Nová Škoda Octavia umí platit na benzince přímo z auta

Škoda Auto zmodernizovala liftback a kombi svého ikonického modelu Škoda Octavia. Čtvrtá generace dostala osvěžený vzhled, který zahrnuje přepracovanou masku chladiče a nové Matrix‑LED přední světlomety druhé generace.

S více než 7 miliony prodanými vozy je Škoda Octavia s jasným odstupem nejprodávanější model značky Škoda. Jeho čtvrtá moderní generace nyní dostala osvěžený vzhled, který zahrnuje přepracovanou masku chladiče a nové Matrix LED přední světlomety druhé generace.

Bohatá standardní výbava nabízí prvky, jako je dvouzónová automatická klimatizace Climatronic nebo nový 10″ virtuální kokpit mini. Kromě toho se zvýšil podíl recyklovaných materiálů v interiéru.

Pro zlepšení uživatelského zážitku ve voze bude chatbot ChatGPT založený na umělé inteligenci integrován do hlasové asistentky Laury. Další bezpečnostní a asistenční systémy zvyšují úroveň aktivní a pasivní bezpečnosti.

Kromě nových a ekologických materiálů použitých na sedadlech, palubní desce a výplních dveří bude standardem 10″ virtuální kokpit mini*. Známý 10″ virtuální kokpit s rozšířenými funkcemi a head-up displej zůstávají v nabídce i nadále. Obě verze virtuálního kokpitu a infotainmenty mají přepracovanou grafiku.

Poprvé je u modelu Octavia k dispozici infotainment s 13″ displejem, přičemž standardem je infotainment s 10″ displejem. Modernizovaná Octavia je nově vybavena bezdrátovým nabíjením chytrých telefonů s ještě vyšším výkonem 15 wattů, aktivním odvětráváním a zároveň čtyřmi vysokorychlostními USB‑C konektory s výkonem 45 wattů.

SOUVISEJÍCÍ: Češi vzali ojeté vozy Škoda útokem

Oblíbený 15wattový USB‑C konektor na zadní straně vnitřního zpětného zrcátka je standardem od výbavového stupně Selection výše. Integrace chatbota ChatGPT založeného na umělé inteligenci do hlasové asistentky Laury přinese řadu nových možností, které dalece přesahují dosavadní úroveň hlasových povelů.

Premiéru ve voze Octavia budou mít také novinky v podobě uloženého parkovacího manévru a parkování na dálku. Nabídku motorů tvoří dva benzinové motory 1,5 TSI, z nichž každý je k dispozici také s mild‑hybridní technologií, dva benzinové motory 2,0 TSI se zvýšeným výkonem a dva naftové motory 2,0 TDI.

Výkonové spektrum tak sahá od 85 kW do 195 kW. Kromě toho Škoda Auto dále rozšířila své rozsáhlé portfolio prvků aktivní a pasivní bezpečnosti. Nové rozpoznání únavy a pozornosti řidiče nyní využívá širokou škálu informací a parametrů k vyhodnocení chování řidiče. Modernizovaná Octavia také nabízí až 10 airbagů.

Nabídka pohonných jednotek modernizovaného modelu Octavia začíná benzinovým motorem 1,5 TSI s výkonem 85 kW a naftovým motorem 2,0 TDI s výkonem 85 kW. Oba motory se pojí s manuální šestistupňovou převodovkou.

Předchozí tříválcový benzinový agregát o výkonu 81 kW byl nahrazen novým čtyřválcovým motorem. Základní benzinový motor je stejně jako verze 1,5 TSI s výkonem 110 kW k dispozici s mild‑hybridní technologií ve spojení s automatickou převodovkou DSG.

Mild‑hybridní technologie využívá k ukládání energie do 48V lithium‑iontové baterie kapalinou chlazený 48V startér‑generátor poháněný řemenem. Tato energie získaná při rekuperaci může pomoci spalovacímu motoru elektrickým boostem nebo umožnit modelu Octavia plachtit se zcela vypnutým motorem.

Oba motory 1,5 TSI jsou vybaveny systémem automatického odpojování válců ACT+, který při nízké zátěži automaticky odpojuje přívod paliva do dvou válců a tím dále snižuje spotřebu. Turbodmychadlo využívá variabilní geometrii lopatek.

Nová Octavia je kompatibilní s nejnovější verzí aplikace MyŠkoda a nabízí řadu mobilních online služeb a infotainment aplikací, jako jsou Pay to Fuel a Pay to Park. Integrace chatbota ChatGPT založeného na umělé inteligenci do hlasové asistentky Laury dále zlepší zážitek z jízdy.

Stálé připojení modelu Octavia k internetu umožňuje pohodlné aktualizace „vzduchem“, plánování tras online a mnoho služeb Škoda Connect. Škoda Connect nabídne v rámci služeb Infotainment Online a Care Connect funkce jako proaktivní servis a vzdálený přístup. Součástí infotainmentu budou také aplikace Počasí, Zprávy, Traffication, Kalendář a Nabídky.

Dodatečná paleta barev a dodatečné funkce pro ambientní osvětlení bude možné přidat online v rámci funkcí na vyžádání. Infotainment systém modelu Octavia bude i nadále obsahovat aktualizace map online a dopravní informace online.

Schopnosti softwaru ChatGPT založeného na umělé inteligenci se budou neustále rozšiřovat, což digitální asistentce Lauře umožní zodpovídat dotazy z oblasti všeobecných znalostí a ještě přesněji ovládat funkce vozidla.

ChatGPT ale nemá žádný přístup k údajům o vozidle ani k osobním údajům. Všechny interakce s chatbotem jsou následně smazány, aby byla zajištěna maximální ochrana dat.

Nová aplikace Pay to Fuel umožňuje řidičům platit na vybraných čerpacích stanicích prostřednictvím infotainmentu. Tato funkce je v současné době k dispozici v Rakousku, Belgii, Dánsku, Německu, Lucembursku a Švýcarsku a její síť se stále rozšiřuje.

Funkce Pay to Park zobrazuje volná parkovací místa v aplikaci MyŠkoda na chytrém telefonu nebo na displeji vozidla. Následně navede řidiče k parkovacímu místu a umožní mu pohodlně zaplatit několika kliknutími.

Služba Pay to Park je v současné době dostupná v Rakousku, Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Německu, Maďarsku, Itálii, Norsku, Slovinsku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku. Aplikace Traffication poskytuje řidičům aktuální dopravní informace.

Zákazníci, kteří čekají na dodání nového vozu Škoda Octavia, mohou pomocí nové funkce Track & Explore jedním kliknutím sledovat průběh výroby svého vozu.

zdroj: tisková zpráva, foto: výrobce

Napsat komentář