Česká komunitní energetika se pomalu rodí díky Lex OZE II

Nový návrh novely Lex OZE II přináší tři pozitiva: vyšší energetickou bezpečnost i soběstačnost a posílení práv energetických společenství i spotřebitelů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo očekávanou novelu energetického zákona tzv. Lex OZE II. Zavádí pravidla pro komunitní energetiku, definuje zranitelného zákazníka a posiluje ochranu spotřebitelům.

Podle právní analýzy expertní skupiny Frank Bold bude mít novela oproti původnímu návrhu praktický pozitivní dopad nejméně ve třech oblastech: komunitní energetika, ochrana spotřebitele a energetické bezpečnosti. Celkově má novela šanci navýšit v Česku podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na výrobě a spotřebě energie.

Zásadním pozitivem, které novela Lex OZE II přináší, je velmi podrobná právní úprava komunitní energetiky. Obsahuje vylepšenou definici sdílení elektřiny, konkretizuje vztahy mezi účastníky trhu a nastavuje jim všechna důležitá práva a povinnosti. Návrh zákona rovněž specifikuje, která prováděcí ustanovení musí být přijata, aby novela mohla nabýt účinnosti od 1. 1. 2024.

Už nyní se ale objevují obavy ze zneužití energetických společenství. V souvislosti s tím i proto MPO oproti původnímu návrhu značně rozvinulo a posílilo ochranu spotřebitele. „Zatímco původní návrh chránil obchodníky, kterým dával právo jednostranně změnit smlouvu při vstupu zákazníka do energetického společenství, dnes zveřejněná novela naopak významně posiluje spotřebitelská práva členů energetického společenství.. To je zejména v kontextu komunitní energetiky velmi důležité a je vidět, že ministerstvo si dalo velmi záležet, aby bylo sdílení elektřiny pro spotřebitele bezpečné a dobrovolné,” říká právnička Frank Bold Laura Otýpková.

V praxi přinese novela energetického zákona potenciálně velké posílení soběstačnosti občanů. Komunitní energetika může dle studie EGÚ Brno v Česku pokrýt až 79 % spotřeby domácností. Tento potenciál se navíc vztahuje na obnovitelné zdroje energie (OZE), takže tím přispějeme i k naplňování vnitrostátního cíle jejich využívání. Už nyní praxe v Česku dalece předbíhá legislativu a je nutné, aby s energetickými společenstvími zákony a vyhlášky počítaly. Současně také vyřešíme konflikt s Evropskou komisí kvůli opožděné transpozici evropských energetických směrnic.

„Včera bylo pozdě – doslova. Termín pro zavedení komunitní energetiky už uplynul před dvěma lety. Od té doby Česká republika porušuje evropské právo a vystavuje se hrozbě pokuty. Díky přijetí novely Lex OZE II konečně začneme transponovat evropské směrnice a především umožníme obcím, firmám i lidem, aby si vyráběli a sdíleli vlastní elektřinu,” hodnotí zpoždění transpozice evropské legislativy Laura Otýpková.

Novelu nyní projedná vláda a následně i Parlament České republiky. Bude potřeba také přijmout prováděcí právní předpisy, které připravuje Energetický regulační úřad a MPO. Původně plánovaná účinnost sdílení elektřiny k 1. 7. 2023 se kvůli průtahům v legislativním procesu posunula až na 1. 1. 2024. To je sice ambiciózní, ale stále realistický termín. Z analýzy Frank Bold a Unie komunitní energetiky navíc vychází, že novela je připravená kvalitně a z legislativně-technického hlediska je dokončená. Zbrzdit ji však stále mohou politické boje.

zdroj: tisková zpráva

29 Comments on “Česká komunitní energetika se pomalu rodí díky Lex OZE II”

    1. Zasmušilí zmrzlí fotovoltaisté vylézají z děr, fotí selfies se svými panely, falešnými úsměvy a véčky vítězství, kterými se snaží sebe i ostatní přesvědčit, jak naprosto bezvadně se mají.
      Teď si užijí dva měsíce, kdy je FVE jakž takž k něčemu a v květnu nás čeká masáž že mají tolik elektřiny, kterou nepotřebují,že neví co s ní, protože ji nikdo nepotřebuje.
      V říjnu pak zase zalezou do děr, se zasmušilým výrazem budou sledovat nebe a každých patnáct minut kontrolovat apky s údajem výroby a předpovědí počasí.

      1. Možná jsou i takoví méně nadaní fotovoltaisté kteří neví co s tím a vypouštějí teplou vodu do kanálu. Ti nadanější elektřinu prodávají a za utržené peníze si jedou koupit smradlavou kapalinu k benzince. Ti nejnadanější vědí, že je nejvýhodnější přímá konverze energie. Mají EV a vyjezdí to rovnou.

  1. Dotaz na místí fotovoltaisty. Právě jsem se dozvěděl od místí zpravodajské služby (pošťačka), že ve vedlejší obci je jeden provozovatel domácí FVE v řešení ČEZem, kvůli nepovoleným přetokům do sítě. Jeho sousedovi odešla postupně televize a dvě myčky. Tak to přijeli změřit a fotovoltaista má průser. Jak se to mohlo stát a co mu hrozí??

    1. Aby jedna FVE mohla pretizit sit a odpalit nejake spotrebice by musela byt bud hodne velka, nebo menic by musel byt domaci vyroby. Menic ma nekolik ochran a samozrejme chrani i sam sebe. kdyz napeti presahne urcitou hranici, tak se sam vypne. To same s frekvenci. V pripade ze se sit vypne, vypne se i menic. Rika se tomu antiislanding. Tak to by me zajimalo co tam delal. Menic pracuje v rozmezi napeti dane normou, tak jak se mohly ty mycky a TV rozbit? FVE v tom asi nema prsty. Netvrdil ste ze je sit hodne nestabilni diky trafacce a slabym dratum? Nebo zase jedna pani povidala?

        1. nehrozi mu nic, pokud je pripojeny oficialne tak musi mit i pojisteni, od CEZ mu hrozi jedine, pokud je pripojeny ve zrychlenem rezimu a tedy jakoze bez vetsich pretoku, tak nesmi prektocit preoky urcene ERU, tedy kratkodobe max 2kW, a max 115W kazdych 15 minut, i za pretok nad tyhle parametry hrozi pokuty v radu desetikorun 😀

    2. Hrozí mu pokuta 1900 Kč za každý kW překročení. Je to opravdu kW a ne kWh. Za každý měsíc se počítá jen ta největší špička. Pokud nemá sjednaného obchodníka na výkup tak je to navíc černá dodávka a to je stejný zločin jako černý odběr. Ale, že by to něco odprásklo nevěřím. Měnič při slabém vedení může zvednout sousedovi napětí ale nepřekročí povolenou mez.

                1. Vážně ne, jseš nebezpečnej a ani si to možná neuvědomuješ…40m³ nafty kdoví v čem, okolo baráku xha ,,krásné“ monokultury japonského kultivaru topolu, všude natahané oplocení…A kdo ví co tě ještě napadne. Nedávno jsem postřehl na YouTube video o možném využití jaderných odpadů v domácnosti 😱😱

                2. @Ostep: protoze monokultury panelu jsou v prirode uplne bozi…

                3. Ten vyhořelý článek bych moc chtěl. Naftu mám uloženou naprosto bezpečně, stávající úložiště bez problémů vydrží sto let. Nemám vysazené monokultury, přímo naopak. Oplocení je nepropustné pouze pro lidi a velká zvířata (když pominul pozemky přímo u domu, které odděluje zeď). Bydlíme naprosto harmonicky s přírodou.
                  Možná až moc, týden u nás teď hnízdí dravec a nosí si sem kořist, někdy ještě žijící. A ten bordel když jí rozerve…

                4. pro Lžidlaždicy…Najdi jediný můj příspěvek, kde fandím solárním plantážím v přírodě (respektive na zemědělské půdě)…
                  Ušetřím ti čas.Nikde…Soláry patří primárně na střechy a fasády budov všech typů (včetně vesnických kostelů 😇), zastřešení parkovišť, a pokračovat v zastřešení liniových staveb. U nich se navíc ušetří spoustu energie a úsilí za zimní údržbu a pozimní reparace….
                  Až bude hotovo, pak se uvidí….

            1. Sesuvům půdy 😀 😀 😀 To je jak diskuze s ženskou z pojišťovny, která mě přesvědčovala, že jsme podle údajů pojišťovny v oblasti se zvýšeným rizikem povodně. Když jsem se jí ptal, jak by si to jako technicky představovala, když jsme 20 metrů nad hladinou našeho rybníka, který je z druhé strany otevřený do krajiny, tak jen blekotala a blekotala 🙂

                1. Budu teď dávat siveny a pstruhy. Stavte se na naftovou rybu na roštu 😉

                2. @42. u vas bych ocekaval jesetery. ruzzka slechta zere kaviar naberackou.

Napsat komentář