Čepro prodává nově HVO naftu, jako ve Skandinávii

Od února Čepro spouští prodej dvou nových produktů – motorové nafty s příměsí 15 % HVO (s obchodním názvem Diesel Optimal Pro) pro velkoobchodní zákazníky a pohonných hmot s bezemisním certifikátem o úspoře CO2 pro velkoobchodní i karetní zákazníky.

„Stále rostoucí cíle v oblasti snižování emisí otevírají možnosti pro mnohem zajímavější skladbu alternativních paliv na českém trhu. Proto nabídneme našim zákazníkům směs motorové nafty s garantovaným obsahem 15 % HVO a motorová paliva s redukcí CO2,“ říká Jan Duspěva, generální ředitel Čepra.

Nasazení motorové nafty s 15% příměsí HVO vychází ze skandinávské inspirace. Zde je podobný produkt nabízen již téměř deset let. Tamní analýzy potvrzují, že použití 15 % HVO snižuje spotřebu paliva až o 5 %, zvyšuje výkon motoru a točivý moment až o 4 % ve srovnání s konvenční naftou, prodlužuje dobu skladovatelnosti paliva i životnost motorového oleje. Zároveň zlepšuje výkon a spolehlivost motoru v chladném počasí, snižuje hluk motoru a vytváří až o 20 % nižší emise skleníkových plynů a také nižší emise dusíku, částic a uhlovodíků.

SOUVISEJÍCÍ: Audi zkouší ohromit syntetickou naftou

„Optimal Diesel Pro je určený pro velkoobchodní zákazníky, kteří chtějí využívat produkt bez příměsi klasické biosložky a s lepšími kvalitativními parametry než normální motorová nafta, anebo jsou provozovatelem čerpací stanice a mají zájem o zavedení prémiového produktu s výše uvedenými vlastnostmi,“ dodává Jan Duspěva. Palivo bude dostupné na terminálech v Hněvicích, Bělčicích a Loukově.

Kromě toho zavádí ČEPRO paliva s redukcí CO2 z výroby pohonných hmot pro dopravní účely. Redukce CO2 bude mimo jiné kompenzována certifikáty vycházejícími z ticketů UER. Tyto certifikáty budou vydané společností ČEPRO a ověřené společností SGS jako nezávislou autoritou. Produkt je určený především velkoobchodním a karetním zákazníkům, kteří chtějí vykázat úsporu emisí skleníkových plynů z výroby klasických fosilních pohonných hmot používaných pro dopravní účely. T

o se jim může hodit třeba ve výběrových řízeních, pro které musí splnit podmínky úspory CO2. Zákazník, který projde nezávislým auditem, získá certifikát o účasti v projektu, následně každý měsíc vyúčtování o prodaných bezemisních palivech a na konci roku certifikát o celkovém ročním nákupu bezemisních paliv, včetně zprávy o ověření úspory emisí od SGS.

Co to je?

HVO (Hydrotreated Vegetable Oil)

Je velmi kvalitní syntetický produkt, který vylepšuje vlastnosti motorové nafty. Výsledná směs odpovídá normě pro využití běžné motorové nafty. HVO se vyrábí standardními rafinerskými procesy (hydrogenace a izomerizace). Výsledkem jsou chemicky čisté parafinické uhlovodíky (parafiny a izo-parafiny). Je méně chemicky nebezpečný než běžná motorová nafta, má výrazně jednodušší chemické složení, neobsahuje toxické aromatické či cyklické uhlovodíky a prakticky neobsahuje síru.

Ve srovnání s klasickou fosilní motorovou naftou má HVO výrazně lepší cetanové číslo (60 až 70 jednotek), nižší emise, lepší spalování, menší tvorbu úsad, lepší protikorozní vlastnosti, bezpečnostní hledisko – zpravidla vyšší bod vzplanutí (nad 70°C). Oproti motorové naftě s obsahem FAME má menší tendenci vázat vzdušnou vlhkost, nepodléhá biologickému rozkladu a má lepší oxidační vlastnosti. Fosilní nafta s obsahem HVO je vhodná i pro dlouhodobé skladování a použití v dieselových záložních agregátech.

zdroj: tisková zpráva

47 komentářů u “Čepro prodává nově HVO naftu, jako ve Skandinávii”

     1. Mel byste si tu vasi naftu ted vic hlidat. Takovy ulovek bude casem hodne atraktivni. Kde ze to mate zakopane? Kdyz vam to necajzne nejaky amater, tak vam to casem zabavi stat. Prece jenom nakladani s takovym mnozstvim je bez povoleni nezakonne. A v dobe krize bude konfiskace verejne prospesny cin.

    1. Jak na tom uSSa vydělá? Vlastně ano, poslední měsíce pěchovali do Ukrajiny zbraně ve velkém, proto začali ostřelovat Donbas a k 14000 zavražděným od roku 2014 chtěli teď přidat statisíce zavražděných na východě Ukrajiny. Tímto Rusko zabránilo genocidě. Bohužel Ukrajině jsme „darovali“ na příkaz západu i naše zbraně, abychom pomohli roznítit válku. Tímto však byla opět díky Rusům velká válka zažehnána, děkujeme bratři Slované 🙂

     Vraždění uSSa milionů lidí v Libyi, Afgánistánu, Iráku, Sýrii atd. ti nevadilo, že 🙂

        1. Je mi to jasné, volič pirátů- Lipavského. Neberte to osobně.

         https:facebook.com/Jarka323/posts/10217292906394968

        2. Na vas facebook kaslu. Sdelte pisemne co mate na srdci.

        3. Já na facebook také kašlu/nemám, ale tohle pobavilo, stejně, jako ty Vaše „svazácké výkřiky“.Jistě, že písemně,ústně to na netu asi nepůjde co?

  1. Dle předpokladu. Ale odpověď západu bude zdrcující.
   Lejenová zahrozí gynekologickými kleštěmi, Lipánek napíše ostrou petici, Černochová armádě objedná nejmodernější americká mávátka a Hunter Biden jako pomstu za svoje zatrhnuté šmeliny navrhne ústy senilního staříka uzavření všech evropských plynovodů a ropovodů.

    1. Cháchachá. Kdepak vašnosto, já jsem realista. To ty patříš mezi fantasty, co plodí samé utopie, a v tvém případě jednu protisruskou nenávistnou agitku za druhou. Chápu, že teď čumíte s otevřenou hubou.

     Psal jsem ti, že si Rusko nenechá s*át na hlavu. Že je chyba tlačit ho ke zdi. Tak teď blbě nečum.

        1. Tak to jsi asi jediný, kdo si ještě nevšiml, že se Rusko stalo po posledních sankcích potravinově defakto soběstačné.
         Západ jen žvaní, ale ve skutečnosti je naprosto bezmocný.

        2. 3. Rise byla na tom pred valkou uplne stejne. A za par let bylo vse jinak. Nic netrva vecne a rusko bude rozporcovano jako tehda 3. Rise. Budou platit reparace a budou pod nucenou spravou. Podobne jako norimberske procesy budou soudit ruske valecne zlocince. Vlastne stejny scenar jako po 1945. Putler zvolil scenar z 1938.

        3. K tomu doufejme nedojde, konflikt mezi jadernými velmocemi by byl nyní zničující pro celý svět.

        4. Rusko neni na dlouhodobou konfrontaci dostatecne robustni. Jaderne zbrane nejsou potreba. Staci je odriznout od urcitych zdroju a casem ta sobestacnost zanikne. Samozrejme by hrozilo pouziti jadernych zbrani pred implozi ruske vlady. Ale pred tim je lidi utlucou.

        5. Háhahahahá, další kameňák občana EU, kde má zbraně jen Francie a Polsko 😀

        6. Zbrane nejsou potreba. Staci je odriznout od urcitych zdroju. Psal jsem to snad jednoznacne. I pro vas.

        7. Tím pádem by ovšem došlo k odříznutí i dodávek ropy a plynu do EU s drtivými dopady na místní ekonomiku.

        8. Vcera jsem cetl studii, jak by se projevil stop ruskeho plynu a ropy z ruska do Nemecka. Kupodivu by to na nemeckou ekonomiku nemelo tak vazny dopad jak se zda. Ale rusko by krvacelo. Mozna ze by Nemecko skoupilo zbyvajici zdroje ktere proudi z jinych statu a srandovni staty jako CR, SK atd. by utrely hubu. diepresse.com/6103117/gas-boykott-trifft-russland-laut-ifw-viel-haerter-als-den-westen

        9. No jasně, žádné dopady, pohodička… škrty škrt 40% energií a nic. To víš že jo 😀 😀 😀

  2. Klid 🙂

   Poslední měsíce pěchovali do Ukrajiny zbraně ve velkém, proto začali ostřelovat Donbas a k 14000 zavražděným od roku 2014 chtěli teď přidat statisíce zavražděných na východě Ukrajiny. Tímto Rusko zabránilo genocidě. Bohužel Ukrajině jsme „darovali“ na příkaz západu i naše zbraně, abychom pomohli roznítit válku. Tímto však byla opět díky Rusům velká válka zažehnána, děkujeme bratři Slované 🙂

   Vraždění uSSa milionů lidí v Libyi, Afgánistánu, Iráku, Sýrii atd. západu nevadilo, že 🙂

 1. Kdo jeste pochybuje o zrudnosti ruska a jeho zlocincu v kremlu, je bud idiot nebo rusky valecny kolaborant. Rusko musi byt na 100 let izolovano od civilizovaneho sveta a tvrde potrestano. V civilizovanem svete by meli byt vsichni rusky trollove a kolaboranti tvrde potrestany za podporu nepritele. Putler je mnohem horsi nez hitler.

  1. Poslední měsíce pěchovali do Ukrajiny zbraně ve velkém, proto začali ostřelovat Donbas a k 14000 zavražděným od roku 2014 chtěli teď přidat statisíce zavražděných na východě Ukrajiny. Tímto Rusko zabránilo genocidě. Bohužel Ukrajině jsme před pár týdny „darovali“ na příkaz západu i naše zbraně, abychom pomohli roznítit válku. Tímto však byla opět díky Rusům velká válka zažehnána, děkujeme bratři Slované 🙂

   Vraždění uSSa milionů lidí v Libyi, Afgánistánu, Iráku, Sýrii atd. ti nevadilo, že 🙂

   Ty bys totiž chtěl světovou válku, psychopate, že 🙂

Napsat komentář