si myslí, že benzín pro spalovák vzniká na benzínce, kdežto elektřinu pro elektromobil musíme vyrábět z uhlí a postavit kvůli tomu i nové jaderky.
     Přímá demokracie za předpokladu informovanosti by se spalovák zatočila jednou pro vždy. Po vyčíslení dopadů jejich výroby a provozování na veřejný rozpočet, tedy daně.

 3. To je nesmysl. Tím, že stát ukradne lidem peníze a potom
  To je nesmysl. Tím, že stát ukradne lidem peníze a potom je někam investuje, se ekonomika bez pochyby utlumí, nikoli oživí, jak se snaží – zjevně úspěšně – lidem předkládat státy.

  Stala se hrozná věc. Mnoha lidem bylo uloupeno nepředstavitelně mnoho peněz a teď je za velké slávy chce loupeživá organizace použít na ve prospěch svých zájmů a ještě má tu drzost lidem tvrdit, že to je pro jejich dobro.

    1. Ano, EU neumí peníze investovat, potřebuje sanovat
     Ano, EU neumí peníze investovat, potřebuje sanovat ekonomiku v katastrofálním stavu a proto chce zadlužit všechny, včetně ČR. Je celkem jedno, zda je vyhodí oknem za ekologické projekty nebo je normálně spotřebují, peníze jsou fuč.

     Mimochodem, přirovnávat současnou situaci k té po druhé světové válce, jak o tom často čtu, je fakt na palici. Ostatně, jako celá EU. Mám kamaráda v GB a ten říkal, volil jsem brexit, protože chci aby se mé děti měly lépe. Ti skuteční Britové to jsou národ (nemyslím ty z Alžíru a jiných koutú, ale skutečné Angličany). U nás by se všichni zes*ali z myšlenky vystoupit z EU, přitom než jsme tam byli, nikomu nechyběla. A vystoupení z EU neznamená cla ani víza, to jsou všechno věci oboustranných dohod.

        1. Evropa je světadíl, z ní nelze vystoupit. EU není
         Evropa je světadíl, z ní nelze vystoupit. EU není Evropa!!! A v listopadu 89 jsme opravdu nedemonstrovali za návrat totality a komunismu z Bruselu. Tedy, já NE.

        2. Chtěli jsme se odpoutat od Ruského vlivu. A heslem bylo
         Chtěli jsme se odpoutat od Ruského vlivu. A heslem bylo zpátky do Evropy. Jestli si to nepamatuješ, tak kolik Ti bylo?

        3. V listopadu mi bylo 15 a vedel jsem o tom hovno. V roce 2004
         V listopadu mi bylo 15 a vedel jsem o tom hovno. V roce 2004 jsem o tom vedel jeste vetsi hovno,m ale vsichni byli nadseni a ja byl pro. Tenkrat to byla jina EU,nesedeli v ni komuniste a zeleni magori.

        4. Oni už tam byli, jen v menšině. Podcenili jsme živý
         Oni už tam byli, jen v menšině. Podcenili jsme živý organismus voleb a to, že se tam lidé mění dle nálad jednotlivých států, nálad ve státech největších a navíc každá byrokracie má tendenci růst a omezovat ostatní.
         My jsme naivně vstupovali do 4 pilířů volného pohyb osob, kapitálu, zboží a služeb. A to se nestalo, respektive s takovou spoustou omezení, že nakonec z toho zůstalo jen volné cestování a jen po zemích Schengenu, ne celé EU. Zbytek je větší či menší pruda.

        5. Tady uz je to politickej server? Uplne se to zvrhlo.
         Tady uz je to politickej server? Uplne se to zvrhlo.

        6. Tomášku, fakt jsi tak blbej? Jináč Tebe, člověka z
         Tomášku, fakt jsi tak blbej? Jináč Tebe, člověka z politicky poklidého Šikmookova to vůbec nemusí trápit… Ale celá ekoMobilita, ekoEnergetika není právě ničím jiným než aplikovanou politikou. Nebýt toho, co se událo na poli FVE v ČR před cca 10 lety by byla situace jiná, možná by to byla čistě odborná debata. Ale jak říkám, buď se vrať sem a žij v tom nebo si strč své knížecí rady do ři.ti. Čus, Dlaždič.

        7. Ano, zvrhlo se to, ovšem v okamžiku, kdy se z ekologie a
         Ano, zvrhlo se to, ovšem v okamžiku, kdy se z ekologie a elektromobility stala Německá politická doktrína.

         Ať se vám to líbí nebo ne, dotace jsou politikum první kategorie.

        8. V 89 mi bylo 20. Odpoutat od vlivu Ruska jsem se rozhodně
         V 89 mi bylo 20. Odpoutat od vlivu Ruska jsem se rozhodně chtěli a na tom bych nic neměnil. Chtěli jsme být svobodní, říkat co si myslíme, dělat věci rozumně bez ideologie.

         A co je výsledek?
         1. Lidé odsouzení za to, že řekli svůj názor. Pokud někdo řekně, že smrt českých vojáků v Afganistanu je ok, protože oni tam nejsou doma a smrt jim přeje, tak si o něm mohu myslet, že si trošku popletl strany barikády, na kterých stojí nebo že je poněkud hloupější. ALE v žádném případě NESMǏ ve skutečné demokracii nastat stav, kdy jej odsoudí, za schvalování trestného činu. Tento zákon je jeden těch, který jasně demonstruje, že nejsme demokratickou zemí a to za co jsme demonstrovali bylo dosaženo jen dočasně. (v devadesátých by si nikdo ani nedovolil pomyslet, že by vás za to odsoudili)
         2.Ekologické blbosti hnané ideologii. Solární elektrárny a jeden velký tunel. Obdobně jako mega projekty komunistů.
         3. Řízení z Bruselu, stejně jako řízení z Ruska. Příklad žárovky. Není naprosto přijatelné, aby nějáká tupá hlava z Bruselu zakázala žárovky. To není v demokracii absolutně přijatelné. A čas ukázal, že to byla hovadina neskutečných rozměrů, díky které budeme muset likvidovat tisíke kg rtuti v těch úsporných, než se přirozeně prosadily LED. Proč? Jednosuše jsou lepší.
         4. Odpoutat se od Ruska přilepením na p*del Bruselu je nepříliš rozumná strategie. Umíme žít bez obou.

         atd atd atd.

        9. 1) Chapu Vas, ale dle meho i soboda slova konci presne tam,
         1) Chapu Vas, ale dle meho i soboda slova konci presne tam, kde zacina svoboda druheho. Takze ja treba chapu, proc nektere veci se nerikaji, stejne jako nektere vei se nedelaji (nekrade, neublizuje). Vite, ze slovo je daleko mocnejsi jak zbran? Kdyz jeden pomatenec bude hlasat, ze posilat do plynu nektera etnika je v poradku, tak se to zalibi jiny pomatncum, ti zanou ovlivnovat deti a tim vychovaji jeste vetsi skupinu pomatencu. No a prave na ty deti asi zapominate, jsou neskutecne dobre manipulovatelne zvlaste lidmi, kteri jim prijdou duveryhodni. Mimochodem, jak by se Vam libilo, kdyz by nekdo trvdil, ze lzete a kradete a tento nazor by se pomalu dostaval do spolecnosti a pote by to tvrdila velka cast lidi, co Vas zna? Ja svym detem zakazuji (s vysvelenim) rikat, ja Te / se zabiju (ublizim) a sprosta slova. Znamena to, ze nejsem demokrat?

         2) Uz se to tu psalo nekolikrat , za solarni tunel nemohou solarni elektrarny. Vy to stale nechapete? Uplne stejne za prichazejici jaderny tunel nebude moci jaderna elektrarna a nikdy tu technologii za budouci rozkradani nebudu vinit, je to blbost! Ekologickou „blbosti“ je i nuceni hazet odpadky do kontejneru a platit za to. Bylo by lepsi toto nechat na kazdem z nas? Pokud ano, tak budu pokracovat a uvidime, zda najdeme nejakou vec, kdy uz se vzdate svobody jednotlivce ku prospechu jeho spoluobcanu.

         3) Doporucuji si precist na Wikipedii, ze to neby jen vymysl EU, dokonce s tim neprisla jako prvni. No a daly s emisto klasickych zarovek pouzivat halogenove. Bylo moc dobre, ze se nerikalo, jakou technologii mame pouzit. A vite,m proc se omezovay klaicke zarovky? Mimochodem, kdo je chtel / chce, stale je sezene. Kamarad nesnasi i LEDky, takze sviti pouze klasikou.

         4) Ano, umime zit bez obouch. Vlastne bychom se mohli stat uplne izolovani, ne? Neco jako v 1938, 1968… A nebo z druhe stranky. dokazete odhadnout, jaka by byla nase zivotni uroven, jak by vypadalo zivotni prostredi, uroven zdravotnictvi, infrastruktury, konkurenceschopnosti podniku, kurz Kc, kdyz bychom nebyli soucasti EU? Verim, z ejste dost soudny a uznate, z ebychom na tom byli hure. No a jeste jedna drobna analogie. Kdyz vstupujete do manzelstvi, tak predpokladate, ze budete mit stejne vyhody jako svobodny chlap + Vam nekdo zacne prat trenky a nosit jidlo pod nos? I v tom manzelstvi ztracite svobodu a musite se prizpusobovat rodine. Kdyz je clovek dite, tak ma o vse postarane, ale zije v klasicke diktature, pak prozije svobodu (= nase bourlive devadesatky) a pak se ozeni – demokracie s docela slusnym omezenim svobody kvuli svobode toho, koho si bere a pak koho si splodi.

         Chapu Vase rozhorceni, je urcite dobre premyslet tak, jak jste uvedl, ale je dobre se na to divat i z hlediska druhych lidi. Oba mame extremni nazory (ja asi extremne omlouvam a hledam jen to dobre), takze je treba jak sundat me ruzove bryle, tak se oprostit od Vaseho ja ja ja jenom ja a mit nekoho se strizlivym pohledem (nepovazuju za ne Bezce ani Dlazdice ci Jenju ale napr. Marka ci PeaKa), kdo posoudi, zda uz zacala diktatura kvuli prospechu jednotlivcu nebo jeste zkousnutelna diktatura kvuli prospechu spolecnosti a preziti druhu. Jo a nezapomente, ze chyby dela kazdy a po bitve je kazdy general 🙂

        10. Tak jestli jsme se chtěli „vrátit do Evropy“, chtěli jsme
         Tak jestli jsme se chtěli „vrátit do Evropy“, chtěli jsme do Maastrichtského Evropského společenství. A bylo k tomu demokratické referendum o vstupu. Takže určitě nebudete jako správný demokrat nic namítat proti referendu o vystoupení z Lisabonské Evropské Unie, že? 🙂

        11. Nebojte se, Babis na tom vystoupeni pilne pracuje. Za rk si
         Nebojte se, Babis na tom vystoupeni pilne pracuje. Za rk si jej znovu zvolime a pak sice budeme formalne v EU, ale budeme hodne nechteny a problemovy sourozenec.

        12. Já, jako opravdový demokrat, nadšeně souhlasím s
         Já, jako opravdový demokrat, nadšeně souhlasím s referendem o Lisabonské smlouvě. Ale dost pochybuji, že EU komunisté by souhlasili s libovolnou formou demokracie. Ono i komunisté před 89 na škole učili, že socialismus a následně pak někdy komunismus je nejdemokratičtější zřízení na světě, protože lidé si vládnou sami sobě. Já to pamatuji velmi dobře.

         PS: To je děsné, když člověk použije komunisté, musí říct, zda ti praví před 89, nebo ti současní z EU, případně které ze současných komunistických stran (piráti, CSSD, ODS …)

        13. Zcela s vámi souhlasím.
         Předpokládám, že budeme zhruba

         Zcela s vámi souhlasím.

         Předpokládám, že budeme zhruba stejně staří a měli jsme to štěstí zažít poměrně krátký okamžik devadesátých let, které byly to nejsvobodnější poválečně období (se všemi negativy, které to s sebou neslo, a že jich bylo).

         Je pro mě velmi nepříjemné sledovat vývoj v západní Evropě. Nemám problém i s poměrně široce pojatým sociálním státem, kterým byly v devadesátkách některé západní státy. Ale kam to dopracovala EU je pro mě naprosto nepřijatelné a vědom si absurdity toho co teď napíšu musím přiznat, že více svobody začínám spatřovat i v Rusku. Na konci devadesátek mi Evropská federace přišla jako dobrý nápad. Dnes přiznávám, že jsem se strašně zmýlil, protože jsem podcenil směr vývoje unie ke komunistické totalitě se vším všudy.

        14. Bohužel se dostaly v EU k moci bývalí maoisté a levičáci
         Bohužel se dostaly v EU k moci bývalí maoisté a levičáci všeho možného ražení, kteří spolu se salónními komunisty dovedli původně hospodářskou spolupráci bez překážek k dnešní absurditě. My máme v komunikaci s nimi velký problém, protože máme se socialismem a směřováním ke komunismu reálnou zkušenost, která je nesdělitelná a nepřenositelná. Bohužel.

        15. V tomto s vámi souhlasím.
         V tomto s vámi souhlasím.

        16. Referendum, kde pro změnu status quo je potřeba nejméně
         Referendum, kde pro změnu status quo je potřeba nejméně 2/3 hlasů. Ne takové, kde rozhodne tisícovka voličů zblbnutá nějakým populistou (něco jako 50,23%).

        17. Proč 2/3? To je demagogie a matematická hloupost. Zatímco
         Proč 2/3? To je demagogie a matematická hloupost. Zatímco nadpoloviční většina má logický smysl v tom, že je více spokojených, než nespokojených, nemá 2/3 (nebo třeba 3/5) žádné opodstatnění. Jednoduše není důvod proč zrovna 2/3, proč ne třeba 63.265 procent. Jedná se jen o demagogickou argumentaci s cíle zakonzervovat současný stav pro ty, kteří jsou zrovna u moci.

        18. A nadpolovicni vetsina koho? Hlasujicich nebo vsech obyvatel
         A nadpolovicni vetsina koho? Hlasujicich nebo vsech obyvatel opravnenych volit?

        19. Z facebookových „přátel“ pana Běhny 😉
         Z facebookových „přátel“ pana Běhny 😉

        20. Na ústavní zákon je taky třeba 2/3. Tak zásadní věc
         Na ústavní zákon je taky třeba 2/3. Tak zásadní věc jako vystoupení z EU by neměl rozhodnout poměr hlasů 50,5% : 49,5%.

        21. No vidíte, a kdyby pan Horčík nesmazal můj včerejší
         No vidíte, a kdyby pan Horčík nesmazal můj včerejší příspěvek mohl jste si přečist, že v tuto chvíli je 2/3 voličů pro vystoupení. Samozřejmě počet pro vystoupení po odeznění koronakrize trochu poklesne, ale dlouhodobý trend posilování zastánců odchodu je naprosto nezpochybnitelný.

        22. ODkaz na ten pruzkum? Zajima me pocet ucastniku, jejich
         ODkaz na ten pruzkum? Zajima me pocet ucastniku, jejich rozlozeni a statisticka metoda.

        23. Ty vaše dlouhodobé trendy a předpovědi moc nevychází,
         Ty vaše dlouhodobé trendy a předpovědi moc nevychází, cena baterií, akcie a krach tesly, prodeje elektromobilů, počet prodaných T3 atd.Jako sibyla se asi neuživíte, ale jako politik by jste mohl mít šanci, na demagogický kecy dost lidí stále slyší.

        24. Reknu vam jak ja to vidim. Myslim si ze jakekoli referendum o
         Reknu vam jak ja to vidim. Myslim si ze jakekoli referendum o dulezite veci ktera tu zemi ovlivni na leta dopredu by nemelo byt o nadpolovicni vetsine. Samozrejme je otazka jak vysoko ma ta hranice byt ale melo by byt jasne videt ze je pro zmenu vic nej jen polovina lidi. Jen muj nazor, hadat se nehodlam, vas vam vyvracet nebudu, jak je v nekonecnych hadkach na forech zvykem.

        25. Ja bych jeste tu nadpolovicni vetsinu zkousnul, pokud by to
         Ja bych jeste tu nadpolovicni vetsinu zkousnul, pokud by to byla nadpolovicni vetsina opravnenych volicu, ne tedy tech, co prisla k urnam.

      1. To je demagogická hloupost. Pokud něco chci, obvykle to
       To je demagogická hloupost. Pokud něco chci, obvykle to dělám z nějakého důvodu. Pokud mi členství přináší více nevýhod než výhod, pak nemá smysl tam být. Nebylo cílem po 89 být členy EU, ale mít se jak na západě. A mylně se mnozí domnívali, že vstupem do EU toho docílíme.

    2. Opravdu si to soudruhu Karotko o mně myslíš? No podle sebe
     Opravdu si to soudruhu Karotko o mně myslíš? No podle sebe soudím tebe, že?
     Realita je totiž zcela jinde. EU tady je, vlezli jsme do ní, připustili Lisabon s většinovým hlasováním místo souhlasu všech a teď buď vylezeme nebo budeme držet hubu a krok a snažit se z toho něco mít. Jestli se většina členů EU shodla na podpoře zelené politiky a tam bude dávat prachy, tak pokud budeme dělat burešovskou politiku, tak utřeme hubu a budeme si ji dělat jen za svoje. Zejména tunelíny, přehrady atd.. O tom to celé je.

     1. Ty jo, tak na tohle nevim co napsat. EU rada porusuje svoje
      Ty jo, tak na tohle nevim co napsat. EU rada porusuje svoje pravidla, nejen Maastrichtská kriteria ze. EU neruci za dluhy jinych zemi, no tak se zalozi agentura, ta si pujci a vsechno je v poradku. Normalni podvod na volicich. Nejsme jedinna zeme, ktera s tim ma problem. Rakousko, Nizozemsko, Dansko, Svedsko, Madarsko a kdovi kdo je jeste dalsi, to ale nic neznamena, protoze proti Nemecku s Francii nemaji tyto zame zadnou sanci. Kdyz prisla Angela s planem, tak se zdal jako realisticky, ale ted uz to neni plan obnovy ekonomiky, ale plan pro pristi generaci. Uz je to najednou o spase planety. Eu si pujci, zadluzi generace dopredu a je jedno, jestli mame euro nebo ne, proste jsme v tam taky. Co to jako ma byt? Takze tady misto Eu mame dluhovou unii. Je mozne, ze to nekdo muze podporovat. Ten plan je treba jasne odmitnou. Klic k rozdelovani podle nezamestnanosti a eko 3mil na 7 let? Co to to je, vite koli stoji statni podpora obnovitelnych zdroju? Kdo to asi zaplati? Jednoznacne podporuju Babise v tom, ze tento plan je neakceptovatelny. Nastesti to musi byt prijato jednomyslne.

      1. Nechci obhajovat zadluzovani, jen podotykam, ze stejne
       Nechci obhajovat zadluzovani, jen podotykam, ze stejne zadluzovani vuci nasim potomkum vidim i v nasem zpusobu zivota – poskozovani zivotniho prostredi a zvysovani koncentraci sklenikovych plynu. Nekdo po nas bude muset uklidit nebo uplne vyklidit zaneradene hriste (rozumejte vymrit).

       1. Uklidit se da i prirozenou cestou postupnym vyvojem. Takove
        Uklidit se da i prirozenou cestou postupnym vyvojem. Takove hura akce nejsou k nicemu. Jestli ma v tomto pripade nekdo „uklidit“ tak to budou ti, kteri se pak budou divit, jak vypada ucet za elektrinu. Za poslednich 100 let se technologie zmenily k nepoznani a co jsem na svete, tak nam tady porad nekdo rika, ze mame poslednich par let. To uz je k smichu.

        1. Ano, státy si navykly žít v dluhu, o tom žádná. Protože
         Ano, státy si navykly žít v dluhu, o tom žádná. Protože zadlužující politici dobře vědí, že horké kaštany z ohně za ně budou povětšinou tahat vlády budoucí. Nicméně Babiš dělá neustále totéž v menším a to na nás dopadá neustále. A plán s dostavbou jaderek a ručením za budoucí ceny státem je totéž. Účty za elektřinu do astronomické výše. Za výrobu, regulaci i rozvody až ke spotřebitelům. A prachy na vybudování a provoz úložiště jaderného dopadu k tomu navrch.

        2. Takze OZE neni prirozena cesta, jak uklidit v energetice a
         Takze OZE neni prirozena cesta, jak uklidit v energetice a elektroauta nejsou vyvojem, jak uklizet v doprave? Date priklady postupneho vyvoje, ktere by mely resit dnesni nezadouci stav? A jak se to vlastne pozna?
         Shodnu se s Radovanem nize, ze krasny uklid je to budouci zadluzeni a provozni dotace na JEDU2. Stejna prasarna byla neadekvatni reakce na zmenu podminek ve FVE pred deseti lety. Proste zivot na dluh neni vysada jen EU, i CR ma dost masla na hlave. Nejveti sranda je, ze stranu, ktera je u moci a seka dluhy jak Bata cvicky, voli lide (duchodci), kteri to budou splacet minimalne. Kdyz by si tu stranu apson volili lide 18 – 40… Toto je velky dil masla.
         Mimochodem, mate ci mel jste nejakou pujcku? 😉

        3. No vy dva jste se sesli teda …. Babis seka dluhy, tak je
         No vy dva jste se sesli teda …. Babis seka dluhy, tak je jeste zvednem coby ne, super uvahy teda. Co pujcku, nikdy jsem si na nic nepujcil. Nesnasim dluhy, zatezuje to mysl. Pokud na neco nemam, tak si to proste nekoupim.

         A ten leasing na auto je zeny, ja to jenom platim.

        4. Mne prave vadi, ze Babis predchozich 6 let zvedal dluhy, ac
         Mne prave vadi, ze Babis predchozich 6 let zvedal dluhy, ac sliboval v 2013 neco jineho.
         A jak o mate s bydlenim, jste v najmu, ze jste si nikdy nepujcil?
         Jinak nesnaseni pujcek mame spolecne.

        5. Poslední době MF dělá úžasné statistiky, vždycky najde
         Poslední době MF dělá úžasné statistiky, vždycky najde nějaké dvě hodnoty, které sice spolu nesouvisí, ale dají dobře prezentovat. Když to vysvětlím odděleně obě položky, tak nám čtvrtým rokem klesá HDP a dluh narůstá.

        6. Státní dluh v poměru k HDP je dost souvisejici
         Státní dluh v poměru k HDP je dost souvisejici hodnota.
         Kdyz vydelavate 10.000 tak vam logicky banka pujci mene nez kdyz vydelavate 50.000

        7. Ono to má dvě roviny. První, stát když nutně potřebuje
         Ono to má dvě roviny. První, stát když nutně potřebuje tak si peníze „vytiskne“, to se používá např. při intervencích ČNB. Druhá rovina je, že vám sice roste příjem, ale určitě nemáte radost, že vám rostou k tomu úměrně dluhy. Každý normální člověk se bude snažit dluhy snižovat s rostoucím příjmem, protože až se to obrátí (jako letos) tak najednou nebudou příjmy a dluhy zůstanou. To že za vlády Babiše začalo HDP výrazně klesat už jaksi nikdo nedodává a dluh státu je účetní položka se kterou MF neustále čaruje.

        8. Vsiml jste si, ze jsem chtel poznat Vas nazor, jak rozpoznate
         Vsiml jste si, ze jsem chtel poznat Vas nazor, jak rozpoznate technologii vzniklou prirozenym vyvojem a hura akci (chapu, ze ta technologie asi neni zrala)? A krasne jste se vyhnul odpovedi a mel jste spis osobni narazku. To nezni jako ferovy dialog.
         Mne osobne je jasne, ze zpetne se to da rict obcas lehce (napr. zminene bioslozky do paliv), ale rict to do budoucna? Umite? 🙂

        9. Vsiml jsem si 🙂 Takze. Co se EM tyce, nevim, nejsem si jist,
         Vsiml jsem si 🙂 Takze. Co se EM tyce, nevim, nejsem si jist, ze to je ta spravna cesta. Ja pravda, ze EM maji spousty vyhod pro jezdeni kolem komina je to velice zajimava varianta. Clovek by si myslel, ze i ekonomicky vyhodna. Denne najezdim asi 80Km a zatim to pro me ekonomicky vyhodne neni. Musel bych najezdit 2x tolik. Pri cene kolem 800000 za vuz. Stejny vuz bych poridil v benzinu za 1/3 ceny. Za 3 roky se to rozhodne nemuze vyplatit. Takze pro me to je jenom hracka. Co se budeme rikat o autech kupovanych na carsharring ve mestech? To ekonomicky nedava vubec zadny smysl. Aby se technologie prosadila, musi se ekonomicky vyplacet. Tesla, stale ve ztrate, James Dyson ukoncil vyvoj, protoze si zpocital, ze se to nevyplati. Takze za me zrala ta technologie bude az tehdy, kdy ji nebudeme muset dotovat a prosazovat na ukor a za dotace. Pak to bude mit smysl.

        10. A co rikate na stavbu JEDU 2, ktera na provoz bude vyzadovat
         A co rikate na stavbu JEDU 2, ktera na provoz bude vyzadovat taky dotace. Ma ve Vasich ocich jaderna energetika smysl nebo ne?

        11. Smysl to rozhodne ma, protoze i kdyby uz nic jineho ma na m2
         Smysl to rozhodne ma, protoze i kdyby uz nic jineho ma na m2 zabrane plochy nejvetsi ucinnost

        12. Ale to maji i BEV n m2 zastavene plochy vetsi ucinnost ve
         Ale to maji i BEV n m2 zastavene plochy vetsi ucinnost ve vyuziti energie.
         A trosku jizliva drobnost. U ns na dedine stoji 1 ha 200.000 Kc. Kolik stoji 1 m2 na Prizske v Praze (abych byl fer, tak v Parizske je pozemek zasitovany, nase obec prodava zasitovamny pozemek za 140 Kc / m2)? Ano, tim chci poukazat na to, ze nekdy fakt na velikosti nezalezi 🙂

  1. Bohuzel hodne lidi u nas i v Evrope (v USA je to jine), chce
   Bohuzel hodne lidi u nas i v Evrope (v USA je to jine), chce mit spoustu veci zajistenych, chce mit co nejmene zodpovednosti a co nejvice pohodli. No a za to se plati.
   Vim, ze jste zastance anarchokapitalismu, uz jsme tu meli drive dialog, ale bude tezke nji nadpolovicni vetsinu silne zodpovednych a stejne smyslejicich lidi. Proste svoboda a to „nekradeni“ erarem, vyzaduje ohromne usili a prace. Nebo Vam to sice neukradne stat, ale nalijete to do firmy (firem), ktere budou zajistovat to same, co dela stat a radove na tom budete stejne (v necem zaplatite vic, v necem mene za podobne sluzby). Pohodli zqatim holt vitezi.

  1. Zbavit se nic neřeší, musíme my i dobrou náhradu.
   Zbavit se nic neřeší, musíme my i dobrou náhradu. Předtím jsme se zbavili špatné ODS, nahradilo je špatné ČSSD a to pak nahradilo úplně hrozné ANO a úplně dementní SPD a klasicky mstivé KSČ. Bez dobré náhrady se nikam nehnem a může to bejt ještě horší. Ňákejch milion chvilek to asi moc nevytrhne a nevytvoří dostatečně silnou kandidátku.

   1. Milion chvilek je úplně mimo. Vybírají od lidí peníze,
    Milion chvilek je úplně mimo. Vybírají od lidí peníze, které používají na přípravu demonstrací. Nicméně mají 8 stálých zaměstnanců a ti z těchto peněz placeni nejsou. Měli by zveřejnit kdo je platí.
    Piráti jsou něco mezi komoušema a zelenýma a ještě ČR udávají do Bruselu. Auta by nejraději zakázali úplně včetně těch na elektřinu. TOP09 vyštípala hodně pravicových lidí, zůstali jen levicový a Kalousek. STAN je to samé jako TOP09.
    ODS je také nalevo s nápady typu jízdenky zdarma po Evropě pro 18ti leté.
    KDU nemá smysl volit, pokud můžou tak se k někomu přidají.
    Pravicový volič nemá koho volit.

      1. Že toho ta naše policie vyřešila, repektive orgány
       Že toho ta naše policie vyřešila, repektive orgány kterým podobné kauzy předala. Viz viz výsledek vyšetřování zmíněného zloděle orgány Středočeského kraje. Ti tak umí akorát žalovat záchranářku, co si postěžovala, že nemá v čem dělat. A poštvat na ni protiteroristický útvar policie. Hnus je to poslední dobou čím dál větší.

      2. I kdyz byste vedel, ze ma olici pod palcem? Tj., ze je kamos s
       I kdyz byste vedel, ze ma olici pod palcem? Tj., ze je kamos s policejnim prezidentem, ministrem spravedlnosti, takze by Vase oznameni slo vnivec? A navic, kdyz ty penize, ktere by kradl by byly poslany z EU? A diky tem konexim by zjistil, kdo podal trestni oznameni a poslal na Vas diky dalsi kamosum finacni spravu se zajistovacimi prikazy?

     1. Tak se pane jirkojiri zkuste mrknout na ty tři nové
      Tak se pane jirkojiri zkuste mrknout na ty tři nové (demokraticky zvolené) členy rady ČT. Třeba co jsou zač a za koho asi kopou ( kdo je asi bude řídit jako firmu). Myslím, že rada ČT se volí za jiným účelem než k prosazování stranických zájmů a jejich nadřazování zákonnému poslání, pro které se zřizuje veřejnoprávní TV.

      1. Tak zrovna ti 3 nový členové v žádné straně nejsou a
       Tak zrovna ti 3 nový členové v žádné straně nejsou a jsou to nezávislé osobnosti, které se nebojí bodnout do vosího hnízda.
       Problém pirátů je ten, že nemají žalovat, ale představit smysluplný program, který bude přijatelný pro více lidí než je hrstka městských liberálů.

        1. Pavlíku jednoslovně – ocasi 🙂
         Pavlíku jednoslovně – ocasi 🙂

        2. Nerozčilujte se, škodí to Vašemu zdraví.
         Nerozčilujte se, škodí to Vašemu zdraví.

        3. 6 není zrovna mnoho. Na vesnici jsou také, ale je jich málo
         6 není zrovna mnoho. Na vesnici jsou také, ale je jich málo oproti městům. Což dokazuje i Váš počet 6.

        4. 49 obyvatel, z toho 40 tech, co mohou volit (bylo tu 9 deti,
         49 obyvatel, z toho 40 tech, co mohou volit (bylo tu 9 deti, ted 10). cca 75 % ucast. 20 % hlasu na relativne mladou stranu je z meho pohledu hodne. Kolik procent by meli dle Vas na vesnici dostat, aby uz nebyli jen pro mestske liberaly? Dost me ale zajima, kolik halsu u nas dostanou za rok.

       1. Diky. Mam z toho smisene pocity.
        Pokud bych pripustil, ze

        Diky. Mam z toho smisene pocity.
        Pokud bych pripustil, ze dotazat se eurokomisarky na nazor, je udavani, tak se asi spis mohl zeptat… koho vlastne? Poradite? Ministra kultury? Prave z eje europoslanec, tak si rikam, ze je mu asi blize jednat v EU nez v CR.
        A na co se zeptat? Asi jsme v mensine, ale jsme doposud spokojeny s praci CT. Co vim, tak kdyz se spletli, dokazali se omluvit. Informace krizove overuji a hodne s emi libilo, jak se Witowska ve ctvrtek pustila do Jermanove, ktera se (kulantne receno) ocividne spletla a Witowska mela koule, ano, opravdu mela narozdil od vetsiny jejich kolegu koule, ji do oci rict, z enemluvi pravdu. No a v cem se Vam nelibi dosavadni prace CT, ze Vam nevadi volba 2 lidi, kteri ji kritizovali a tvrdili, z eje treba praci CT zasadne zmenit? Pro me ta zasadni zmena muze byt jedine k horsimu – ze CT uz nebude nestranna a vyvazena, ale pujde nekomu na ruku. A klidne at jde na ruku strane, kterou volim, tak je to podle me naprosto spatne. TAkze i ja jsme silne znepokojn tou volbou a budu sledovat (spis az v zime, ted na TVE nemam zrovna moc casu), jestli se opravdu prace CT nezmenila. Ale co kdyz zmeni? Komu to budu moci rict, aby byla moznost to napravit? Vam?

        1. No Ty jsi teda vymytá palice, Pavlíku, to se hned tak
         No Ty jsi teda vymytá palice, Pavlíku, to se hned tak nevidí.

        2. Přeji Vám příjemný a ničím nezkažený den.
         Přeji Vám příjemný a ničím nezkažený den.

        3. A proč se vůbec někoho ptát? V radě ČT je 15 členů.
         A proč se vůbec někoho ptát? V radě ČT je 15 členů. Nyní se jich 6 vyměnilo demokratickou cestou. Nic demokratičtějšího než tajná volba být nemůže.
         Můj známý v ČT pracoval a bohužel musel odejít, protože nesdílel s kolegy progresivní myšlenky na multikulturalismus, uprchlíky a menšiny. Ostatní ho vyštípali. Jméno ani odkaz Vám bohužel dát nemůžu, protože stále pracuje ve státní správě.
         Jednostranný pohled ČT byl například vidět při volbě amerického prezidenta.
         Nově zvolení členové by mohli prozkoumat podivné smlouvy ČT, aspoň by Soukup, kterého nemám rád, ztratil téma.
         Nevím jestli těch 6 nových bude stačit na nějaké personální změny. Pokud ne, tak za rok se vymění další členové rady.
         ČT by kontrola smluv a obměna lidí prospěla, vedlo by to k intelektuální diverzitě, která v ČT prakticky neexistuje.
         Pirátům a TOP09 se samozřejmě nelíbí, že možná ztratí hlásnou troubu svých progresivních myšlenek.

        4. Pokud mate podezreni na spatne hospodareni a neco pozitiniho s
         Pokud mate podezreni na spatne hospodareni a neco pozitiniho s tim novi clenove udelaji, pak se moc rad omluvim. Je pravda, ze o hospodareni CT nic nevim, protoze jen kdyz nekde vidim SOukupa, navaluje s emi, takze ani netusim, co rika.
         Priznam se, ze si na prezidentske volby v USA v CT uz nevzpominam, mate nejaky priklad ci odkaz na reportaz ci zpravodajsky vstup?
         No a pokud e Vas znamy nepohold s kolegy kvuli nazorovemu rozporu, pak je otazka, zda byl tak radikalni ten jiny nazor, nebo radikalni reseni, ze kdyz ma vetsina jiny nazor, ze radeji odejdu. Ja vubec nemam problem profesne vychazet s clovekem, ktery by byl treba rasista, ale na pivo bych s nim nesel. Ale kazdopadne v nedeli choivam na pivo s lidmi, ktery jsou primo proti OZE a BEV a rad si s nema pokecam (ne o techto tematech), takze pokud se jen castecne v necem lide neshodnou, pak nadale mohou byt pratele a tim padem i kolegove.
         A Vy mate neco proti progresi?

        5. Tady o prezidentské volební noci psalo například
         Tady o prezidentské volební noci psalo například idnes:
         https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceska-televize-volby-usa-clintonova-trump-rada-pro-vysilani.A170112_164416_domaci_ane

         Ohledně rasismu. Rasismus je ideologie, která říká, že není etické říkat, že existují rozdíly mezi rasami. Rasista je například člověk, který říká, že černoši jsou lepší běžci a basketbalisti nebo že černoši mají nižší IQ. Já nemám problém mluvit s kýmkoliv a i s rasistou bych si zašel na pivo. Argumenty, s kterými nesouhlasím, je třeba vyvrátit ne umlčet.

         Proti progresi? Multikulturalismus nefunguje nikde na světě. Zvýhodňování menšin je také kontraproduktivní. Jsem pravicový konzervativec, který by chtěl, aby se stát staral jen o bezpečnost a vynucování práva a zbytek nechal na volném trhu. Progresivisti navrhují opak. Progresivismus celou společnost demoralizuje a země je tak zranitelná. Jak demoralizovat společnost popisuje například Yuri Bezmenov. Bývalý agent KGB, který zdrhl na západ. Na youtube más spoustu přednášek. Tady je jedno video i s českými titulky, přednáška je stará, ale někdo doplnil aktuální obrázky. https://www.mojevideo.sk/video/2e6d4/yuri_bezmenov_umenie_rozvratu_a_demoralizacie.html

        6. Clanek jsem si precetl a hned pod nim byl odkaz na dalsi z
         Clanek jsem si precetl a hned pod nim byl odkaz na dalsi z nasledujiciho dne, ktery zase tvrdi opak.

         Mate pravdu, spatne jsme se vyjadril. Nezasel byc na pivo s cloveke, ktery by pausalne vsechny mensiny nebo jinou rasu chtel posilat do plynu ci jinak likvidovat. Mimochodem, mrknete se na definici na Wikipedii, naprosto se rozchazi s Vasim vykladem a je blize tomu memu. Ktery je tedy spravny?

         No a stejne tak mohu Vasi teorii o progresi rosirit o muj nazor. Tedy progresi vidim jako slezeni ze stromu, zacit pouzivat nastroje, zacit cilene pestovat potraviny a chovat dobytek, zacit se vedecky rozvijet, pouzivat stroje, ruzne zdroje energie – kdyz dnes vidime, ze fosilni skodi, tak pouzivat nizkoemisni. Takze lide, kteri jsou proti progresi povazuji za ty, kteri by radeji ustrnuli ve vyvoji lidstva a zakonzervovali urcity stav. Kdyz se podivame na definici na Wikipedii, tak ta se zminuje o pokroku v ekonomii, vede a socialnich oblastech pomoci reforem. Takze ja to vzal hodne zesiroka a Vy si zase vystrihl jen velice uzky okruh. Jste stale proti progresi? Jeste zkopiruji posledni souveti z Wikipedie: “ Tradičně se pojí s kulturním liberalismem a prosazováním myšlenek humanismu, pacifismu, multikulturalismu, feminismu, rasové/etnické rovnosti, silný důraz klade na ochranu životního prostředí, podporu LGBTQ práv a sociálního státu. Usiluje o sociální spravedlnost a rovnost ve formě rozšíření a podpory občanských a lidských práv.“

        7. Moje definice rasismu se nerozchází s tou na wikipedii.
         Moje definice rasismu se nerozchází s tou na wikipedii. Také píši, že se jedná o ideologii.
         Z wikipedie:
         „Rasismus v širokém slova smyslu je názor, že z představy, podle níž je lidstvo rozděleno na biologicky odlišné „rasy“, lze vyvodit politické či sociální důsledky a rozdíly.“
         „Tato teorie tvrdí, že odlišný vývoj různých lidských ras a etnik, podmíněný geografickou diverzitou, determinuje schopnosti a vlastnosti jejich jednotlivých příslušníků.“
         Zde dokonce uvádím příklady, pokud někdo tvrdí, že černoch je lepší v běhu nebo basketbalu nebo tvrdí, že černoši mají nižší IQ, tak je podle těchto vět rasista. Pokud někdo chce vyhladit jinou rasu, tak se jedná o rasovou nesnášenlivost. Rasista naproti tomu je normální člověk, který říká, že existují rozdíly mezi rasami. Na první pohled je vidět, že vypadáme jinak, neexistuje ani jedna černošská bohatá země, před příchodem bělochů černoši neznali písmo, neviděli vícepatrovou budovu, neznali kolo,…
         Zde je rozdíl mezi progresí – technologický vývoj, který je prospěšný a progresivním aktivismem. Lidé, kteří prosazují multikulturi, feminismus, rasové/etnické rovnosti, podporu LGBTQ práv a sociálního státu si přivlastnili slovo liberalismus, který dříve znamenal naprostý opak – minimální úloha státu, původní liberelismus se musel přejmonovat na Klasický liberalismus:
         https://cs.wikipedia.org/wiki/Klasick%C3%BD_liberalismus
         Progresivními se sami nazvali, ale jejich progrese je cesta k úpadku.

        8. Bravo pane Jiří, tleskám vašemu racionálnímu
         Bravo pane Jiří, tleskám vašemu racionálnímu uvažování. Vaše příspěvky ve mě podporují naději, že kritické myšlení a svoboda mají v této společnosti naději proti ideologiím a diktátu.

        9. A mimochodem jste pojmenoval to, co bolševici myšlením umí
         A mimochodem jste pojmenoval to, co bolševici myšlením umí nádherně – měnit obsah slova, protože slovo je největší zbraň. Tak se jim třeba klasického konzervativce podařilo zaškatulkovat jako pravicového extremistu a z fašistů, národních socialistů, udělat naopak krajní pravici. Aby byla hezká protiváha extrémní levici, která nejdříve věší své odhlasované nepřátele a pak, když už není koho, se věší mezi sebou.
         Řešení – Bylo by fajn, kdyby to dělali v opačném pořadí 🙂

        10. Když věříte CT , která nás o leckerých věcech
         Když věříte CT , která nás o leckerých věcech nedokáže „pro jistotu“ vůbec informovat, prosím , je to vaše volba. Ale z těch komunikací patříte zřejmě k tzv. sluníčkářům. Na pivo s nimi můžu , ale občas se to zvrtne.
         Ač do kostela nechodím, tak je tento stát, resp. obecně větší část Evropy, založen na nějakých tradicích, které jsou smečce přivandrovalců zcela ukradené. . (od těch z dávné Indie až současných).
         Měli byste si uvědomit , že vše okolo vybudovali Vaši dědové a příp. otcové, a to i přes vládu zavrhovaných komunistů a 30 let trvající pseudokapitalismus pod vedením demokratických vlád rozkradl co se dalo.
         CT asi přežiju i přes jejich vybírání poplatků a zamlčování imformací ale za sebe jsem na straně odpůrců – diktující EU , promigračním a multikulturisticky smýšlejícím.

        11. Nebude to neinformovani o nekterych vecech zalozeno na tom, ze
         Nebude to neinformovani o nekterych vecech zalozeno na tom, ze informace nelze duveryhodne overit? Nebo byste byl rad, kdyz by na nas chrlila i naprosto neovereny novinky typu „jedna baba povidala“? Mate nejaky priklad, at proverim?
         Ano, apriori si myslim, ze v kazdem clovku je neco dobreho a to hledam a kazdemu clvoeku davam sanci (ale oizir, davam pouze jednu a zklamani jen tezko odpoustim). Rozhodne nemam rad hazeni lidi do stejneho pytle (dle cehokoliv), kazdy je individualni.
         Kdyz luvite o privadrovalcich. Mame u nas docela slusnou komunitu Vietnamcu, mate s nimi problem?
         Jsem z vesnice, ac nesnasim komunismus, tak musim uznat,ze se tu par veci vybudovalo i za nej v ramci akce Z – multifunkcni budova s jednotou a knihovnou, kanalizace… Dnes, kdyz jako zastupitel pozadam obcany, abychom udelali zase nejakou takovou akci, ze neco udelame vlastnima rukama, tak si potukai na celo a reknou, ze od toho bere obec penize. Pritom na druhou stranu rikaji, ze obec neinvestuje a nic se tu nedeje (pouze nova asfaltka, rekonstrukce te budovy, udrzba zelene, kterou driv na obecnim delali obyvatele). Tim necci chvalit bolsevika, tim chci ukazat, ze tu rozhodne neni komunismus a rozhodne se nikdo nechova tak, ze vse je vsech a budeme se tedy o to nalezite starat.
         Ja si myslim, ze je v nasi republice jeste hodne veci k rozkradeni, takze zase hazeni smahem, ze se rozkradlo vse, co se dalo a ted je jen same zlo naznacuje, ze Vas pristup je silne negativni. Takze otazka, najdete 10 veci, ktere se od 89. zlepsily? 🙂
         No a jeste hodn ale hodnbe zvydava otazka. Kdyz vystoupime z EU a budeme mit stejne predstavitele jak dnes (nebo kdo by pak byl dle Vas ve vlade), tak Vam prestane nekdo neco diktovat? Co konkretne? 🙂 Ja jsem hodne naivni, ale az takhle detinsky? To rozhodne ne 😉

        12. Stran CT bohatě stačí její averse vůči Madarsku či
         Stran CT bohatě stačí její averse vůči Madarsku či Polsku, kteréžto mají výhrady vůči EU.
         Rákosníci mi nevadí , ani černoch co dělá v Globusu. Ani pracující Ukrajinci.
         Co se (ne)zlepšilo od 89?
         Dobře- možnost cestování
         Když řeknu že zdravotníctví, budu částečně pochlebovat svému zaměstnání.
         Potraviny? – v míře sortimentu , ale ne kvality.
         Továrny možná míň čoudí ale ve vodách je sinic a sinic.
         To že máme možnost si koupit spoustu jiných věcí – věc pokroku , ale pro život jich přece tolik nepotřebujem. (ekoterorista nejsem)
         Auta (jezdící jen na ropu) žraly 8l benzinu i předtím, a přes všechna vylepšení mam pocit, že se ve městě udusím. Jasně , je jich taky moc.
         Co takhle otázka co se nezlepšilo od těch dob??
         O vladě – to je úplně šumák jestli pod EU nebo ne – sedí tam člověk, výtvor přírody, kterému na jiných málo záleží, jest úplně jedno za jakou stranu . Na druhé straně samozřejmě je spousta příjemných, obětavých , soucitních lidí, ale ti jsou bohužel či bohudík zase většinou na jiných místech.
         Při vší míře mé skepse mám pak větší radost , když je něco obecně pozitivního.
         Tak jako tesla je na svezení fajn a turistický výlet kalifonie-nevada byl taky fajn tak na druhou stranu je budu odsuzovat neb blízký východ rozdrbali oni a Evropa nese následky.

        13. A jak se ta averze projevuje? Reknou nejaky fakt a vzapeti, ze
         A jak se ta averze projevuje? Reknou nejaky fakt a vzapeti, ze to je spatne a oni doporucuji jiny postup? NEbo jak by7ste to charkterizoval? Jak jsem pal, idealni by byl nejaky priklad.
         Aha, mel jsem dojem, z ejste obecne proti migraci. Takze to sni ve Vasi mysli nebude tak cernobile, jak e prvne zdalo?

         Dovolte mi, abych sezastavil u tech potravin. Vidime snahu EU s jejich kvalitou neco delat. Zaclo to sjednocenim nazvu – aby nazev odpovidal slozeni (spekacek, maslo, rum, cokolada) a ted je i nejaka snaha o rizeni kvality. ANo, je to svym zpusobem komunismus, protoze nam EU zhorsuje moznost si poskozovat zdravi potravinami, zvlaste kdyz se na to udrzovani pri zivote skladaji vsichni obcane daneho statu. A hadejte, proc byla kvalita za naseho komunismu lepsi? bylo to jak technologii, tak i narizenim, co musi dany vyrobek obsahovat. Bez regulaci s emuze stat, ze Vam prodaji za 1 ha vykaly v peknem obalu.

         Jako lekar (snad jsme spravne pochopil) jiste vite, ze za sinice muze premira fosforu (latka ze tri zakladnich pro rostliny, i kdyz pravda, sinice jsou bakterie, ale fotossynteticke). Narozdil od ostatniho vodniho zivota ale nepotrebuji prijimat rozpusteny dusik, umi si jej vstrebat z atmosfery. No a za fosfor muze z 1/2 clovek (vypousti v moci) a z druhe poloviny fosfaty v pracich prostredcich, ktere se za Tu Vami proklinanou eru hodne omezily. Bohuzel poucena osoba (prumyslove pradelny) muze nadale pouzivat praci prostredky s fosfaty.

         Ja ekoterorista jsem, takze souhlas, ze mame hodne vysokou zivotni uroven, takz ekjupujeme nepotrebne veci, ktere do pul roku vyhodime (obcas i do barevnych kontejneru) a hodne ale hodne cestujeme. Premyslim, kolikrat mela dovolenou ma babicka s dedem, a kolikrta z a produktivni zivot byli v nejblizsim (12 km vzdalenem) mestecku (7 tis obyvatel). Moc casto to nebylo. Takze bych to videl tak, ze mame dost velkou zivotni uroven na to, aby se v cene vyrobku a sluzeb promitala i jejich ekologicka zatez (externality).

         Kdy jste naposledy potkal Skodu 120? Uz jste asi zapomnel na ten smrad, ze? Ale ano, za uduseni ve meste muze predevsim kvantita a zopakujte to prosim mistnim lidem (napr Dlazdicovi), kteri tvrdi, jak je moderni auto ciste a temer neskodne. Ja jse z vesnice, takze mne uz silne vadi, kdyz nekdo zastavi na pokec a nezhasne motor, to uz jej hned upozornim,z e ten smrad nedavam. No a ze auta na ropu zrala 8 litru i pred tim? To jako myslite zigulika, ktery jezdil za 12, Skoda 100, ktera jezdila za 10, T 613, jezdici na 15, Olcit, trabant… No a navic meli o trosicku mensi vykon (i kdyz z meho pohledu docela dostatecny) jak dnesni auta a byla mnohem lepsi kvuli chybejicim bezpecnostnim prvkum.

         Otazku na nezlepseni nebo zhorseni nepolozim, na psani dlouhych koentaru tu mam monopol ja a podle toho, co jsem z Vas vycitil, by ten Vas mel aspon 2000 slov 🙂

         Jsem moc rad, ze jste uprimne odpovedel na mou otazku, jake zlepseni (klidne i v otazce nediktovani normalnim lidem) by nastalo po vystoupeni z EU. Rad bych, kdyz by mi toto odpovedeli zastanci Czexitu, v cem konkretne se budeme mit lepe (treba lacinejsi energetika potraviny, ci obecne vyrobky, lepsi jejich kvalita, lepsi zivotni prostredi, lepsi politika kultura, vymahatelnost prava, apod?)

         Tak blizky vychod rozdrbala VB s Francii a trosku Italie. Udelali si tam kolonie, ktere rozporcovali ne dle demograficko nabozensko jinych hodnot, ale… vlastne nevim jak. Takze v jednom state ziji lide, co se nemuzou vystat. Neco podobneho jako v Jugoslavii. No a pohromade toto udrzi pouze a jen diktatura, ale jsou pak lide v takove zemi stastni? No a migrace mela pricinu v mnoha smerech, urcite bych za ni povazoval to rozkakani USA, jak jste naznacoval (ktere je ale dusledkem jen drivejsiho rozkakani), ale i zmenou klimatu – horsi moznosti obzivy, neoncepcnimu rvani penez do zemi tretiho sveta bez durazu na vzdelani a taky i naprosto nezvladnuta pozvanka od jistych zemi EU (ac Merkelovou uznavam, toto naprosto zpackala). Bytostne nesnasim, kdyz se hazi vina na druhe, aniz by si clovek udelal cisto pred vlastnim prahem a sahnul do vlatniho svedomi.

        14. Prosím shlédněte tento
         Prosím shlédněte tento rozhovor

         https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-nepokoje-hynek-kmonicek-rozstrel-donald-trump-multikulturni-tyglik.A200602_202627_zahranicni_vov

         a pak to porovnejte s tímto neomarxistickým angažovaným odpadem České televize, která už případ zřejmě sama vyšetřila a určila příčinu smrti oběti, mluví o rozhánění pokojných demonstrací apod.

         https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/220411000100602/obsah/771455-trump-pohrozil-nasazenim-armady-proti-demonstrantum

         Zpravodajství České televize je naprostá žumpa.

        15. Tak jsme si prohlidl 8 minut prvniho videa a pozorne cele
         Tak jsme si prohlidl 8 minut prvniho videa a pozorne cele druhe. Samozrejem, rozdil vidim v tom, ze prvni je (rozvlacny – pro me pratelsky prijemny) rozhovor a druha reportaz.
         Nikde jsem v reportazi nezaslechl, ze by nekdo z reporteru ci komentatorka rekli nejaky zaver, pouze informovali.

         Cituji: „nova pitva, narozdil od prvni, potvrdila jako pricinu smrti uduseni…“ Kd eje receno, ze pricina smrti bylo uduseni? Ja si z toho odnesl, ze prvni pitva rikala, ze je pricina jina a druha, ze pricinou bylo uduseni. Takze dle me logiky by mela nasledovat treti pitva, ktera to rozlouskne.

         Poklidne demostrace? Na zaberech je videt rabovani, ze neco hori, pak nejaky policejni mluvci velice dojatym tonem ani nedorekl,z e po 4rech policistech nekdo strilel. Trump v projevu mluvil o zastaveni drancovani, destrukci a zharstvi.

         Takze mam k tomu 2 veci:
         1) poslal jste mi spravne video? Protoze Vas popis k nemu nesedi, ba bych si dovolil rici, ze je hodne zabarven bud nenavisti nebo nejakou propagandou
         2) Jsem naprosto nevnimavy clovek, ktery v reportaci neslysel naprsto zjevne zavery, co tedy bylo pricinou smrti a prehlidl jsme naprosto chybne interpretovani slov prezidenta a policejniho predstavitele? Muzete me navest na konkretni vterinu a jeste dodat vykladm jak to mam chapat?

         Pokud nedodate (2), tak jste u me ztratil posledni kousky cti. Pokud dodate, rad se omluvim.

        16. „Donald Trumpo pohrozil nasazením armády proti americkým
         „Donald Trumpo pohrozil nasazením armády proti americkým občanům“ – manipulativní výrok snažící se navodit dojem, že armáda bude zasahovat proti veřejnosti, přimo v projevu jasně říká, že mobilizuje všechny síly k zamezení rabování a násilností

         „Otázkám, které zabití neozbrojeného afroameričana otevřelo…“ – Česká televize už vyšetřila, že se jednalo o zabití.

         A tak dále a tak dále…

        17. Tak ted mam smisene pocity. Vysvetlil jste mi, jak to vidite a
         Tak ted mam smisene pocity. Vysvetlil jste mi, jak to vidite a za to Vam dekuji. Akorat mam dojem, ze to berete hodne extremne.
         Takze k titulku. Urcite se shodnem, ze ti nepoklidne protestujici jsou Americane. Trump rekl: „I will deploy the United States military and quickly solve the problem for them“, kdyz to nezvladnou sami guverneri. Volne receno, rekl ze nasadi amradu, aby za ne vyresil situaci. Takze ac pro utlocitne zni titulek bulvarne, nevidim v tom nepravdu ani kousek omylu a jedinou manipulaci, kterou tam vidim je ta, ze cloveka nuti si to video prohlednot – neni to nahodou cil titulku? A co rikate na tento?

         No a ke slovu zabiti misto treba smrti. Neni to konstatovai vysledku dvou (ted uz vim i o treti) pitev, ktere konstatovali cizi zavineni na smrti? No a kdyz je smrt s cizim zavinenim, tak se tomu rika jak?

         Osobne na tom zpusobu vyjadrovani nevidim nic spatneho, ale chapu, ze Vy muzete, proto ty smisene pocity. Je mi z toho ale jasne, ze Vam sdelit nejakou informaci je naprosto nemozne, protoze cestina je moc krasny jazyk a kazde slovo muze mit vic vyznamu, zaleiz na tonu a prave pochopeni prijemce. A docelabych Vam dal i za pravdu, pokud byste se sam nedopoustel daleko horsich prohresku (naposledy s tim verejnym minenim 🙂 )

        18. zdravím, necitím se na to abych s Vámi dokázal diskutovat,
         zdravím, necitím se na to abych s Vámi dokázal diskutovat, to jsem nikdy neuměl. U té CT uznávám , že částečně přebírám názory mých kamarádů, kterým v tomto docela věřím a pokud bych vyhrabal nějaké maily asi byste chtěl zas vědět jak to podložím.
         Nicméně z mého osobního pohledu, když vidím Moravce se mi chce zvracet jak Vám ze Soukupa,a ne že bych Soukupa víc sledoval, ale tuším že za ty jeho výroky se CT nijak zásadně neočistila. Ale je pravdou , že její vysílání je u mě tak 5% z času ost. stanic.
         Každpopádně poté co Jílková v těch svých diskusích začala nadržovat evidentně těm co hájili její názor(tj. názor CT??) jsem i tento pořad opustil(bliší datum a o čem se mě neptejte). Ani třeba nevím panč CT info tají , jestli ten Donutil s Bartoškem za těch našich 1500 ročně cestovali po všech těch státech , kde dělali komentáře. V některých byli s jistotou, jiné bych si spíše tipnul , že nebyli v záběrech, aby nás to nedráždilo, ale třeba Vy víte jestli to byly převzaté a jen dabované dokumenty?
         Stran blízk. východu – samozřejmě historie je od dávných časů..
         A to že vidím zde pracovat cizince nic nemění na tom, že klidně podepíši třeba protimigrační petici a rozhodně nebudu volit žádnou stranou s multikultur. podporou. A pokud někdo pomaluje mešitu prasečí krví je to to nejmenší oproti tomu co dělají oni.
         Takže za těch 30uplynulých let , kdy stačí aby člověk normálně pozoroval, se, když to vztáhnu na obyčejné pracující lidi ,jsme se moc neposunuli( jak se ukázalo při „koronavirové“ krizi- kdy se vůbec o ní dozvíme pravdu?, tak kolik živnostníku a lidí mělo problém , tedy pokud to jsou pravdivé info – címž chci říci , že doporučení ekonomů, že musí mít člověk minimálně 3měs. rezervu pro život – tak ji nemají… Dřív hospoda zlatý důl, dnes krach po 2měs.?.) Počítam, že na to je složitejší odpověď. (jinak – zlato nemáme- zmizelo tuším za Topolánka?, vodu mají Frantíci, dividendy odcházeji na západ v 3x větší míře než dostáváme zpět z EU, řepka není jen Babiš, ale i zrůdnost EU, z mého regionu kupř. se pak dalnice na Svitavy asi nedožiju.) A demokracie – že si můžu říct co chci? chyba lávky obyčejného zavřou nebo propustí , moc peněz je holt něco jiného , než když dříve měl kdekdo známýho komunistu.
         Tak snad jen 500 slov, to je tak na tu hospodu
         Ale snad byste mi mohl poradit, znalosti chemie máte jistě daleko lepší, dá-li se nějak zbavit lišejníku na rybizu , než jen manuální očistou..

        19. Aha. Tak ted uz to chapu a musim se Vam (aspon castecne)
         Aha. Tak ted uz to chapu a musim se Vam (aspon castecne) omluvit. Priznam se, ze na TV koukam minimalne, takze znam jen zpravodajstvi. Ostatni porady uz mohou byt nazorove skreslene, i kdyz Vami zminene diskuzni by tedy byt nemely. No a na Moravce jsme se nedival uz nekolik let, to vdechnu obed a hned zase valim na dvur neco delat. A kdyz uz nahodiu nic nedelam, radeji ctu tento server. A zpravodajstvi mi prave prijde dobre a informativni. Obcas koukam na Udalosti komentare a tam taky nepozoruji moc chyb. Obcas pri prepinani jsem par minut shledl Jilkovou, ale to je uroven, kterou naprosot nesnasim. Ale co jsem zpozoroval, tak mela hsoty z vice nazorovych skupin. Jen holt kdo rve a urazi vice, ma vetsi pravdu. A nejak si nemyslim, ze v tomto poradu se nejak promita nazor CT. Asi mate na mysli dokuemtn Na ceste (po XY). Ten jsem tayky videl naposledy pred lety a jen par (pocitano na prstech jedne ruky) dilu. Ani jsme nepremyslel nad tim, zda to je prevzate nebo zazite. Takze v tomto nepovim. Shrnuto, soudim CT jen za zpravodajstvi, ani nevim, zda vyvazenost se vztahuje na dalsi (a ktere) druhy poradu.

         A vite, ze uz tu nekolik desitek let ziji a pracuji i muslimove? A i mezi krestany najdete hodne ortodoxni, ktere byste nechtel mti za sousedy. Navic povazuji za chybu je uzavrit v jejich svete a neinformovat pravdive o jinych nabozenstvich (i ateismu), vede, nazorech. Beru uzavirani za daleko nebezpecnejsi. No a pokud chcete nekoho zmenit, jinak nez vysvetlenim a dokazanim pravdy to neudelate. Kazdopadne nehazu do jednoho pytle ani muslimy. A navic jsem silne zastancem Zenevskych umluv a pomoci potrebnym. Ale jak jsem psal, jakmile porusi zakon (no, pri zohledneni nasich zakonu, tak spis tech starych moralnich nez tech novych sitych na / proti nekoho), nemazlil bych se s nikym (a je mi zase jendo, jakou ma barvu nebo vyznani). Vemte si, ze kdyz za komunistu nekdo utikal z CSSR, tak je snad taky nechteli vsiuchni vracet a nechovalis e tak nepratelsky, ne? A neverim, ze neutekl ani jeden zlocinec, ktery pak v cilove zemi nedelal problemy.

         Tak s tim posunutim budu hodne ale hodne nesouhlasit. Pamatuji si moc dobre, jak v devadesatych letech byla dost nizka uroven obycejnych lidi – vezmu to na nasi rodinu, matka vychovatelka, otec zahradnik. Dostali jsme se finacne i do faze, ze nebylo cim namazat chleba. A to rodice mam velice pracovite (vzdy byla zahrada, takze se spousta veci vypestovala doma). No a od te doby se uroven mych rodicu hodne zvedla. Nejenze si mohou doprat, co chteji, ale koupili si v 2007 predvadecku auto, investovali statisice do bytu. A posun vidim treba i v cistote prirody, zazil jsem vraceni se raku do potoku (ted uz tam zase nejsou 🙁 ), zprisnuji se emisni limity pri spalovani.

         Co se tyce primesi bioslozek do paliv. To byla chyab, trochu to omlouvam tak, ze uz v te dobe chtela neco delat EU pro zivotni prostredi a tak nejak naletela na spek vedcum (nebo producentum paliv ci zemedelcum?) Noa kdyz se prislo na to, ze je to horsi jak bez nich, tak hadejte, kdo brzdi zruseni podpory bioapliv 1. generace. V tomto je tedy EU hodne pomala. Ale z vlatsniho zivota vim, ze na druhe se nikdy nemohu zlobit, kdyz vim (tady ale nevim, jen doufam), ze druhy neco delal s dobrym umyslem a podelal to nechtene. Dnes je repka opravdu jen Babis, v minulsoti to byla EU.

         Takze pochazite z Brnenska? Ja tam zil 31 let.

         A s tim zaviranim nebo vyhazovem ze zamestnani, kdyz reknete, co chcete? To mam takto, stejne jako deti ucim nemluvit sproste, stejen bych ocekaval, ze dospeli (ti proste mluvit budou, to jsme zlomil hul), nebudou popirat treba Holocaust, nebo vzivat k nasili, apod. To uz je proste poruseni etickych hranic, nema to nic spolecneho se svobodou slova. Za tu povazuji treba satiru. No a pokud nekdo nekoho propusti ze zamestnani? Za komunistu, kdyz jste neco rekl, tak Va propustili ajinde nevzali. Ted je to castecne (v ramci obejiti zakoniku prace) na rozhodnuti Vaseho zamestnavatele, pokud napr. ma nejake hodnoty a Vy volite stranu uplne jinych hodnot a za to Vas propusti, to je svym zpusobem svoboda. Pokud se toto stane v samosprave ci statni sprave, tak by se mel clovek branit soudni cestou. Kazdopadne neverim, z ekdyz clovek ma nejaky nazor, ktery je eticky, z ebych kvuli tomu nenasel v CR nebo dokonce EU misto.

         Me znalosti chemie jsou temer nulove, chemii jsme mel pouze v sedme a osme tride ZS, takz ebych Vas odkazal na Google. To s temi sinicemi byla nahoda, pred cca 3mi (?) lety jsem videl na DVTV (? 🙂 ) rozhovor s cloveke, ktery toto rikal a me to hodne zaujalo.

        20. jj dobře shrnuto. Nicméně jak tam někdo píše piráti se
         jj dobře shrnuto. Nicméně jak tam někdo píše piráti se už dlouho drží strategie „není důležité co děláme, ale jak to prezentujeme“, takže účel byl splněn – z výboru se vrátí copypastovaná odpověď, že se tím jako budou zabývat a Kolajův fanklub bude spokojen, že se žalovníček aspoň snažil. Přitom představa, že by Jourová šla proti svému šéfovi Babišovi je trochu směšná.

   2. Asi by to chělo vymyslet, jak motivovat tu většinu
    Asi by to chělo vymyslet, jak motivovat tu většinu ovčanů, aby na dění ve státě nehleděli skrze bulvár nebo těmi zloději co by měli lidi kontrolovat, placená média. To by se i oni asi divili. To by ale neměli tak klidný spánek jak teď. Milion chcvilek se o něco takového snaží, ale ten výsledek je díky nezájmu většiny bídný.

    1. V tom se záasadně mýlíte. K orientaci většiny stačí se
     V tom se záasadně mýlíte. K orientaci většiny stačí se podívat na účet za soláry. Pokud žijete v iluzi, že většina lidí je ekologických, tak se probuďte. Většina lidí má zdravý rozum a to se ekompomateností vylučuje.

     1. Ano, vetsina lidi uz vi, z eprobiha rychla klimaticka zmena a
      Ano, vetsina lidi uz vi, z eprobiha rychla klimaticka zmena a co ji zpusobuje, ale vetsina z te vetsiny s tim nechce nic sobecky delat. Rika, at s tim neco udela nekdo jiny (letecke spolecnosti, Cina, apod). A nebo rikaji, ze jejich decka se s tim holt vyrovnaji, ze oni rece makaji, takze 4x rocne do Karibiku poleti a pro rohliky si ten 1 km taky pojedou autem. Mobil vymeni po roce a obleceni po 5ti noseni.
      No a politici krasne vysvetlili, ze tech 50 ha za kWh za to muzou solary a ne prave politici. Takze proto jsou ta mensina ekopomatenci a ne lide, kterym zalezi na druhych (potomstvu).

      1. Poplatek za soláry je jednoduše poplatek za soláry. Dotace.
       Poplatek za soláry je jednoduše poplatek za soláry. Dotace. To prostě neobkecáte.

       A pokud víte co klimatickou změnu způsobuje, tak gratuluji, protože pokud to OPRAVDU víte a nepapuškujete jen nesmysly lidí, v jejíchž zájmu to je, tak máte nobelovku jistou.

       1. Nevíme zda se jedná jen o lokální výkyv nebo skutečně změnu.
       2. Pokud se jedná o změnu, pak an nevíme, zda to není přirozená změna a počasí, které tady dosud bylo je jen konec doby ledové.
       3. Největším skleníkovým plynem je vodní pára, nikoliv CO2.

       Obecně příliš přeceňujete vliv člověka na planetu. Ne, opravdu nedisponujeme takovými energiemi, abychom byli schopni měnit klima, a to i kdybychom chtěli.

       PS: A nejpikantnější na tom je, že stejná skupina lidí odmítá jaderné elektrárny.

       1. Nahlou klimatickou zmenu zpusobuje vypousteni sklenikovych
        Nahlou klimatickou zmenu zpusobuje vypousteni sklenikovych plynu do atmosfery, kde se porusuje rovnovaha, ktera tu po tisicileti byla. Samozreje, ze koncentrace se behem tech tisice let menila, ale bylo to pozvolne nebo to doprovazelo velke vymirani druhu (verim, ze to neni pro Vas prijatelne)

        1) Ano, jedna se o lokalni vykyv tykajici se pouze planety Zeme. Nejvice je otepleni znat na velmi chladnych mistech. V CR je, mam dojem, zvysena telota o mene jak 1 °C. Nektera mista Sibire se oteplily i o 8 °C.

        2) Mame statistiku koncentraci CO2, mame statistiku slunecni aktivity (mimochodem, letos je nejmensi za nekolik poslednich jedenactiletek). Osobne je mi jedno, zda pred 12 000 lety ci 60ti miliony lety byla jina prumerna teplota ci koncentrace CO2. V te dobe nas nebylo na zemi 7 miliard (ja se ucil ve skole 4,5 miliardy), nemeli jsme adaptovany prumysl, infrastrukturu a predevsim zemedelstvi na klima, ktere tu je „stejne“ uz min. 4000 let. My nelikvidujeme Zemi, my likvidujeme zivotni prostredi, na ktere je adaptovana drtiva vetsina fauny a flory vcetne lidi. Diky tomu umira spousta druhu a jiste, casemm se obevi nove.

        3) To samozrejem kazdy, kdo se jen o to zajima, vi. A klima, na ktere jsme zvykli, potrebuje sklenikovy efekt, bez nej by byla Zeme zmrzla a byly by vetsi extremy mezi rocnimi obdobimi a i dnem a noci. Doporucuji se podivat na toto kratke video

        4) Vazne? Myslite si, ze treba vybuch vsech atomovych bomb by nezmenilo klima? Pojem „jaderna zima“ Vam nic nerika? No a znate prislovi 100x nic umorilo vola? Tak presne tak menime klima. Uz to trva 250let, ale razantneji jsme se do toho opreli pred cca 70ti lety. Ale s posledni vetou docela souhlasim. Pokud chceme, klima neovlivnime, delame to nevedomky a trva to dlouha desetileti.

        5) Ano, odmitam JE, pravda, ze i mirne z ekologikeho hlediska – ucitel na skole mi rikal, ze ma dost velke emise (nnikoliv prime) SOx a dokonce vetsi externality nez plynovky (str 17). Do te doby jsem byl orbovsky zastance JE. No a posledni dobou vidim rpoblem JE i ve financich. Ale pokud by byly dovivinuty SMR, ktere by se vyrabely jak kdyz sazi Bata cvicky nekde v moderni tovarne za konkurenceschopnou cenu vuci VTE na mori (samozrejme i mirne drzsi, protoze SMR bude stabilni zdroj) a byly naprosto bezpecne, ze by mohly bez letectva a protiteroristickeho (minimalne) praporu, ne-li pluku ci divize byt nekde u mesta (jako kogenerace), okamzite budu pro vsemi 10ti.

        Vice by Vam rekl uzivatel „zap“, ten se tim zivi.

       2. Není. Je to za OZE. Všechny. Že FVE v tom hrají z let
        Není. Je to za OZE. Všechny. Že FVE v tom hrají z let před 2010 velkou roli díky zlodějským politikům a jimi nastavené legislativě pro kamarády je věc zcela jiná. Není třeba nic obkecávat, ti zloději dodnes sedí v parlamentu, takže je nikdo nesoudí a neodsoudí. Dobře ví, proč se tam doživotně držet, aby nešli doživotně sedět jinam.

      1. A bude hůř. Včera začali modří rozvěšovat billboardy s
       A bude hůř. Včera začali modří rozvěšovat billboardy s modrým plánem a dole vpravo je kromě loga ODS i TOP09. Aspoň na Ostravsku kandidát na hejtmana Unucka na něm vyfocený. Opět se blížíme k výběru menšího zla. 🙁

  2. To vubec nic nevyresi. Problem je uplne nekde jinde. A to
   To vubec nic nevyresi. Problem je uplne nekde jinde. A to prave v tech dotacich. Dotaze stvorili Babbise a jeho imperium. On to umel chytre vyuzit.Dotace znicili nase zemendelstvi a udelali z nas vazaly produkce z jinych zemi a ted to bude pokracovat v podstatne vetsim mnozstvi

 4. Italský soused v platební neschopnosti s mercedesem a vilou
  Italský soused v platební neschopnosti s mercedesem a vilou na úvěr navrhuje českému panelákovému Pepíkovi s fábií, že si vezmou společně další úvěr, většina peněz půjde italovi, ale bude to prý na dobrou věc, na zelenou ekonomiku.

  A představte si, že se najdou se dementní Pepíci, co tomu ještě zatleskají. No ty vole!

   1. Doposud funguje podobný princip, nicméně český daňový
    Doposud funguje podobný princip, nicméně český daňový poplatník do Bruselu odváděl méně, než kolik potom může ČR čerpat. Tento nový balíček je pro ČR nevýhodný. Proč by měl český chudý důchodce dotovat bohatého italského nebo španělského důchodce?

    1. MAte cisla, kolik ted budeme prispivat a jaky mame strop
     MAte cisla, kolik ted budeme prispivat a jaky mame strop dotaci?
     Budu rad, kdyz si i nejen Vy uvedomite, ze dotace jsou jen hodne male drobne. Nejvetsi prinos je volny trh. My jsme exportni ekonomika, hodne vydelavame prave na clenstvi v EVSO. A uprimne, nac nam jsou dotace na lavicky, cyklostezky, hotely a golfova hriste pro hradniho kanclere? A neverim, ze za dotovanim techti „velice“ potrebnych titulu muze EU. Vedel bych o daleko dulezitejsich projektech – infrastruktura, energeticka ucinnost, veda, apod. No a tyto dotace se moou vyuzit na tu energetickou ucinnost. Ale stejen nevyuzijeme, jde to proti zajmum naseho premiera a ministra zemedelstvi. Oba samozrejme nemaji prsty v zadnych podnicich, ktere trebas nevydelavaji na hodne tlacenych bioplynkach (ve te forme je rozhodne nepovazuji za OZE, spis je povazuju za „ropne“ kogeneracky) … 🙁

Napsat komentář